TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-09-12 до 2005-09-18

Градот ја заборави "Востаничка"

Вечер - 17.09.2005

"Веќе три месеци како се задушуваме во прашина, а Градот никако да ги заврши започнатите градежни работи на нашата улица. Таа парцијално се затвораше и се пушташе во сообраќај. Се поставуваа приклучоци за водоводна мрежа, улицата се тампонираше, а потоа до половина направена беше заборавена од ...

"Тренд" со нов изглед

Вечер

"Тетовска" и "Тетекс кредитна банка" се спојуваат

Вечер

"Како се станува цар" од Кирјаковска

Вечер

На тапет "антинародните" владини реформи

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

34 поврзани вести »

Македонската кошарка се враќа во „А“ дивизија

А1 - 18.09.2005

Македонската кошарка се враќа во европската „А“ дивизија. Супериорноста на нашите репрезентативци вчера и позитивата од 26 коша од Гмунден во првиот бараж натпревар со Австрија му дава тренинг карактер на реваншот во Скопје. Австрија квалитативно не и беше ниту достоен противник на македонската ...

Австрија - Македонија 75:101

А1

Македонска кошаркарска лавина

Време

На победа уште на првиот меч

Вест

По секоја цена да се сопре Мејес

Утрински

Дневник Вечер А1 Време Утрински Дневник Вечер Време

33 поврзани вести »

ДПМНЕ: Изјавите на Бучковски за митингот се панични

А1 - 17.09.2005

ВМРО-ДПМНЕ смета дека изјавите на премиерот Бучковски за митингот на здружената опозицијата „За подобра Македонија“ се панични и оти станува збор за уште една прилика во која тој ја покажал својата нервоза и се обидел да го прикрие фактот дека деновите му се одбројани.

Бучковски ја доведе Македонија до дното

Вест

Најнеуспешен митинг во последниве 15 години

Утрински

Груевски побара предвремени избори по позитивниот одговор од ЕУ

Утрински

Деновите ви се одбројани „колега“ – му порачува Бичиклиски на Бучковски

Канал5

А1 А1 А1 Време Утрински Дневник Канал5 Вечер

30 поврзани вести »

Палестинските власти ја затворија границата меѓу Газа и Египет

А1 - 18.09.2005

Палестинските власти денеска ја затворија границата меѓу Појасот Газа и Египет, ставајќи на тој начин крај на хаотичното преминување на Палестинци преку границата по повлекувањето на Израел од тоа подрачје. Палестински портпарол изјави дека сите места од каде поминувале Палестинците се блокирани и ...

Шарон ја одбил поканата на Блер за посета на Британија

А1

Ерусалим останува неподелена израелска престолнина

Утрински

Затворена границата меѓу Газа и Египет

А1

Израелскиот суд дозволи градење еврејска бариера на Западниот Брег

Вест

Утрински Дневник Дневник Дневник Канал5 А1 А1 Време

27 поврзани вести »

Македонија ќе инсистира на поединечен прием во НАТО

А1 - 18.09.2005

Европските сојузници се изненадени од САД, кои за првпат на една земја и кажаа датум кога ќе биде примена во НАТО, иако тоа во Македонија беше примено како одложување на членството до 2008-та година. Сега Владата подготвува стратегија за издејствување на поединечен прием во НАТО на наредниот самит ...

Лош прием на топката од НАТО

Дневник

Изненадувачка беше само нашата изненаденост

Дневник

Вратата на НАТО останува отворена

Дневник

Колку Македонија беше блиску до НАТО?

Вечер

Канал5 Вечер А1 А1 Време Време Дневник Канал5

21 поврзани вести »

Класична партиска диктатура и во Куманово

Време - 17.09.2005

ВМРО-НП По последната седница на Советот на општината Куманово сите структури на локалната управа целосно се партизираа од владејачката гарнитура на ЛДП, ДУИ, ДПСМ, на реформираната комунистичка партија предводена од СДСМ. Ова го соопшти општинскиот комитет на ВМРО-НП, за кој ова се типични форми ...

Љупчовистите иницираат уривање на Владата, но немаат илузии дека ќе падне

Утрински

В четврток ќе се гласа за Владата

Дневник

Ни самите не веруваат дека ќе ја соборат власта

Вечер

ВМРО НП собра потписи за гласање доверба на Владата

А1

Време Утрински Дневник Канал5 А1 Време Време Утрински

20 поврзани вести »

Дојчин: Не сум лигуш и полтрон како Муратовски

Вест - 16.09.2005

ЛИДЕРОТ НА СОНК ЈА ОБВИНУВА ВЛАСТА ДЕКА ГО УНИШТУВА СИНДИКАТОТ "Се појавував и на сите протести со социјален карактер што како опозиција ги организираше СДСМ. Тогаш вмровците ме перкаа. Сега кога опозицијата организира протести, а јас само ги поддржав и не ни реков дека ќе излезам да протестирам, ...

Владата му даде црвен картон на Дојчин Цветановски

Утрински

Преговори само со истомисленици

Дневник

СОНК не прифаќа политички етикети од Владата

Дневник

Дојчин си оди од СОНК?

Вечер

Вечер Време Канал5 А1 Утрински Дневник Утрински Дневник

19 поврзани вести »

Џорџ Буш: Ќе го вратиме животот во Њу Орлеанс

Утрински - 17.09.2005

Американскиот претседател вети дека следува реновирање на подрачјата погодени од ураганот "Катрина" ЊУ ОРЛЕАНС - Американскиот претседател Џорџ Буш вети дека ќе го врати животот во Њу Орлеанс и во Мексиканскиот Залив, со голема федерална помош и нареди ревизија на плановите за итна помош во ...

Буш вети реновирање на подрачјата опустошени од „Катрина“

А1

Обновата по Катрина - најголем проект во светот

Време

Буш ја презеде одговорноста за лошото справување со „Катрина“

Канал5

„Катрина“ одзела над 700 животи

А1

А1 А1 А1 Време Канал5 Вечер А1 Вест

18 поврзани вести »

Дебела кожа

Вест - 17.09.2005

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Илинка нема што да бара во ЕУ бидејќи во Обединетите нации веќе сме примени 1 Јавниот обвинител Александар Прчевски вели дека е последна будала, ама вие не треба да му верувате. Тој можеби е будала, ама не е толку.

КРАЛОТ НА БУДАЛИТЕ

Вест

Климовски: Ниеден јавен обвинител не го доврши мандатот

А1

Мери Младеновска: Јавното обвинителство е независно

А1

Последната бидала нема намера да даде оставка

Вест

Утрински Дневник Вечер А1 Време Дневник Канал5 Канал5

18 поврзани вести »

Се бара социјалната заштита да биде дел од тендерот за ЕСМ

Утрински - 17.09.2005

Вработените во ЕСМ реагираат до Владата поради нерешениот статус Синдикатот на вработените во ЕСМ бара од Владата што поскоро да го одреди процентот на акциите со кои ќе се стекнат вработените, пред да почне приватизацијата и бараат започнување на социјалниот дијалог со Синдикатот заради решавање ...

Не го продавајте ЕСМ зашто ве чека струен шок

Дневник

Синдикалците на ЕСМ дискутираа со своите колеги од Европа

А1

Дајте им социјален пакет на вработените во ЕСМ!

Време

Вработените во ЕСМ се закануваат со блокади

Време

Време Утрински Дневник Време Време Дневник Дневник Време

17 поврзани вести »