TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-09-05 - 2005-09-11

Ордени

Вечер Прес - 10.09.2005

Заличуваме на држава: по цели четиринаесет години независност Македонија промовираше свои ордени. На скопското Кале се закити поранешниот претседател Киро Глигоров,а трагично загинатиот Борис Трајковски постхумно го доби ова прво и највисоко одликување.

Ордени за претседателите

Вест

Македонија е горда што ја водеа вистински лидери

Утрински

Од сон до орден за независност

Дневник

Најзаслужните добија ордени, другите ветувања за подобра иднина

Време

А1 Утрински Канал5 Време Макфакс Макфакс Вечер Прес Дневник

13 поврзани вести »

Миловановиќ: САД ги поддржуваат реформите во Македонија

Утрински - 09.09.2005

Средба на Бучковски со амбасадорката на САД во земјава Македонија го продолжува постојаниот прогрес кон евроатланските интеграции. За да се постигне тоа, од Македонија се бара да ги удвои своите напори за да се постигнат бараните реформи.

Поддршка за продлжување на реформите

Вечер Прес

Удвојте ги реформите

Време

Миловановиќ вети поддршка од САД за Македонија

А1

Местото на Македонија е во НАТО и во ЕУ

Време

Макфакс Макфакс А1 Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс

12 поврзани вести »

Најмалку 32 загинати, 10.000 евакиурани

Вечер Прес - 09.09.2005

Токио, 9 септември (МИА) - Најмалку 32 лица загинаа или се водат како исчезнати во Јапонија и Јужна Кореја во налетот на тајфунот "Наби" што вчераутро почна да се оддалечува од јапонскиот архипелаг. Според податоците на метеоролозите и полицијата, тајфунот денеска продолжил кон Охотското Море, ...

32 загинати и 50 повредени од тајфунот „Наби“ во Јапонија

А1

Девет загинати и 92 ранети од тајфунот „Наби“

А1

Тајфун ја парализира Јапонија

Вест

ДЕВЕТ ЗАГИНАТИ, 92 РАНЕТИ, 16 ИСЧЕЗНАТИ ВО ЈАПОНИЈА ПО ТАЈФУНОТ НАБИ

Канал5

Вечер Прес А1 Канал5 Дневник Макфакс Макфакс А1

12 поврзани вести »

Впечатлив прием на македонските уметници во Санкт Петербург

Утрински - 10.09.2005

Завршија "Деновите на македонската култура" во Руската Федерација На сцената наТеатарот "Комисаржевска", публиката со овации ги награди македонските уметници Од нашиот известувач Катерина Богоева САНКТ ПЕТЕРБУРГ - Во Санкт Петербург на осми септември завршија Деновите на македонската култура во ...

"Танец" во Санкт Петербург играше на бис

Вест

Драгоцен подарок за петербуржани

Вечер Прес

Да се предизвика внимание во Русија значи многу

Време

Есма им пееше на увце на двајцата министри

Вест

Утрински Време Макфакс Утрински Вест Време Дневник

12 поврзани вести »

Затворен аеродромот во Багдад

Вест - 10.09.2005

БАГДАД, 10 септември (АП) - Меѓународниот аеродром во Багдад, единствената сигурна врска на државата со надворшениот свет, вчера беше затворен поради срамен спор околу заостанат долг меѓу ирачката владата и британската фирма за обезбедување "Глоуб" која го обезедува аеродромот од минатата година.

Осум убиени во напад со автомобил бомба во Ирак

Макфакс

Нови напади во Ирак, тројца мртви

Макфакс

Во самоубиствен напад 10 мртви и 18 ранети

Макфакс

Најмалку 12 убиени во денешните напади во Ирак

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

Како мислат да не пребројуваат?

Дневник - 10.09.2005

Оливер Шамбевски По сериозниот тест за СДСМ од 2004 година, кога тие се соочија со барањето на граѓаните за преиспитување на владиното решение за територијална поделба на државата, не престануваат идеите пласирани од штабовите на оваа партија за измена на Законот за референдум.

8-ми Септември - Ден на независноста на Македонија

А1

За што мечтаевме, а што ни се случува?

Време

ВМРО-ДПМНЕ не го сака Бадинтер во законот за референдум

Утрински

Опозицијата не го сака Бадентер на референдум

Време

А1 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

12 денари за килограм горзје - новата цена за валандовските лозари

А1 - 11.09.2005

12 денари за килограм грозје со 18 шеќерни единици е цената која попладнево ја договорија лозарите и раководството на визбата во Валандово. Половина од неа ќе се плаќа веднаш, а останатата во рок од 30 дена, по предавањето на грозјето. „Знаеме дека не даваат повеќе. И да бараме, нема.

Протести на лозарите во Валандово

А1

Лозарите не знаат каде да го предадат грозјето

А1

Свето си отиде од Владата, да си оди и од "Тиквеш"!

Дневник

„Тиквеш“ откупува - лозарите протестираат

Време

А1 Канал5 Време Дневник Дневник Утрински

11 поврзани вести »

65 евра за превоз до илегалните премини

А1 - 11.09.2005

65 евра е тарифата која повеќе скопски таксисти ја наплатуваат за превоз во еден правец од главниот град до илегалните премини на грчко-македонската граница. 4-ца таксисти се уапсени и осомничени за криумчарење мигранти. Тие во близина на Гевгелија превезле 13 албански државјани кои во петокот ...

Граничен инцидент на преминот Богородица

А1

Македонија - транзитна земја за илегалци кон Грција

А1

Депортирани четири албански мигранти

Време

Илегалци нападнале патрола на граничната полиција

Време

Макфакс Макфакс Вест Време Дневник Вечер Прес

11 поврзани вести »

Едниот мост на Вардар отворен, другиот ќе почека

Време - 10.09.2005

ГРАДОТ ДОПРВА ЌЕ ОДЛУЧУВА ШТО ДА ДОИЗГРАДИ Градските власти допрва ќе одлучуваат кои од почнатите градежни проекти ќе можат да се завршат оваа година, а кои ќе се остават за наредната, најави градоначалникот Трифун Костовски.

Почна да се вози по новиот мост кај Транспортниот центар

Вест

Скопје доби нов мост на Вардар

Утрински

Скопје доби уште еден нов мост

Вечер Прес

Костовски го отвори новиот мост на Вардар

Време

Макфакс Вечер Прес Утрински Дневник Време

10 поврзани вести »

Прв противник Маритим Валенсија

Утрински - 07.09.2005

Кометал ЃП продолжува со контролни дуели во Шпанија По освојувањето на второто место на 45. “Зика куппи во Бад Урах минатиов викенд, ракометарките на Кометал Ѓорче Петров неделава продолжуваат со контролни натпревари во Шпанија, каде што утре прв противник ќе им биде Маритим Валенсија.

Кометал ЃП вторпат поразен во финалето

Дневник

Русинките повторно кобни за Кометал

Вест

Финалето пак баксузно за Кометал

Време

Кометал ЃП вторпат втор во Бад Урах

Утрински

Вечер Прес Вест Дневник Време Утрински

10 поврзани вести »