TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-11-07 до 2005-11-13

Пукал во самоодбрана

Вест - 12.11.2005

ОСЛОБОДИТЕЛНА ПРЕСУДА ЗА УБИСТВОТО ВО КАФЕАНАТА "БРУС" ВО МАЏАРИ "Ослободителна пресуда. Пукал во самоодбрана", ова е пресудата на судскиот совет во Основниот суд 1 во Скопје за Дејан Јовановски на кого му се судеше за смртта на Неџмедин Ајети кој пред седум месеци беше убиен во кафеаната "Брус" во ...

Обвинетиот ослободен, парични казни за учесниците во инцидентот

Време

Ослободителна пресуда за зетот на Брус

Дневник

Обвинетиот за убиство - ослободен

Вечер

Дејан Јовановски доби ослободителна пресуда

А1

Дневник Дневник

7 поврзани вести »

Републичкиот судски совет се интересира за "Рудкоп"

Дневник - 09.11.2005

КАВАДАРЦИ Двајца претставници на Републичкиот судски совет вчера дојдоа во кавадаречкиот суд за да разгледаат неколку предмети, меѓу кои и тој за фирмата "Рудкоп". Вработени во "Рудкоп" и вчера протестираа пред судот во Кавадарци барајќи извршување на судските решенија, со кои оваа фирма треба да ...

Републичкиот судски совет го посети судот во Кавадарци

А1

Продолжува протестот на работниците од „Рудкоп“

Време

Вработените во "Рудкоп" ќе го блокираат кавадаречкиот суд

Утрински

Продолжува протестот на вработените во Рудкоп

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

И Лилјана Поповска прави партија

Вест - 09.11.2005

Пратеничката Лилјана Поповска ќе формира своја партија. "Ќе формирам своја партија. Нема да одам ниту кај Тито ниту кај Трифун", изјави вчера Поповска. Таа не сакаше да каже дали ќе и се приклучат и други незадоволни членови на ЛДП. "Кога ќе дојде време се ќе се обелодени" рече Поповска.

Лилјана Поповска ќе формира партија

Утрински

И Лилјана Поповска со своја партија

Дневник

Лилјана Поповска ќе формира партија

А1

Поповска помеѓу автентичниот центар и Титовата левица!?

Утрински

Канал5 Вечер

7 поврзани вести »

Можно е Вранишковски да добие архиепископија

А1 - 12.11.2005

Легализацијата на таканаречената Охридска архиепископија на Јован Вранишковски е можна следната година, затоа што новиот закон за верски заедници и религиозни групи ќе влезе во собраниска процедура, најавува претседателот на комисијата за односи меѓу верските заедници, Цане Мојановски.

Македонската влада толерира верски дивоградби

Време

Македонската Влада ги почитува верските права

Утрински

Во Македонија нема верски затвореници

Дневник

Во Македонија се почитуваат религиозните слободи

Вечер

А1 Макфакс

7 поврзани вести »

Владата соработува со одбраната на Тарчуловски и Бошковски

Вест - 09.11.2005

Кординативното тело за соработка со судот во Хаг во Министерството за правда постапува по сите барања од адвокатите на обвинетите во Хаг Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски, тврди министерката за правда Мери Младеновска - Ѓорѓиевска.

Адвокатите на обвинетите од Хаг и Министерството за правда не соработуваат

Утрински

Владата ќе дозволи увид во тајните архиви

Вечер

Одбраната на Бошковски и Тарчуловски стагнира

А1

Хаг и нареди на Владата да соработува

Време

Вест А1

7 поврзани вести »

Илинка честеше ручек

Вест - 12.11.2005

Министерката за надворешни работи Илинка Митрева вчера ги честеше со ручек амбасадорите на земјите - членки на Европската унија кои се на дипломатска служба во Скопје. Ручекот, замислен како работна средба, се одржа во клубот на пратениците во Скопје напладне.

Здравица за Македонија во Европа

Вечер

Амбасадорите на работен ручек кај Митрева

А1

Илинка диско кралица

Вест

Средби на Митрева во Париз

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Мировни пораки ги заменија насилните графити

Вест - 10.11.2005

"МЕЃАШИ" ГИ РАЗДВИЖИ СРЕДНОШКОЛЦИТЕ Средношколци од Скопје, Тетово и Куманово вчера под мостот кај хотелот Алксандар Палас ја почнаа акцијата за бришење на графитите со насилна содржина Првата детска амбасада во светот "Меѓаши" вчера почна акција за бришење графити од јавните места низ градот.

Мирољубиви графити ги заменија насилните пораки

Време

Ученици бришеа графити со насилни содржини

Утрински

Со мировни пораки против насилството

Вечер

Мировни пораки на ѕидовите со насилни графити

Дневник

Канал5 Вечер

7 поврзани вести »

Породилното на Уставен суд

Дневник - 11.11.2005

БОЛЕДУВАЊА Група граѓани ќе преземат иницијатива во Уставниот суд за преиспитување на членот од Законот за здравствено осигурување со кој износот на надоместот за породилно боледување е ограничен на најмногу 24.000 денари месечно.

Царски рез на парите за породилно

Дневник

Правата на родилките и тешко болните се скастрени административно

Вест

Ако плаќа повеќе боледувања Фондот ќе колабира

Вест

За слепо црево - четири недели боледување

Вечер

Вест Дневник

7 поврзани вести »

"Гонгот" ќе ѕвони по 35. пат

Дневник - 12.11.2005

СПОРТСКИ 13 НОЕМВРИ Картинг-трката низ улиците на Скопје и боксерскиот турнир Златен гонг ќе бидат главните настани викендов, во програмата за одбележување на Денот на ослободувањето на престолнината - 13 Ноември, во која најголемо место земаат спортските натпревари.

Картинг-трка пред Собрание

Дневник

Центарот на градот затворен за сообраќај

Вечер

Со картинг-трка Скопје ќе заличи на Монте Карло

Време

Картинг - трка пред Собранието

Утрински

Дневник Вечер

7 поврзани вести »

Ние сме тоа што историјата ни дозволува да бидеме

Време - 09.11.2005

СЕМИНАР „КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО И ОДРЖЛИВ РАЗВОЈ“ За Македонија е значајно да ги согледа италијанските и светските искуства за да создаде свој модел на одржлив развој на културното наследство, вели Алберто Торсело, експерт за оваа област од Венеција и учесник на семинарот „Културно наследство и ...

Културното наследство во функција на одржлив развој

Утрински

Домашни и италијански експерти на семинар за културното наследство

Дневник

Реставрација по италијански терк

Вечер

Културното наследство и одржливиот развој

Време

Макфакс

6 поврзани вести »