TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-11-07 - 2005-11-13

Започна патот до "Папокот на светот"

Утрински - 09.11.2005

Падна првата клапа на најновиот македонски игран филм Носечката идеја на филмот е маргинализацијата на индивидуалноста. Судирот на индивидуата со колективот Едно момче, облечено во парталава јакна и стари, излижани тренерки се движи по една од скопските улици кога до него допира глас од луксузниот ...

Урбан филм за борбата на индивидуалецот

Дневник

Прва клапа на "Папокот на светот"

Дневник

"Папокот на светот" на филмска лента

Утрински

Скопски филм за обездушеното време

Вест

А1 Вест Време Дневник Утрински Канал5

11 поврзани вести »

Бомбаш-самоубиец во ресторан разнесе 35 лица

Утрински - 11.11.2005

Еден од најжестоките напади во Багдад последниве месеци БАГДАД - Бомбаш-самоубиец, кој на себе носел појас со експлозив, вчера се крена во воздух во преполн ресторан во Багдад, кој најчесто го користат за појадок припадниците на безбедносните сили, убивајќи притоа 35 лица, а повредувајќи најмалку ...

Фрескосликарството во Македонија од XI - XIV век

Утрински

Календарот на „Бато и Дивајн“ меѓу 14 најдобри

Утрински

Македонија кандидат за ЕУ

Утрински

"Скриен" со седум номинации за европските "оскари"

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

11 поврзани вести »

Јордан приведе над 200 души за нападите во Аман

Вест - 12.11.2005

Аман, 12 ноември - Јорданската полиција приведе најмалку 200 лица, главно Ирачани и Јорданци, во потрага по лицата кои стојат зад трите експлозии во хотелите "Хајат", "Радисон" и "Дејс" во Аман, во кои загинаа најмалку 57-мина, изјави полициски претставник.

Се разнеле тројца Ирачани и Ирачанка

Дневник

Јорданската полиција приведе 120 лица

А1

Во три луксузни хотели загинаа 57 лица, а над 100 се повредени

Утрински

Јорданската полиција приведе 120 лица во врска со нападите во Аман

Канал5

Дневник Време Вест Вечер Прес А1

10 поврзани вести »

Прво предвремени избори, па забрзување на реформите

Време - 12.11.2005

ЗДРУЖЕНА ОПОЗИЦИЈА За државата е добро да се одржат предвремени парламентарни избори за да може новата влада целосно да се зафати со реформи, кои се услов за почнување на преговори за зачленување во Европската Унија. Тоа е заклучокот што произлезе од вчерашната средба на лидерите на опозициската ...

Македонски избор или наметнато решение

Вечер Прес

Ќе има ли предвремени избори напролет?

А1

Опозицијата бара предвремени избори

Канал5

Да не се затрчуваме со предвремени избори

Вечер Прес

Вест Дневник Макфакс А1 Утрински

10 поврзани вести »

Александар Верушевски се вратил од Црна Гора

Време - 10.11.2005

ПО ДВАЕСЕТИНА ДЕНА ЛЕКУВАЊЕ Александар Верушевски, проблематичниот син на разузнавачот Верушевски, вчера се вратил во Скопје по дваесетина дена поминати во Игало, Црна Гора, каде што ја лечел десната нога. Претседателот на вториот скопски суд, Бојан Ефтимов, пак, кој му го даде привремениот пасош, ...

Верушевски се врати дома

А1

На Верушевски му е издаден привремен пасош

А1

Кој лекар го потпиша уверението?

Време

Верушевски го искористи правниот вакуум и си го испрати синчето во Игало

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс А1

9 поврзани вести »

Азербејџанската опозиција протестира за поништување на изборите

Вест - 10.11.2005

БАКУ, 10 ноември (Ројтерс) - Опозиционите демонстранти гневни поради поразот на парламентарните избори во Азербејџан вчера се собраа во Баку и бараа оставка од претседателот Илхам Алијев. Медиумите проценија дека најмалку 20 илјади демонстранти, извикувајќи "Слобода! Оставка!" и мавтајќи со ...

Претседателот на Азербејџан ги прифати критиките од Запад

Утрински

Демонстрации во Азербејџан, се веат портокалови знамиња

Макфакс

ОБСЕ: Изборите во Азербејџан под демократските стандарди

Вест

Сомнителна победа на партијата на претседателот Алиев

Утрински

Макфакс А1 Вест Макфакс

9 поврзани вести »

Со исполнување на реформите, поблиску до преговорите

Утрински - 10.11.2005

Амбасадорот на ЕУ, Ервин Фуере, вчера го презентираше мислењето на Унијата Колку побрзо се одвива процесот на реформите, толку побрзо ќе може да се предвиди датумот за отворање на преговорите, но крајната одлука, сепак останува на Македонија и на нејзината Влада Тамара Грнчароска "Сите сакаме да ...

Владата чека преговори догодина

Вест

Фуере: Владата направи напредок во реформите

А1

Ерван Фуере: Се надевам дека следната еден Советот ќе одреди датум за преговори

Канал5

Датумот за преговори со ЕУ сигурно ќе изостане

Утрински

Макфакс Макфакс Дневник Време

9 поврзани вести »

Бомбашите од Бит-пазар тврдат дека биле мачени

Дневник - 09.11.2005

ОСНОВЕН СУД СКОПЈЕ 1 Скопјаните Ферид Ајрулау (19) и Фарух Река (20), двајцата обвинети за поставување експлозив пред полициската станица на Бит-пазар во јули годинава, вчера ја обвинија полицијата дека ги наместила и дека брутално ги мачела за да ја признаат вината.

Не сум терорист туку градско дете, гледам филмови со Брус Ли

Вест

Обвинетите негираат дека ја поставиле бомбата

Време

Бомбашите не се знаат меѓу себе?!

Вечер Прес

Започна судскиот процес против бомбашите на станицата Бит Пазар

А1

Канал5 Вест Дневник Вечер Прес

9 поврзани вести »

10 години од атентатот на Јицак Рабин

А1 - 13.11.2005

Се навршија 10 години од атентатот врз израелскиот премиер Јицак Рабин, архитект на блиско-источниот мировен процес и човек кој се залагаше за помирување на Евреите и Палестинците. Неговите сонародници денеска излегоа на меморијален марш во чест на Рабин.

Палестинците ќе бараат меѓународна комисија за расветлување на смртта на Арафат

Канал5

Еден ранет во израелско - палестинска престрелка

Макфакс

Палестински бубрег ќе спаси Израелче

Време

Иран со предлог до ОН за мирно решавање на блискоисточниот конфликт

Вест

А1 Макфакс Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

Пирс против Моресмо во финале на тенискиот мастерс-куп

А1 - 13.11.2005

Француско финале на женскиот тениски мастерс-куп во Лос Анџелес, Пирс против Моресмо. Француските тенисерки Мери Пирс и Амели Моресмо ќе играат вечер во финалето на мастерс-купот во Лос-Анџелес. Во него немаше место за најдобрата во светот за годинава Линдзи Девенпорт и за ланската турнирска ...

1/2-финале на тенискиот мастерс во Лос Анџелес

А1

Девенпорт ќе ја заврши сезоната како најдобра светска тенисерка

А1

Клајстерс загуби и од Морезмо

Дневник

Ким Клистерс загуби од Морезмо на тенискиот Мастерс турнир во ЛА

А1

Дневник Дневник Дневник Дневник

9 поврзани вести »