TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-11-28 - 2005-12-04

Јоните ги "ловат" податоците

Вечер Прес - 03.12.2005

Научници, директори и претставници на центрите за заштита на културното наследство, вчера во Музејот на Македонија се запознаа со 10-годишните албански искуства во примената на нуклеарни научни методи во археологијата. Професорите од Институтот за нуклеарна физика во Тирана, Фатос Или и Никола ...

Линијата "58" - по заобиколен пат

Вечер Прес

Инвеститорите се "потепаа" за нашата еврообврзница

Вечер Прес

"Месалазинот" на тест со "оргиналот"

Вечер Прес

Ќе никне ли "Св. Димитрија" на плоштадот?

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

61 поврзани вести »

“Глас на светлина“ денеска на прес

Макфакс - 04.12.2005

Скопје Идните активности на Здружението за спречување на приватизацијата на ЕСМ “Глас за светлина“ денеска ќе бидат презентирани на прес-конференција во Скопје. Здружението, пред две седмици, започна акција за собирање на потписи против покачување на цената на електрична енергија.

Владата бара богат „зет“ за ЕСМ

Утрински

ЕСМ мора да најде купувач со дебело ќесе

Време

ЕСМ по телефон ќе им бара пари на должниците

Дневник

ЕСМ телефонски ќе ги потсетува должниците да ги платат сметките

Утрински

Време Дневник Утрински Макфакс Макфакс Вечер Прес А1 Дневник

34 поврзани вести »

Женската ракометна селекција патува на светското првенство

А1 - 03.12.2005

Женската ракометна селекција дефинитивно без конгоанката Охоланга, а со Георгиевска утре патува на светското првенство во Санкт Петерсбург. Ракометната тензија до стартот на мундијалот и дуелот против бранителот на титулата Франција ја одржуваат ракометарите на Вардар Про.

Ѓорѓиевска со 15,5 години ќе игра на СП во Русија

Дневник

Бучковски ќе и посака успех на репрезентацијата

Време

Македонија на СП без Охоланга

Утрински

Бучковски ќе ја ублажува нервозата пред СП

Вест

Вечер Прес А1 Дневник Утрински Вест Време А1 Вест

30 поврзани вести »

"Транзит" филм за СИДА на Ем-Ти-Ви

Вест - 03.12.2005

ЛОНДОН (Ројтерс) - Музичката телевизија Ем-Ти-Ви, чие отворање се совпадна со првиот јавно објавен случај на СИДА, сними филм и го прати на разни телевизии бесплатно за младите да се образуваат во врска со епидемијата. Долгометражниот филм "Транзит" зборува за осум млади луѓе чии животи се ...

Избрана руска мис ХИВ позитивна

А1

Помалку партнери за заштита од ХИВ

Време

Со помалку сексуални партнери до поголема заштита од ХИВ-вирусот

Утрински

ОН повикаа на борба против СИДА

Вест

Дневник Вест Вечер Прес А1 Утрински Вест Време Вест

29 поврзани вести »

Костовски да се воздржи од давање изјави за „Кермес"

Утрински - 03.12.2005

Предупредување од Државната антикорупциска комисија Државната комисија за спречување на корупцијата се огласи по последната изјава на градоначалникот на Скопје Трифун Костовски околу случајот со "Кермес". Антикорупциската комисија е на став дека градоначалникот со иницијативата за организирање ...

Градоначалникот на Скопје ја користи функцијата за лични цели

Вест

Костовски ја користи функцијата за лични цели

Дневник

Паркингот на местото на Градското собрание

Вечер Прес

Костовски да се воздржи од јавни изјави за „Кермес“

А1

Канал5 Дневник Утрински Време Вест Вечер Прес А1 Утрински

28 поврзани вести »

Најмалку 11 ирачки војници загинаа при експлозија

А1 - 03.12.2005

Најмалку 11 ирачки војници загинаа, а двајца други се повредени денеска при експлозија на бомба и при напад на бунтовниците, соопшти претставник на Вооружените сили на Ирак. Нападот се случил во реонот на Адхаим на 95 километри северно од Багдад.

Ал Џезеира емитуваше снимка од заробените хуманитарци

Канал5

Убиени десет ирачки војници во напад врз контролен пункт

Макфакс

Единаесет ирачки војници загинаа во судири кај Бакуба

Макфакс

Пропагандата на Пентагон завршила во ирачки весници

Време

Дневник Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс А1 Канал5

26 поврзани вести »

Без коментар за "случајот Стојановски"

Утрински - 03.12.2005

РЕАКЦИЈА Хрватската шефица на дипломатијата, Колинда Грабар-Китаровиќ, избегна да ја коментира истрагата околу македонскиот началник на ГШ, Мирослав Стојановски, кого хрватските медиуми и јавноста го обвинија за воени злосторства, Според неа, тоа е судско, а не политичко прашање, така што мора да ...

Јас сум војник, а не злосторник!

Време

Манасиевски: Ќе го заштитиме генералот Стојановски

А1

Вуковарската полиција собира информации за „случајот Стојановски"

Утрински

Генералот Стојановски на отчет кај Црвенковски

А1

Време Канал5 Утрински Вечер Прес А1 Дневник Време Утрински

26 поврзани вести »

Невидливиот газда Трифун

Време - 03.12.2005

ЕЛЕНА РИСТЕСКА Ете, вчера да се отселев од земјава, немаше да знам дека само пет милијарди евра ме делат од задоволството да се испофалам наоколу дека мојот роден град е метропола. Толку пари му биле потребни на градоначалникот Трифун Костовски за вистински да го модернизира градов, а скопјани да ...

Владата ќе ја помогне изградбата на спортската сала во Скопје

Утрински

Костовски набавил нафта без тендер

Утрински

Спортската сала ќе се догради со дивидендата од Телеком

Вест

Костовски: Поповски е како гробар на македонскиот спорт

Утрински

Вест Дневник Време Вечер Прес Вечер Прес Канал5 Време Дневник

24 поврзани вести »

Дијализа под концесија без јасна концепција

Дневник - 03.12.2005

хемодиЈализа во супстандардни услови Борче Трпковски од Скопје три пати во неделата седнува на апаратите за дијализа во заводот во Струга. Овој 40-годишен пациент половина од својот живот го поминал во Струга. И пред 20 години во Скопје немало доволно дијализни места за сите пациенти, па тие морале ...

Повредената медицинска сестра во Чаир најверојатно ќе тужи

А1

Димов вети нови центри за дијализа

Дневник

Центрите за дијализа под концесија на унгарска фирма

Вест

Димов ќе ги дава центрите за дијализа под концесија

Време

Дневник Утрински Вечер Прес А1 А1 Утрински Дневник Вечер Прес

23 поврзани вести »

Никола Младенов: До вистината да се дојде побрзо

А1 - 04.12.2005

До вистината да се дојде побрзо, повикува уредникот на неделникот „Фокус“, Никола Младенов, кој објави дека двајцата поранешни премиери од СДСМ, Бранко Црвенковски и Хари Костов, имаат тајни сметки во швајцарски банки. Претседателот Црвенковски и директорот на Комерцијална Костов ги негираа ...

Црвенковски има доказ дека нема сметка во швајцарската банка

Макфакс

Црвенковски негира дека поседува сметка во Женева

А1

Костов побара истрага од Прчевски за тајните сметки

Утрински

Црвенковски на претседателска средба во Украина

Утрински

Време Канал5 Дневник Макфакс Макфакс Макфакс Вечер Прес Вечер Прес

23 поврзани вести »