TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-11-07 до 2005-11-13

Стратакис: Грција не треба да се плаши од повратниците од Македонија

Вест - 08.11.2005

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЛЕРИН ПОБАРА РЕШЕНИЕ НА ПРОБЛЕМОТ СО ПОЛИТИЧКИТЕ БЕГАЛЦИ - МАКЕДОНЦИ Градоначалникот на Лерин Јанис Стратакис изјави дека се уште има недоразбирања со политичките бегалци што живеат во ПЈРМ кои не можат да се вратат во родната земја и повика на изнаоѓање решение за нивниот ...

Грција треба да изнајде решение за политичките бегалци од Македонија

Утрински

Решение за политичките бегалци од Македонија

Вечер

Стратакис: Да се најде решение за политичките бегалци од Македонија

А1

Зарем старците од леринско се закана за Грција, или и по крајот уште трае граѓанската војна

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »

Сеп Блатер ќе пристигне утре во Скопје

А1 - 13.11.2005

Поради магла на скопскиот аеродром, одложено е вечерашното пристигнување на претседателот на ФИФА сеп Блатер. Челникот на светската фудбалска асоцијација се очекува да дојде во официјална посета утре, најверојатно преку Софија.

Сеп Блатер утре во Македонија

Вест

На фудбалот му требаат повеќе Мурињовци

Време

Парите на олигарсите ќе го задушат фудбалот

Време

Премиерот Бучковски ќе го прими Блатер

Утрински

Вест

6 поврзани вести »

Прчевски да ги донесе предметите од Хаг

Вест - 12.11.2005

СЕМЕЈСТВАТА НА КИДНАПИРАНИТЕ ОД ТЕТОВСКО КОЛНАТ ПОРАДИ ГЛУВОСТА НА ИНСТИТУЦИИТЕ Голема огорченост семејствата чувствуваат и кон правобранителката Зоја Лега Станоевска, која ја обжалила неодамнешната судска пресуда за претрпена нематеријална штета на семејствата кои ги загубија најблиските Роднините ...

Правобранителството ја обжалило одлуката за обесштетување

Време

Прчевски да не чека поштар за "Водството на ОНА"

Дневник

Хаг чека Прчевски да ги земе предметите

Вечер

Роднини на киднапираните Македонци со обвинувања до јавното правобранителство

Канал5

Дневник

6 поврзани вести »

Ќе се мажам во Скопје

Вест - 10.11.2005

НАТАША БЕКВАЛАЦ ЗАПЛАКА Згодната Наташа Беквалац завчеравечер ја наполни Универзалната сала. Пееше повеќе од два часа: свои песни во првиот дел од концретот, а екс југословенски хитови од времето на нејзиното детство во вториот. Згодната Наташа Беквалац завчеравечер ја наполни Универзалната сала.

Сите сакаат „никотинско труење" од Наташа

Утрински

Наташа Беквалац ги маѓепса скопјани

Дневник

Беквалац ја крена Универзална на нозе

Вечер

Наташа Беквалац вечерва во Скопје

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Кирил Стојанов денеска ги презеде канонските должности

А1 - 08.11.2005

Со архиерејска света литургија, која се одржа во катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица, новиот скопски бискуп Киро Стојанов, денеска и свечено ги слушна канонските должности како Апостолски егзарх во Македонија.

Претседателот стигна во договореното време

Утрински

Интронизиран првиот католички бискуп - Македонец

Време

Монсињор Стојанов нов скопски бискуп

Вест

Киро Стојанов интронизиран за скопски бискуп и апостолски егзарх

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

ДПА продолжува со бојкотот во Собранието

Утрински - 09.11.2005

За партијата на Џафери, предлогот на Андов е неприфатлив Преиначувањето на одлуката може да го изврши само највисокиот партиски орган, тврдат во ДПА ТЕТОВО - "Ниту Стојан Андов ниту кој било друг освен органите на ДПА не можат да влијаат на нашата одлука пратениците од нашата пратеничка група да ја ...

Џафери не трампа злато за огледалца

Дневник

Андов ја повика ДПА да се врати во Собранието

Утрински

И Андов бара редовни неделни средби со премиерот

Дневник

Андов: Бучковски крие информации

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Потрага по изгубената суфи-музика

Дневник - 11.11.2005

КАШМИР Меѓу секојдневните рафали и експлозии од гранати, деновиве во кашмирските села се слуша и еден поинаков звук: мелодиите од часовите по музика. Дванаесетина тинејџери со антички кашмирски жичени музички инструменти во рацете и со нотни тетратки пред себе, со максимално внимание го слушаат ...

Кашмирски бунтовник призна дека учествувал во нападите во Њу Делхи

А1

Индија и Пакистан го отворија главниот премин во Кашмир

Макфакс

Бројот на жртвите во земјотресот во Кашмир се искачи на 87.350

Макфакс

Пакистан и Индија ја отворија границата во Кашмир

А1

Макфакс

6 поврзани вести »

3.000 полицајци на рок фестивал во Чеченија

А1 - 08.11.2005

Власта на Чеченија организираше 6-часовен рок фестивал за да ги поддржат тврдењата за постепена стабилизација по годините војна, а куриозитет е дека го обезбедувале 3.000 полицајци. Покрај заштитата од бројните полициски сили, локалните поп и рок изведувачи настапиле на фудбалскиот стадион, втор по ...

Путин за изборите во Чеченија

Макфакс

Единствена Русија води на чеченските избори

Макфакс

Руски војници стрелале цивили во Чеченија

Макфакс

Тешко повреден премиерот на Чеченија

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

ВМРО-Народна ја одбележа 112-годишнината од ВМРО

Утрински - 09.11.2005

јубилеј ВМРО-Народна партија завчеравечер ја одбележа 112-годишнината од основањето на историската Внатрешна македонска револуционерна организација-ВМРО. На приемот што се одржа во Музејот на град Скопје, покрај претседателката Весна Јаневска и неформалниот лидер на партијата, Љупчо Георгиевски, ...

Љубчо бара консензус за националните интереси

Дневник

Георгиевски бара конкретен датум за преговори со ЕУ

Вечер

Љубчо повеќе не се плаши од Доста

Вечер

Љубчо зел книги, а не ги платил

Вечер

А1

6 поврзани вести »

Сирија покани иследник на ОН за убиството на Харири

Вест - 10.11.2005

ДАМАСК, 10 ноември (Ројтерс) - Сирија покани иследник на ОН во Дамаск поради соработката во истрагата за убиството на поранешниот либански премиер. Сирија минатиот месец го отфрли извештајот на ОН каде што се вели дека сириски претставници на власта биле вмешани во убиството на Рафик ал-Харири и ...

Сирија за соработка со ОН во истрагата за убиството на Харири

Макфакс

Анан го повика Дамаск да соработува за Харири

А1

Сирија ќе соработува со ОН

Вест

Либанската економија нема да страда ако има економски санкции за Сирија

Макфакс

Време

6 поврзани вести »