TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-10-17 - 2005-10-23

Жителите на Никуљане се прашуваат како да преживеат

А1 - 22.10.2005

Кумановско Никуљане два дена по акцијата на ветеринарната екипа. Во селото единствено ја нема дилемата околу птичјиот грип. Од почетокот знаеле дека го нема. Нив ги мачат други проблеми. Најважниот - како да се преживее сега? Кој и колку ќе им плати? „Кокошките редовно ги вакцинирав.

Заврши ветеринарната акција во Могила

А1

Слободан Чокревски: „Очекував подобра соработка од медиумите“

А1

Доста ми е од мртви кокошки

Вест

Побарани 143, одобрени 13 милиони денари

Време

Дневник Утрински Утрински Вест Вест Утрински Утрински Вест

72 поврзани вести »

Велика Британија забрани увоз на птици од целиот Свет

А1 - 23.10.2005

Британската Влада ја повика Европската унија да го забрани увозот на живи птици од целиот Свет, откако еден папагал, заразен со птичји грип, угина во карантин во Велика Британија. Британскиот заменик-министер за природна средина Бен Бредшо изјави дека очекува поддршка од европските партнери и оти ...

Шведска потврди постоење на птичји грип

А1

Грција бара од соседите да ја укинат забраната за увоз на грчки птици

А1

10.000 домашни птици уништени во Хрватска

А1

Целосно стопиран увозот на ризични производи од Хрватска

А1

Канал5 А1 А1 Дневник Дневник Канал5 Утрински Вечер Прес

58 поврзани вести »

Бучковски во официјална посета на САД

Време - 22.10.2005

ИДНАТА НЕДЕЛА Македонска владина и деловна делегација, предводена од премиерот Владо Бучковски, наредната недела ќе престојува во посета на Соединетите Американски Држави, при што ќе биде примена од американскиот претседател Џорџ Буш во Белата куќа, јави МИА.

Бучковски ја објави имотната состојба

Дневник

Решавањето на статусот на Косово не смее да ги наруши границите

Утрински

Бериша: Статусот на Косово не смее да ги менува границите на Балканот

Вест

Бучковски поседува семеен имот вреден 170 илјади евра

Утрински

Дневник Време Дневник Утрински Време Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

53 поврзани вести »

"Големата вода" однесе се!

Вечер Прес - 22.10.2005

"Големата вода", македонскиот кандидат за оскар е убедливо најдобар на 26. филмски фестивал во Валенсија, каде собра дури четири награди: за најдобар филм, режија, музика и фотографија! Режијата е на Иво Трајков, музиката на Кирил Џајковски, а фотографија на Суки Меденчевич.

"Немам оружје, Дивљак ме мести"

Вечер Прес

Успешен камбек на "Бони"

Вечер Прес

Јани на "слатки" маки

Вечер Прес

"Стој, ќе пукам!"

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

38 поврзани вести »

Се влошува здравствената состојба на матејчани кои штрајкуваат со глад

Канал5 - 23.10.2005

Ова е куќата на Саше Ѓелевиќ во кумановско Матејче, што ја напуштил за време на воениот конфликт во 2001-та. Тврди дека се уште е во негова сопственост, но оти чека пари од државата за да ја обнови. Неговото семејство е едно од 18-те кои добија писма од Министерството за труд и социјална политика ...

Раселените од Липковско бараат помош од државата

А1

Дел од раселените го прекинаа штрајкот со глад

Утрински

Сто семејства од Матејче штрајкуваат со глад

Дневник

Арачиновци и матејчани ќе штрајкуваат со глад

Вест

Утрински Дневник Вечер Прес А1 Канал5 Дневник Канал5 Дневник

35 поврзани вести »

Костовски не оди кај Петковски

Време - 22.10.2005

НОВИ ПАРТИИ Нема да се приклучам во партија што би ја формирал Тито Петковски, рече вчера скопскиот градоначалник Трифун Костовски. Тој додаде дека се уште размислува дали да формира своја партија, а не сакаше да ги коментира информациите дека Тито Петковски и Лилјана Поповска би му се приклучиле.

