TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-09-12 - 2005-09-18

ДПМНЕ: Изјавите на Бучковски за митингот се панични

А1 - 17.09.2005

ВМРО-ДПМНЕ смета дека изјавите на премиерот Бучковски за митингот на здружената опозицијата „За подобра Македонија“ се панични и оти станува збор за уште една прилика во која тој ја покажал својата нервоза и се обидел да го прикрие фактот дека деновите му се одбројани.

Груевски побара предвремени избори по позитивниот одговор од ЕУ

Утрински

Бучковски ја доведе Македонија до дното

Вест

Бучковски ќе го колабира судството

Време

Најнеуспешен митинг во последниве 15 години

Утрински

Канал5 А1 Канал5 Утрински Дневник Вечер Прес А1 Време

41 поврзани вести »

"Бадентер" доби уште поголема моќ

Вечер Прес - 17.09.2005

На пратениците од позицијата вчера им успеа да обезбедат кворум и со 59 гласа "за", го изгласаа Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните. "Против" гласаше единствено Лилјана Поповска од ЛДП.

"13-ка" на Македонската телевизија

Вечер Прес

На тапет "антинародните" владини реформи

Вечер Прес

Градот ја заборави "Востаничка"

Вечер Прес

"Како се станува цар" од Кирјаковска

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

36 поврзани вести »

Македонската кошарка се враќа во „А“ дивизија

А1 - 18.09.2005

Македонската кошарка се враќа во европската „А“ дивизија. Супериорноста на нашите репрезентативци вчера и позитивата од 26 коша од Гмунден во првиот бараж натпревар со Австрија му дава тренинг карактер на реваншот во Скопје. Австрија квалитативно не и беше ниту достоен противник на македонската ...

Австрија - Македонија 75:101

А1

Македонска кошаркарска лавина

Време

По секоја цена да се сопре Мејес

Утрински

Последните два чекора до елитата

Дневник

Вест Вечер Прес А1 Утрински Време Дневник Вечер Прес Дневник

33 поврзани вести »

Палестинските власти ја затворија границата меѓу Газа и Египет

А1 - 18.09.2005

Палестинските власти денеска ја затворија границата меѓу Појасот Газа и Египет, ставајќи на тој начин крај на хаотичното преминување на Палестинци преку границата по повлекувањето на Израел од тоа подрачје. Палестински портпарол изјави дека сите места од каде поминувале Палестинците се блокирани и ...

Шарон ја одбил поканата на Блер за посета на Британија

А1

Ерусалим останува неподелена израелска престолнина

Утрински

Затворена границата меѓу Газа и Египет

А1

Спор со милениумска историја

Дневник

Дневник Вест Утрински Дневник Канал5 А1 А1 Канал5

27 поврзани вести »

Моливијатис утре ќе се сретне со Нимиц

А1 - 18.09.2005

Шефот на грчката дипломатија, Петрос Моливијатис, утре во Њујорк ќе се сретне со преговарачот за спорот со името, Метју Нимиц. Грчки дипломатски извори изјавуваат дека се уште нема било каков развој за прашањето околу името. Претседателот Црвенковски неделава за време на престојот во Њујорк се ...

Денеска и Моливијатис во Њујорк за името

Време

Претседателот Ху Џинтао го покани Црвенковски да ја посети Кина

Утрински

Дипломатска екскурзија или......

Вечер Прес

Црвенковски му ја повтори

Дневник

Време Утрински Вест Вечер Прес А1 А1 А1 Вест

21 поврзани вести »

Српската заедница во Македонија собира потписи за слободата на Вранишковски

Канал5 - 18.09.2005

Од српската заедница во Македонија денеска беа во скопското село Марино. И натаму собираат потписи за ослободување на Јован Вранишковски. На ред им се Петровец, Гази Баба и Илинден. Ги затековме во Марино. Од српската заедница во Македонија денеска беа во скопското село Марино.

Јован Вранишковски останува во затворот "Идризово"

Утрински

Вранишковски останува во затвор

Дневник

Вранишковски ќе си ја одлежи казната

Време

Вранишковски останува в затвор

Вечер Прес

А1 Време Време А1 Време Канал5 Време А1

20 поврзани вести »

В четврток ќе се гласа за Владата

Дневник - 17.09.2005

вмро-нп ги обезбеди потписите Собранието в четврток ќе расправа за доверба на Владата, бидејќи иницијаторот, пратеничката група на ВМРО-Народна партија вчера ги собра потребните 20 пратенички потписи, а барањето до законодавниот дом ќе го достави в понеделник.

Љупчовистите иницираат уривање на Владата, но немаат илузии дека ќе падне

Утрински

Класична партиска диктатура и во Куманово

Време

Ни самите не веруваат дека ќе ја соборат власта

Вечер Прес

ВМРО НП собра потписи за гласање доверба на Владата

А1

Утрински Канал5 Време Дневник А1 Време Канал5 Време

20 поврзани вести »

Дојчин: Не сум лигуш и полтрон како Муратовски

Вест - 16.09.2005

ЛИДЕРОТ НА СОНК ЈА ОБВИНУВА ВЛАСТА ДЕКА ГО УНИШТУВА СИНДИКАТОТ "Се појавував и на сите протести со социјален карактер што како опозиција ги организираше СДСМ. Тогаш вмровците ме перкаа. Сега кога опозицијата организира протести, а јас само ги поддржав и не ни реков дека ќе излезам да протестирам, ...

СОНК не прифаќа политички етикети од Владата

Дневник

Преговори само со истомисленици

Дневник

Владата му даде црвен картон на Дојчин Цветановски

Утрински

Дојчин си оди од СОНК?

Вечер Прес

Вечер Прес Канал5 Време А1 Дневник Утрински Канал5 Дневник

19 поврзани вести »

КРАЛОТ НА БУДАЛИТЕ

Вест - 17.09.2005

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Биљана Секуловска ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ ПРИЗНА ДЕКА Е ПОСЛЕДНАТА БУДАЛА. МУ ВЕРУВАМЕ. ПОСЛЕ НЕГО - НЕМА ДА ИМА ТАКВА БУДАЛА Јавниот обвинител Александар Прчевски јавно призна дека е последната будала на таа функција. Сака да каже претходните обвинители исто така биле будали.

Дебела кожа

Вест

Климовски: Ниеден јавен обвинител не го доврши мандатот

А1

Мери Младеновска: Јавното обвинителство е независно

А1

Последната бидала нема намера да даде оставка

Вест

Утрински Дневник Вечер Прес А1 Канал5 Канал5 Време Дневник

18 поврзани вести »

Џорџ Буш: Ќе го вратиме животот во Њу Орлеанс

Утрински - 17.09.2005

Американскиот претседател вети дека следува реновирање на подрачјата погодени од ураганот "Катрина" ЊУ ОРЛЕАНС - Американскиот претседател Џорџ Буш вети дека ќе го врати животот во Њу Орлеанс и во Мексиканскиот Залив, со голема федерална помош и нареди ревизија на плановите за итна помош во ...

Буш вети реновирање на подрачјата опустошени од „Катрина“

А1

Обновата по Катрина - најголем проект во светот

Време

Буш ја презеде одговорноста за лошото справување со „Катрина“

Канал5

Како настануваат имињата на ураганите

А1

А1 А1 А1 Канал5 Време Вечер Прес А1 Утрински

18 поврзани вести »