TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-11-07 до 2005-11-13

Професорот "каснувач" пуштен на жими мајка

Вечер - 12.11.2005

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 вчера донесе скандалозна одлука. Советот, и покрај тежината на стореното дело и можноста да биде вршен притисок врз сведоци, го ослободи од притвор стоматологот, еминентниот професот Ј.Ј. кој е осомничен за силување на студентка.

БиХ "врие" од арапски агенти!

Вечер

Цеца магнет за "Дурекс"

Вечер

Јакне "источната" мафија

Вечер

Во "голф" најдени скапи прстени

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

49 поврзани вести »

Нови 315 запалени возила во Париз

А1 - 13.11.2005

Вкупно 315 возила се запалени, а 161 лице превидени во Франција во текот на минатата ноќ, објави утрово националната полиција. Ден претходно оваа бројка беше нешто поголема, 384 запалени возила и 162 уапсени. За време на 17 ноќ од градското насилство повредени се двајца полицајци, од кои едениот е ...

Смирување или затишје пред бура?

Време

Бунтот поголем во Париз

Вест

Полицијата во Париз на готовс

Утрински

Штети од околу 200 милиони евра!

Вечер

А1 Вест Вест Канал5 Вест Вест Утрински Утрински

43 поврзани вести »

Поповски: Дисконтот за „Тиквеш“ повеќе не важи

А1 - 13.11.2005

„Во 2003 „Тиквеш“ склучил договор со Владата - тој долг може да се плати во готово со 75% попуст, во рок од три месеци. „Тиквеш“ не ја исполни обврската и дисконтот веќе не важи“, изјави министерот за финансии Никола Поповски, во интервјуто за А1 телевизија.

Никој не кажува што зборувале Бучковски и Јаневски

Време

Јаневски го запозна Бучковски со проблемот на Тиквеш

Утрински

Предлог од "М6" за долгот на "Тиквеш"

Дневник

Бучковски и Јаневски се сретнаа во Владата

А1

Време Дневник Канал5 Вечер А1 А1 Време Утрински

42 поврзани вести »

Задачите од Брисел се одговорност на сите

Време - 12.11.2005

ИНТЕРВЈУ: ОЛИ РЕН, ЕВРОКОМЕСАР ЗА ПРОШИРУВАЊЕ Боби Христов Работете и само така ќе стигнете до Брисел! Ова е е главната порака која Оли Рен, комесарот за проширување на Европската комисија им ја испрати на државниот врв, но и на опозицијата.

Македонијо, чекори брзо, но внимателно!

Време

Кандидатскиот статус е заслуга на сите граѓани

Утрински

Грција не смее да ја блокира Македонија во интеграциите

Вечер

Македонија пред кандидатски статус

Време

Вест Утрински Дневник Дневник Канал5 Вечер А1 А1

36 поврзани вести »

Во ЕУ и НАТО без дневна политика

Време - 12.11.2005

ТРИБИНА НА ИНСТИТУТОТ ЗА ОДБРАНА Позитивниот одговор од ЕК е најдобар сигнал дека сме на вистинскиот пат во преструктурирањето на нашето општество во сите сегменти. Ако сакаме да добиеме позитивен сигнал и од НАТО, тогаш, без елементи на дневна-политика, мора да го сработиме сето она што е ...

Охрабрен од ЕУ, премиерот ги искара критичарите за НАТО

Утрински

"Синдромот Ѓукановиќ" помеѓу Црвенковски и Бучковски

Дневник

Митрева и Бучковски славеа во дискотека

Време

Бучковски: Згрешија оние што го напуштија СДСМ

Утрински

Дневник Вечер Вечер Вест Утрински Дневник Утрински Дневник

30 поврзани вести »

Протестот на визбеговци ставен во мирување

Време - 12.11.2005

ДОДЕКА НЕ СЕ ИСПИТА СЕ Протестот на жителите на Визбегово против изградбата на прифатилиштето за азиланти од вчера е во мирување, информираат од месната заедница. Оттаму велат дека граѓаните се уште размислувале дали поддршка за запирање на изградбата на кампот да побараат и од политичките партии.

Визбеговци ќе бараат поддршка од партиите

Време

Визбеговци ќе бараат поддршка од политичките партии

Утрински

Визбеговци се поделија

Дневник

Помош ќе се бара во политичките партии

Вечер

А1 Време Утрински Дневник Вечер А1 Вест Време

29 поврзани вести »

Парламентарното собрание на НАТО за Косово

А1 - 12.11.2005

Идниот статус на Косово ќе биде една од главните теми на седницата на Парламентарното собрание на НАТО, кое започнува денеска во Копенхаген. Покрај за Косово, членовите на Собранието ќе разговараат и за иднината на мировните операции на Алијансата во Авганистан.

"Косово има условна, бараме целосна независност"

Дневник

Резолуција на албанскиот Парламент за независно Косово

А1

Тачи: Целосна независност за Косово - условна имаме од 1999

А1

Албанија за независност на Косово

А1

Утрински Дневник Дневник Дневник А1 А1 Дневник Канал5

26 поврзани вести »

Телекомци ги исвиркаа унгарските газди

Вест - 12.11.2005

ОД ПРЕДВИДЕНИТЕ 550 -ТИНА ВРАБОТЕНИ, ШТО ЌЕ СЕ ПРОГЛАСУВААТ ЗА ТЕХНОЛОШКИ ВИШОК, ПРОТЕСТИРАА САМО 100 -ТИНА Стотина телекомци вчера напладне ги исвиркаа унгарските газди, повикувајќи го генералниот директор на компанијата Атила Сендреи 'да не им го зема лебот од уста'.

Свирежи и негодувања пред телекомот

Време

Стотина телекомци побараа работа, а не испратнини

Утрински

Протести под закана за откази

Дневник

Со свирчиња против отпуштањата

Вечер

А1 Време Дневник Канал5 Вечер А1 Време Утрински

25 поврзани вести »

Ракометарите на Пелистер загубија од Загреб

А1 - 13.11.2005

Македонскиот ракометен првак Пелистер не успеа да го победи Загреб и да си го продолжи престојот во Европа. Во последното коло од фазата по групи во лигата на шампионите, битолчани загубија со 31:30, завршувајќи на последното место на табелата, зад швајцарскиот Шафхаузен.

Преку Загреб пелистерци во КПК

А1

Последен воз за Европа

Вест

Пелистер ќе стори се за да победи

Време

Последна шанса за КПК

Утрински

Дневник Вечер Време Вест Утрински Дневник Дневник А1

25 поврзани вести »

Лихтенштајн-Македонија 1:2

А1 - 12.11.2005

Македонската фудбалска репрезентација предводена од Бобан Бабунски го победи Лихтенштајн со 2:1 во пријателски фудбалски натпревар одигран денеска во Вадуц. Аутсајдерот водел од 35-тата минута со голот на Д'елиа, а дури во финишот Македонија го пробила бедемот на Лихтенштајн.

Ремито од Амстердам на испит

Вест

Лихтенштајн не е Андора, ама...

Време

Победа за продолжување на амстердамската еуфорија

Утрински

"Брз гол" ќе направи содржајна претстава

Дневник

Време Вест Утрински Дневник А1 Вест Утрински Дневник

24 поврзани вести »