СДСМ сепак ќе го игнорира Петковски

Дневник

Трифун Костовски не сака во партијата на Тито Петковски

Утрински

Трифун Костовски не сака со Тито Петковски

Дневник

Дисидентите не можат да се договорат!

Вечер Прес

Вечер Прес А1 Вест Канал5 Утрински Утрински Утрински А1

28 поврзани вести »

Убиен адвокат на Садам Хусеин

Дневник - 22.10.2005

ВО БАГДАД Адвокатот Саадун Џанаби, кој требаше да го брани Садам Хусеин на судскиот процес што се води против него пред Специјалниот трибунал, е пронајден мртов, јави Макфакс. - Неговото тело е пронајдено во близина на џамијата Фардус во Багдад - рече висок функционер во ирачката адвокатска унија.

Убиен еден од адвокатите на одбраната на Садам

Утрински

Киднапиран и убиен адвокат на одбраната во случајот против Садам и соработниците

Вест

Адвокат на Садам пронајден мртов

Вечер Прес

Адвокат во процесот против Хусеин пронајден мртов

А1

Вест Утрински Дневник А1 Утрински Време Утрински Дневник

24 поврзани вести »

За „Кермес“ барам виза од граѓаните

Време - 22.10.2005

КОСТОВСКИ ГО НУДИ ПРОЕКТОТ НА ЈАВЕН УВИД Проектот за изградба на ресторанот „Кермес“ ќе се стави на јавна расправа и градбата нема да почне без виза од граѓаните, најави вчера градоначалникот Трифун Костовски, сопственик на 51 отсто од акциите во фирмата „Кермес“ ДОО.

Костовски се огради од одговорност за случајот со "Кермес"

Утрински

Изградбата на "Кермес" ќе чека дозвола и од скопјани

Дневник

Костовски не го засегаат обвинувањата на антикорупциската комисија

А1

Костовски: Нема да го градам Кермес без амин од граѓаните

Канал5

А1 Време Вест Утрински Канал5 Дневник Вечер Прес Утрински

19 поврзани вести »

Тревога за преживеаните од земјотресот во Пакистан

Утрински - 22.10.2005

Две недели по катастрофалниот земјотрес, додека зимата се приближува МУЗАФАРАБАД - Светот вчера беше алармиран за состојбата на неколку стотици лица што го преживеаја земјотресот во Пакистан, а сў уште чекаат помош две недели по уривањето на нивниот свет, додека зимата се приближува.

ОН бараат превоз од НАТО за преживеаните од земјотресот во Пакистан

Вест

Во Пакистан 49.739 загинати, 2 милиона загрозени

Дневник

Мушараф незадоволен од странската помош за земјотресот

А1

Мушараф незадоволен од странската помош за настраданите подрачја во Пакистан

Канал5

А1 Канал5 Вест Време Вест Дневник Вест Време

19 поврзани вести »

Ураганот Вилма се движи кон Флорида - шест лица загинаа

А1 - 23.10.2005

Најмалку шест лица загинаа при налетот на ураганот „Вилма“ низ мексиканските одморалишта на Карипското Море, на неговиот пат кон Флорида. Како што јави дописникот на МИА од САД, повеќе од 350.000 лица, претежно туристи, веќе втор ден се затворени во хотелите или засолништа во Канкун.

Уапсени 50-тина лица поради кражби во Канкун

А1

„Вилма“ однесе шест животи во Мексико

Канал5

На Флорида и на Јукатан прогласена вонредна состојба пред налетот на “Вилма”

Канал5

Ураганот „Вилма“ стигна до Јукатан

А1

Вест Утрински Дневник Време Утрински Дневник Вечер Прес А1

19 поврзани вести »