TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-09-05 до 2005-09-11

Шпанската полиција фати 2,8 тони кокаин

Вест - 09.09.2005

Мадрид, 9 септември (Ројтерс) - Шпанската полиција запленила 2,8 тони кокаин натоварен во еден брод во близина на брегот со западна Африка и уапсила двајца членови на екипажот, кои се државјани на Франција, јавија локалните медиуми.

Запленети 2,7 тона кокаин во Португалија

Макфакс

Запленетиот кокаин во Бугарија, наменет за Белгија

Макфакс

Запленети 5 кгр. кокаин во Пловдив

Макфакс

Запленети 4,5 тони кокаин во Холандија

А1

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Костовски бара 50 000 денари за користењето на Калето

Вест - 10.09.2005

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СКОПЈЕ МУ ИСПРАТИ ФАКТУРА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ Отсега ќе работиме комерцијално и за користењето на сите објекти што се под капата на Градот ќе наплатуваме, изјави вчера Градоначалникот Трифун Костовски Кабинетот на претседателот Бранко Црвенковски треба да му исплати ...

Костовски ќе бара 50.000 денари од Владата за користење на Калето

Утрински

Скопје и Москва ќе соработуваат во градежништвото, образованието и сообраќајот

Утрински

Државата слави, Трифун фактурира

Дневник

На Скопје му треба подземна железница

Време

Вест Време

7 поврзани вести »

Да се укине забраната за радиото Гром

Време - 06.09.2005

АПЕММ Апелацискиот суд да го укине решението со кое скопскиот Основен суд на спортското радио Гром-евергрин му се забранило привремено да емитува програма под назив спортско радио, побара вчера Асоцијацијата на приватни електронски медиуми (АПЕММ).

Судот забранил РТД „Гром" да го користи терминот спортско радио

Утрински

"Спортско радио" не може да биде монопол

Вечер

„Радио Гром“ не смее да го користи терминот спортско радио

А1

Спор за спортско радио

Канал5

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

“Браќа Манаки“ - 26 то издание

Макфакс - 09.09.2005

Битола Завршуваат последните подготовки за отворањето на 26 Интернационален фестивал за филмска камера “Браќа Манаки“ што од утре до 25 септември ќе се одржи во Битола. Годинешново издание на фестивалот ќе мине во знакот на јубилејот 100 години македонски филм, за што, организаторот еднократно ја ...

Филмскиот фестивал ќе биде културен настан на годината

Време

Кремот од светската продукција на "Манаки"

Вест

'Градот на гревот" за старт на 'Браќа Манаки"

Утрински

Кан и Берлин во Битола

Вечер

А1 Макфакс

7 поврзани вести »

Путин на Света гора

Макфакс - 09.09.2005

Атина Шефот на руската држава Владимир Путин допатува денеска на Света Гора, што е прва посета на ова свето место на еден руски претседател, јавуваат агенциите. Путин на Света Гора ќе го посети рускиот манастир Свети Пантелејмон.

Путин нема повторно да се кандидира за руски претседател

Макфакс

Повеќе од 400 илјади прашања за Путин

Макфакс

Путин негира дека се создаваат нови олигарси

Макфакс

Путин ја отфрли можноста за кандидатура за трет мандат

Макфакс

А1 Макфакс

7 поврзани вести »

Балканот - „пералница за пари“ на терористите

Време - 10.09.2005

КАКО СЕ ФИНАНСИРААТ ИСЛАМИСТИЧКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ Ал каеда и другите терористички организации имаат потреба од огромни суми пари за да изведуваат напади, да регрутираат нови припадници и да формираат кампови за обука. Без разлика како дошле до тие средства, терористите мора добро да ги кријат нивните ...

Балканот - “Пералница на пари“ на терористите

Макфакс

Уапсени двајца лидери на Ал Каеда во Мосул

Макфакс

Убиен висок функционер на „Ал Каеда“

Макфакс

Припадници на Ал Каеда завземале ирачки град

А1

Макфакс Дневник

7 поврзани вести »

Строу: Турција во ЕУ иако не го признава Кипар

А1 - 09.09.2005

Европа има потреба од Турција и затоа таа треба да биде член на Европската унија и покрај тоа што одбива да го признае Кипар, изјави британскиот министер за надворепни работи Џек Строу. Влегувањето на Турција во ЕУ ќе значи удар за оние кои велат дека постои судир на цивилизациите меѓу ...

Судир на цивилизациите ако Турција не влезе во ЕУ

Време

Опаѓа поддршката за влез на Турција во ЕУ

Дневник

Строу - Предавство ако се откажат преговорите со Турција

Макфакс

Паѓа поддршката за Турција во Европската Унија

А1

Макфакс Дневник

7 поврзани вести »

Македонија е уникат што работи и на децентрализација и на евроинтеграција

Утрински - 07.09.2005

Генерално собрание на асоцијациите на локалните власти од Југоисточна Европа Според моделот на децентрализација, Македонија се потврдува како лидер во регионот КАТИЦА ЧАНГОВА Процесот на децентрализација и неговата улога во развојот на демократијата е клучен елемент за евроинтеграцијата на земјите ...

Конститутивна седница на Генералното собрание на НАЛАС

А1

ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА

Канал5

Децентрализацијата клучен елемент за евроинтеграцијата

Макфакс

Почна Првото Генерално собрание на НАЛАС

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Дане Илиев: „Притисоци од власта нема“

А1 - 10.09.2005

„Мора да ја вратиме довербата кај граѓаните, ние сите имаме една цел во нашата држава - да живееме безбедно“, изјави во интервјуто за А1 Дане Илиев, претседател на Врховен суд. Дали има судството некаква проценка колку македонските граѓани кои имале предмети пред судовите се незадоволни во просек? ...

Пробниот мандат води кон стрес, а не кон поголема независност на судиите!

Утрински

Судиите не сакаат пробен мандат

Вечер

Државата да се откаже од туторството врз судството

Време

Судиите против некои измени во правосудството

А1

Канал5 Вечер

7 поврзани вести »

'Дон Пасквале" - вистински погодок

Утрински - 10.09.2005

По првата премиера во новоформираната Битолска опера Кон претставата 'Дон Пасквале" на Доницети на отворањето на Битолската опера Во пресрет на големиот државен празник, Денот на независноста на Република Македонија, Битолската опера стартуваше со проектот - буфо операта "Дон Пасквалееи од Гаетано ...

Битола на нозе за првата опера

Вест

'Дон Пасквале" успеа, а веќе е договорен и втор проект

Утрински

Старт на битолската Опера

Вест

Премиера на првата битолска опера 'Дон Пасквале"

Утрински

Време Време

7 поврзани вести »