TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-11-28 до 2005-12-04

Промовирана конвенција за повеќе права

Време - 03.12.2005

ХЕНДИКЕПИРАНИ Поголема заштита и унапредување на правата и достоинството на лицата со хендикеп ќе бидат обезбедени со новата Меѓународна нацрт-конвенција, која вчера ја промовира невладината организација „Полио плус“ по повод 3 декември, светскиот ден на хендикепираните.

Хендикепираните бараат поддршка

Дневник

Хендикепираните во Македонија граѓани од втор ред

А1

Нацрт-Конвенција за правата на лица со хендикеп

Макфакс

Прес на “Полио плус“

Макфакс
5 поврзани вести »

Хаг ги ослободи учките Љимај и Муслиу

Вест - 02.12.2005

Хаг, 2 декември - Поранешните припадници на Ослободителната војска на Косово, Фатмир Љимај и Исак Муслиу, кои завчера Хашкиот суд ги ослободи од обвинувањата за извршени воени злосторства, вчера се ослободени од затворскиот притвор и веќе заминаа за Косово, соопшти Трибуналот.

Прославено ослободувањето на командантот Лимај

Време

Слобода за десната рака на Хашим Тачи, робија ќе лежи обичен стражар

Утрински

Во Хаг заминаа тројца, на Косово се вратија двајца

Дневник

Ослободен командантот Фатмир Лимај

Време
5 поврзани вести »

ДОМ за сериозни промени во политиката

Време - 28.11.2005

ПОПОВСКА СО НОВА ПАРТИЈА Демократска обнова за Македонија (ДОМ) е новата партија што во саботата ја промовира пратеничката Лилјана Поповска, кратко време откако истапи од Либерално-демократската партија на Ристо Пенов. Партијата ќе се залага за владеење на правото, борба против корупцијата, ...

Формирана Демократска обнова на Македонија

Вест

ДОМ ќе ја извлекува Македонија од економската криза

Утрински

ДОМ ќе им ја враќа надежта на граѓаните

Дневник

Поповска го промовираше ДОМ

Вечер
5 поврзани вести »

Законот за радиодифузија и обезбеди поголема комоција на МРТВ

А1 - 02.12.2005

Новиот закон за радиодифузија и обезбеди уште поголема комоција на државната телевизија и најави почеток на крајот на приватните медиуми. Законот е во сила веќе два дена. И гарантира на МРТВ наплата на радиодифузната такса во висина од 80%.

РТВ-таксата нов трошок за фирмите

Дневник

Ја преплативме претплатата

Дневник

Фирмите за секои 20 вработени ќе плаќаат по една ТВ - претплата

Утрински

И фирмите мора да плаќаат ТВ-претплата

Дневник
5 поврзани вести »

Тепачка за место за паркирање

Дневник - 02.12.2005

КАЈ БИТ-ПАЗАР Див таксист од Скопје истепа возач на автобус на фирма од Крива Паланка заради место за паркирање, завчера во близина на Бит-пазар. Во тепачката напаѓачот освен тупаници, употребил и нож со кој му ја расекол дланката на возачот. Полицијата го привела таксистот Н.А.

Див таксист нападнал со нож возач на автобус

Вест

Таксист со нож нападнал возач на автобус

Време

Сообраќајот во Скопје парализиран поради протестот на таксистите

Макфакс

Ограбен таксист под закана со пиштол

Макфакс
5 поврзани вести »

Буш со иста плата, покачување добија административците во САД

Макфакс - 03.12.2005

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш синоќа ја потпиша одлуката за зголемување на платите на членовите на Конгресот, на државните службеници, војниците и судиите. Според одлуката иста останува платата на американскиот претседател и и натаму ќе изнесува 400 илјади долари годишно.

Буш нема намера да се повлече од Ирак

А1

Неочекуван пораст на популарноста на Буш

Макфакс

Буш ги обвини американските медиуми за откривањето државни тајни

Макфакс

Лора Буш попопуларна од сопругот Џорџ

Макфакс
5 поврзани вести »

Љубовницата наместила да го ограбат

Време - 29.11.2005

РАСВЕТЛЕНО РАЗБОЈНИШТВО Скопските полицајци расветлиле разбојништво што се случило во април годинава кога разбојници вооружени со пиштол и со метална цевка зеле околу 8.500 евра од скопјанец, во неговиот стан во населбата Аеродром.

Полицијата трага по разбојник кој украл 600.000 денари

Вест

Украдени 10.000 евра од Комерцијална банка

Време

Му наместил девојка за да го ограби

Вест

Фатена банда што украла 8.400 евра од скопјанец

Дневник
5 поврзани вести »

Шест лица загинаа при пожар во Полска

А1 - 04.12.2005

Шест лица загинаа, две други се повредени денеска при пожар во зградата на локалната власт во полскиот град Старгард Шчечински, во чии рамки имало и простории за сместување на бездомници. Како што јави телевизијата ТВН 24, меѓу загинатите бездомници има и една жена.

Пожар во дом за бездомници уби 9-мина во Германија

Вест

Најмалку 10 лица загинаа во пожар во Германија

А1

Најмалку десет загинати во пожар во Германија

Макфакс

Три деца загинаа во пожар

Време
5 поврзани вести »

Во двата пензиски фонда ќе се прибираат над 2 милиони евра месечно

А1 - 03.12.2005

Двете приватни пензиски друштва по 1 јануари ќе почнат да ги вложуваат парите што ќе ги собираат од придонесите. Според проценките на експертите, во двата фонда ќе се прибираат повеќе од 2 милиони евра месечно. Каде ќе се вложуваат парите? „Тоа се банкарски депозити, обврзници и други хартии од ...

Британците ќе работат до 67 години старост

Утрински

Софтверот на пензиската реформа профункционира

Вест

Владата подготвена за реформи на пензискиот систем

Утрински

Новиот пензиски систем стартува по Нова година

Макфакс
5 поврзани вести »