TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-11-14 - 2005-11-20

Потпишан коалицискиот "брак"!

Вечер Прес - 19.11.2005

Претставници на конзервативните партии во Германија, на демохристијаните и на Христијанско-социјалната унија, како и на социјалдемократите, вчера, на свечена церемонија во Берлин, потпишаа спогодба за коалициска влада, што е последниот чекор пред официјалниот избор на Ангела Меркел за канцелар.

Бразилска самба на "Бернабеу"

Вечер Прес

Малолетни девојки "масирале" за 2.000 денари

Вечер Прес

Доделени наградите "Јустинијанова порта"

Вечер Прес

"Сто и еден пат повторена лага"

Вечер Прес

А1 Дневник Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

42 поврзани вести »

Нема реконструкција ако има избори

Дневник - 19.11.2005

ВЛАСТА ВО ДИЛЕМА Реконструкција на Владата нема да има ако владејачките партии се решат за предвремени избори. Ова е договорено на неодамнешната средба на лидерската тројка Владо Бучковски, Ристо Пенов и Али Ахмети. Според нив, прво треба да се види дали ќе се создадат услови за предвремени избори, ...

Ахмети и Пенов ја одбиваат понудата за министри

А1

Предвремените избори зависат од опозицијата

Дневник

Бучковски изненаден од квалификациите на вселенскиот патријарх

Утрински

Бучковски го обвини Вартоломеј дека ја зазема страната на СПЦ

Дневник

Време Вест Време Вечер Прес А1 А1 Дневник Утрински

40 поврзани вести »

Џорџ Сорос: Независноста на Косово нема алтернатива

А1 - 20.11.2005

Американскиот милијардер Џорџ Сорос оценува дека независноста на Косово нема алтернатива, но оти е потребно да се обезбеди иднината и статусот на малцинствата. „Крајно време е да се реши статусот на Косово. Мое мислење е дека нема друга алтернатива освен давање независност на Косово.

Косуми: Преговорите ќе ја потврдат независноста на Косово

А1

ДУИ усвои резолуција за независно Косово

А1

Петерсен против поделба на Косово

А1

Приштинска резолуција за независност контра митровичка резолуција за зависност

Дневник

Вест Време Дневник Вечер Прес А1 А1 Време Утрински

31 поврзани вести »

Платите во ЕСМ зголемени за 26 отсто

Време - 19.11.2005

ДИСТРИБУЦИЈА СО НОВ КОЛЕКТИВЕН ДОГОВОР Во пресрет на приватизацијата, вработените во ЕСМ-Дистрибуција ќе добијат поголеми плати за 26 отсто. Ова е решение од новиот Колективен договор што го потпишаа синдикатот и раководството на ЕСМ, според кој најниската плата е утврдена на 9.300 денари.

ВМРО-ДПМНЕ бара одговор од Владата за ЕСМ

Утрински

Владата со закон го конфискува имотот на ЕСМ

Време

ВМРО-ДПМНЕ побара запирање на продажбата на ЕСМ

А1

Државата ќе му гарантира на ЕСМ сопственост на имотите

Утрински

Дневник Вечер Прес Утрински Утрински Дневник Дневник Утрински Време

24 поврзани вести »

Без конкретен договор меѓу Владата и СОНК

А1 - 20.11.2005

Преговорите траеа еден час, завршија за многу кратко време. Нема конкретен конечен договор, меѓутоа и двете страни се согласија дека разговорите биле конструктивни. Станува збор за утврдување на најниска плата во образованието.

Јакимовски му порача на СОНК дека платите ќе се покачат за 5%

А1

ССМ зачуден што Владата ќе преговара со Цветановски

Утрински

Бучковски направи грешка што скапо ќе го чини на следните избори

Време

ССМ му откажа изборна поддршка на Бучковски

Дневник

Вест Утрински Дневник Време Вечер Прес А1 Дневник Утрински

22 поврзани вести »

Лоби-групи се обидуваат да го турнат тендерот за пасоши

Утрински - 19.11.2005

Комисијата за јавни набавки ги отфрла обвинувањата за несоодветен избор на фирма за изработка на новите документи Лоби-групи пласираат дезинформации, повикувајќи се на експерти кои не постојат, обидувајќи се да турнат еден чист законски тендер, велат во МВР ДАНИЕЛА ТРПЧЕВСКА Македонскиот пасош ќе ...

Набавката на нови пасоши не е тендер за чорапи

Дневник

За МВР се е регуларно, па и провизијата!

Време

Не правиме тендер за чорапи, туку за европски пасоши

Вечер Прес

МВР: Провизија за добиен тендер е нормална работа

А1

Канал5 Време Вест Дневник Вест Вечер Прес А1 Утрински

20 поврзани вести »

Владата нуди 12, а опозицијата 25 амандмани за Уставот

Утрински - 19.11.2005

Пред пленарната собраниска седница за уставните измени во делот на правосудството Најмногу амандмани опозицијата поднесе на владиниот предлог за ДСС и два амандмана за бришење на претседателскиот амандман На дванаесетте уставни амандмани во делот на правосудството, кои ги предложи Владата, ...

Власта и опозицијата пред компромис за силно судство

Вечер Прес

СДСМ му подава рака на Груевски за уставните измени

Утрински

„Новиот“ Устав ќе се допрецизира со три нови закони

Време

Шефот на државата само ќе предлага судии

Вечер Прес

Време Утрински Утрински Дневник Вечер Прес Дневник Утрински Време

20 поврзани вести »

Се планира изградба на нов дом на фудбалот кај "Идадија"

Утрински - 19.11.2005

Амбициозното раководство на Фудбалска федерација на Македонија ги определува приоритетите Можност од проектот на ФИФА да се добијат околу 400.000 долари Емил Китановски Завршувањето на градежните работи или поточно речено санацијата на петте фудбалски стадиони во земјава ќе го означи крајот на ...

Остри реакции на Блатер по инцидентот во Истанбул

А1

Реизборот на Блатер е во 2007 година

Утрински

Блатер најави дека ќе се кандидира за трет мандат

А1

Владата да помогне и да ги укине даноците за ФФМ

Време

Вест Дневник Дневник Дневник Вечер Прес Утрински Утрински Дневник

19 поврзани вести »

Меѓународна средба во Атина за птичји грип

А1 - 19.11.2005

Денеска во Атина се одржа првиот дел од дводневната меѓународна работна средба на тема „Борба против птичјиот грип“. Работната средба е во организација на грчкото Министерство за здравство и социјална сигурност и има за цел координирање на активностите на земјите од регионот од ЈИЕ и Црното Море.

ОН ќе алармираат за движењето на птиците-преселници

Утрински

Нови две жртви од птичји грип во Индонезија

А1

Технички експерт од СЗО во Македонија

А1

Кина ги потврди првите случаи на птичји грип кај луѓе

Вест

Утрински Дневник Дневник Утрински Време А1 Канал5 А1

17 поврзани вести »

Орсалија Каланзополус во Скопје

А1 - 19.11.2005

Орсалија Каланзополус, регионалниот координатор на Светската банка за Југоисточна Европа, дојде во Скопје. На неофицијална средба со дел од владиниот тим и лично ќе им ги пренесе забелешките дека реформата технички не е подготвена и дека може да предизвика хаос.

Влада со софтверска грешка

Дневник

Нема опасност за пензионерите, уверуваат пензиските фондови

Утрински

Надлежните мирни, осигурениците збунети

Дневник

Во реформа со "спуштени панталони"

Вечер Прес

А1 Дневник Утрински Дневник Вечер Прес А1 Дневник Утрински

15 поврзани вести »