TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-11-07 - 2005-11-13

Владата соработува со одбраната на Тарчуловски и Бошковски

Вест - 09.11.2005

Кординативното тело за соработка со судот во Хаг во Министерството за правда постапува по сите барања од адвокатите на обвинетите во Хаг Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски, тврди министерката за правда Мери Младеновска - Ѓорѓиевска.

Адвокатите на обвинетите од Хаг и Министерството за правда не соработуваат

Утрински

Владата ќе дозволи увид во тајните архиви

Вечер Прес

Одбраната на Бошковски и Тарчуловски стагнира

А1

Тарчуловски се жали до Хаг дека Владата го игнорира

Вест

Време А1

7 поврзани вести »

Ослободителна пресуда за зетот на Брус

Дневник - 12.11.2005

ОСНОВЕН СУД СКОПЈЕ 2 Судскиот совет на Основниот суд Скопје 2 вчера донесе ослободителна пресуда за Дејан Јовановски (28), зет на убиениот Миле Петковиќ-Брус, кому му се судеше за смртта на Неџмедин Ајети. Судот пресуди дека Јовановски со пиштол пукал во убиениот Неџмедин Ајети во март во скопската ...

Обвинетиот ослободен, парични казни за учесниците во инцидентот

Време

Пукал во самоодбрана

Вест

Обвинетиот за убиство - ослободен

Вечер Прес

Дејан Јовановски доби ослободителна пресуда

А1

Дневник Дневник

7 поврзани вести »

Илинка честеше ручек

Вест - 12.11.2005

Министерката за надворешни работи Илинка Митрева вчера ги честеше со ручек амбасадорите на земјите - членки на Европската унија кои се на дипломатска служба во Скопје. Ручекот, замислен како работна средба, се одржа во клубот на пратениците во Скопје напладне.

Здравица за Македонија во Европа

Вечер Прес

Амбасадорите на работен ручек кај Митрева

А1

Илинка диско кралица

Вест

Средби на Митрева во Париз

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Можно е Вранишковски да добие архиепископија

А1 - 12.11.2005

Легализацијата на таканаречената Охридска архиепископија на Јован Вранишковски е можна следната година, затоа што новиот закон за верски заедници и религиозни групи ќе влезе во собраниска процедура, најавува претседателот на комисијата за односи меѓу верските заедници, Цане Мојановски.

Македонската влада толерира верски дивоградби

Време

Македонската Влада ги почитува верските права

Утрински

Во Македонија нема верски затвореници

Дневник

Во Македонија се почитуваат религиозните слободи

Вечер Прес

А1 Макфакс

7 поврзани вести »

Ученици бришеа графити со насилни содржини

Утрински - 10.11.2005

По повод Интернационалниот ден против фашизмот Под мото "Да го симнеме насилството од ѕидовите°, Првата детска амбасада во светот - "Меѓаши°, вчера спроведе акција за бришење графити. Акцијата се одвиваше под мостот кај хотелот "Александар палас" и кај гимназијата "Никола Карев°, а во неа ...

Мирољубиви графити ги заменија насилните пораки

Време

Мировни пораки ги заменија насилните графити

Вест

Со мировни пораки против насилството

Вечер Прес

Сакај за да бидеш сакан, Мир, Љубов

Канал5

Дневник Вечер Прес

7 поврзани вести »

Наташа Беквалац ги маѓепса скопјани

Дневник - 10.11.2005

КОНЦЕРТ ВО УНИВЕРЗАЛНАТА САЛА Доволно е да се слушнат првите звуци на песната "Никотин" и две илјади мажи и жени, младо и старо, да станат и да заиграат во ритамот на српската пејачка ѕвезда Наташа Беквалац. Оваа 25-годишна новосаѓанка завчера успеа да ја преполни Универзалната сала во Скопје, која ...

Ќе се мажам во Скопје

Вест

Сите сакаат „никотинско труење" од Наташа

Утрински

Беквалац ја крена Универзална на нозе

Вечер Прес

Вечерва концерт на Наташа Беквалац

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

Сеп Блатер ќе пристигне утре во Скопје

А1 - 13.11.2005

Поради магла на скопскиот аеродром, одложено е вечерашното пристигнување на претседателот на ФИФА сеп Блатер. Челникот на светската фудбалска асоцијација се очекува да дојде во официјална посета утре, најверојатно преку Софија.

Сеп Блатер утре во Македонија

Вест

На фудбалот му требаат повеќе Мурињовци

Време

Премиерот Бучковски ќе го прими Блатер

Утрински

Парите на олигарсите ќе го задушат фудбалот

Време

Вест

6 поврзани вести »

Авионот на МАТ дури вчера пристигна во Скопје

Време - 12.11.2005

РИМ Дефект на антенски дел на авионот на националниот авиопревозник „Македонски авиотранспорт“ е причината поради која завчера беше одложен летот на релацијата Рим - Скопје на оваа компанија. Во МАТ соопштија дека проблемот бил предизвикан од службите на аеродромот во Рим, кои од невнимание ...

Долгот за прелетите нема врска со долгот на МАТ

Време

Србија ќе преговара со Македонија за долгот од прелетувањата на авионите

Утрински

Ќе се преговара за долгот за прелетите

Дневник

МАТ не ги коментира изјавите на Илиќ

Канал5

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Грција треба да изнајде решение за политичките бегалци од Македонија

Утрински - 08.11.2005

Изјава на градоначалникот на Лерин, Јанис Стратакис Лерин - Градоначалникот на Лерин, Јанис Стратакис, изјави дека сў уште има недоразбирања со политичките бегалци што живеат во Македонија кои не можат да се вратат во родната земја и повика на изнаоѓање решение за нивниот проблем, јавија грчките ...

Стратакис: Грција не треба да се плаши од повратниците од Македонија

Вест

Решение за политичките бегалци од Македонија

Вечер Прес

Стратакис: Да се најде решение за политичките бегалци од Македонија

А1

Зарем старците од леринско се закана за Грција, или и по крајот уште трае граѓанската војна

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »

Сирија покани иследник на ОН за убиството на Харири

Вест - 10.11.2005

ДАМАСК, 10 ноември (Ројтерс) - Сирија покани иследник на ОН во Дамаск поради соработката во истрагата за убиството на поранешниот либански премиер. Сирија минатиот месец го отфрли извештајот на ОН каде што се вели дека сириски претставници на власта биле вмешани во убиството на Рафик ал-Харири и ...

Сирија за соработка со ОН во истрагата за убиството на Харири

Макфакс

Анан го повика Дамаск да соработува за Харири

А1

Сирија ќе соработува со ОН

Вест

Либанската економија нема да страда ако има економски санкции за Сирија

Макфакс

Време

6 поврзани вести »