TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-10-10 до 2005-10-16

МУ ОДГОВОРИВМЕ НА НИМИЦ, ГИ НЕМА ЗАБЕЛЕШКИТЕ

Канал5 - 16.10.2005

Во одговорот до Метју Нимиц македонската Влада не ги доставила забелешките кои таа и опозицијата ги имаат за последниот предлог на медијаторот, дознава Канал 5. Според нашите извори во писмениот документ кој му бил доставен на посредникот пишувало само дека Македонија предлогот го смета за добра ...

Нема нов предлог од Нимиц

Време

Предлогот на Нимиц е декрет за однародување

Време

Изгорени од лаги

Време

МЕНУВАМ ИМЕ ЗА ВЛАДА

Вест

Утрински Утрински Дневник Дневник Дневник Дневник Дневник Дневник

71 поврзани вести »

Дали е оправдан стравот од птичји грип?

А1 - 16.10.2005

Нема потреба од паника, се е под контрола. Оваа ноншалантна фраза на владините министри и инспекции смирува се додека не се докаже спротивното. Но тогаш, како по правило, ќе биде доцна, зашто не случајно Европа и соседството е на штрек од можната пандемија на птичји грип. „Се работи за салмонела.

Поморот во Могила не е од птичји грип

А1

Турција негира дека пилињата угинале од птичји грип

А1

Нема нови жаришта во Романија

Канал5

Македонските власти тврдат дека се ни е под контрола со птичјиот грип

Канал5

А1 А1 Време Време Вест Утрински Утрински Утрински

66 поврзани вести »

Медокс го вика Бред "тато"

Вечер - 15.10.2005

Американските медиуми Анџелина Џоли веќе ја нарекоа Бранџелина, според нејзиниот нов љубовник Бред Пит. Тој, велат медиумите, прекинал да пуши поради посвоените деца на Анџелина. Таа го замолила да прекине да пуши затоа што чадот му пречи на четиригодишниот Медокс и на малото бебе Захари.

Сите "за" борба, никој за закон

Вечер

Џорџ "под нож" за живот, Алекс - за силикони

Вечер

Златната маска и чашка "жолта"

Вечер

СИМУС ХАЈИ И КЕНИ ДОУП ВО "ПРОЦЕС"

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

37 поврзани вести »

Земјотрес од 5,1 степен според Рихтер во Јапонија

А1 - 16.10.2005

Земјотрес со интензитет од 5,1 степен според Рихтеровата скала изутринава ги погоди источните делови на Јапонија. Засега нема информации за жртви и причинета материјална штета. Епицентарот на земјотресот се наоѓал североисточно од јапонската престолнина ...

Бројот на жртвите во Кашмир се искачи на 39.422

А1

38.000 жртви - новиот биланс од земјотресот во Пакистан

А1

Спасувачите си одат дома

Време

Ги жртвуваат затрупаните за да ги спасат живите

Дневник

Дневник А1 Време Вест Утрински Дневник Вечер А1

27 поврзани вести »

Кабелџиите ја одложија цензурата

Време - 15.10.2005

ПО ПРЕДЛОГ НА СОВЕТОТ ЗА РАДИОДИФУЗИЈА Кабелските оператори ќе ја одложат цензурата на националните телевизии „А1“ и „Канал 5“, и ја прифатија поканата на Советот за радиодифузија за средба меѓу кабелските оператори и националните телевизии.

Кабелските оператори го одложија бојкотот на А1 и Канал 5

Утрински

Одложен прекинот на А1 и Канал 5

Дневник

Кабелските оператори не смеат да ги цензурираат „А1“ и „Канал 5“

Време

Кабелско самоволие

Време

Утрински Дневник А1 Време Вест Утрински Дневник Утрински

20 поврзани вести »

Дали дебатата за Косово е поврзана со онаа за името?

А1 - 16.10.2005

По усилената јавна дебата за името, државниот врв последниве денови фокусот од предлогот на Нимиц го префрла на прашањето за иднината на Косово. Координирано или не, вчера Премиерот и Претседателот повторно го потенцираа прашањето за Косово како еден од главните предуслови за стабилност на земјата ...

Мојсиу: „Најдобро решение за Косово е независност“

А1

Македонија бара од Косово гаранции за својот интегритет

А1

Извештај на Каи Еиде за улогата на Македонија во решавањето на статусот на Косово

Канал5

Бучковски: Косово ќе биде независно

А1

Вест Време Дневник А1 Време Канал5 Време Дневник

17 поврзани вести »

СОНК вчудоневиден од изјавата на Владата

А1 - 15.10.2005

„Самостојниот синдикат на науката, образованието и културата е вчудоневиден од леснотијата со која Владата преку својот портпарол даде тешки квалификации за највисоката делегација на Интернационалата за образование. Да се обвини генералниот секретар дека изјавата за поддршка на нашиот синдикат ја ...

Дојчин Цветановски и штетел на државата

Време

Владата го обвини Цветановски дека шири лажни информации

Утрински

Синдикална шлаканица од Европа

Дневник

Владата: Дојчин Цветановски лаже!

Дневник

Канал5 Вест Време Утрински Вечер А1 Време Утрински

15 поврзани вести »

Државата не се меша во продажбата на Поштенска

Време - 15.10.2005

СПОРЕД ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ Владата не е се меша во политиката на Еуростандард банката и не знам кому му одеше во прилог да ја дезинформира јавноста за продажбата на Поштенска банка, изјави вчера премиерот Владо Бучковски. Премиерот, сепак, индиректно призна дека Владата имала намера прво да ја ...

Владата не се откажала од златната акција во Поштенска банка

Канал5

Не се откажуваме од Поштенска

Вечер

И Владата и Еуростандард сакаат да ќарат од Поштенска банка

Дневник

Костовски и Бучковски се договорија за Поштенска банка

Канал5

Време Утрински Канал5 Вечер Утрински Канал5 Канал5 Вечер

15 поврзани вести »

На ти го, дај ми го - клавирот!

Дневник - 14.10.2005

Тоше Огњанов Ало, Охридско лето, ај пратете ни го "стенвејот", Трпчески ќе има концерт во Универзална. Ало, скопјани, ај вратете ни го клавирот, Трпчески ќе ни свири на Охридско лето. Ваква е комуникацијата на институциите во државата кога во "нивната" сала треба да настапи виртуозот, светски ...

Не жали Симоне, други се за жалење!

Вечер

Симон го растури Рахмањинов

Вест

Талентот надомести за клавирот

Време

На кој клавир свиреше Трпчески?

Време

Утрински Дневник Вечер Вест А1 Вест Време Утрински

14 поврзани вести »

Ново историско реми за светлина во тунелот

Време - 14.10.2005

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2006: ХОЛАНДИЈА - МАКЕДОНИЈА 0-0 Златко Крстевски Наш специјален известувач од Амстердам Уште едно чудо, уште еден шок за обложувачниците, уште еден историски резултат направи македонската фудбалска репрезентација, завчера во Амстердам, откако ремизира без голови со Холандија во ...

Им набивме комплекс на Холанѓаните

Вест

Бабунски: За селекторското место сега одлучува ФФМ

Утрински

Насип за холандското "цунами"

Дневник

Холандија - Македонија 0:0

А1

Време Вест Утрински Дневник А1 Време Вест Дневник

13 поврзани вести »