TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-11-28 - 2005-12-04

Петар Георгиевски само привремено наследник на Станојковиќ

Утрински - 02.12.2005

Смирување на состојбите по драматичните 24 часа во Вардар Емил Китановски "Пожарот е локализиран", а хаотичните состојби досега незапаметени кога станува збор за ситуацијата во нашиот најтрофеен клуб Вардар полека почнуваат да се враќаат во секојдневниот ритам.

Пепи Георгиевски на кормилото до крајот на есента

Дневник

Управата се обидела да го врати Станојковиќ

Време

Управата манипулира со играчите

Вест

Нова бламажа во Вардар, настрада Станојковиќ

Дневник

Време Вечер Прес А1 Утрински Време Дневник

11 поврзани вести »

ГЕНЕРАЛОТ И ГОТОВИНА

Вест - 03.12.2005

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Биљана Секуловска СИТЕ ЗНАЕМЕ ДЕКА ХРВАТСКА ОДЛИЧНО СОРАБОТУВА СО ХАГ. И СО МАКЕДОНИЈА Станува критично - вперен е прстот во генералот Мирослав Стојановски - осомничен е за воени злосторства во Вуковар, 1991. И додека некои го чекаат расплетот, Црвенковски не издржа.

Адвокатите на Готовина бараат помош и од хрватските граѓани

Макфакс

Анте Готовина се крие во тропскитекраишта

Дневник

Готовина за прв пат пред судот во Хаг

Макфакс

Готовина - “Не сум виновен“

Макфакс

Макфакс А1 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

Тито со тимска работа ќе го потиснува елитизмот

Време - 02.12.2005

ФОРМИРАНА НОВАТА СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКА ПАРТИЈА Политичкиот живот во Македонија се сведува на гола прагма и исцрпувачка пресметка. Во услови на општествена ерозија, тешко може да се најдат цврсти луѓе, кои во самите партии ќе се спротивстават на елитите, оцени Тито Петковски на завчерашното основачко ...

НСДП ќе создава општество на благосостојба и рамноправност

Утрински

Формирана Нова социјалдемократска партија

Вест

Тито подготвен за предвремени избори

Дневник

Тито Петковски повика на предвремени избори

Вечер Прес

Дневник А1 Дневник Утрински Утрински

10 поврзани вести »

Од времето на Рацин се смени само кантарот

Време - 02.12.2005

ТРИБИНА НА „ВРЕМЕ“: ИМА ЛИ ИДНИНА ТУТУНОПРОИЗВОДСТВОТО? Велика Атанасова Од времето кога Кочо Рацин ја напишал песната „Тутуноберачите“ до денес се смени само кантарот. Наместо тучот, сега тутунот го мерат со електрични ваги.

Изумира тутунот - вековна традиција во Македонија

А1

Има ли иднина тутунопроизводството?

Време

Отпуштените работници во велешко садат тутун

А1

Откупната цена за тутунот ќе биде повисока од лани

Утрински

Време Утрински Канал5 А1 А1

10 поврзани вести »

Во САД егзекутиран илјадитиот затвореник

Дневник - 03.12.2005

ЈубилеЈно извршување на смртна казна ВО СЕВЕРНА КАРОЛИНА Американскиот затвореник Кенет Бојд, осуден за двојно убиство, вчера е убиен во Рејли, со што е извршена илјадитата егзекуција во САД од 1976 година, кога Врховниот суд повторно ја воведе, јави Ројтерс.

Две погубувања во САД и Сингапур ја вжештија дебатата за смртната казна

Вест

САД ја извршија илјадитата смртна казна

Време

Во Северна Каролина извршена илјадитата смртна казна

Утрински

Илјадита егзекуција во САД

А1

Дневник Макфакс Вечер Прес Макфакс Дневник

10 поврзани вести »

Полицајци да патролираат низ училишните дворови

Време - 03.12.2005

ЃОРЧЕПЕТРОВЦИ СО БАРАЊЕ Полицајци да патролираат во училишните дворови кога не се одржува настава, побарале советниците од општината Ѓорче Петров на последната седница на советот од началникот на полицијата, Славе Јованов. Пред почетокот на расправата, советникот од ВМРО-народна партија Русе ...

Општински весник за ѓорчепетровци

Дневник

29-ти роденден на Општина Карпош

Вест

Општина Карпош прослави 29 години постоење

Утрински

Ѓорче Петров ќе учи од грчките општини

Време

Дневник Вечер Прес Дневник Вест Вечер Прес

10 поврзани вести »

Македонија живее на црно

Вест - 02.12.2005

ПОРАЗИТЕЛНИ ПОДАТОЦИ Неплаќањето данок достигнува околу 45 отсто од бруто домашниот производ но во нејзиното сузбивање треба да се оди промислено оти дел од населението живее од таа сива економија Високата сива економија и големите даночни затајувања што ги констатираше Европа во мислењето за ...

Државата не сака или не знае да наплати дури 45 отсто од даноците

Утрински

Владата мора преку контролните механизми да се справи со сивата економија

Канал5

Државата посебно ќе ги оданочува најголемите плаќачи

Утрински

Посебна канцеларија за големите даночни обврзници

Вест

Време Дневник Вечер Прес А1 Канал5

10 поврзани вести »

Најмалку 42 рудари блокирани во јама во Кина

А1 - 03.12.2005

Најмалку 42 рудари се блокирани во рударската јама откако подземни води поплавија еден рудник за јаглен во централна Кина, јави кинеската агенција Ксинхуа. Како што пренесува МИА, во време на несреќата во рудникот, што се наоѓа во округот Ксинан во централната кинеска провинција Хенан, имало 48 ...

Во кинескиот рудник Донфенг загинаа 164 лица

А1

Во кинескиот рудник Донфенг 164 загинати, началникот и секретарот на рудникот уапсени

Канал5

Во кинескиот јагленокоп загинаа 146 рудари

Вест

Во рудникот за јаглен загинаа 68 рудари

Утрински

Вест Дневник Време Канал5

9 поврзани вести »

Семејството на починатото бебе ќе го тужи Здравствениот дом

Дневник - 03.12.2005

во битола сЃ уште се оЧекуваат РЕЗУЛТАТИТЕ ОД ОБДУКЦИЈАТА Една недела по смртта на бебето Иванчо, семејството Атанасовски живее во тага и бол. Само некрологот поставен на влезната врата сведочи дека до пред неколку дена во куќата се слушал бебешки џагор.

Иванчо се задушил со желудечна течност

Утрински

Нема резултати од обдукцијата на шестмесечното бебе

Дневник

Обдукцијата заврши, резултатите не се соопштуваат

Време

Вакцината и картонот на умреното бебе на стручна проверка

Вест

Дневник Време Вест Вечер Прес

9 поврзани вести »

СДСМ и ПАСОК ќе ја подобрат соработката

Дневник - 02.12.2005

СРЕДБА ВО СОФИЈА Лидерот на СДСМ Владо Бучковски и претседателот на грчки ПАСОК Јоргос Папандреу вчера во Софија се договориле да се подобри соработката помеѓу двете партии за да се продлабочат и односите помеѓу двете земји. Бучковски и Папандреу се сретнаа при регионалната средба на лидерите на ...

Косово - главна тема на социјалистите од регионот

Утрински

Во Софија конференција посветена на Косово

А1

Бучковски на собир на левицата во Софија

Утрински

Бучковски и Папандреу не разговарале за името

Канал5

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »