TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-11-28 - 2005-12-04

За ист труд - иста плата

Вечер Прес - 02.12.2005

Од први јануари идната година наставниците во македонските училишта за ист труд ќе земаат иста плата. Тие досега примаа различни износи, дури и по 2-3.000 денари, што се должи на интерните правилници во овие установи. Но, колкава ќе биде нивната плата се уште не се знае, иако начелно Синдикатот за ...

12 отсто повеќе пари за платите во обарзованието, науката и културата

Вест

Повеќе пари за плати во образованието

Дневник

Буџетската маса за плати на просветарите ќе се зголеми за 12 отсто

Утрински

Наставниците во основно со поголеми плати

Време
5 поврзани вести »

Македонија ќе стане членка на ЦЕФТА

Дневник - 01.12.2005

ВЛЕЗ ВО РЕГИОНАЛНА ТРГОВСКА ЗОНА Македонија доби позитивен одговор на барањето за членство во Централноевропската асоцијација за слободна трговија (ЦЕФТА), соопштуваат хрватските медиуми. Тие се повикуваат на изјава на премиерот Владо Бучковски, кој од завчера е во Загреб.

Македонија очекува прием

Време

100-те евра проблем за влез во ЦЕФТА

Вест

Македонија очекува да стане дел од ЦЕФТА

Утрински

ЦЕФТА е предворје за членство во ЕУ

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Положани во Тирана ќе потпише програма за соработка

Макфакс - 02.12.2005

Скопје Еднодневна официјална посета на Албанија реализира денеска министерот за образование на Македонија Азис Положани. Посетата што се остварува по покана од албанскиот министер за образование Генц Поло, треба да резултира со потпишување на програма за научно -технолошка соработка на двете земји ...

Положани на министерска средба во Виена

Макфакс

Положани ќе добие поголем буџет

Дневник

Поголеми плати за просветарите од 1 јануари

Дневник

Положани ќе патува за Албанија

Макфакс
5 поврзани вести »

Во двата пензиски фонда ќе се прибираат над 2 милиони евра месечно

А1 - 03.12.2005

Двете приватни пензиски друштва по 1 јануари ќе почнат да ги вложуваат парите што ќе ги собираат од придонесите. Според проценките на експертите, во двата фонда ќе се прибираат повеќе од 2 милиони евра месечно. Каде ќе се вложуваат парите? „Тоа се банкарски депозити, обврзници и други хартии од ...

Британците ќе работат до 67 години старост

Утрински

Софтверот на пензиската реформа профункционира

Вест

Владата подготвена за реформи на пензискиот систем

Утрински

Новиот пензиски систем стартува по Нова година

Макфакс
5 поврзани вести »

ООН-Сирија недоволно соработува во истрагата за убиството на Харири

Макфакс - 03.12.2005

Њујорк Соработката на Сирија во истрагата за убиството на поранешниот либански премиер Рафик Харири е недоволна, се вели во најновиот извештај на меѓународниот истражен тим при Обединетите нации. Во извештајот се бара истрагата да продолжи уште шест месеци, а од Сирија се бара да ги уапси нејзините ...

Советот за безбедност одлучува за мерките против Сирија

Макфакс

Мехлис го предаде последниот извештај за убиството на Харири

Макфакс

Мехлис - Убиствата во Либан се поврзани

Макфакс

Финалниот извештај за убиството на Харири денеска до Анан

Макфакс
5 поврзани вести »

Законот за радиодифузија и обезбеди поголема комоција на МРТВ

А1 - 02.12.2005

Новиот закон за радиодифузија и обезбеди уште поголема комоција на државната телевизија и најави почеток на крајот на приватните медиуми. Законот е во сила веќе два дена. И гарантира на МРТВ наплата на радиодифузната такса во висина од 80%.

Ја преплативме претплатата

Дневник

РТВ-таксата нов трошок за фирмите

Дневник

Фирмите за секои 20 вработени ќе плаќаат по една ТВ - претплата

Утрински

И фирмите мора да плаќаат ТВ-претплата

Дневник
5 поврзани вести »

Љубовницата наместила да го ограбат

Време - 29.11.2005

РАСВЕТЛЕНО РАЗБОЈНИШТВО Скопските полицајци расветлиле разбојништво што се случило во април годинава кога разбојници вооружени со пиштол и со метална цевка зеле околу 8.500 евра од скопјанец, во неговиот стан во населбата Аеродром.

Украдени 10.000 евра од Комерцијална банка

Време

Полицијата трага по разбојник кој украл 600.000 денари

Вест

Му наместил девојка за да го ограби

Вест

Фатена банда што украла 8.400 евра од скопјанец

Дневник
5 поврзани вести »

Се урна зграда во Њу Џерси, повеќе десетици повредени, еден исчезнат

Макфакс - 03.12.2005

Бергенфилд Станбена зграда се урна денеска во Њу Џерси, при што повеќе луѓе се повредени, а еден се води како исчезнат, јавуваат американските медиуми. Според пожарникарските служби, до уривањето на зградата дошло откако претходно се слушнала експлозија во близина на зградата, по што дошло до ...

Најслабиот за малку не го победи најдобриот

Дневник

Далас и Њу Џерси ја продолжуваат успешната серија

А1

Њу Џерси најде чаре за Лејкерси

Дневник

Лејкерси загубија дома од Њу Џерси

А1
5 поврзани вести »

Осомничениот за двојното убиство на "Пиво-фест" пукал од страв

Дневник - 03.12.2005

ОСНОВЕН СУД ВО ПРИЛЕП Прилепчанецот Диме Христоски-Жабецот од битолскиот затвор, каде што е во притвор, седна на обвинителната клупа во судот во Прилеп за да одговара за убиството на Никола Мојсоски- Коло и на четиригодишната Елена Талеска, извршени на "Пиво-фест" во Прилеп, во јули.

Полицијата ми рече 'брани се'

Вест

Обвинетиот тврди дека пукал во самоодбрана

Време

Започна судењето за убиството на Коло

А1

Затворска казна за полицаец кој претепал момче

Канал5
5 поврзани вести »