TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-01-24 - 2005-01-30

Отшетата од 4,5 милиони евра на "Макпетрол" на преиспитување

Вечер Прес - 29.01.2005

Основниот суд Скопје 1 покрена постапка за преиспитување на претходно донесената одлука, која беше потврдена и од Врховниот суд, со која државата беше прогласена за виновна поради задржување на цистерни со гориво на дистрибутерот "Макпетрол", и за претрпените штети требаше да му исплати отштета во ...

"Културни" директори за 2-3 недели

Вечер Прес

Со "Суперско" да се дружиме и да се забавуваме

Вечер Прес

"Четворка" за десет минути

Вечер Прес

"Музика на струја" со Вики Ристовска

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

41 поврзани вести »

И Митрева и Црвенковски креваат раце од одговорноста

Време - 29.01.2005

ПО СКАНДАЛОТ СО МАКЕДОНСКАТА ДЕЛЕГАЦИЈА ВО АУШВИЦ Боби Христов Министерството за надворешни работи и кабинетот на претседателот Бранко Црвенковски се оградија од одговорноста за одлуката Македонија на комеморативниот собир на водечките светски лидери да ја претставува заменик-министерот за ...

Немаше покана од Полска до Црвенковски

Дневник

Аушвиц го преживеавме!

Време

Квашњевски испрати отворена покана, Црвенковски не отиде во Аушвиц

Утрински

Зошто Бранко седи дома

Вест

Вест Вечер Прес Вечер Прес А1 Вест Дневник Време Дневник

34 поврзани вести »

4 кандидати за градоначалник и 3 советнички листи во Битола

А1 - 29.01.2005

4 кандидати за градоначалник и 3 советнички листи ќе се најдат во изборна трка за освојување на локалната власт во Битола. Во ВМРО-ДПМНЕ рамноправна партиска битка за номинација водат артистот Владимир Талевски и бизнисменот Кире Стевановски, додека локалниот лидер Коњановски ќе биде носител на ...

ВМРО-ДПМНЕ не реши кого ќе поддржи во Скопје

А1

ВМРО-ДПМНЕ во трилема

Дневник

ДПМНЕ нерешително, навистина или Груевски ја дига цената на поддршката за Костовски.

Канал5

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со по четворица кандидати

Утрински

Време Канал5 Утрински А1 Време Вест Канал5 Дневник

34 поврзани вести »

Одбраната докажува алиби на обвинетите

Време - 27.01.2005

СУДЕЊЕ ЗА СЛУЧАЈОТ „РАШТАНСКИ ЛОЗЈА“ Александар Божиновски Митко Кикерков, сопственикот на фирмата „Телесет“, која го снабдувала МВР со дигитална технологија и четвртообвинет во случајот „Раштански Лозја“, бил во МВР на 2 март 2002 година, кога биле убиени седумте Азијати.

Алиби за еден од обвинетите

Вест

Кикереков не ги водел Пакистанците, туку поправал опрема

Дневник

Сведоци тврдат дека критичната вечер Кикереков бил во МВР

А1

Амнести интернешенел е против амнестија за „Раштански Лозја"

Утрински

Дневник Канал5 Време Време Вест А1 А1 Време

28 поврзани вести »

Избори во Ирак

А1 - 30.01.2005

Крв и демократија. Серија самоубиствени бомбашки напади, во кои загинаа најмалку 37 луѓе и неочекувано голем процент на излезени гласачи, ги одбележа првите слободни повеќепартиски избори во Ирак во последните 50 години. Се избираа 227 пратеници на преодниот ирачки Парламент, покраинските ...

Групата на Aл Заркави денес извршила неколку напади

А1

Повеќе од 20 лица загинаа при напади во Багдад

А1

Ирачаните во Македонија будно ги следат ирачките избори

А1

Огромен интерес на американските медиуми за изборите во Ирак

А1

Канал5 А1 А1 А1 Дневник Дневник Утрински Утрински

28 поврзани вести »

Шлагелсе ја оправда фаворитската улога во Украина

А1 - 30.01.2005

Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров уште по овој викенд можеа да си обезбедат 1/4 финале во Лигата на шампионките, но и многу големи шанси за првото место во групата, а со тоа и за полесен противник во елиминационата фаза. По денешната очекувана победа на Шлагелсе над Мотор, данките се во подобра ...

Кометал Ѓ.П. поразен од Лада Тољати

А1

Кометалки ладно против жешката Лада

Дневник

Во Толјати продолжува походот кон првото место

Вест

Портној со нова тактика за сигурно четврт-финале

Време

Утрински А1 А1 Дневник Утрински Време Дневник Вест

27 поврзани вести »

Разводнети улици и отежнато одвивање на сообраќај, е сликата во главниот град од вчерашните снежни врнежи

Канал5 - 29.01.2005

Снегот го има само на споредните улици, каде зимските служби се уште не стигнале да го расчистат. А, тие и денеска од рано наутро работеа на расчситување на снегот. Велат дека тимот составен од 300 луѓе, од понеделникот кога падна првиот снег, сек Снегот го има само на споредните улици, каде ...

Формиран кризен штаб поради снегот

Дневник

Поплавени улици

Вест

Улиците поплавени по снегот, водата нема каде да оди

Време

Пријави за граѓаните што не го расчистиле снегот

Време

Дневник Утрински Време Дневник Утрински Вест Утрински Вечер Прес

26 поврзани вести »

Сафин триумфираше на Австралија опен

А1 - 30.01.2005

Марат Сафин ја искористи третата шанса за триумф на Австралија опен. Со 3:1 го совлада миленикот на публиката во Мелбурн, Лејтон Хјуит, и ги урна австралиските очекувања дека по 28 години домашен тенисер ќе го освои трофејот.

Серена Вилијамс победи на Австралија опен

А1

Хјуит против Сафин во финалето

Време

Лејтон Хјуит против Сафин за шампионскиот пехар

Утрински

Хјуит против Сафин во финалето

Дневник

А1 Дневник Утрински Време А1 Вест Време Дневник

25 поврзани вести »

На породилно со најмалку шест месеци работен стаж?

Утрински - 29.01.2005

Многубројни реакции на предлогот да се скрати платеното боледување за родилките Крај на практиката на работодавците да пријавуваат вработувања на бремени жени непосредно пред породувањето МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ За да остварат право на платено породилно отсуство на идните мајки ќе им бидат потребни ...

Не работете, омажете се за богати!

Дневник

Подолго породилно отсуство за здрави поколенија

Време

Шест месеци од државата, шест месеци од работодавецот

Вест

Јакимовски: ”Не ни паѓа на ум породилното да го сведеме на три месеци"

Вечер Прес

А1 Канал5 Дневник Дневник Дневник Вечер Прес А1 А1

24 поврзани вести »

Корупцијата во ДУИ не е владин проблем

Дневник - 28.01.2005

собрание Ни извршната ни законодавната власт нема да судат за расправијата помеѓу Гзим Острени и Хисни Шаќири за корупција во ДУИ, му одговори премиерот Владо Бучковски на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Коце Трајановски, на вчерашната собраниска седница за пратенички прашања.

ДУИ обвинува - Шаќири работи за ДПА

Вест

Шаќири ги вработи синовите, па обвини за непотизам во ДУИ

Дневник

Острени: Срамота е јас да му се правдам на Шаќири

Утрински

ДУИ ќе има дваесетина кандидати за градоначалници

Утрински

Време Вечер Прес Дневник Дневник Време Време Утрински Дневник

23 поврзани вести »