TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-11-28 - 2005-12-04

Треба да се отвори прашањето за химната и за грбот

Дневник - 03.12.2005

АЛИ АХМЕТИ, ЛИДЕР НА ДУИ lГосподине Ахмети, учите македонски јазик читајќи весници. Ќе почнете ли да ги читате и законите во Македонија за да ги почитувате? - Ги читам и ги спроведувам законите на Република Македонија, а во дел од нив учествував и со мои согледувања.

Европското знаме денеска “полни“ 50 години

Макфакс

Никој не се одважува да го тужи Али Ахмети

Утрински

Ахмети не му дава отчет на СДСМ

Дневник

Можна е и кривична пријава за организаторите

Време

Време Дневник Дневник Време Дневник А1 Утрински Дневник

20 поврзани вести »

Слободното новинарство е услов за демократија

Време - 03.12.2005

ВМРО-НП ЗАСТАНА ЗАД НОВИНАРИТЕ ВМРО-народна партија со несимпатии гледа на последните обиди на власта, преку вешто смислен план, да се изврши притисок и контрола на професијата новинар и новинарскиот еснаф. - Поради обидите на власта за смена на уредници, обвинувањата дека новинарите се ...

Власта се обидува да ги замолчи новинарите

Дневник

Приказна со погрешен агол

Дневник

Етика и професионалност на новинарите

Дневник

Кај што има...

Дневник

Утрински Дневник Време Вечер Прес А1 Дневник Дневник Канал5

17 поврзани вести »

Источноевропските лидери против ЕУ буџетот на Блер

Вест - 03.12.2005

БУДИМПЕШТА, 3 декември (АП) - Предлогот на британскиот премиер Тони Блер за намалување на помошта за источноевропските држави во ЕУ вчера наиде на силен отпор, по што тој упати строго предупредување дека времето истекува за блокот да постигне договор за буџетот за 2007-2013 година.

Блер го објаснува кратењето на европскиот буџет

Утрински

Гардијан - Блер ќе предложи компромис за буџетските отстапки на Лондон

Макфакс

Пратеници лабуристи се противат на нуклеарната програма на Блер

Макфакс

Баросо – Кредибилитетот на Блер под прашање поради буџетот

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Вечер Прес Вест Дневник

16 поврзани вести »

Штрајк ќе ја парализира Грција

Макфакс - 04.12.2005

Атина Повеќе штрајкови денеска и утре ќе ја парализираат грчката престолнина и поголемиот дел на земјата. Прекин на работата најавија грчките синдикати ADEDY и GSEE, кои застапуваат над 2,5 милиони работници. Штрајкот ќе го започнат контролорите на летање, со што грчкиот воздушен простор од 11 го ...

Штрајкот во бугарското образование се шири

Макфакс

Продолжува штрајкот на учителите во Бугарија

Макфакс

Прекинат штрајкот во градскиот сообраќај во Њујорк

Макфакс

Вработените во АРМ ќе се кренат на генерален штрајк

Време

Макфакс Макфакс А1 Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Вест

16 поврзани вести »

Нова жртва на птичјиот грип во Индонезија

Макфакс - 04.12.2005

Џакарта Уште еден Индонезиец со симптоми слични на оние на птичји грип починал вчера во болница во Џакарта, соопштија претпладнево здравствените власти на таа азиска земја. Резултатите од првичните тестови ќе бидат познати в петок, што потоа треба да ги потврди и лабораторијата на Светската ...

Птичји грип во Украина, нови жаришта во Романија

Макфакс

Утврдено присуство на птичји грип кај птиците на Крим

А1

Деветта жртва на птичјиот грип во Индонезија

Макфакс

Научници пронајдоа вакцина против вирусот на птичјиот грип

Време

Дневник А1 А1 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

15 поврзани вести »

Рајс - светот го бојкотира судењето на Хусеин

Макфакс - 04.12.2005

Вашингтон Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс изјави синоќа дека меѓународната заедница избегнува да помогне во судскиот процес против поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин. “Бојкотот на судењето на Садам од меѓународната заедница само му штети на ирачкиот народ, на кој Садам долго ...

Садам Хусеин за претседател

Дневник

Садам - Американците ме тепаа и измачуваа

Макфакс

Униформата на Садам Хусеин на аукција

Вечер Прес

Продолжува судењето на Садам Хусеин

Макфакс

Макфакс А1 Утрински Утрински Вест Дневник А1 Утрински

15 поврзани вести »

Против Бошкоски и Тарчуловски над 120 сведоци, судењето до јуни

Макфакс - 04.12.2005

Хаг/Скопје Хашкото Обвинителство ќе изведе околу 125 сведоци на процесот против Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски што ќе почне во мај или јуни 2006 година, соопштија судски извори во Хаг. Според судијата Албин Есер, кој неделава ја водеше статусната конференција за постапката против Бошкоски и ...

Со хуманитарен концерт до стан во Хаг

Време

Бошковски со уште еден странски адвокат?

Дневник

Хуманитарен концерт за Љубе Бошковски во декември

А1

Хуманитарен концерт за брат Љубе

Канал5

Утрински Време Вечер Прес А1 Време Дневник Канал5 А1

15 поврзани вести »

Провалено во станот на Прчевски

Макфакс - 03.12.2005

Битола Непознат сторител синоќа провалил во станот на државниот јавен обвинител Александар Прчевски во Битола, потврдија полициски извори за макфакс. Сторителот со погоден алат вчера околу 18 часот влегол во станот на улица Младински бригади, сопственост на јавниот обвинител Прчевски.

,,Случајот швајцарски сметки" приоритетен за антикорупционерите

Макфакс

Швајцарските сметки и Прчевски – најматни настани во декември и ноември

Макфакс

Хипотетика

Време

Прчевски оценува дали има прекршувања на законот

Вечер Прес

Време Вест Време Дневник Утрински Вечер Прес А1 Канал5

14 поврзани вести »

МКГ: Безбедносната ситуација во Македонија е подобрена

А1 - 02.12.2005

Безбедносната ситуација во Македонија е подобрена - ова стои во најновиот неделен извештај на Меѓународната кризна група. Подобрувањето според МКГ се должи на препораката на Европската комисија, Македонија да добие статус на земја кандидат за ЕУ.

Фратини: Шенгенските визи за Балканот нема да се укинат

Вест

Балканот ќе почека за укинување на визите

Време

Визите ќе се укинат пред да влеземе во ЕУ

Дневник

Нема укинување на визите за Балканот

Вечер Прес

Време Дневник Утрински Време Утрински Дневник Вечер Прес А1

14 поврзани вести »

Холандија, Р.Ирска и Белгија на турнир во Македонија

Утрински - 03.12.2005

Во претквалификациите за пласман на фудбалското ЕП 2007 за играчи до 19 години Во септември или октомври идната година Македонија ќе биде домаќин на селекциите на Холандија, Република Ирска и Белгија на претквалификацискиот турнир за ЕП 2007 за играчи до 19 години.

Македонија по евровиза во Хрватска

Дневник

Македонија во група со Хрватска, Португалија и Израел

Утрински

Во квалификациите со Израел, Хрватска и со Португалија

Вест

Македонија со Хрватска, Португалија и Израел

Време

Вечер Прес Дневник Дневник Вест Време Време Дневник Време

14 поврзани вести »