TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-11-28 - 2005-12-04

Продолжува посетата на македонската делегација на Израел

Макфакс - 03.12.2005

Скопје Посетата на македонска владино-стопанска делегација на Израел, предводена од премиерот Владо Бучковски, продолжува и денеска. Бучковски, вчера, се сретна со премиерот Ариел Шарон, а беше примен и од претседателот Моше Кацав.

Средба Шарон – Бучковски

Макфакс

Бучковски во посета на Израел

Макфакс

Перез ќе му се придружи на Шарон

Време

Шарон -Израел ќе ги апси кандидатите на Хамас

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Канал5

9 поврзани вести »

ЕУ бара одговор од Македонија за Ел Масри

Макфакс - 04.12.2005

Скопје Европската унија бара од Македонија јасни информации за случајот со Ал Масри, поврзан со аферата за наводните тајни затвори на ЦИА во Европа. Амбасадорот на Европската унија во Македонија Ерван Фуере изјави денеска за Радио Дојче веле, програма на македонски јазик, дека барањето до ...

Владата на распит за апсењето на Масри во Македонија

Макфакс

Летечкиот затвор на ЦИА слетувал и во Скопје

Вест

Ѓоко Хаџиевски се враќа во Вардар?

Вест

Хаџиевски се враќа од Египет

Утрински

Време Макфакс Дневник Време

9 поврзани вести »

Државна плата за најдобрите дипломци

Дневник - 29.11.2005

ВЛАДАТА И УНИВЕРЗИТЕТИТЕ ПОТПИШАА ПРОТОКОЛ ЗА СОРАБОТКА Најдобрите 100 дипломци од скопскиот, битолскиот и од Универзитетот на ЈИЕ во Тетово ќе бидат вработени во јавната администрација, во секторот за евроинтеграции, најави премиерот Владо Бучковски на вчерашното потпишување на протоколот за ...

100-те најдобри дипломци ќе се вработат во државната администрација

А1

Македонија нема кадар и секаде се вртат исти луѓе

Утрински

Професорските плати од 1.250 до 2.500 евра

Утрински

Одлуката на Скопскиот универзитет е задоцнета

Утрински

Утрински Утрински Канал5 Вечер Прес

9 поврзани вести »

Баросо: Се надевам дека Македонија ќе го добие статусот кандидат

Макфакс - 04.12.2005

Брисел Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо попладнево изјави дека очекува Македонија да го добие кандидатскиот статус на претстојната средба на челниците на Европската унија. “Се надевам дека на претстојната средба на високо ниво Македонија ќе го добие статусот кандидат за ...

Неизвесен кандидатскиот статус

Дневник

Декемврискиот кандидатски статус, во јануари?

Време

Одлуката за Македонија одложена за Самитот на ЕУ

Макфакс

Поради Франција се уште е неизвесен кандидатскиот статус за Македонија

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

Јавна куќа откриена до функционерската зграда

Време - 01.12.2005

НАЈСТАРИОТ ЗАНАЕТ ЦВЕТА ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ Огнен Чанчаревиќ Три проститутки и шест нивни клиенти биле уапсени завчеравечер во приватен стан во центарот на Скопје. Во акцијата на скопската полиција бил уапсен и сопственикот на станот во кој биле сместени проститутките.

Муштерии чекале во редица за секс-партија

Вест

Гнездо на проституција во стан изнајмен од полицаец

Дневник

Разбиена мрежа од проститутки во Шпанија

Макфакс

РАЗБИЕНО ДУВЛО НА ПРОСТИТУЦИЈА

Вечер Прес

А1 Вест Канал5 А1

9 поврзани вести »

„Гисеке и Девриент" почнаа со работа, првите пасоши в година

Утрински - 01.12.2005

Македонската Влада и даде зелено светло на германската фирма за личните документи Минхен - Германската компанија "Гисеке и Девриент", која победи на тендерот за изработка на документи за лична идентификација, вчера преку соопштение до медиумите информира дека од македонската Влада добила налог за ...

Првите лични документи - веќе идната година

Вечер Прес

„Гисеке“ доби налог да почне со изработка на пасошите

А1

„Гисеке“ ќе ги изработува новите пасоши

Време

"Гисеке" ги доби пасошите

Дневник

Утрински А1 Утрински

8 поврзани вести »

Белгија им дозволи на хомосексуалните двојки да посвојуваат деца

Вест - 03.12.2005

Брисел, 3 декември - Белгискиот Парламент вчера усвои Закон со кој на хомосексуалните двојки во земјата им се овозможува да посвојуваат деца. Предлогот-законот на либерално-социјалистичката Влада го поддржаа 77 пратеници, 62-ца беа против, а седуммина се воздржаа од гласање.

Хомосексуалните двојки во Белгија можат да посвојуваат деца

А1

Продажен центар со одделение за хомосексуалци

А1

И хомосексуалци на работа во АРМ

Вест

Австријците против повикот на папата за хомосексуалните бракови

А1

Утрински Вест Канал5

8 поврзани вести »

Инспекции ќе ја утврдуваат законитоста за споменик на Скендербег

А1 - 01.12.2005

Министерството за култура ќе испрати инспекции за да ја утврдуваат законитоста на одлуката да се гради споменик на Скендербег, биста од 5 и пол метри во Старата скопска чаршија. „Ако се утврдат негативности по однос освен на ова пречекорување на заштитената зона и на законитоста на донесување на ...

Ќе се испитува законитоста на одлуката за изградба на споменик на Скендер бег во Скопската Чаршија

Канал5

Споменикот на Скендербег е незаконски

А1

Прекршени 4 закони за споменикот на Скендер бег

Вест

На Скопје му требаат повеќе споменици

Дневник

Вест Време Канал5

8 поврзани вести »

Европската централна банка ги зголеми каматните стапки

А1 - 01.12.2005

Европската централна банка денеска донесе одлука за зголемување на каматната стапка за 25 индексни поени на 2,25%. Како што јави германската агенција ДПА, ова е прв пораст на каматната стапка во еврозоната по повеќе од пет години.

Почнаа да паѓаат каматните стапки

Утрински

Каматите ќе паѓаат, но постепено

Вест

Банките ќе ги намалат каматите за кредитите

Време

Банкарите ќе ги поевтинат кредитите

Дневник

Вечер Прес Утрински Канал5

8 поврзани вести »

Грчки европарламентарци со сценарио за блокада

Време - 03.12.2005

РАСТАТ ТЕНЗИИТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ Македонските европарламентарци задолжени за соработка со европскиот парламент предупредуваат дека грчките европарламентарци злоупотребувајќи го прашањето со името ќе се обидат да го прекинат заедничкиот состанок во понеделник во Брисел од кој се ...

Грците имаат сценарио за нов скандал

Дневник

Грчко сценарио за прекин на работата на Мешовитиот комитет

Утрински

Социјалистите и зелените му се извинија на Стефков

Време

Да се вразумат воинствените Папастамкос и Караџаферис

Време

Канал5 Дневник Утрински

8 поврзани вести »