TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-11-07 - 2005-11-13

Задачите од Брисел се одговорност на сите

Време - 12.11.2005

ИНТЕРВЈУ: ОЛИ РЕН, ЕВРОКОМЕСАР ЗА ПРОШИРУВАЊЕ Боби Христов Работете и само така ќе стигнете до Брисел! Ова е е главната порака која Оли Рен, комесарот за проширување на Европската комисија им ја испрати на државниот врв, но и на опозицијата.

Дијагнозата била иста како и на опозицијата

Време

Оли Рен денеска во Тирана

А1

Кандидатскиот статус е заслуга на сите граѓани

Утрински

Кандидатскиот статус е признание и големо охрабрување за земјава

Утрински

Вест Време Утрински Време Дневник Вечер Прес Вечер Прес А1

53 поврзани вести »

"Вечер" и Зоран Мирковски растеа заедно

Вечер Прес - 12.11.2005

Дневниот весник "Вечер" вчера го прослави својот четириесет и втори роденден. Исто толку години вчера славеше и Зоран Мирковски, од Скопје на кого редакцијата "Вечер" му кумуваше на 11 ноември 1963 година, кога граѓаните на Македонија добија можност да го прочитаат и првиот број на весникот.

Јакне "источната" мафија

Вечер Прес

Чистете ги "пирамидите" и отворете и врати на конкуренцијата

Вечер Прес

"Качил" на хауба двајца полицајци

Вечер Прес

"Бучни соседи" со најдобра камера

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

50 поврзани вести »

Нови 315 запалени возила во Париз

А1 - 13.11.2005

Вкупно 315 возила се запалени, а 161 лице превидени во Франција во текот на минатата ноќ, објави утрово националната полиција. Ден претходно оваа бројка беше нешто поголема, 384 запалени возила и 162 уапсени. За време на 17 ноќ од градското насилство повредени се двајца полицајци, од кои едениот е ...

Полицијата во Париз на готовс

Утрински

Бунтот поголем во Париз

Вест

Смирување или затишје пред бура?

Време

Штети од околу 200 милиони евра!

Вечер Прес

А1 Вест Канал5 Вест Дневник Утрински Вест Вест

45 поврзани вести »

Поповски: Дисконтот за „Тиквеш“ повеќе не важи

А1 - 13.11.2005

„Во 2003 „Тиквеш“ склучил договор со Владата - тој долг може да се плати во готово со 75% попуст, во рок од три месеци. „Тиквеш“ не ја исполни обврската и дисконтот веќе не важи“, изјави министерот за финансии Никола Поповски, во интервјуто за А1 телевизија.

Никој не кажува што зборувале Бучковски и Јаневски

Време

Предлог од "М6" за долгот на "Тиквеш"

Дневник

Јаневски го запозна Бучковски со проблемот на Тиквеш

Утрински

Бучковски и Јаневски се сретнаа во Владата

А1

Дневник Време Канал5 Вечер Прес А1 А1 Утрински Канал5

42 поврзани вести »

Бучковски пресече - нема да има предвремени избори

А1 - 13.11.2005

Во неделата на размислувања - за или против предвремени избори, од позиција на власт премиерот Бучковски пресекува. На Владата не и се приоритет предвремените избори, туку текст за изборното законодавство и уставните измени. За него не е прашање кога, туку какви ќе бидат изборите.

Бучковски тактизира со датумот за избори – го искара и Пенов што избрзал

Канал5

Ристо Пенов сака предвремени избори

А1

Охрабрен од ЕУ, премиерот ги искара критичарите за НАТО

Утрински

"Синдромот Ѓукановиќ" помеѓу Црвенковски и Бучковски

Дневник

Време Канал5 Утрински Дневник А1 Утрински Утрински Дневник

42 поврзани вести »

Вирусот на птичји грип мутираше во поопасен облик

А1 - 13.11.2005

Научниците во Витнам, каде од птичји грип починаа 42 лица, соопштија дека смртоносниот вирус Х5Н1 мутирал во поопасен облик, кој полесно се шири меѓу цицачите, објавија денеска државните медиуми. Електронското издание на весникот „Внекспрес“ ја пренесува изјавата Цао Бао Ван, директор на ...

Вирусот на птичји грип мутираше, тврди виетнамски научник

Канал5

Апетитот поопасен од грипот

Дневник

Бесими и Дураки се омрсија со пилешко

Време

Бесими и Дураку се налапаа пилешко

Вест

Утрински Вечер Прес А1 Канал5 А1 А1 Утрински Канал5

37 поврзани вести »

Протестот на визбеговци ставен во мирување

Време - 12.11.2005

ДОДЕКА НЕ СЕ ИСПИТА СЕ Протестот на жителите на Визбегово против изградбата на прифатилиштето за азиланти од вчера е во мирување, информираат од месната заедница. Оттаму велат дека граѓаните се уште размислувале дали поддршка за запирање на изградбата на кампот да побараат и од политичките партии.

Визбеговци се поделија

Дневник

Визбеговци ќе бараат поддршка од политичките партии

Утрински

Визбеговци ќе бараат поддршка од партиите

Време

Помош ќе се бара во политичките партии

Вечер Прес

А1 Утрински Дневник Време Вечер Прес А1 Вест Канал5

29 поврзани вести »

Парламентарното собрание на НАТО за Косово

А1 - 12.11.2005

Идниот статус на Косово ќе биде една од главните теми на седницата на Парламентарното собрание на НАТО, кое започнува денеска во Копенхаген. Покрај за Косово, членовите на Собранието ќе разговараат и за иднината на мировните операции на Алијансата во Авганистан.

"Косово има условна, бараме целосна независност"

Дневник

Тачи: Целосна независност за Косово - условна имаме од 1999

А1

Резолуција на албанскиот Парламент за независно Косово

А1

Албанија за независност на Косово

А1

Дневник Дневник Дневник Утрински А1 А1 Канал5 Дневник

27 поврзани вести »

Ракометарите на Пелистер загубија од Загреб

А1 - 13.11.2005

Македонскиот ракометен првак Пелистер не успеа да го победи Загреб и да си го продолжи престојот во Европа. Во последното коло од фазата по групи во лигата на шампионите, битолчани загубија со 31:30, завршувајќи на последното место на табелата, зад швајцарскиот Шафхаузен.

Преку Загреб пелистерци во КПК

А1

Последен воз за Европа

Вест

Двоен услов за Пелистер за КПК

Дневник

Последна шанса за КПК

Утрински

Време Вечер Прес Дневник Вест Време Утрински Дневник А1

24 поврзани вести »

Свирежи и негодувања пред телекомот

Време - 12.11.2005

СИНДИКАТОТ ПРОТИВ ОТПУШТАЊАТА Така ли сте навистина блиски? Ова ли е пат до успехот? Телекомот е и наш! Ова го напишале стотината вработени во „Македонски телекомуникации“ на транспарентите протестирајќи вчера пред дирекцијата на компанијата.

Протести под закана за откази

Дневник

Стотина телекомци побараа работа, а не испратнини

Утрински

Телекомци ги исвиркаа унгарските газди

Вест

Со свирчиња против отпуштањата

Вечер Прес

А1 Канал5 Време Дневник Вечер Прес А1 Утрински Канал5

24 поврзани вести »