TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-11-07 до 2005-11-13

Азербејџанската опозиција протестира за поништување на изборите

Вест - 10.11.2005

БАКУ, 10 ноември (Ројтерс) - Опозиционите демонстранти гневни поради поразот на парламентарните избори во Азербејџан вчера се собраа во Баку и бараа оставка од претседателот Илхам Алијев. Медиумите проценија дека најмалку 20 илјади демонстранти, извикувајќи "Слобода! Оставка!" и мавтајќи со ...

Претседателот на Азербејџан ги прифати критиките од Запад

Утрински

Демонстрации во Азербејџан, се веат портокалови знамиња

Макфакс

ОБСЕ: Изборите во Азербејџан под демократските стандарди

Вест

Сомнителна победа на партијата на претседателот Алиев

Утрински

Макфакс А1 Вест Макфакс

9 поврзани вести »

Пирс против Моресмо во финале на тенискиот мастерс-куп

А1 - 13.11.2005

Француско финале на женскиот тениски мастерс-куп во Лос Анџелес, Пирс против Моресмо. Француските тенисерки Мери Пирс и Амели Моресмо ќе играат вечер во финалето на мастерс-купот во Лос-Анџелес. Во него немаше место за најдобрата во светот за годинава Линдзи Девенпорт и за ланската турнирска ...

1/2-финале на тенискиот мастерс во Лос Анџелес

А1

Девенпорт ќе ја заврши сезоната како најдобра светска тенисерка

А1

Клајстерс загуби и од Морезмо

Дневник

Ким Клистерс загуби од Морезмо на тенискиот Мастерс турнир во ЛА

А1

Дневник Дневник Дневник Дневник

9 поврзани вести »

Фрескосликарството во Македонија од XI - XIV век

Утрински - 11.11.2005

Ново ликовно претставување во Њујорк Во организација на Музејот на Македонија, финансирана од Министерството за култура, на 17 ноември во Македонскиот културен центар во Њујорк, ќе биде отворена изложбата "Фрескосликарството во Македонија од ЏИ-ЏИВ век".

Бомбаш-самоубиец во ресторан разнесе 35 лица

Утрински

Календарот на „Бато и Дивајн“ меѓу 14 најдобри

Утрински

Македонија кандидат за ЕУ

Утрински

Опозицијата ја поздрави одлуката на Брисел

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински

9 поврзани вести »

Почина битолскиот судија Мишко Стојковски

Време - 10.11.2005

ОД ИНФАРКТ, НА РАБОТНО МЕСТО Вчера во својот работен кабинет, во 9.30 часот, на 56-годишна возраст неочекувано почина апелацискиот судија од Битола Мишко Стојковски. Телото на починатиот судија го пронашол судскиот курир, а веднаш била спроведена истражна процедура од обвинител, полициска екипа и ...

Починал во својата канцеларија судијата што го судеше Вранишковски

Утрински

Судијата Стојковски почина од срцев удар

Дневник

Битолскиот судија кој го осуди Вранишковски, пронајден мртов во неговата канцеларија

Канал5

Почина судија што го судеше Вранишковски

Вечер

А1 Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Притворениот за силување пуштен на чесен збор

Вест - 12.11.2005

СЛУЧАЈ СЕКСУАЛЕН НАПАД НА СТОМАТОЛОШКИ ФАКУЛТЕТ Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 одлучил дека стоматологот Ј.Ј. нема потреба да остане во притвор во наредните 15 дена. Нема да бега, објаснуваат од Основниот суд 1, оти има имот на негово име и семејство во земјава.

Професорот-силувач ослободен од притвор

Време

Професорот не силувал, туку само "милувал"

Дневник

Професор од Стоматологија силувал студентка

Вест

Професор се обидел да силува студентка

Време

Канал5 Вечер Канал5

8 поврзани вести »

Сефот на „Шмеки“ најден празен

Време - 10.11.2005

ПО КРАЖБАТА Металната каса на приватното претпријатие „Шмеки-компанија“, која во вторникот беше украдена од фирмата, вчера била најдена во нива во близина на кумановското село Черкези. Сефот, во кој биле чувани околу 90.000 евра, го нашло немо лице жител на тој крај.

Металниот сеф фрлен празен во нива

Вест

Сефот најден празен во нива кај Черкезе

Вечер

Украден метален сеф со 100.000 евра

Вест

Украдени 90.000 евра од каса на фирмата „Шмеки“

Време

Дневник Вечер Макфакс

8 поврзани вести »

Промовирана Партијата за економска обнова

Вест - 11.11.2005

Иницијативниот одбор за формирање на Партијата за економска обнова ја објави декларацијата врз чии принципи ќе биде формирана ова нова политичка опција. Причината поради која се решиле на ваков чекор е излез од тешката економска криза во која се наоѓа Македонија.

ПЕО против бедата и сиромаштијата

Време

Рамковски не е основач на новата партија, ама ќе гласа за неа

Утрински

За земјоделството ќе одвоиме 300 милиони евра

Дневник

Конкуренција во аграрот

Вечер

А1 Дневник Канал5

8 поврзани вести »

Еко турнеја низ Клинтоновата библиотека

Вест - 12.11.2005

ЛИТЛ РОК, Арканзас (АП) - Посетителите на претседателската библиотека на Бил Клинтон најверојатно не ќе можат да претпостават дека газат врз подови од гума и дека таваниците над нивните глави се изработени од лименки. Затоа библиотеката нуди специјална "зелена" турнеја на која посетителите се ...

Шест децении - библиотекарска дејност

Вечер

Библиотеката "Браќа Миладиновци" слави 60 години

Вест

Јубилеј претворен во директорска промоција

Време

Богата програма за прославата на јубилејот

Утрински

Дневник Вечер Дневник

8 поврзани вести »

Владата чека преговори догодина

Вест - 10.11.2005

Министерката за надворешни работи Илинка Митрева и вицепремиерката Радмила Шеќеринска на вчерашниот брифинг рекоа дека Владата очекува преговорите со Европската Унија да започнат идната година. Мислењето на Европската комисија за добивање на статус кандидат, за владата е фер и исбалансирано и ...

Со исполнување на реформите, поблиску до преговорите

Утрински

Фуере: Владата направи напредок во реформите

А1

Датумот за преговори со ЕУ сигурно ќе изостане

Утрински

Ерван Фуере: Се надевам дека следната еден Советот ќе одреди датум за преговори

Канал5

Макфакс Време Дневник

8 поврзани вести »

10 години од атентатот на Јицак Рабин

А1 - 13.11.2005

Се навршија 10 години од атентатот врз израелскиот премиер Јицак Рабин, архитект на блиско-источниот мировен процес и човек кој се залагаше за помирување на Евреите и Палестинците. Неговите сонародници денеска излегоа на меморијален марш во чест на Рабин.

Палестинците ќе бараат меѓународна комисија за расветлување на смртта на Арафат

Канал5

Еден ранет во израелско - палестинска престрелка

Макфакс

Палестински бубрег ќе спаси Израелче

Време

Полициски експерти на ЕУ ќе обучуваат палестински сили

А1

Макфакс Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »