TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-11-21 - 2005-11-27

Деблокирана сметката на "Тиквеш"

Вечер Прес - 26.11.2005

Сметката на "Тиквеш" Кавадарци, конечно, е деблокирана откако вчера менаџерскиот тим на оваа компанија ги уплати 80-те милиони денари или околу 1,5 милиони евра на име на првата рата од заостанатиот долг кон државата. Ова вчера го потврдија од Кабинетот на министерот за финансии Никола Поповски, со ...

За една недела "притвор" - 30 муштерии

Вечер Прес

"Пролетерци" тргнуваат од новата автобуска

Вечер Прес

Република Македонија прекрстена во "земја домаќин"

Вечер Прес

"Месалазинот" на "Реплек" е проблематичен?!

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

55 поврзани вести »

Ахтисари не го загрижува демаркацијата на границата

А1 - 27.11.2005

Демаркацијата на границата не го загрижува Марти Ахтисари, специјалниот посредник на ООН во преговорите за Косово. Тој денеска ги увери првите луѓе во државата - дека за меѓународната заедница ова не е политичко прашање. „Немаше потреба да се покренат овие прашања.

Црвенковски: Македонија не е дел од косовскиот проблем

А1

Ахтисари ќе гради соживот на КОСОВО по примерот на Македонија

Канал5

Среедба на Ахтисари со Ахмети

Канал5

Марти Ахтисари во посета на Албанија

А1

А1 А1 Вест Канал5 Дневник Утрински Дневник Вечер Прес

37 поврзани вести »

Бучковски ја загрози независноста на медиумите

Дневник - 26.11.2005

ВМРО-ДПМНЕ БАРА ОСТАВКА ОД ПРЕМИЕРОТ Премиерот Владо Бучковски веднаш да поднесе оставка бидејќи директно се обиде да урне еден од столбовите на демократијата - независноста на медиумите, побара вчера ВМРО-ДПМНЕ. Партијата реагира на тврдењата на премиерот дека МВР има информации оти новинари ...

Бучковски ги поканил Чесите да конкурираат на тендерот за ЕСМ

Утрински

Бучко пушти бубачка и се скри

Вест

Поддршка и од Словачка и од Чешка

Време

МВР: Обвинувањата за "дилот" со пасошите треба да се докажат

Утрински

Дневник Вечер Прес Вечер Прес Утрински Време А1 Дневник Утрински

32 поврзани вести »

ВМРО-НП бара оставка од генералот Стојановски

А1 - 27.11.2005

Во Народна сметаат дека Стојановски не грешел само во Вуковар туку и во Македонија, кога пред 10-тина година со своите единици бил подготвен да пука во македонските граѓани кои протестирале. Тоа е познато минато на Генералот и може да се злоупотреби против државата, оценуваат во ВМРО-Народна и ...

Хрватска пред две години утврдила дека Стојановски не направил воени злосторства

Канал5

ГШ и Одбрана немаат коментар за случајот со Стојановски

А1

Бучковски и Црвенковски во одбрана на генералот Стојановски

Време

Потемнети генералски ѕвездички

Дневник

Канал5 Утрински Утрински А1 Време Канал5 Утрински Вечер Прес

26 поврзани вести »

Не 100, туку 200 нови вработувања во РЕК

Дневник - 26.11.2005

ВМРО-ДПМНЕ, битола Имаме конкретни информации дека СДСМ од Битола, за да го спречи одливот на членство во партијата на Тито Петковски, планира да вработи 200 млади социјалдемократи во РЕК "Битола" и во други јавни претпријатија, кои се под државна капа, велат во битолскиот разгранок на ВМРО-ДПМНЕ.

Во СДСМ не бев среќен, а тие се фрустрираа !

Вечер Прес

СДСМ: Петковски само се рекламира

Дневник

Тито се премести до Ѕинго

Време

Тито седна до Ѕинго

Дневник

Вечер Прес Вест Утрински Дневник Време Дневник А1 Канал5

21 поврзани вести »

Михајловски се појави на судското рочиште

Време - 26.11.2005

ПО ОБИДОТ ЗА САМОУБИСТВО Поранешниот директор на Фондот за здравствено осигурување Војо Михајловски, кој во вторникот се обиде да си го одземе животот, се појави на вчерашното судско рочиште во скопскиот Основен суд 1. Според неговиот бранител, адвокатот Јово Вангеловски, здравствената состојба му ...

Обвинителот не се спремил за судење

Вест

Војо го фати обвинителот неподготвен

Дневник

ЉУБОВТА НА АНДОВ

Вест

Војо е здрав и поарно е да му се суди

Вечер Прес

Канал5 Време Вест Дневник Утрински Вечер Прес А1 Вест

20 поврзани вести »

Уставни реформи за единствена Босна

Утрински - 24.11.2005

Трипартитен состанок во Вашингтон 10 години по Дејтон Лидерите на Босна и Херцеговина се согласија за уставните реформи што имаат за цел надминување на етничките несогласувања и трасирање на патот за евентуално членство во ЕУ и во НАТО.

Босанските лидери прифатијаизмени на Дејтонскиот договор

Дневник

Договорени промени во Уставот, не се знае какви

Време

ЕУ почнува преговори за членство со БиХ

Вест

И по Дејтон - Дејтон

Дневник

Дневник Утрински Време А1 А1 Дневник Време Канал5

16 поврзани вести »

Пратениците ги урнаа правата на претседателот

Време - 26.11.2005

ТРГНА РАСПРАВАТА ЗА АМАНДМАНИТЕ Шефот на државата во иднина нема да именува, туку само ќе предлага двајца членови на судскиот совет (СС), кои потоа ќе ги избира Собранието. Така вчера одлучија пратениците, утврдувајќи го текстот на амандманот 22 на Уставот.

Владата го жртвуваше претседателскиот амандман

Утрински

Скратени надлежностите на шефот на државата

Дневник

Претседателот само ќе предлага членови на ДСС

Вечер Прес

Шефот на државата нема именува судии во РСС

А1

Дневник Утрински Канал5 Вечер Прес А1 Дневник Време Утрински

16 поврзани вести »

Скендер-бег ги спојува културите

Дневник - 26.11.2005

НАУЧЕН СОБИР ВО МАНУ Ние, Македонците, сме навистина почестени што можеме да вложиме своја скромна лепта во прославата на 600-годишнината од раѓањето на Скендер-бег, рече академик Гане Тодоровски на научниот собир "Скендер-бег, живот и дело" што вчера почна во Македонската академија на науките и ...

Ахмети како Скендер-бег

Дневник

Скендер-бег се залагаше за обединета Европа

Утрински

Скендербег - албански син со македонско потекло?

Време

Воинот - симбол на балканскиот отпор

Вечер Прес

А1 Дневник Утрински Време Вечер Прес А1 Канал5 Време

15 поврзани вести »

Црвенковски се сретна со заменик- генералниот секретар на УНЕСКО

Утрински - 26.11.2005

Посета Венеција - Претседателот Бранко Црвенковски и министерот за култура, Благој Стефановски, вчера во Венеција се сретнаа со помошникот на генералниот секретар на УНЕСКО, Мунир Бушенаки. На средбата на која било изразено задоволство од досегашната соработка меѓу Македонија и УНЕСКО, Бушенаки ...

"Тешкото" не влезе во УНЕСКО

Вест

„Тешкото“ го чека исходот од кандидатурата

Време

Официјално барање следната конференција да биде кај нас

Вечер Прес

Аплаузи за Борис Трајанов и за Драган Даутовски

Утрински

Утрински Дневник Утрински Вечер Прес Вест Утрински Дневник Време

15 поврзани вести »