TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-11-07 - 2005-11-13

Лихтенштајн-Македонија 1:2

А1 - 12.11.2005

Македонската фудбалска репрезентација предводена од Бобан Бабунски го победи Лихтенштајн со 2:1 во пријателски фудбалски натпревар одигран денеска во Вадуц. Аутсајдерот водел од 35-тата минута со голот на Д'елиа, а дури во финишот Македонија го пробила бедемот на Лихтенштајн.

Лихтенштајн не е Андора, ама...

Време

"Брз гол" ќе направи содржајна претстава

Дневник

Победа за продолжување на амстердамската еуфорија

Утрински

Ремито од Амстердам на испит

Вест

Време Дневник Утрински Вест А1 Вест Утрински Дневник

24 поврзани вести »

Контролирано ќе го празниме Охридско Езеро за Албанија

Време - 12.11.2005

ДРЖАВНИОТ ВРВ БАРА СТРУЈА ЗА СОСЕДОТ Мирче Котевски Македонија ќе стори се што е во рамките на нејзините можности за да и помогне на Албанија да се справи со тешката енергетска криза, изјави вчера, претседателот Бранко Црвенковски.

Црвенковски понуди струја од ХЕЦ "Шпилје"

Дневник

Црвенковски ја нуди "Шпилје" за Албанија

Вест

Косово и дава струја на Албанија

Дневник

Ќе се активира ли ТЕЦ „Неготино“?

Време

Утрински Дневник А1 Утрински Дневник Макфакс Вечер Прес Утрински

21 поврзани вести »

Вакцинацијата заврши за неколку часа

Време - 11.11.2005

ВО ЗАВОДИТЕ ЗА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА Адријана Георгиев Сите 7.500 вакцини против грип што Министерството за здравство во средата ги испорача низ градовите во земјава, биле потрошени за неколку часа, информираат од заводите за здравствена заштита.

Почна вакцинацијата против грип

Време

Телохранители прават ред за вакцинирање

Вест

Вакцинација во десет заводи

Дневник

Ангажирано обезбедување за вакцинирањето

Дневник

А1 Време Утрински Вечер Прес А1 Дневник Време Утрински

20 поврзани вести »

Почнува жестока пресметка со корупцијата

Утрински - 12.11.2005

Европската комисија ги детектира слабостите на државните институции Корупцијата се спречува со ефикасно судство, административни реформи, деполитизирани јавни службеници КАТИЦА ЧАНГОВА Набргу во Македонија ќе почне жестока пресметка со корупцијата.

Демократските вредности во сенка на социјалните проблеми

Утрински

Идеите најлесно се злоупотребуваат

Утрински

Поткастрени крилјата на Мурињо

Утрински

Електоратот се дистанцира од партиите, апатијата шанса за власта?

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

18 поврзани вести »

Никој нема ексклузивитет на заслугите за ЕУ

Утрински - 12.11.2005

Претседателот Бранко Црвенковски за одлуката на Брисел Според шефот на државата, не само оваа туку и наредните влади ќе имаат капацитет да ги спроведат реформите за Унијата Слободанка Јовановска Претседателот Бранко Црвенковски ја оцени како успех одлуката на Европската комисија да препорача ...

Црвенковски: Почитувани граѓани, ова е пред се ваш успех

Вест

Мислењето на ЕК - охрабрување и одговорност

Време

Успех на граѓаните и на сите партии

Дневник

Црвенковски: Ќе и помогнеме на Албанија за енергетската криза

А1

А1 Канал5 Канал5 Утрински Дневник Макфакс Вечер Прес Макфакс

18 поврзани вести »

Македонија го освои второто место на турнирот во Техеран

А1 - 13.11.2005

Комбинираната или „Б“ фудбалска репрезентација на Македонија го освои второто место на меѓународниот турнир во Техеран. Во финалниот натпревар составот на Мирсад Јонуз загуби од учесникот на претстојното светско првенство Парагвај со 1:0.

Б-тимот го совлада Иран!

Време

Македонија го победи Иран со 2:1

А1

Јонуз ќе им спарингува на домаќините

Вест

Јонуз: Домаќинот е фаворит за освојување на турнирот

Утрински

Време Вест Време Вест Дневник Утрински Време Вечер Прес

18 поврзани вести »

Македонска црква ќе се гради во Нови Сад

А1 - 12.11.2005

Македонците кои живеат во Србија и Црна Гора наскоро ќе изградат своја легална македонска црква, без оглед дали тоа ќе го дозволи или не Српската православна црква. Ова како што пренесува Макфакс го изјави денеска претседателот на Здружението на Македонците во СЦГ Драган Велковски, додавајќи оти ...

Белград без реакции за кандидатскиот статус на Македонија

А1

„Војската на СЦГ не го крие Младиќ“

Макфакс

Препораки за Бугарија, Романија, Хрватска и СЦГ

Макфакс

Грција стравува од Русија во приватизацијата во Србија

Макфакс

Макфакс А1 Време Макфакс Макфакс Макфакс А1 Вест

16 поврзани вести »

Здравството и пензискиот систем ги загрижија Црвенковски и ММФ

Дневник - 12.11.2005

средба Претседателот Бранко Црвенковски и претставниците на Меѓународниот монетарен фонд, Марк Грифитс и Кевин Рос вчера заклучија дека Македонија треба да стави посебен акцент на реформите во здравствениот и во пензискиот сектор.

Црвенковски се сретна со шефот на мисијата на ММФ

А1

Нова опомена за долговите во здравството

Вест

Буџетот ќе се троши за плати и за социјални давачки

Дневник

ММФ препорачува дефицит до 0,6 отсто

Време

Вечер Прес А1 Канал5 Дневник Време Вест Утрински Вечер Прес

15 поврзани вести »

Повисоки плати или генерален штрајк

Време - 12.11.2005

КЛИНИЧКИ НЕ ОТСТАПУВА Доколку Управата на Клиничкиот центар и Министерството за здравство не одговорат позитивно на барањето за стопроцентно зголемување на платите, вработените на клиниките ќе го обноват штрајкот, информираат од синдикатот.

Поголеми плати или повторно штрајк на лекарите

Дневник

Поголеми плати или повторен штрајк

Вечер Прес

Штрајк на државниот сектор во Грција

Вест

Синдикатите ја парализираа Грција

Дневник

Утрински Време А1 А1 Време Вест Макфакс Макфакс

15 поврзани вести »

Не ми е цел да си обезбедам влез во Собранието, туку промена на власта

Утрински - 12.11.2005

Пратеничката Лилјана Поповска за новата партија, за разидувањето со Тито Петковски, за заминувањето од ЛДП Кај некои граѓани постои стравување дека Петковски може да коалицира со СДСМ, очекував тој некако да избалансира, но не направи така ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Што беше пресудно да се откажете од ...

И Лилјана Поповска прави партија

Вест

Третина граѓани не би гласале за ниту една партија

Време

И Лилјана Поповска со своја партија

Дневник

Лилјана Поповска ќе формира партија

Утрински

Време Утрински Утрински А1 Утрински Канал5 Канал5 Дневник

15 поврзани вести »