TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-10-24 - 2005-10-30

Македонија утре ќе знае дали има птичји грип

А1 - 30.10.2005

Македонија најрано утре ќе знае дали во земјава има птичји грип. Лондонската лабораторија за А1 потврди, дека резултатите од примерокот кој по 10 дена пат стаса од Могила, ќе бидат готови најрано в понеделник, по што ќе и бидат соопштени на македонската ветеринарна управа.

Во Црна Гора нема птичји грип

А1

Две лица загинаа во Виетнам од птичји грип

А1

Ново жариште на Х5Н1 во Романија

Дневник

Резервирани 70 легла за евентуално заболени од птичји грип

Утрински

Утрински Вест Канал5 Дневник Време Дневник А1 А1

94 поврзани вести »

ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ НА СРЕДБИ СО ИСЕЛЕНИЦИТЕ ВО ДЕТРОИТ

Канал5 - 30.10.2005

По посетите на Вашингтон и на Њујорк каде што имаше средби со американскиот државен врв, со првите луѓе на Светска банка и ММФ и учествуваше на бизнис форум и на донаторска конференција за отворање нови работни места, премиерот Владо Бучковски денеска и утре во Детроит ќе се сретне со македонските ...

Мала улога во големиот театар

Дневник

Бучковски очекува компромис за условна независност на Косово

Време

Бучковски лобира кај бизнисмените во САД да инвестираат во земјава

Утрински

Премиерот верува во компромисно решение за Косово

Утрински

Вечер Прес А1 Време Дневник Канал5 Утрински Утрински Дневник

48 поврзани вести »

"Злосторник" по грешка

Вечер Прес - 29.10.2005

Градоначалникот на Лесковац, Гојко Величковиќ, по грешка на хрватските полицајци е уапсен на граничниот премин Бајаково и поминал шест часа во притвор, под сомнение дека извршил воено злосторство, објави белградски "Блиц". Според весникот, тоа не е прв случај полицијата во Хрватска по грешка да ...

Информации на "188"

Вечер Прес

"Аптекарите" работат по библиотеки и автобуси

Вечер Прес

Наградата за "The Pipeline Next Door"

Вечер Прес

Немој по глава "друже плави"

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

47 поврзани вести »

Ахтисари: НАТО треба да остане на Косово

А1 - 30.10.2005

НАТО би требало да ја задржи својата безбедносна улога на Косово без оглед на идниот статус на таа покраина, рече поранешниот фински претседател Марти Ахтисари кој би требало да стане специјален на пратеник на ОН за Косово и ќе ги предводи преговорите за тоа дали Косово ќе остане дел од Србија или ...

Македонија мора да ги проектира своите интереси

Дневник

Утврдени правилата за преговарачката игра "Косово"

Дневник

И Софија сака да решава за Косово

Време

Бугарија се вклучувасо конкретни предлози

Дневник

А1 А1 А1 А1 А1 А1 Дневник А1

46 поврзани вести »

Тито го мерка и членството на ЛДП

Дневник - 29.10.2005

ПО НАЈАВИТЕ ЗА НОВА ПАРТИЈА Во новата партија на Тито Петковски, покрај незадоволни членови од СДСМ, ќе преминат и некои либералдемократи, кои не се задоволни од досегашната кадровска политика на лидерот Ристо Пенов, тврдат партиски извори.

Костовски на изборите ќе учествува со независна листа?

Утрински

Петковски крај или почеток на кризата во СДСМ

Вечер Прес

Раководството се здружува, базата се пребројува

Време

ТИТО РЕГРУТИРА ЧЛЕНОВИ ВО ШТИП, ПРИЛЕП...

Вечер Прес

А1 Време Утрински Утрински Утрински Дневник Утрински Утрински

31 поврзани вести »

Израел најави целосно уништување на Исламски Џихад

А1 - 30.10.2005

Израелскиот министер за одбрана Шаул Мофаз денеска најави борба против палестинската радикална организација Исламски Џихад, се до незино целосно уништување. „Ние водиме обемна операција против тероризмот, против инфраструктурите на Исламски Џихад и нивните намери за продлжување на терористичите ...

Израел повторно гранатира цели во појасот Газа

А1

Иран соопшти дека нема намера да го нападне Израел

А1

Израел дециден дека ќе продолжи со ловот на милитанти

Вест

Иранскиот претседател останува зад својата изјава за Израел

Утрински

Утрински Време Канал5 А1 А1 Канал5 Утрински Утрински

24 поврзани вести »

Студентите молчат за корупцијата во високото образование

А1 - 29.10.2005

Корупцијата во високото образование е јавна тајна. Сите говорат, но никој не посочува имиња - кој ја прави. Дали професорите бараат да им се плати за испит или студентите нудат пари за оценка. За студентите ова сеуште е табу тема.

Штуловиот и Тетовскиот универзитет немаат договор за економски институт

Утрински

Опасни врски

Дневник

Универзитети

Дневник

Студентите со хендикеп незадоволни од непристапноста

Време

Утрински Дневник Дневник А1 А1 Канал5 Вест Дневник

22 поврзани вести »

Отпуштените незадоволни од испратнините

Време - 29.10.2005

ТЕЛЕКОМ Дел вработени во „Македонски телекомуникации“ вчера протестираа пред компанијата во исто време кога раководството на новинарите им ги соопшти опциите за технолошкиот вишок. За менаџерите процесот на отпуштања е транспарентен и се уште трае, а делот од вработените што се собраа пред зградата ...

Телекомот ќе дели откази и евра

Дневник

„Матав“ го дал максимумот и не размислува за поголеми испратнини

Утрински

Партиски и лични интереси над се

Дневник

Службите за грижа на корисници на „Телеком“ имаат нови броеви

Утрински

Вест Вечер Прес А1 Утрински Канал5 Вечер Прес Дневник Време

21 поврзани вести »

Пелистер е на врвот во кошаркарскиот шампионат

А1 - 30.10.2005

Со победата од 73:71 над Маврово во Гостивар, новиот прволигаш Пелистер поведе на табелата во кошаркарскиот шампионат на Македонија. Остварувајќи го петтиот триумф, битолчани го сочуваа максималниот ефект и се најпријатно изненадување досега сезонава.

Пелистер и натаму лидер во втората фудбалска лига

А1

Четврти пораз во низа на Пелистер

Вест

Пелистерци во чекор со Работнички

Време

Блескав финиш на пелистерци

Вест

Дневник Дневник Дневник Вест Дневник Вест Утрински Време

18 поврзани вести »

Георгијадис се извини, но не го смени ставот за името

Време - 29.10.2005

ГРЦИЈА ПРОТИВ ПРАТЕНИКОТ НА НД Пратеникот Никос Георгијадис се извини што грчката политика за името на Македонија ја нарече глупава, но не го промени ставот дека на Грција и треба нова политика за спорот со името. - Поради нашето инсистирање за името губиме многу на дипломатско ниво и сметам дека ...

Не можеме да го убедиме светот дека сме во право

Вечер Прес

Георгиадис: Не може Атина да ја именува Македонија

А1

Гркот што ја призна Македонија "испратен" на психијатар

Дневник

Коската на Љубчо

Време

Дневник Време А1 Време Утрински Време Време Дневник

15 поврзани вести »