TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-11-07 до 2005-11-13

Дијагнозата била иста како и на опозицијата

Време - 12.11.2005

РЕН СО ЛИДЕРИТЕ Во мислењето на Европската комисија (ЕК) се наведени забелешки што и опозицијата ги посочуваше изминативе три години, изјави Никола Груевски, претседател на ВМРО - ДПМНЕ, завчера, по средбата со еврокомесарот Оли Рен, пренесува МИА.

Оли Рен денеска во Тирана

А1

Ставете доволно гориво во локомотивата и возете кон ЕУ

Вест

Интеграцијата во ЕУ зависи само од вас

Време

На македонската локомотива за ЕУ и треба добро гориво

Утрински

Утрински Дневник Вечер Вечер А1 А1 А1 А1

24 поврзани вести »

Вирусот на птичји грип мутираше во поопасен облик

А1 - 13.11.2005

Научниците во Витнам, каде од птичји грип починаа 42 лица, соопштија дека смртоносниот вирус Х5Н1 мутирал во поопасен облик, кој полесно се шири меѓу цицачите, објавија денеска државните медиуми. Електронското издание на весникот „Внекспрес“ ја пренесува изјавата Цао Бао Ван, директор на ...

Вирусот на птичји грип мутираше, тврди виетнамски научник

Канал5

Апетитот поопасен од грипот

Дневник

Нови случаи на птичји грип во Кувајт и Кина

А1

Прв случај на птичји грип во Италија

А1

Вест Вест Канал5 Утрински Макфакс А1 Вест Утрински

23 поврзани вести »

Бучковски пресече - нема да има предвремени избори

А1 - 13.11.2005

Во неделата на размислувања - за или против предвремени избори, од позиција на власт премиерот Бучковски пресекува. На Владата не и се приоритет предвремените избори, туку текст за изборното законодавство и уставните измени. За него не е прашање кога, туку какви ќе бидат изборите.

Бучковски тактизира со датумот за избори – го искара и Пенов што избрзал

Канал5

Ристо Пенов сака предвремени избори

А1

Прво предвремени избори, па забрзување на реформите

Време

Владата нема капацитет за реформи, тврди опозицијата

Утрински

Утрински Дневник Канал5 Вечер Вечер А1 А1 А1

23 поврзани вести »

Македонија го освои второто место на турнирот во Техеран

А1 - 13.11.2005

Комбинираната или „Б“ фудбалска репрезентација на Македонија го освои второто место на меѓународниот турнир во Техеран. Во финалниот натпревар составот на Мирсад Јонуз загуби од учесникот на претстојното светско првенство Парагвај со 1:0.

Б-тимот го совлада Иран!

Време

Македонија го победи Иран со 2:1

А1

Огнено крштевање за Јонуз пред 100.000 гледачи

Време

Јонуз ќе им спарингува на домаќините

Вест

Утрински Вест Вест Време Време Утрински Дневник Вечер

21 поврзани вести »

Вакцинацијата заврши за неколку часа

Време - 11.11.2005

ВО ЗАВОДИТЕ ЗА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА Адријана Георгиев Сите 7.500 вакцини против грип што Министерството за здравство во средата ги испорача низ градовите во земјава, биле потрошени за неколку часа, информираат од заводите за здравствена заштита.

Телохранители прават ред за вакцинирање

Вест

Почна вакцинацијата против грип

Време

Вакцинација во десет заводи

Дневник

Ангажирано обезбедување за вакцинирањето

Дневник

А1 Време Утрински Вечер А1 Време Вест Утрински

20 поврзани вести »

Црвенковски ја нуди "Шпилје" за Албанија

Вест - 12.11.2005

"Ќе сториме се за да помогнеме", кажа Црвенковски додавајќи дека претпоставува оти Владата веќе почнала да работи на модалитетите на помош за кои разговарал со Мојсиу. Објасни дека како втора работа што ја понудил е ставање во погон на ТЕЦ Неготино, која е исклучена од системот поради многу ...

Контролирано ќе го празниме Охридско Езеро за Албанија

Време

Црвенковски понуди струја од ХЕЦ "Шпилје"

Дневник

Црвенковски: Ќе и помогнеме на Албанија за енергетската криза

А1

Косово и дава струја на Албанија

Дневник

Време Утрински Дневник А1 Утрински Дневник А1 Вест

20 поврзани вести »

Бучковски денес ќе побара консензус за уставните измени

Утрински - 11.11.2005

Средби со партиските лидери Премиерот Владо Бучковски денеска ќе се сретне со лидерите на парламентарните опозициски партии и ќе побара консензус за измените на Уставот во делот за правосудството. Серијата поединечни средби ќе започне во 15 часот со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој веќе ...

Лидерска средба за уставните измени

Вечер

Со амандманите судството конечно ќе стане независно

Вест

Младеновска ја повика опозицијата да гласа за измените на Уставот

Утрински

Министерката Младеновска бара поддршка од опозицијата

Дневник

Макфакс Вечер Време Време Дневник Канал5 Вечер Макфакс

18 поврзани вести »

Демократските вредности во сенка на социјалните проблеми

Утрински - 12.11.2005

Дали граѓаните ќе ја вратат довербата во демократијата и во демократските институции или... Jован Kорубин Едно истражување спроведено во периодот од 2000 до 2004 година во рамките на меѓународниот проект ,,Вредносните системи на граѓаните и социјално-економските услови - предизвиците пред ...

Идеите најлесно се злоупотребуваат

Утрински

Почнува жестока пресметка со корупцијата

Утрински

Не ми е цел да си обезбедам влез во Собранието, туку промена на власта

Утрински

Електоратот се дистанцира од партиите, апатијата шанса за власта?

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

17 поврзани вести »

Македонска црква ќе се гради во Нови Сад

А1 - 12.11.2005

Македонците кои живеат во Србија и Црна Гора наскоро ќе изградат своја легална македонска црква, без оглед дали тоа ќе го дозволи или не Српската православна црква. Ова како што пренесува Макфакс го изјави денеска претседателот на Здружението на Македонците во СЦГ Драган Велковски, додавајќи оти ...

Белград без реакции за кандидатскиот статус на Македонија

А1

Препораки за Бугарија, Романија, Хрватска и СЦГ

Макфакс

„Војската на СЦГ не го крие Младиќ“

Макфакс

ЕУ со став за референдумот за независноста на Црна Гора

Макфакс

Макфакс А1 Време Макфакс Макфакс Макфакс А1 Вест

16 поврзани вести »

Повисоки плати или генерален штрајк

Време - 12.11.2005

КЛИНИЧКИ НЕ ОТСТАПУВА Доколку Управата на Клиничкиот центар и Министерството за здравство не одговорат позитивно на барањето за стопроцентно зголемување на платите, вработените на клиниките ќе го обноват штрајкот, информираат од синдикатот.

Поголеми плати или повторно штрајк на лекарите

Дневник

Поголеми плати или повторен штрајк

Вечер

Штрајк на државниот сектор во Грција

Вест

Наставниците го прекинаа штрајкот

Време

Утрински Дневник А1 А1 Време Вест Макфакс Макфакс

15 поврзани вести »