TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-09-19 - 2005-09-25

Во "Идризово" немало бунт

Вечер Прес - 24.09.2005

Опозиционите пратеници на седницата за гласање недоверба на Владата во неколку наврати посочија дека во КПД "Идризово" пред неколку дена се случил бунт, при што осудениците со ќерамиди фрлале по стражарите. Истата информација ја објавија и дел од медиумите, кои посочуваа дека затворениците не се ...

"Ноу Камп" стана модна арена

Вечер Прес

"Ја живее својата магија"

Вечер Прес

"Јака 80" ја зајакнува Македонска банка

Вечер Прес

Со "Наша страна" до вработување

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

45 поврзани вести »

„Рита“ премина во тропска бура

А1 - 25.09.2005

Ураганот „Рита“ од ноќеска го намали својот интензитет и премина во тропска бура. Бројот на жртви засега не е познат. Според официјалните податоци, досега е регистрирано само едно загинато лице во Мисисипи. „Рита“ се повеќе навлегува во внатрешноста на континентот и иако е со намалена силина, сепак ...

Ураганот „Рита“ го погоди јужниот дел на САД

А1

Ураганите се последица од глобалното затоплување

А1

Рита плакне каде што Катрина миеше

Време

Американците се уште не се сигурни кај ќе удри "Рита"

Утрински

Канал5 Дневник Вест Вечер Прес А1 А1 Вест Канал5

42 поврзани вести »

Црна Гора ќе формира сопствена војска

Дневник - 24.09.2005

СПОРЕД СОВЕТНИК НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ВУЈАНОВИЌ Процесот на воспоставување на државно-правниот субјективитет на државата Србија и на државата Црна Гора влегува во завршна фаза и затоа процесот на формирање институции што ја означуваат државата, како и формирање сопствена војска е очекуван и реален, ...

Французите и Грците во полуфиналето

Дневник

По светскиот првак, Франција му зеде мерка и на европскиот!

Утрински

Црна Гора со своја војска!

Вечер Прес

Словенија се чувствува како дома

Дневник

Време Време Утрински Дневник Време Утрински Дневник Утрински

37 поврзани вести »

Бучковски и Георгиевски си разменија комплименти

Утрински - 24.09.2005

Премиерот и неформалниот лидер на ВМРО-Народна се поштедија од критики Георгиевски, главно, зборуваше лошо за владите на Црвенковски и Костов, додека за Кабинетот на Бучковски не спомна ништо Премиерот Владо Бучковски во обраќањето пред парламентот искажа комплименти на адресата на неформалниот ...

Кој повешто лаже

Вест

Бучковски го повика Груевски да не шири дефетизам

Утрински

Бучковски и Георгиевски си дадоа шанса

Дневник

Владата лесно обезбеди доверба

Утрински

Вечер Прес А1 А1 Канал5 Утрински Време Време Дневник

35 поврзани вести »

Германците не знаат кој ќе ја предводи идната Влада

А1 - 24.09.2005

Не постои лева и десна политика, туку само добра и лоша политика. Аналитичарите деновиве го потсетуваат германскиот канцелар Герхард Шредер на овие негови зборови, при тоа заклучувајќи - лоша политика е се што ја блокира земјата и го кочи стопанството.

Германците ја сакаат Меркел за канцелар

Утрински

Конзервативците, сепак, во коалиција со Шредер

Вест

Германците претпочитаат Меркел да биде канцелар

А1

Госпоѓа Шредер го критикувала сопругот

А1

Вест Време Утрински А1 Вест Канал5 Утрински Време

31 поврзани вести »

Две години за Јован

Дневник - 24.09.2005

СУДОТ ВО ВЕЛЕС ПРЕСУДИ Расчинетиот владика Јован и поранешниот благајник на Повардарската епархија Тони Петрушевски се осудени на вкупна казна од 39 месеци затвор, откако судот ги прогласи за виновни во случајот со противправното присвојување на донација вредна 57 илјади евра.

Две години затвор за расчинетиот владика Јован

Вест

Вранишковски голем минус, рамковниот главен адут

Време

Уште две години затвор за Вранишковски

Утрински

Вранишковски две години зад решетки

Вечер Прес

А1 Време Канал5 Утрински Дневник Време Вечер Прес А1

25 поврзани вести »

Огромно интересирање за семинарот на Стораро

Утрински - 24.09.2005

26. Фестивал на филмската камера 'Браќа Манаки" Новововедената награда од страна на големиот филмски концерн "Мос филм" од Русија ќе биде доделена за иновации во филмскиот израз Сунчица Уневска Наградите на годинешниот Фестивал на филмската камера "Браќа Манаки", за кои одлучува петчлено жири ...

Голем интерес за студентските филмови

Дневник

Во знакот на канскиот и берлинскиот лауреат

Утрински

Филмови има, интерес- така, така

Вест

Премиера на „Контакт“ на претпоследниот фестивалски ден

Време

Вечер Прес Време Вест Дневник Дневник Утрински А1 Време

22 поврзани вести »

Матејчани ќе го тужат министерот Јакимовски за клевета

А1 - 25.09.2005

40 раселени семејства од с.Матејче ќе го тужат министерот за труд и социјала Стевче Јакимовски за клевета. Им стигнале решенија да ги напуштат колективните центри до крајот на месецот, со образложение дека го продале имотот, или купиле станови и имале каде да живеат.

Раселените од кумановско ќе го тужат министерот Јакимовски

А1

Јакимовски ќе не избрка и од привремените домови

Дневник

Матејчани треба да ги напуштат колективните центри

Утрински

Над 100 раселени семејства остануваат на улица

Вест

Вест Вечер Прес Вечер Прес Вест Време Време Утрински Вечер Прес

21 поврзани вести »

Албанијазабрани увозна месо од Азија

Дневник - 24.09.2005

ПТИЧЈИ ГРИП Албанија забрани увоз на месо од азија, како превенција од птичјиот грип, болест поради која во Азија се убиени милиони птици. Ветеринарниот институт од Тирана постојано врши испитувања на сите живинарски фарми во Албанија. Досега во земјата не е регистриран случај на смртоносниот вирус.

Од Германија ќе долетаат 100 теста за птичји грип

Дневник

Светот има мала шанса да се справи со пандемија на птичји грип

Дневник

Се набавуваат 50 теста за птичји грип

Утрински

Птичјиот грип нема да ја прелета Македонија

Дневник

Време Дневник А1 Време Утрински Канал5 Време Утрински

17 поврзани вести »

Македонија повторно во кошаркарската елита

А1 - 25.09.2005

Македонската кошарка од вчера и формално е меѓу 24-те најдобри репрезентации во Европа и ќе биде дел од квалификациите за наредниот континентален шампионат во Шпанија по две години. На реваншот во Скопје од баражот за враќање во елитата, Македонија уште еднаш убедливо ја совлада Австрија, овојпат ...

Македонија на голема врата влегува во елитата

Вест

Брилијантна изведба на првокласен баскет

Време

Победа за разделба од друштвото на аутсајдерите

Утрински

Спектакл од А-класа против Австрија

Дневник

Вечер Прес Вест Дневник Време Утрински А1 Време Време

17 поврзани вести »