TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-11-28 до 2005-12-04

Секоја трета порака и трета минута - бесплатни

Вечер - 02.12.2005

Сите корисници на Мобимак до 31 овој месец ќе добиваат бесплатни СМС пораки и бесплатни минути за разговор доколку вртат во рамките на мрежата, а бенифициите ќе важат и за разговорите во Мојот круг и Мојата компанија. За оние што се при-пејд претплатници бесплатни ќе бидат секоја трета минута ...

„Мобимак“ овозможува бесплатни минути и СМС-пораки

Утрински

Скопски компании ја злоупотребувале мрежата

Време

Пак може да се бира од 075 на 070

Вест

Компании злоупотребувале СИМ - картички на „Космофон“

Утрински

Дневник Вечер Време Утрински Канал5 Вечер

11 поврзани вести »

Баросо: Се надевам дека Македонија ќе го добие статусот кандидат

Макфакс - 04.12.2005

Брисел Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо попладнево изјави дека очекува Македонија да го добие кандидатскиот статус на претстојната средба на челниците на Европската унија. “Се надевам дека на претстојната средба на високо ниво Македонија ќе го добие статусот кандидат за ...

Декемврискиот кандидатски статус, во јануари?

Време

Неизвесен кандидатскиот статус

Дневник

Одлуката за Македонија одложена за Самитот на ЕУ

Макфакс

Советот на ОБСЕ го поздрави кандидатскиот статус на Македонија

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

Македонија живее на црно

Вест - 02.12.2005

ПОРАЗИТЕЛНИ ПОДАТОЦИ Неплаќањето данок достигнува околу 45 отсто од бруто домашниот производ но во нејзиното сузбивање треба да се оди промислено оти дел од населението живее од таа сива економија Високата сива економија и големите даночни затајувања што ги констатираше Европа во мислењето за ...

Државата не сака или не знае да наплати дури 45 отсто од даноците

Утрински

Владата мора преку контролните механизми да се справи со сивата економија

Канал5

Големите ќе плаќаат данок во посебна канцеларија

Време

Посебна канцеларија за големите даночни обврзници

Вест

Утрински Дневник Вечер А1 Канал5

10 поврзани вести »

САД ја извршија илјадитата смртна казна

Време - 03.12.2005

ОД 1976 ГОДИНА Во затвор во Северна Каролина вчера беше егзекутиран двојниот убиец Кенет Бојд, кој е илјадити затвореник убиен во САД откако оваа држава одново ја воведе смртната казна во 1976 година. Бојд (57) беше осуден на смрт затоа што во 1988 година си ги убил сопругата и дедото.

Две погубувања во САД и Сингапур ја вжештија дебатата за смртната казна

Вест

Во Северна Каролина извршена илјадитата смртна казна

Утрински

Во САД егзекутиран илјадитиот затвореник

Дневник

Илјадита егзекуција во САД

А1

Дневник Макфакс Вечер Макфакс Дневник

10 поврзани вести »

Од времето на Рацин се смени само кантарот

Време - 02.12.2005

ТРИБИНА НА „ВРЕМЕ“: ИМА ЛИ ИДНИНА ТУТУНОПРОИЗВОДСТВОТО? Велика Атанасова Од времето кога Кочо Рацин ја напишал песната „Тутуноберачите“ до денес се смени само кантарот. Наместо тучот, сега тутунот го мерат со електрични ваги.

Изумира тутунот - вековна традиција во Македонија

А1

Има ли иднина тутунопроизводството?

Време

Отпуштените работници во велешко садат тутун

А1

Тутунот ќе се откупува по 180 денари

Време

Утрински Утрински Канал5 А1 А1

10 поврзани вести »

И сопственикот на комплексот "Злокуќани" доби пресуда за штетите

Утрински - 02.12.2005

Граѓаните се почесто се јавуваат во судски спорови за направените грешки на државата За вандалското уривање на три објекти во март 2000 година, Николовски бара да му се надомести штетата за вредноста на уништениот материјал Гордана Дувњак Уште еден македонски граѓанин води судска битка со државата ...

„Таксират 007" со Едо Мајка, „Дисциплина кичме", „Фолтин", Џајковски...

Утрински

Судијата Ефтимов незаконски го вратил пасошот на Верушевски

Утрински

'Златен Александар" за белгискиот 'Нечија туѓа среќа"

Утрински

Се конзервира чудотворна икона од манастирот "Богородица Пречиста Кичевска"

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

10 поврзани вести »

Формирана Нова социјалдемократска партија

Вест - 02.12.2005

ТИТО ПЕТКОВСКИ ЈА ПРОМОВИРАШЕ СВОЈАТА ПАРТИЈА Партијата се обврзува да изгради демократска, праведна и некорумпирана европска Македонија која ќе се стреми да ги обедини луѓето од маргините, работниците, интелектуалците, со слух за свежи идеи,потенцираше Тито Петковски завчеравечер ја промовира Нова ...

Тито со тимска работа ќе го потиснува елитизмот

Време

НСДП ќе создава општество на благосостојба и рамноправност

Утрински

Тито подготвен за предвремени избори

Дневник

Тито Петковски повика на предвремени избори

Вечер

Дневник А1 Утрински Утрински Дневник

10 поврзани вести »

Најмалку 42 рудари блокирани во јама во Кина

А1 - 03.12.2005

Најмалку 42 рудари се блокирани во рударската јама откако подземни води поплавија еден рудник за јаглен во централна Кина, јави кинеската агенција Ксинхуа. Како што пренесува МИА, во време на несреќата во рудникот, што се наоѓа во округот Ксинан во централната кинеска провинција Хенан, имало 48 ...

Во кинескиот рудник Донфенг загинаа 164 лица

А1

Во кинескиот рудник Донфенг 164 загинати, началникот и секретарот на рудникот уапсени

Канал5

Во кинескиот јагленокоп загинаа 146 рудари

Вест

Загинаа 88 рудари, 36 останаа затрупани

Време

Вест Утрински Дневник Канал5

9 поврзани вести »

Поповски задоволен се врати од Лондон

А1 - 03.12.2005

Македонската делегација предводена од министерот за финансии Никола Поповски вечерва задоволна се враќа од Лондон. Инкасираа 150 милиони евра од продажбата на еврообврзниците. Проектот што изминатиот период ја брануваше јавноста и ги подели експертите и владините функционери за тоа како да се ...

Македонските обврзници хит во Лондон

Утрински

Јагма за македонската еврообврзница

Дневник

Инвеститорите се "потепаа" за нашата еврообврзница

Вечер

Се распродадоа македонските еврообврзници

А1

Утрински Дневник Утрински Вечер

9 поврзани вести »

ЕУ бара одговор од Македонија за Ел Масри

Макфакс - 04.12.2005

Скопје Европската унија бара од Македонија јасни информации за случајот со Ал Масри, поврзан со аферата за наводните тајни затвори на ЦИА во Европа. Амбасадорот на Европската унија во Македонија Ерван Фуере изјави денеска за Радио Дојче веле, програма на македонски јазик, дека барањето до ...

Владата на распит за апсењето на Масри во Македонија

Макфакс

Летечкиот затвор на ЦИА слетувал и во Скопје

Вест

Ѓоко Хаџиевски се враќа во Вардар?

Вест

Хаџиевски се враќа од Египет

Утрински

Време Макфакс Време Дневник

9 поврзани вести »