TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-09-05 до 2005-09-11

Клистерс фаворит за титулата

А1 - 09.09.2005

Женско 1/2 финале на отвореното тениско првенство на САД. Денешната програма предмалку ја отворија Елена Дементиева и Мери Пирс, подоцна е главниот настан на вечерта, дуелот меѓу Шарапова и Клистерс која важи за фаворит за титулата што за неа би била прва на Гренд Слем турнирите.

Полуфинале: Пирс - Дементиева, Шарапова - Клистерс

Утрински

Агаси не размислува за пензија

Дневник

Заврши турнирот во Америка за Девенпорт и Моресмо

А1

Клистерс атакува на Гренд Слем титула

А1

А1 А1

7 поврзани вести »

Куќата на Мајка Тереза ќе се гради пред Домот на АРМ

Вест - 06.09.2005

АСОЦИЈАЦИЈАТА "СКОПЈАНКАТА МАЈКА ТЕРЕЗА" ГО СМЕНИ ПЛАНОТ Локација е сменета оти на ова место веќе се наоѓаат споменикот и собата на Мајка Тереза, а со изградба и на куќата ќе се заокружи една целина и делот би се нарекол плоштад Мајка Тереза Куќата на Мајка Тереза ќе се гради пред платото на Домот ...

Куќата на Мајка Тереза се сели пред Домот на АРМ

Време

Осум години од упокојувањето на Мајка Тереза

Утрински

Мајка Тереза ќе "живее" пред Домот на АРМ

Дневник

Куќата на Мајка Тереза пред Домот на АРМ

Вечер

А1

6 поврзани вести »

Садам Хусеин не признал злосторства

Дневник - 09.09.2005

АДВОКАТИТЕ ТВРДАТ Зијад Наџдави, адвокат на поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин, демантираше дека неговиот клиент признал некои од злосторствата за кои го обвинуваат ирачките обвинители, јави Ројтерс. Наџдави истакна дека испрашувањата на Хусеин се извршуваат во присуство на ирачкиот ...

Талабани: „Садам Хусеин ги призна злосторствата“

А1

Хусеин, наводно, ги признал злосторствата

Макфакс

На Садам му се заканува и бесилка

Дневник

Судењето на Садам почнува на 19 октомври

Вест

Макфакс

6 поврзани вести »

Обвинителството ги застарува кривичните пријави

Време - 07.09.2005

АНТИКОРУПЦИСКА КОМИСИЈА Јавниот обвинител Александар Прчевски треба кривично да го гони одговорното лице во Обвинителството што дозволило да застари случајот со директорот на Институтот за белодробни заболувања. Ова е заклучокот од вчерашната седница на Државната комисија за спречување корупција, ...

Кој дозволил случајот да застари

Вест

Антикорупционерите бараат одговорност од скопски обвинител

Утрински

Јавното обвинителство, дел од криминалната структура

А1

АНТИКОРУПЦИСКА ГО КАРА ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »

Најлоша година за производителите на пченица

А1 - 10.09.2005

Земјоделците кои произведуваат пченица никогаш не биле во толку лоша состојба како годинава. Оставени на цедило, без поддршка од два и пол денари и со откупната цена со која се во загуба. Игнорирани од власта, која ги држи во неизвесност со тоа што не кажува зошто само пченицата како стратегиска ...

Нова рунда преговори

Време

Мора да се поддржи производството на пченица

Време

Трибина за откупот на пченицата

А1

Трибина на тема откуп на пченица

Канал5

Време

6 поврзани вести »

Барајте помош од нашите бизнисмени во странство

Време - 10.09.2005

МАЈК ЗАФИРОВСКИ СОВЕТУВА Климата за инвестирање во земјава е подобрена, па сега е време нашите успешни бизнисмени што работат во други земји да се повикаат и да дојдат да и помогнат на Македонија. Ова му го предложил Мајк Зафировски, член на Управниот одбор на компанијата „Боинг“ и поранешен ...

Помалку да се троши за државата, а повеќе за бизнисот

Утрински

Мајк Зафировски нуди совети за побрз развој

Дневник

Посветете внимание на младите

Вечер

Дојдов да слушам, а не да кажувам

Време

Канал5

6 поврзани вести »

Три основни училишта со двајца директори

Вечер - 10.09.2005

Функционирањето на основните училишта "Кузман Јосифовски-Питу", "Кирил Пејчиновиќ" и "Климент Охридски", кои се наоѓаат на територија на Општина Кисела Вода, деновиве е доведено во знак прашање поради колизијата која во процесот на образовната децентрализација настана помеѓу Министерството за ...

Едно училиште, двајца директори

А1

Разрешени директори украле училишни печати

А1

Поранешните директорки ги однеле печатите дома

Време

Незаконските смени добиваат разврска

Време

А1

6 поврзани вести »

ПРИТВОРЕН БРАТОТ УБИЕЦ

Вечер - 06.09.2005

Два дена по саботната трагедија во кумановското село Горно Којнаре, семејството на Жика Јакимовски е во траурна атмосфера. Неговата жена, со ќерката, зетот и роднините уште го чекаат ранетиот син кој е задржан на лекување во Скопје поради сериозноста на повредите.

Го избодел брата си до смрт, внукот го прободел во грб

Вест

Кумановец со нож си го убил братот

Време

Го заклал братот поради непослушна крава

Дневник

Убиство во Кумановско Горно Којнаре

Канал5

Вечер

6 поврзани вести »

АРМ доби 190 возила од Холандија

Утрински - 10.09.2005

Во касарната „Михајло Апостолски“ во Охрид ОХРИД - Во касарната "Михајло Апостолски° во Охрид, по повод Денот на независноста, во петокот беа свечено предадени 190 неборбени возила и опрема за потребите на АРМ. Станува збор за досега најголема набавка на вакви возила од Холандија вредна 2,4 милиони ...

АРМ направи сефте возење на холандските камиони

Дневник

Подобар имиџ на Македонија кај НАТО партнерите

Вечер

Воена опрема од Холандија

Макфакс

АРМ со нова воена опрема од Холандија

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Ирак затвора граничен премин со Сирија

А1 - 11.09.2005

Ирачката Влада синоќа соопшти дека денеска ќе го затвори граничниот премин со Сирија, во близина на градот Тал Афар, каде што во тек е офанзива против бунтовниците. „Владата одлучи да ја затвори границата со Сирија на граничниот премин Раби, освен за возила кои имаат дозвола од Министерството за ...

Над 140 бунтовници убиени во Ирак

А1

Голема офанзива против бунтовниците

Време

Нов самоубиствен бомбашки напад во Ирак, петмина загинати

Макфакс

Најнов биланс, седум мртви во нападот во Тал Афар

Макфакс

А1

6 поврзани вести »