TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-11-28 до 2005-12-04

Семејството на починатото бебе ќе го тужи Здравствениот дом

Дневник - 03.12.2005

во битола сЃ уште се оЧекуваат РЕЗУЛТАТИТЕ ОД ОБДУКЦИЈАТА Една недела по смртта на бебето Иванчо, семејството Атанасовски живее во тага и бол. Само некрологот поставен на влезната врата сведочи дека до пред неколку дена во куќата се слушал бебешки џагор.

Обдукцијата заврши, резултатите не се соопштуваат

Време

Иванчо се задушил со желудечна течност

Утрински

Нема резултати од обдукцијата на шестмесечното бебе

Дневник

Вакцината и картонот на умреното бебе на стручна проверка

Вест

Вест Време Дневник Вечер

9 поврзани вести »

Државна плата за најдобрите дипломци

Дневник - 29.11.2005

ВЛАДАТА И УНИВЕРЗИТЕТИТЕ ПОТПИШАА ПРОТОКОЛ ЗА СОРАБОТКА Најдобрите 100 дипломци од скопскиот, битолскиот и од Универзитетот на ЈИЕ во Тетово ќе бидат вработени во јавната администрација, во секторот за евроинтеграции, најави премиерот Владо Бучковски на вчерашното потпишување на протоколот за ...

100-те најдобри дипломци ќе се вработат во државната администрација

А1

Самоволниот ангажман на професорите ќе се санкционира

Утрински

Не бев информиран дека професорите предаваат и на други универзитети

Утрински

Одлуката на Скопскиот универзитет е задоцнета

Утрински

Утрински Утрински Канал5 Вечер

9 поврзани вести »

29-ти роденден на Општина Карпош

Вест - 29.11.2005

Општина Карпош вчера ја прослави 29-годишнината од формирањето на Општината. По тој повод во Општината се одржа свечена академија, на која беа презентирани новите грб и знаме. На роденденската забава присуствуваше и градоначалникот на збратимената општина Нов Белград, Жељко Ожеговиќ.

Ѓорче Петров ќе учи од грчките општини

Време

Општина Карпош прослави 29 години постоење

Утрински

Изградена во космополитски дух

Дневник

Модерна и млада со 29 лета

Вечер

Вест Утрински Дневник Вечер

9 поврзани вести »

Косово - главна тема на социјалистите од регионот

Утрински - 02.12.2005

Бучковски во Софија Владејачкиот СДСМ и најголемата грчка опозициска партија ПАСОК ќе ја интензивираат соработката со цел да ги продлабочат и односите меѓу двете земји, договориле во Софија премиерот Владо Бучковски и шефот на грчката опозиција Јоргос Папандреу.

СДСМ и ПАСОК ќе ја подобрат соработката

Дневник

Во Софија конференција посветена на Косово

А1

Бучковски на собир на левицата во Софија

Утрински

Бучковски и Папандреу не разговарале за името

Канал5

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

Муштерии чекале во редица за секс-партија

Вест - 01.12.2005

ПРОСТИТУТКИ ВО СТАН ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ В.В. (42), К.Н. (25) и Б.Ѓ (49) заедно со четворица клиенти и други двајца кои чекале на ред биле уапсени во стан од зграда број 7 на улицата Страшо Пинџур веднаш до Новата железничка станица, сопственост на полицаец Три проститутки сосе нивните клиенти и ...

Јавна куќа откриена до функционерската зграда

Време

Гнездо на проституција во стан изнајмен од полицаец

Дневник

Разбиена мрежа од проститутки во Шпанија

Макфакс

РАЗБИЕНО ДУВЛО НА ПРОСТИТУЦИЈА

Вечер

А1 Вест Канал5 А1

9 поврзани вести »

„Гисеке и Девриент" почнаа со работа, првите пасоши в година

Утрински - 01.12.2005

Македонската Влада и даде зелено светло на германската фирма за личните документи Минхен - Германската компанија "Гисеке и Девриент", која победи на тендерот за изработка на документи за лична идентификација, вчера преку соопштение до медиумите информира дека од македонската Влада добила налог за ...

Првите лични документи - веќе идната година

Вечер

„Гисеке“ доби налог да почне со изработка на пасошите

А1

„Гисеке“ ќе ги изработува новите пасоши

Време

МВР ќе склучи договор со "Гисеке" за новите пасоши

Утрински

Дневник А1 Утрински

8 поврзани вести »

Социјалистите и зелените му се извинија на Стефков

Време - 03.12.2005

ЕВРОПАРЛАМЕНТАРЦИ ГО ОСУДУВААТ ПАПАСТАМКОС „Најостро го осудуваме однесувањето на копретседавачот и ве уверуваме дека слободата на изразувањето и слободната дебата се камен-темелници на работата на Европскиот парламент. Ќе ги употребиме сите средства да спречиме ваквите инденти да се повторат во ...

Грчки европарламентарци со сценарио за блокада

Време

Грчко сценарио за прекин на работата на Мешовитиот комитет

Утрински

Грците имаат сценарио за нов скандал

Дневник

Да се вразумат воинствените Папастамкос и Караџаферис

Време

Утрински Дневник Канал5

8 поврзани вести »

Враќање за 1000 евра!

Вечер - 02.12.2005

Се закопаа воените секири, се скроија знамиња, се официјализираа јазици, се создадоа министри, се сменија премиери, претседатели, се промени Устав! Но, за 650 Арачиновци, кои во 2001 година беа избркани од своите домови, се уште нема решение и голем дел од нив живеат во колективни центри во Скопје.

Раселените бараат 4,5 милиони евра отштета

Време

Здружението „Зора“ подготвено на компромис со Владата

Утрински

Повеќе пари за Арачиново

Утрински

Државата ќе им плаќа кирија на раселените

Дневник

Вечер Канал5 Време

8 поврзани вести »

Томе Серафимовски со чест кон единството на духот

Вест - 03.12.2005

СЛАВЕЊЕ ВО МАНУ Фоајеата на Македонската академија на науките и уметностите во четвртокот вечерта и покрај силниот дожд беа преполни. Академијата го славеше 70 тиот роденден на Академик Томе Серафимовски и 50 години од неговото творештво.

"Духовноста и преродбата" - привлеЧе бројна публика

Утрински

Скулптури - уникати

Вечер

Изложба на Томе Серафимовски во МАНУ

Време

Половина век творештво на академик Томе Серафимовски

Утрински

Вечер Макфакс Вест

8 поврзани вести »

Продолжува посетата на македонската делегација на Израел

Макфакс - 03.12.2005

Скопје Посетата на македонска владино-стопанска делегација на Израел, предводена од премиерот Владо Бучковски, продолжува и денеска. Бучковски, вчера, се сретна со премиерот Ариел Шарон, а беше примен и од претседателот Моше Кацав.

Средба Шарон – Бучковски

Макфакс

Перез ќе му се придружи на Шарон

Време

Шарон -Израел ќе ги апси кандидатите на Хамас

Макфакс

Ариел Шарон треба да ослабе-советуваат лекарите

Макфакс

Макфакс Макфакс Канал5

8 поврзани вести »