TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-10-03 до 2005-10-09

Коштуница:Нема поделба на Србија

Макфакс - 08.10.2005

Белград Српскиот претседател Воислав Коштуница изјави дека нема да дојде до поделба на Србија. “Верувам дека во времето што следи ќе дојде до општа согласност дека е целосно незамисливо да се распарчува една демократска земја и спротивно на нејзината волја да се наметне промена на нејзините ...

Тадиќ и Драшковиќ ќе го уриваат Коштуница

Дневник

Тадиќ и Драшковиќ го уриваат Коштуница?

Вечер

ДП на Тадиќ излезе од парламентот и побара избори

А1

ДП на Тадиќ излезе од парламентот и побара избори

Макфакс

Макфакс А1 Макфакс

8 поврзани вести »

Асфалтирање на „Горно Лисиче“, или протест и блокади

Утрински - 08.10.2005

Жителите на Горно Лисиче бараат итна реконструкција "Веќе петта година главната градска улица 'Горно Лисиче' во истоимената населба е раскопана, без фекална и атмосферска мрежа и половично осветлена. На неа нема ниту еден квадратен метар здрав асфалт, но затоа секојдневно има метеж од тешки возила.

Студентите ги мачи кофинансирањето, а не корупцијата

Утрински

Претседателот на државата и натаму ќе се избира со цензус од 50 отсто

Утрински

Опасен инвеститор

Утрински

Красниќи бара гаранции од странците

Утрински

Утрински Утрински Утрински

8 поврзани вести »

По 100 евра за секое новородено бебе во Црна Гора

Макфакс - 09.10.2005

Подгорица Црногорската Централна банка ќе му подари на секое новородено бебе по 100 евра, по повод традиционалната “Недела за штедење“, соопштено е во Подгорица. Парите, што преку штедна книшка ќе им бидат подарени на новородените бебиња во период од 31.октомври до 7.ноември, ќе бидат орочени на ...

Народен собир во Цетиње - референдумот нема да се одложи

Макфакс

Најголем чекор на Белград кон Унијата

Утрински

Стопанскиот криминал и перење пари - главни проблеми на Црна Гора

Макфакс

ВУЈАНОВИЌ: ВО ДЕКЕМВРИ ЌЕ ПРЕДЛОЖАМ РЕФЕРЕНДУМ ЗА НЕЗАВИСНОСТ НА ЦРНА ГОРА

Канал5

Макфакс Вечер А1

8 поврзани вести »

Разбојници вооружени до заби ограбиле менувачница

Време - 08.10.2005

БИТ ПАЗАР Четворица разбојници, вооружени со автоматски пушки и пиштоли, среде бел ден ја ограбиле менувачницата „Желка“, која се наоѓа на Бит-пазар во Скопје. Ограбувачите го впериле оружјето во вработените заканувајќи им се дека ќе ги убијат и им зеле околу 4.000 евра.

Од скопјанец одземена чанта со 172.000 евра

Вест

Разбојници украле 172.000 евра

Време

По втор пат ограбена менувачницаа "Искра"

Вест

Разбојник ограбил менувачница

Време

Вест Време Вест

8 поврзани вести »

Блер и Ширак ќе ја водат ЕУ кон хармонија

Вест - 08.10.2005

ПАРИЗ, 8 октомври (Ројтерс) - Лидерите на Велика Британија и Франција вчера ветија дека ќе се обидат да ги надминат несогласувањата за да помогнат да се воспостави хармонија во ЕУ во проблематични моменти, но не покажаа знаци за напредок околу спорот за буџетот на ЕУ.

Средба на Ширак - Блер

Канал5

Средба Ширак - Блер

Макфакс

Бивш помошник на Ширак осуден за корупција

Макфакс

СРЕДБА ПУТИН- БЛЕР

Канал5

Макфакс Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Амбасадата на Кале ќе ја гради „Браун и Рут“

Време - 04.10.2005

АМЕРИКАНЦИТЕ РЕШИЛЕ Зградата на американската амбасада на скопското Кале ќе ја проектира и ќе ја гради фирмата „Келог Браун и Рут услуги“ од Арлингтон, Вирџинија, информираат од канцеларијата на Стејт-департментот за прекуокеански градежни операции.

"Келог Браун и Рут" ќе ја гради новата американска амбасада

Вест

Американската амбасада во Скопје ќе ја гради „Келог Браун и Рут"

Утрински

Амбасадата на Кале ќе ја гради Браун и Рут

Вечер

„Келог Браун и Рут“ ќе ја гради американската амбасада на Кале

А1

Канал5 Макфакс

7 поврзани вести »

По три месеци затвор за тепање новинар

Вест - 08.10.2005

ПРЕСУДА ЗА ИНЦИДЕНТОТ ЗА ВРЕМЕ НА ПРОМОЦИЈАТА НА ПРОБУГАРСКОТО ЗДРУЖЕНИЕ "РАДКО" Јован Стојановски и за Александар Маркоски, обвинети за тепањето на новинарот Спасе Шуплиновски вчера во Основниот суд Скопје 1 се осудени на затворски казни по неколкугодишен судски процес По три месеци затвор за ...

Тепачите добија по три месеци затворска казна

Време

Три месеци затвор за тепачите на новинарот Спасе Шуплиновски

Дневник

По три месеци за тепачите на новинарот Шуплиновски

Вечер

Три месеци затвор за обвинетите за случајот „Радко“

А1

Дневник Канал5

7 поврзани вести »

Бензините поевтинуваат за 2,5 денари

Макфакс - 07.10.2005

Скопје Обичниот и безоловниот бензин поевтинуваат од ноќеска на полноќ за 2,5 денари за литар, а дизелот и маслото за домаќинствата за еден денар за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Бензинот МБ од 96 октани поевтинува од 68,00 на 65,50 денари за литар, безоловниот БМБ од ...

Бензините поскапи за денар

Време

Цената на бензинот повисока за еден денар

Дневник

Бензините поскапи за еден денар за литар!

Вечер

Горивата поскапуваат за денар

А1

Канал5 Макфакс

7 поврзани вести »

Костовски ќе гради уште една сала во Скопје

Вест - 08.10.2005

ДОКОЛКУ СРЦ "БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ" ВО ОХРИД НЕ СЕ СРЕДИ ДО МАЈ Куманово отпадна од конкуренција за домаќин на ЕП 2008 Претседателот на Ракометната федерација на Македонија и градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, се "закани" дека ќе изгради уште една сала во нашиот главен град за потребите на ...

ЕП 2008 само во Скопје и во Охрид

Дневник

ЕП 2008 пред милијарда гледачи

Вест

Делегацијата на ЕХФ е задоволна од подготовките за ЕП 2008

Време

Видерер во инспекција за ЕП 2008

Утрински

Дневник Време

7 поврзани вести »

Државата ја губи трката со дивите копачи

Време - 05.10.2005

ЌЕ ИМ СЕ СТАВИ ЛИ КРАЈ НА КРАЖБИТЕ НА АРХЕОЛОШКОТО БОГАТСТВО? Весна Дамчевска Екипа на Управата за заштита на културно наследство вчера го посети археолошкиот локалитет кај селото Могила, Делчевско, од каде што потекнуваат шеесет и деветте археолошки предмети чие изнесување од земјава деновиве беше ...

Дивите копачи се Македонци, а нарачателите Грци, Бугари и Срби

Време

Вратени делови од погребна кочија од преднашата ера

Вест

Дивите копачи откриле ритуална погребна кочија

Утрински

Запленети уникатни делови од свечена ритуална погребна кочија

Дневник

Вечер А1

7 поврзани вести »