TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-11-28 до 2005-12-04

Во Битола се пушти старата битолска магаза

А1 - 03.12.2005

Старата битолска магаза, сместена на плоштадот Магнолија на крајот од Широк сокак, од денеска доби намена на мултимедијален мултикултурен центар. „Граѓаните на Битола и граѓаните на Македонија ќе имаат можност да добијат уште еден културен центар што ќе биде наменет за различен тип на проекти, ...

„Магазата“ стана мултимедијален центар

Време

"Месалазинот" на тест со "оргиналот"

Вечер

"Стоп" за спортистите - платеници

Вечер

Работа за "Еурокомпозит", објекти за градот

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

60 поврзани вести »

“Глас на светлина“ денеска на прес

Макфакс - 04.12.2005

Скопје Идните активности на Здружението за спречување на приватизацијата на ЕСМ “Глас за светлина“ денеска ќе бидат презентирани на прес-конференција во Скопје. Здружението, пред две седмици, започна акција за собирање на потписи против покачување на цената на електрична енергија.

Потписи против поскапување на струјата

Време

ЕСМ мора да најде купувач со дебело ќесе

Време

ЕСМ телефонски ќе ги потсетува должниците да ги платат сметките

Утрински

Иницијатива против приватизацијата на ЕСМ

Утрински

Утрински Дневник Дневник Вечер Макфакс Макфакс А1 Дневник

34 поврзани вести »

Најмалку 11 ирачки војници загинаа при експлозија

А1 - 03.12.2005

Најмалку 11 ирачки војници загинаа, а двајца други се повредени денеска при експлозија на бомба и при напад на бунтовниците, соопшти претставник на Вооружените сили на Ирак. Нападот се случил во реонот на Адхаим на 95 километри северно од Багдад.

САД ќе повлечат две борбени бригади од Ирак

Макфакс

Единаесет ирачки војници загинаа во судири кај Бакуба

Макфакс

Убиени десет ирачки војници во напад врз контролен пункт

Макфакс

Предизборен состојба во Ирак блиску до хаотична

Макфакс

Време Дневник Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс А1

31 поврзани вести »

Женската ракометна селекција патува на светското првенство

А1 - 03.12.2005

Женската ракометна селекција дефинитивно без конгоанката Охоланга, а со Георгиевска утре патува на светското првенство во Санкт Петерсбург. Ракометната тензија до стартот на мундијалот и дуелот против бранителот на титулата Франција ја одржуваат ракометарите на Вардар Про.

Бучковски ќе и посака успех на репрезентацијата

Време

Македонија на СП без Охоланга

Утрински

Ѓорѓиевска со 15,5 години ќе игра на СП во Русија

Дневник

Адут - желбата за докажување

Вечер

А1 Време Вест Утрински Дневник А1 Вест Време

29 поврзани вести »

Градоначалникот на Скопје ја користи функцијата за лични цели

Вест - 03.12.2005

ДРЖАВНАТА КОМИСИЈА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ НА КОРУПЦИЈАТА БАРА ДРЖАВАТА ДА ПРЕЗЕМЕ КОНКРЕТНИ МЕРКИ ЗА КЕРМЕС Државната комисија за спречување на корупцијата повторно ги повика надежните државни органи итно да преземат конкретни мерки за случјот "Кермес" врз основа на нејзината иницијатива од октомври ...

Костовски да се воздржи од давање изјави за „Кермес"

Утрински

Костовски ја користи функцијата за лични цели

Дневник

Паркингот на местото на Градското собрание

Вечер

Костовски да се воздржи од јавни изјави за „Кермес“

А1

Вест Време Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Вест

28 поврзани вести »

"Транзит" филм за СИДА на Ем-Ти-Ви

Вест - 03.12.2005

ЛОНДОН (Ројтерс) - Музичката телевизија Ем-Ти-Ви, чие отворање се совпадна со првиот јавно објавен случај на СИДА, сними филм и го прати на разни телевизии бесплатно за младите да се образуваат во врска со епидемијата. Долгометражниот филм "Транзит" зборува за осум млади луѓе чии животи се ...

ОН повикаа на борба против СИДА

Вест

Помалку партнери за заштита од ХИВ

Време

Ајде да збориме за безбеден секс

Вест

Со помалку сексуални партнери до поголема заштита од ХИВ-вирусот

Утрински

Дневник Вечер А1 Време Вест Вест Вест Време

28 поврзани вести »

Јас сум војник, а не злосторник!

Време - 03.12.2005

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ НА ГЕНЕРАЛОТ МИРОСЛАВ СТОЈАНОВСКИ ЗА „НЕДЕЛНО ВРЕМЕ“ Со полна морална и секаква друга одговорност тврдам дека со своите постапки и со постапките на своите потчинети, во битката за Вуковар, не сум направил ништо што може да се окарактеризира како злосторство против човештвото и ...

Без коментар за "случајот Стојановски"

Утрински

Манасиевски: Ќе го заштитиме генералот Стојановски

А1

Вуковарската полиција собира информации за „случајот Стојановски"

Утрински

ПОЛИЦИСКИ ИНФОРМАТИВНИ РАЗГОВОРИ ЗА "СТОЈАНОВСКИ"

Вечер

А1 Време Утрински Канал5 Вечер А1 Време Вест

27 поврзани вести »

Невидливиот газда Трифун

Време - 03.12.2005

ЕЛЕНА РИСТЕСКА Ете, вчера да се отселев од земјава, немаше да знам дека само пет милијарди евра ме делат од задоволството да се испофалам наоколу дека мојот роден град е метропола. Толку пари му биле потребни на градоначалникот Трифун Костовски за вистински да го модернизира градов, а скопјани да ...

Груевски остана без Костовски

Вест

Спортската сала ќе се догради со дивидендата од Телеком

Вест

Министерот Поповски е гробар на македонскиот спорт

Време

Костовски: Поповски е како гробар на македонскиот спорт

Утрински

Утрински Утрински Дневник Вечер Време Дневник Канал5 Канал5

23 поврзани вести »

Никола Младенов: До вистината да се дојде побрзо

А1 - 04.12.2005

До вистината да се дојде побрзо, повикува уредникот на неделникот „Фокус“, Никола Младенов, кој објави дека двајцата поранешни премиери од СДСМ, Бранко Црвенковски и Хари Костов, имаат тајни сметки во швајцарски банки. Претседателот Црвенковски и директорот на Комерцијална Костов ги негираа ...

Црвенковски има доказ дека нема сметка во швајцарската банка

Макфакс

Црвенковски негира дека поседува сметка во Женева

А1

Црвенковски и Костов имале тајни сметки во швајцарски банка

Време

Костов побара истрага од Прчевски за тајните сметки

Утрински

Утрински Дневник Канал5 Макфакс Вечер Макфакс Вечер Макфакс

21 поврзани вести »

Дијализа под концесија без јасна концепција

Дневник - 03.12.2005

хемодиЈализа во супстандардни услови Борче Трпковски од Скопје три пати во неделата седнува на апаратите за дијализа во заводот во Струга. Овој 40-годишен пациент половина од својот живот го поминал во Струга. И пред 20 години во Скопје немало доволно дијализни места за сите пациенти, па тие морале ...

Повредената медицинска сестра во Чаир најверојатно ќе тужи

А1

Димов ќе ги дава центрите за дијализа под концесија

Време

Центрите за дијализа под концесија на унгарска фирма

Вест

Концесионерството во дијализата по Нова година

Утрински

Дневник А1 А1 Утрински Дневник Вечер А1 Вест

21 поврзани вести »