TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-11-28 - 2005-12-04

Независна Македонија или независно Косово?

Дневник - 03.12.2005

слободан Чашуле Последниот процес на балканското раздружување е пред нас. Започна расправијата за статусот на Косово, со која сите умни луѓе во регионот се надеваат дека конечно со мир и економско интегрирање ќе заврши југословенската криза или, ако веќе сакате, 21-вековните балкански војни.

Состанок на Контакт групата со Ахтисари, денеска во Париз

Макфакс

ЕУ нема единствен став за Косово

Време

Ахтисари заклучи: Статус за Косово паралелно со стандардите

Дневник

Вашингтон понуди 13 точки за Косово

Време

Утрински Дневник Утрински Вест Дневник Време Вечер Прес Вечер Прес

13 поврзани вести »

Автобусите врват низ Припор

Дневник - 03.12.2005

ЕТНИЧКИТЕ ТЕНЗИИ СТИВНУВААТ Автобусите што сообраќаат на линијата 58 слободно се движат низ скопската населба Припор, но поради страв од одмазда, Албанците од соседните села не го користат патот, кој три дена беше блокиран. Полицијата се уште трага по насилниците што во вторникот со нож го прободеа ...

Средношколска тепачка прерасна во меѓуетнички конфликт

Утрински

"Се шетаат со ножеви и девојчињата ни ги удираат по задник"

Вест

Отстранети блокадите во Припор

Канал5

Албанците не можат да припарат во Припор

Дневник

Вечер Прес Канал5 Време Вест Дневник Вечер Прес А1 Канал5

13 поврзани вести »

Одобрена референтната понуда на ,,Телеком" за интерконекција

Утрински - 03.12.2005

ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА "Македонски телекомуникации" соопшти дека од Агенцијата за електронски комуникации завчера добиле решение за одобрување на референтната понуда за интерконекција (МАТЕРИО), со исклучок на два прилога кон главниот текст, кои се ценовно ориентирани.

Опозицијата со различни ставови за акциите на „Телеком“

А1

Потврдени отказите за 523 вработени

Време

Телекомот се продава по политичка процена

Дневник

Од вчера почна да тече отказниот рок за 601 лице

Вечер Прес

А1 А1 Утрински Макфакс А1 Вест Вечер Прес

12 поврзани вести »

Пласник: ЕУ ќе ја поддржи Македонија

Вест - 03.12.2005

МИНИСТЕРСКА СРЕДБА ВО ОХРИД "Јас верувам дека на 15 декември на самитот на ЕУ ќе биде поддржана одлуката на Европската комисија, со која Македонија ќе се стекне со статусот земја кандидат за влез во Унијата", рече министерката за надворешни работи на Република Австрија Урсула Пластин, на крајот од ...

Австрија ќе го турка Балканот во ЕУ

Утрински

Пласник: Имате шанси

Време

Во Охрид земјите од регионот разговараат за евроинтеграцијата

А1

Шефови на дипломатии од Балканот, втор ден во Охрид

Макфакс

Макфакс Макфакс Вечер Прес Утрински Дневник Макфакс Канал5

12 поврзани вести »

Тоа Сум Јас - МЗТ Скопје 75:56

А1 - 04.12.2005

Екипата на Тоа Сум Јас направи големо изненадување во завршниот натпревар од 14-тото коло во најквалитетната кошаркарска конкуренција кај нас. Му го нанесе третиот пораз на МЗТ Скопје со високи 75:56 и сега ја дели 4-тата позиција на табелата со тимот на Вардар Осигурување.

МЗТ со судни маки преку Пелистер

Време

Меч што ја враќа публиката во салите

Дневник

"Штрковите" го прелетаа и Пелистер

Утрински

Осма победа по ред за МЗТ Скопје

Вест

Време Дневник Утрински Дневник Утрински Време Вест

12 поврзани вести »

Вулгарна комерцијализација и газди со сомнителни мотиви

Утрински - 02.12.2005

Македонското новинарство е во агонија и ја губи довербата на граѓаните ЕРОЛ РИЗАОВ Два дена македонските новинари и уредници дебатираа на вечните транзициски теми, барајќи одговор на истите прашања што си ги поставуваат веќе две децении: колку македонското новинарство е совест на општеството, колку ...

Судијата Ефтимов незаконски го вратил пасошот на Верушевски

Утрински

„Таксират 007" со Едо Мајка, „Дисциплина кичме", „Фолтин", Џајковски...

Утрински

И сопственикот на комплексот "Злокуќани" доби пресуда за штетите

Утрински

Државата плаќа за неправедно апсење

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

12 поврзани вести »

Русија ги засили безбедносни акции во Чеченија

Макфакс - 04.12.2005

Ростов на Дон Силите за безбедност во Чеченија започнаа серија нови акции, уапсија неколку терористи и запленија залихи оружје, соопштија денеска руските власти. Во акциите спроведени во вторникот во југозападниот регион Ачкој – Муртана, локалната проруска полиција го уапсила Албек Бугајев, ...

Путин во ненајавена посета на Чеченија

Макфакс

Бројот на затруените во Чеченија се искачи на 63

Макфакс

Обединета Русија води на изборите

Утрински

Победа на Обединета Русија

Време

Дневник Вест А1 Дневник Утрински Вест

11 поврзани вести »

Разбојник крадел мобилни од деца

Дневник - 03.12.2005

СКОПЈЕ Познат деликвент осомничен дека ограбувал малолетници низ центарот на Скопје, деновиве бил уапсен, соопшти МВР. Станува збор за скопјанецот Д.Ј. (23), познат деликвент, кој неколкупати бил во затвор поради кражби. Против него полицијата поднесла кривични пријави за дрска кражба и за ...

Трибина против насилството врз жените

Дневник

НЕ СОКРИВАЈ!

Вечер Прес

Малолетниците два пати повеќе се тепаат од лани

Вест

Алармантно зголемена малолетната деликвенција

Време

Дневник Утрински Вечер Прес Канал5 Време Вечер Прес

11 поврзани вести »

Секоја трета порака и трета минута - бесплатни

Вечер Прес - 02.12.2005

Сите корисници на Мобимак до 31 овој месец ќе добиваат бесплатни СМС пораки и бесплатни минути за разговор доколку вртат во рамките на мрежата, а бенифициите ќе важат и за разговорите во Мојот круг и Мојата компанија. За оние што се при-пејд претплатници бесплатни ќе бидат секоја трета минута ...

„Мобимак“ овозможува бесплатни минути и СМС-пораки

Утрински

Компании злоупотребувале СИМ - картички на „Космофон“

Утрински

Скопски компании ја злоупотребувале мрежата

Време

Преку "Космофон" незаконски се пренесувале повици

Дневник

Вест Вечер Прес Утрински Време Канал5 Вечер Прес

11 поврзани вести »

Андов ги подели Јордановски и Најдовски

Време - 03.12.2005

НЕДОРАЗБИРАЊЕ ВО СОБРАНИСКОТО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО Пратеникот и лидер на ЛП Стојан Андов побарал, а собраниското претседателство се согласило да му ги намири патните трошоци за Брисел, каде што на 15 декември ќе присуствува на средба на лидери либералдемократски партии.

Андов го скара собраниското претседателство

Дневник

Стојан Андов во љубовен роман со власта

Дневник

Роденденски подарок за Андов од Бучко

Вест

"Стравот и љубовта" се дело на магијата на раскажувањето

Утрински

Вечер Прес Вест Време Дневник Утрински А1

11 поврзани вести »