TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-11-07 до 2005-11-13

Мртва трка меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 12.11.2005

Испитувања на јавното мислење за рејтингот на партиите и за парламентарните избори Кога изборите би се одржале утре, Социјалдемократскиот сојуз би ја освоил довербата на 17,6 отсто од определените и два отсто на гласовите на неопределените граѓани.

Македонците не очекуваат фер избори

Вечер

Граѓаните во Македонија даваат голема поддршка на интегрирањето на земјата во НАТО и ЕУ

Канал5

Третина граѓани не би гласале за ниту една партија

Време

Над 50% од граѓаните нема да излезат на гласање

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Блумберг реизбран за градоначалник на Њујорк

Вест - 10.11.2005

Њујорк, 10 ноември - Милијардерот Мајкл Блумберг прексиноќа е реизбран за градоначалник на Њујорк. Според резултатите од 85 отсто преброени гласови, Блумберг освои 57 проценти, а неговиот главен противник Фернандо Ферер 41 проценти од гласовите.

Американските демократи добија две гувернерски места

Утрински

Милијардерот Блумберг реизбран за градоначалник на Њујорк

Дневник

Мајкл Блумберг реизбран за градоначалник на Њујорк

А1

Мајкл Блумберг реизбран за градоначалник на Њујорк

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »

Авионот на МАТ дури вчера пристигна во Скопје

Време - 12.11.2005

РИМ Дефект на антенски дел на авионот на националниот авиопревозник „Македонски авиотранспорт“ е причината поради која завчера беше одложен летот на релацијата Рим - Скопје на оваа компанија. Во МАТ соопштија дека проблемот бил предизвикан од службите на аеродромот во Рим, кои од невнимание ...

Долгот за прелетите нема врска со долгот на МАТ

Време

Србија ќе преговара со Македонија за долгот од прелетувањата на авионите

Утрински

Ќе се преговара за долгот за прелетите

Дневник

МАТ не ги коментира изјавите на Илиќ

Канал5

Вечер

6 поврзани вести »

Дрновшек: Косово е во суштина независна држава

Канал5 - 13.11.2005

Словенечкиот претседател Јанез Дрновшек изјави денеска дека решавањето на прашањето за Косово треба да биде “јасно и лесно разбирливо”, онака како што тој го претставил во својот план во девет точки. Марибор, 12 ноември (МИА) - Словенечкиот претседател Јанез Дрновшек изјави денеска дека решавањето ...

Јанез Дрновшек во посета на Косово

А1

Анкета: Дрновшек сака Нобелова награда

Макфакс

Ѓукановиќ - Црна Гора ќе си води своја надворешна политика

Макфакс

Дрновшек во прва официјална посета на Црна Гора

Макфакс
5 поврзани вести »

Генералниот секретар на Советот на Европа во посета на Македонија

А1 - 12.11.2005

Генералниот секретар на Советот на Европа Тери Дејвис, денеска го започнува официјалниот дел на повеќедневната посета на Македонија. Дејвис, како што соопшти неговиот кабинет во Стразбур, е во посета на Македонија на десетгодишнината од зачленувањето на земјата во Советот на Европа.

Тери Дејвис: На Македонија и остануваат уште многу обврски

А1

Тери Дејвис: Децентрализацијата во Македонија се одвива успешно

А1

Тери Дејвис во Скопје

Дневник

Дејвис: Локалните власти се многу важни особено во вашата земја

Канал5
5 поврзани вести »

Ахтисари: Од Белград и Приштина зависи колку ќе траат преговорите

А1 - 12.11.2005

Од Белград и од Приштина зависи колку долго ќе траат преговорите за Косово, а тие навистина може да направт многу, бидејќи на дневен ред се и стандардите и статусот на покраината, изјави Марти Ахтисари, специјалниот пратеник на Обединетите нации во интервју за Би-Би-Си.

Ахтисари и официјално специјален претставник на ООН за Косово

А1

Министрите на ЕУ со Ахтисари за насоките на Контакт групата

А1

Марти Ахтисари ќе се сретне со државниот врв

Макфакс

Министрите на ЕУ со Ахтисари за насоките на Контакт групата

Макфакс
5 поврзани вести »

Кличко во пензија

Вест - 10.11.2005

БОКС - САМО НЕКОЛКУ ДЕНОВИ ОТКАКО ПАК ЈА ОТКАЖА БОРБАТА СО РАХМАН Само неколку дена откако по четврти пат ја откажа борбата за одбрана на титулата со Хасим Рахман, светскиот шампион во тешка категорија, Витали Кличко, ненадејно соопшти дека ги закачува ракавиците на клин.

Виталиј Кличко одлучи да ја заврши кариерата

Утрински

Кличко објави пензионирање

Дневник

Виталиј Кличко се повлекува од боксот

Вечер

Кличко доби тримесечен ултиматум

Дневник
5 поврзани вести »

Анкета: Босанските Срби незадоволни од Ешдаун

А1 - 11.11.2005

Околу три четвртини од босанските Срби сметаат дека високиот претставник на меѓународната заедница во Босна, британскиот дипломат Педи Ешдаун не постигнал успех за време на три и пол годишното управување со земјата. Ова се резултатите од испитувањето на јавното мислење што го спроведе агецијата ...

Босанците треба самите да ја водат својата земја

Дневник

Ешдаун отиде во Хаг за да се збогува со Карла дел Понте

А1

Ешдаун ќе помилува уште 16 функционери на СДС

А1

Ешдаун следните 30 дена ќе помилува уште 16 функционери на СДС

Макфакс
5 поврзани вести »

За инфраструктурата 8 милијарди евра

Време - 11.11.2005

КОНФЕРЕНЦИЈА НА ЈИЕ ВО СКОПЈЕ Развој на главната транспортна мрежа во Југоисточна Европа беше главната тема на првиот состанок на министрите за транспорт од Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Србија и Црна Гора и од Косово, кој вчера се одржа во Скопје, пренесува МИА.

Западен Балкан со заеднички сили ќе ја развива регионалната патна мрежа

Утрински

Македонија бара 1,5 милијарда евра за патишта и пруги

Дневник

Земјите од ЈИЕ бараат 8 милијарди евра

Вечер

Коридорот 8 приоритет за Македонија- прва министерска конференција за транспортната мрежа

Канал5
5 поврзани вести »

Мислеле дека е на веридба кај ќерка и, а таа изгорела

Вест - 11.11.2005

ИЗГОРЕ ЖЕНА ВО ПОЖАР ВО ВАЛАНДОВО Од пожарот кој во старата двокатна куќа избувнал ноќта меѓу 2 и 4 часот се спасил 83 годишниот Љубе Стојков, но изгорела неговата ќерка Велика Велкова, за која роднините и комшиите не биле сигурни дали е во куќата, зашто вечерта била на веридба кај ќ 45 годишната ...

Жена се задушила од чад

Време

Жена изгорела во кревет

Дневник

Во пожар изгоре жена

Вечер

45-годишна жена загина во пожар во Валандово

А1
5 поврзани вести »