TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-09-05 до 2005-09-11

Сауните ја штитат Финска од птичјиот грип

А1 - 09.09.2005

Финското министерство за земјоделие им советуваше на луѓето кои патуваат во земјите погодени од птичјиот грип да се дезинфицираат на високите температури во сауните. Патниците кои се враќаат од југоисточна Азија, каде од птичјиот грип починаа 61 луѓе, и од Русија, каде со епидемијата се погодени ...

Европските кокошки во карантин

Утрински

СЗО предупреди на пандемија на птичји грип

Макфакс

Нови случаи на птичји грип во Индонезија

Макфакс

Русија за меѓународно партнерство во борбата со птичјиот грип

Макфакс
5 поврзани вести »

Одгледувал марихуана во двор

Вест - 09.09.2005

ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО КОЧАНИ П.И. (32) од Кочани бил уапсен и против него е поднесена кривична пријава под сомение дека тој го сторил кривичното дело неовластено производство и пуштање во промет на опојни дроги и психотропни супстанци.

Малолетничка го дрогирала својот брат

Време

Малолетничка давала марихуана на врсници

Вест

Брат и сестра сушеле марихуана во домот

Дневник

Одгледувач на марихуана не дозволил претрес на неговиот двор

Дневник
5 поврзани вести »

Ахмети пред истражен судија?

Дневник - 10.09.2005

СЛУЧАЈ КИДНАПИРАНИ МАКЕДОНЦИ Лидерот на ДУИ Али Ахмети наскоро во својство на сведок треба да се појави пред истражниот судија што го води случајот за дванаесеттемина Македонци киднапирани во војната во 2001 година. Адвокатот на роднините на киднапираните Ванчо Шехтански во вторникот побара од ...

Средба на семејствата на киднапираните со министерот Михајловски

Утрински

Пред решение за случајот со киднапираните Македонци

Дневник

Ахмети повикан за сведок на судењето против Лека

А1

Средба на Михајловски со семејствата на 12-те киднапирани

А1
5 поврзани вести »

Празно за празникот

Дневник - 09.09.2005

ДЕН НА НЕЗАВИСНОСТА Освен што државните институции не работеа, вчера по ништо друго не можеше да се препознае дека е голем празник - Денот на независноста на Македонија. Ниту во Скопје ниту во другите градови не се случи настан достоен за таков ден.

ПРАЗНИК БЕЗ ПРАЗНУВАЊЕ.. ЗА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА СВЕДОЧЕА САМО ЗНАМИЊАТА ПО УЛИЦИТЕ

Канал5

Бедна прослава на Денот на независноста

А1

Четиринаесет години независност

Макфакс

На денот на независноста ќе мешаме ајвар

Вест
5 поврзани вести »

Патарините ќе поевтнат

Вест - 10.09.2005

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРАНСПОРТ ИНИЦИРА ИЗМЕНА ВО НАЧИНОТ НА ПРЕСМЕТКА НА ТАКСИТЕ Патарините нема да поскапат, иако повисоките цени на нафтените деривати налагаат корекција на висината на друмарината. Наместо раст, министерот за транспорт и врски Џемали Мехази вчера најави намалување на патарините како ...

Владата ќе ги намали прескапите патарини

Утрински

Мехази бара од Владата поевтинување на патарините

Дневник

Патарините ќе поевтинуваат

А1

Да се фискализира патарината

Време
5 поврзани вести »

Закани за бомби во 11 болници во Токио

Вест - 06.09.2005

ТОКИО, 6 септември (Ројтерс) - Во 11 болници во Токио, главниот град на Јапонија, биле пратени закани за бомба за да се зголемат квотите на упис на студенти на медицинскиот факултет, соопшти вчера новинската агенција Кјодо во деновите на зголемено обезбедување пред одржувањето на општите избори ...

Со бомби до поголеми уписни квоти на универзитетите

Утрински

Академски бомбашки заканиза 11 болници во Токио

Дневник

Болници во Јапонија добиваат закани за поставени бомби

А1

Бомбашки закани за 11 болници во Токио

Макфакс
5 поврзани вести »

Одете и работете во Брисел!

Време - 06.09.2005

БОБИ ХРИСТОВ Кога француско-холандското „не“ се закани дека може да ги однесе во европски заборав земјите од Западен Балкан, многу политичари од Брисел почнаа да упатуваат смирувачко-предупредувачки коментари. Демек проширувањето не е затворено, но сега ќе мора понапорно да се работи.

Македонските одговори испратени во Брисел

Дневник

Политички дијалог Македонија-ЕУ

Макфакс

Дополнителните одговори доставени во Брисел

А1

Дополнителните одговори за Брисел

Макфакс
5 поврзани вести »

Извештајот на Еиде ќе биде во прилог на почеток на разговорите за статусот

Макфакс - 09.09.2005

Љубљана - Извештајот за Косово на норвешкиот амбасадор Кае Еиде ќе биде наклонет за почеток на разговорите за идниот статус на покраината, смета претседавачот на ОБСЕ и шеф на словенечката дипломатија Димитриј Рупел. “Имам чувство дека извештајот и покрај сите резерви, ќе биде наклонет во прилог на ...

„Косово напредува, но не доволно“

Време

Еиде денеска разговара со властите на СЦГ

Макфакс

Солана - Решението за Косово мора да е сеопфатно

Макфакс

Еиде бара конструктивна соработка во Косово

А1
5 поврзани вести »

Тадиќ - Бенедикт XVI - прва посета на српски претседател на Ватикан

Макфакс - 09.09.2005

Рим Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска во Ватикан треба да се сретне со поглаварот на римо-католичката Црква, Бенедикт XVI, што е прва официјална посета на Ватикан на некој српски претседател. Тадиќ со папата треба да разговараат за политичката состојба на западен Балкан, вклучувајќи ја и ...

Тадиќ – Во тек се преговори за посета на Папата

Макфакс

Тадиќ во посета на Британија

Макфакс

Тадиќ - невообичаено е министер за одбрана да биде генерал

Макфакс

Тадиќ: Загубата на Косово не може да се компензира со брз влез во ЕУ

Макфакс
5 поврзани вести »

Со поорганизиран настап до зголемување на извозот во Австрија

Утрински - 07.09.2005

Спроти претстојната стопанска посета на еден од нашите значајни трговски партнери Организираниот настап на македонските бизнисмени на австрискиот пазар е еден од начините за поуспешно освојување на тамошниот пазар, но и зголемување на австриски инвестиции во земјава, како надополнување на веќе ...

Разговори Црвенковски - Шисел

Макфакс

Црвенковски во дводневна посета на Австрија

Макфакс

Средба на Црвенковски со претседателот на Стопанската комора

Макфакс

Косовското прашање може да се реши само во ЕУ

Време
5 поврзани вести »