TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-09-05 до 2005-09-11

Македонското сонце зајде во ЕУ

Вест - 10.09.2005

САМО ФИРОМ МОЖЕ ДА ИЗВЕЗУВА ВО ЕВРОПА Еврокомесарот Ласло Ковач вчера изјавил дека за да се квалификува за трговски преференции, земјата треба да го користи името ФИРОМ на стоките кои ги извезува во ЕУ. Оваа вест вчера од Брисел ја јави агенцијата "Ројтерс", во рубриката "чудни вести" Македонија ...

На македонските стоки што се извозуваат во ЕУ треба да стои БЈРМ

Утрински

Македонските стоки ќе бидат повластени со кодот ПЈРМ

Дневник

Грците атакуваат на царинскиот код МК

Вечер

Македонските производи во ЕУ само под ФИРОМ

Време

Макфакс

6 поврзани вести »

Свечено отворање на музејска поставка на Кераца Висулева

Утрински - 10.09.2005

Денеска во Домот на културата 'Драги Тозија" во Ресен Исполнување на последната желба на сликарката да се постави дел од нејзиниот уметнички опус токму во овој град и токму во оваа зграда Во Домот на културата "Драги Тозијааи во Ресен, денеска напладне ќе биде отворена музејската поставка на Кераца ...

Се отвора музејската спомен збирка на Кераца Висулчева

Вест

СвеЧено отворање на музејска поставка на Кераца Висулчева

Утрински

Сликарка со силен дух

Вечер

Наскоро, Спомен музеј на Кераца Висулчева

Макфакс
5 поврзани вести »

Установена новинарска награда за дописници

Време - 08.09.2005

ПОГРЕБАН МЕНДЕ ПЕТКОВСКИ Битола го испрати новинарот Менде Петковски, кој на 49 години почина ненадејно, пишувајќи новинарски извештај. На завчерашната комеморацијата и на погребот, него за последен пат го поздравија семејството, колегите од сите редакции со кои соработуваше, пријателите...

Почина новинарот Менде Петковски

Вест

Менде Петковски

Утрински

Почина новинарот Менде Петковски

А1

Почина новинарот Менде Петковски

Макфакс
5 поврзани вести »

"Лукоил" доби дозвола да тргува со нафта

Дневник - 09.09.2005

ЕНЕРГЕТИКА "Лукоил Македонија" вчера доби дозвола од Регулаторната комисија за енергетика за да складира и да тргува со нафта и со нафтени деривати. Од Комисијата соопштија дека ова е првата издадена дозвола за вршење енергетска дејност, а во тек е постапка за издавање дозволи и на други ...

„Лукоил“ доби дозвола за трговија со нафта

Време

„Лукоил Македонија" доби лиценца за работа

Утрински

„Лукоил Македонија“ доби лиценца за работа

А1

“Лукоил“ ги доби потребните лиценци за работа

Макфакс
5 поврзани вести »

Емил Илиќ вчера се врати во Скопје

Утрински - 10.09.2005

По изминати 2.500 км пешки од Скопје до Брисел Изминаа 60 дена откако Емил Илиќ, познат спортист од Скопје, ракометар, каратист и тренер, тргна од Скопје на својот долг пат пешки до Брисел за по изминатите 2.500 километри во седиштето на Европската унија да ја предаде пораката на сите спортисти и ...

Емил стаса во Брисел, се чека македонската администрација

Дневник

Емил Илиќ пристигна во Брисел

Канал5

Илиќ го предаде писмото во Брисел

Вечер

Емил Илиќ утре пристигнува во Брисел

Вечер
5 поврзани вести »

Преполна сала на свеченото отворање

Утрински - 10.09.2005

На 13. Фестивал на камерен театар „Ристо Шишков" И Фестивал на камерен театар "Ристо Шишковви, како и секоја значајна институција веќе со традиција, ја чинат луѓе кои се од почеток на самото нејзино основање. Всушност, тоа беше и една од темите на студио-разговорите, водени од страна на режисерот ...

Шест претстави во конкуренција на "Ристо Шишков"

Вест

Почнува фестивалот на актерот "Ристо Шишков"

Вест

Почнува фестивалот „Шишков“

Време

"Црнила" ќе го отвори фестивалот

Утрински
5 поврзани вести »

Ураганот „Офелија“ се претвори во тропска бура

А1 - 10.09.2005

Ураганот „Офелија“ над Атланскиот Океан се претвори во тропска бура, соопшти Националниот центар за урагани. „Офелија“ вчера се претвори во слаб ураган, но денеска брзината на ветрот се намали на 110 километри на час и повторно се претвори во силна тропска бура.

Бурата Офелија ја мерка Флорида

Дневник

“Офелија“ се приближува до Флорида

Макфакс

Бурата Офелија и се заканува на Флорида

Макфакс

Ураганот Офелија ја погоди Северна Каролина

Макфакс
5 поврзани вести »

Застрелан прилепчанец во сендвичарницата Лео

Вест - 06.09.2005

УШТЕ ЕДЕН ВООРУЖЕН ИНЦИДЕНТ НА УЛИЦАТА БЛАГОЈА СТЕФКОВСКИ ВО НАСЕЛБАТА МАЏАРИ Р.К. (31) од Прилеп познат деликвент бил застрелан во нозете и главата со пиШтол додека седел во сендвижарницата, по Што непознатите напаѓачи избегале.

Прилепчанец мафијашки застрелан во сендвичарница

Време

Прилепчанец изрешетан во скопска кафеана

Дневник

Еден повреден во престрелка во Маџари

А1

Пукање во Маџари, повредено 31-годишно момче

Канал5
5 поврзани вести »

Смрта на Арафат сеуште мистерија

Вест - 10.09.2005

ЊУЈОРК, 10 септември, (АП) - Најновите медицински досиеја не ја решија мистеријата околу смртта на Јасер Арафат иако фрлаат сенка на сомнеж врз популарните теориите дека бил отруен или дека боледувал од СИДА. Но ќе остане неодговорено најважното прашање: Што го предизвика мозочниот удар од кој ...

Смртта на Јасер Арафат се уште мистерија

Утрински

Јасер Арафат умрел од сида?!

Вечер

Убиен бившиот шеф на безбедност

Макфакс

Палестинските безбедносни сили во степен на подготвеност

Макфакс
5 поврзани вести »

Децентрализацијата сведена на смена на директори

Време - 05.09.2005

ПОЗИЦИЈАТА ЈА НАПАЃА ОПОЗИЦИЈАТА Трагично е што децентрализацијата се сведе на смена на директорите на училиштата во општините каде што градоначалниците се од опозицијата, оцени вчера СДСМ. - Целта на децентрализацијата беше деполитизација и департизација на образовниот систем во земјава.

СДСМ му порача на Груевски да престане да ја крие неспособноста

Утрински

Не видовме ни "р" од резултати сега

Дневник

СДСМ: ТРАГИЧНО Е ШТО ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈАТА ВО ОБРАЗОВАНИЕТО СЕ СВЕДУВА НА СМЕНА НА ДИРЕКТОРИ

Канал5

Трагедија од градоначалниците на опозицијата

Вечер
5 поврзани вести »