TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-10-10 - 2005-10-16

МУ ОДГОВОРИВМЕ НА НИМИЦ, ГИ НЕМА ЗАБЕЛЕШКИТЕ

Канал5 - 16.10.2005

Во одговорот до Метју Нимиц македонската Влада не ги доставила забелешките кои таа и опозицијата ги имаат за последниот предлог на медијаторот, дознава Канал 5. Според нашите извори во писмениот документ кој му бил доставен на посредникот пишувало само дека Македонија предлогот го смета за добра ...

САД не го напишаа предлогот на Нимиц

Утрински

МЕНУВАМ ИМЕ ЗА ВЛАДА

Вест

Касандра република

Дневник

Нимиц не подготвува нов предлог

Дневник

Дневник Време Дневник Време Дневник Време Дневник Дневник

74 поврзани вести »

Турција негира дека пилињата угинале од птичји грип

А1 - 16.10.2005

Турските власти денеска ја отфрлија хипотезата дека птичјиот грип е причина за угинувањето на 1.000 пилиња во југоисточна Турција во провинцијата Агра, во близина на границата со Иран. „Сигурно е дека не станува збор за птичји грип.

Поморот во Могила не е од птичји грип

А1

Дали е оправдан стравот од птичји грип?

А1

Македонските власти тврдат дека се ни е под контрола со птичјиот грип

Канал5

Нема нови жаришта во Романија

Канал5

А1 А1 Утрински Дневник Утрински Вест Утрински Дневник

69 поврзани вести »

Чеврески ќе го тркала "Златното тркало"

Вечер Прес - 15.10.2005

Јуџин Чаплин, синот на Чарли Чаплин пред три години беше почесен жири на првиот Интернационален ромски ТВ фестивал "Златно тркало". Тогаш беше најавена и филмската дива Софија Лорен (поради нејзината ромска жичка во потеклото), но и покрај сите напори организаторот Зоран Димов и ТВ БТР, не успеаја ...

СИМУС ХАЈИ И КЕНИ ДОУП ВО "ПРОЦЕС"

Вечер Прес

Златната маска и чашка "жолта"

Вечер Прес

Сите "за" борба, никој за закон

Вечер Прес

Џорџ "под нож" за живот, Алекс - за силикони

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

38 поврзани вести »

Бројот на жртвите во Кашмир се искачи на 39.422

А1 - 16.10.2005

Бројот на жртвите во земјотресот што го погоди Пакистан на 8 октомври се искачи на 39.422 лица, а 65.038 се повредени, изјави денеска пакистанскиот генерал Фарук Џавед. Само во град Музафарабад, пакистанскиот дел на Кашмир загинале 18.500 лица.

Земјотрес од 5,1 степен според Рихтер во Јапонија

А1

38.000 жртви - новиот биланс од земјотресот во Пакистан

А1

Спасувачите си одат дома

Време

Ги жртвуваат затрупаните за да ги спасат живите

Дневник

Дневник А1 Време Дневник Утрински Вест Вечер Прес А1

27 поврзани вести »

Кабелџиите ја одложија цензурата

Време - 15.10.2005

ПО ПРЕДЛОГ НА СОВЕТОТ ЗА РАДИОДИФУЗИЈА Кабелските оператори ќе ја одложат цензурата на националните телевизии „А1“ и „Канал 5“, и ја прифатија поканата на Советот за радиодифузија за средба меѓу кабелските оператори и националните телевизии.

Кабелските оператори го одложија бојкотот на А1 и Канал 5

Утрински

Одложен прекинот на А1 и Канал 5

Дневник

Кабелските оператори не смеат да ги цензурираат „А1“ и „Канал 5“

Време

Кабелско самоволие

Време

Утрински Дневник А1 Време Утрински Вест Дневник Утрински

20 поврзани вести »

Дали дебатата за Косово е поврзана со онаа за името?

А1 - 16.10.2005

По усилената јавна дебата за името, државниот врв последниве денови фокусот од предлогот на Нимиц го префрла на прашањето за иднината на Косово. Координирано или не, вчера Премиерот и Претседателот повторно го потенцираа прашањето за Косово како еден од главните предуслови за стабилност на земјата ...

Македонија бара од Косово гаранции за својот интегритет

А1

Мојсиу: „Најдобро решение за Косово е независност“

А1

Извештај на Каи Еиде за улогата на Македонија во решавањето на статусот на Косово

Канал5

Бучковски: Косово ќе биде независно

А1

Дневник Вест Време А1 Време Канал5 Дневник Време

17 поврзани вести »

Бучковски со ветувања до светиниколските земјоделци

А1 - 16.10.2005

До крајот на оваа календарска година државната овчеполска земја ќе се дели со други аршини. Во новиот начин за повторна, овојпат праведна распределба, премиерот Бучковски денес ги вклучи и членовите на УНСМ, особено оние од секторот земјоделство, од кои имаше 11-месечни главоболки.

Поканa до Косуми за да му се објасни барањето за декларацијата против големи држави

Канал5

Велешките стопанственици на средба со Бучковски

А1

Бучковски: Велес е пример за неуспешна транзиција на општествени претпријатија

Канал5

Бучковски им вети повеќе пари на земјоделците за в година

Утрински

Време Дневник А1 Дневник Утрински Утрински Време Дневник

17 поврзани вести »

Владата не се откажала од златната акција во Поштенска банка

Канал5 - 15.10.2005

Пресврт во договорот кој ке преговара со холандската ИНГ за влез во Поштенска. Премиерот денеска го демантира Костовски кој вчера за Канал 5 изјави дека тој како сопственик на 66 те проценти од акциите во поштенска ќе биде и единствениот преговарач со Холанѓаните.

Државата не се меша во продажбата на Поштенска

Време

Не се откажуваме од Поштенска

Вечер Прес

Костовски и Бучковски се договорија за Поштенска банка

Канал5

И Владата и Еуростандард сакаат да ќарат од Поштенска банка

Дневник

Време Утрински Канал5 Вечер Прес Канал5 Канал5 Утрински Вечер Прес

15 поврзани вести »

СОНК вчудоневиден од изјавата на Владата

А1 - 15.10.2005

„Самостојниот синдикат на науката, образованието и културата е вчудоневиден од леснотијата со која Владата преку својот портпарол даде тешки квалификации за највисоката делегација на Интернационалата за образование. Да се обвини генералниот секретар дека изјавата за поддршка на нашиот синдикат ја ...

СОНК контра Владата

Канал5

Дојчин Цветановски и штетел на државата

Време

Владата го обвини Цветановски дека шири лажни информации

Утрински

Синдикална шлаканица од Европа

Дневник

Дневник Време Утрински Вест Вечер Прес А1 Утрински Време

15 поврзани вести »

На ти го, дај ми го - клавирот!

Дневник - 14.10.2005

Тоше Огњанов Ало, Охридско лето, ај пратете ни го "стенвејот", Трпчески ќе има концерт во Универзална. Ало, скопјани, ај вратете ни го клавирот, Трпчески ќе ни свири на Охридско лето. Ваква е комуникацијата на институциите во државата кога во "нивната" сала треба да настапи виртуозот, светски ...

Не жали Симоне, други се за жалење!

Вечер Прес

Симон го растури Рахмањинов

Вест

Симон Трпчески

Дневник

На кој клавир свиреше Трпчески?

Време

Време Утрински Вечер Прес Вест А1 Дневник Вест Време

14 поврзани вести »