TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-11-28 до 2005-12-04

Гече со Задар во втората фаза

Вест - 01.12.2005

ФИБА ЕВРОКУП Хрватскиот првак Задар успеа да ја помине групата Б и како второпласиран да обезбеди учество во втората фаза на ФИБА Еврокупот. Во последното шесто коло, Задар пред своите гледачи го совлада Келн со 75:67, а благодарение на победата на Левен над Гран Канарија од 84:80, тимот на Тодор ...

Гечевски го одведе Задар во наредниот круг

Време

Успешно деби на Самарџиски за ФМП Железник

Дневник

Белгиското чудо спасено од Задар и Гечевски

Вечер

Гечевски делеше „банани“

Време

Вест Дневник

7 поврзани вести »

Ефтимов имал лекарско уверение да го прати Верушевски во Игало

А1 - 01.12.2005

Претседателот на Основниот суд 2 Бојан Ефтимов се правда. Имал лекарско уверение младиот Верушевски да го прати да се лечи во странство. Тој тврди дека лекарското заедно со предметот не ги пратил во Врховниот суд. Останале кај неговиот секретар, а во Врховниот суд, според него, вчера го ...

Пасошот на Верушевски бил вратен незаконски

Време

Верушевски незаконски добил пасош

Вест

Претседателот на скопска двојка незаконски му го вратил пасошот на Верушевски

Дневник

Не постои документ Верушевски да се лекува во Игало

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Тетовскиот универзитет се ослободува од канџите на УЧК

Време - 02.12.2005

ЧЕТАТА НА КОМАНДАНТ БАЦИ УПРАВУВА ПРАЗНА ЗГРАДА Мери Јордановска Никогаш повеќе нема да се вратиме во зградата на „Тетово табак“, а обезбедувачите нема да добијат вработувања, потврдија вчера за „Време“ официјални претставници од тетовскиот универзитет, по драмата што се случуваше таму во ...

Командант Баци го преселил тетовскиот универзитет

Време

За тетовскиот Монопол заинтересирани странски инвеститори

Утрински

Тетовскиот универзитет избркан од монополот

Вест

Тетовскиот универзитет се враќа во Речица

Време

Дневник

6 поврзани вести »

На конкурс да се избере претседател на ДИК

Време - 29.11.2005

ПРЕДЛОГ НА ЛДП Претседателот на ДИК треба да се избира преку јавен оглас и да има мандат до пензионирање, смета ЛДП. Андреј Жерновски, член на ИО на ЛДП, вчера оцени дека граѓаните ќе имаат поголема доверба во изборната администрација, ако партиите и судиите не учествуваат во изборниот процес.

ЛДП бара претседателот на ДИК да има доживотен мандат

Утрински

Вклучувањето судии во ДИК е гангрена во судството

Утрински

Судиите како политички марионети

Дневник

Судството надвор од изборите

Вечер

А1

6 поврзани вести »

Роналдињо , Лампард и Ето останаа во трката

Вест - 02.12.2005

ФИФА ГО СКРАТИ СПИСОКОТ НА КАНДИДАТИ ЗА НАГРАДАТА ФУДБАЛЕР НА ГОДИНАТА Роналдињо и Самуел Ето од Барселона, како и Френк Лампард од Челзи, останаа во трка за наградата на ФИФА за фудбалер на годината, откако завчера Светската фудбалска федерација го скрати списокот на само тројца Роналдињо и Самуел ...

Роналдињо останува број 1 и во светот

Вечер

Роналдињо ја собра 50. "Златна топка"

Утрински

Роналдињу не сака празни зборови туку полни стадиони

Дневник

Новинарите одлучија Роналдињо најдобар играч во Европа

А1

Вест

6 поврзани вести »

Вајт: Пресврт во политиката на ЕУ

Макфакс - 03.12.2005

Вашингтон Политиката на Европската унија (ЕУ) во однос на референдумот во Црна Гора се промени, а Брисел, сега, оценува дека е важно овој процес да продолжи. Ова, денеска, го изјави директорот на Меѓународната кризна група за Балканот Николас Вајт, за радиото Глас на Америка.

Пратеникот на ЕУ за црногорскиот референдум во Белград

Макфакс

Дијалогот - клучно значење за референдумот во Црна Гора

Макфакс

Црногорскиот претседател закажа седница на парламентот за референдумот

Макфакс

Војската нема да се меша при референдумот

Дневник

Канал5

6 поврзани вести »

Во борбата со корупцијата засега страда само буџетот

Макфакс - 02.12.2005

(Време) – петок, 09.12.2005 Емил Зафировски Државните органи за борба против корупцијата само за последните две години ќе потрошат повеќе од 40 милиони евра, а меѓународните организации во сите извештаи тврдат дека корупцијата и понатаму е најголемиот проблем на Македонија.

Мал ефект од борбата против корупцијата

Макфакс

Да се дообучат обвинителите, полицијата и судиите

Време

Корупцијата и натаму огромен проблем во Македонија

Утрински

Четиринаесет препораки за борба против корупцијата

Дневник

Канал5

6 поврзани вести »

Македонија се врати на европските коридори

Утрински - 03.12.2005

Успешно окончана едногодишната работа во Високата група за транспорт во Брисел МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ Коридорите 8 и 10, што се вкрстуваат во Македонија, се вратија на европската карта на приоритети. Тоа практично значи дека се отвораат можностите за користење на фондовите на Европската унија за ...

ЕУ ќе даде пари за патишта и пруги

Дневник

Македонија доби можност за финансирање на шест патни проекти

А1

Прво кандидатски статус, па пари за патишта и за пруги

Дневник

Коридорите 8 и 10 приоритет за Европа

Канал5

А1

6 поврзани вести »

САД отвора четири воени бази во Романија

Макфакс - 03.12.2005

Букурешт Романија и САД подготвуваат договор за отворање на американски воени бази во Романија, кој би требало да биде потпишан во вторник, за време на посетата на американската државна секретарка Кондолиза Рајс на Букурешт, објави романското министерство за надворешни работи.

Фаворити за еден од медалите

Време

Бугарија ќе го стигне нивото на ЕУ во 2038 година

Дневник

Романија ги истрчува последните 400 метри во маратонот кон ЕУ

Утрински

На Романија и Бугарија им се потребни над 30 години за да го достигнат европскиот стандард

Канал5

Дневник

6 поврзани вести »

Зимава ќе биде најстудена во последните 10 години

Време - 01.12.2005

МЕТЕОРОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ Додека светот стравува од глобално затоплување и бележи рекордно топли години, британски и француски метеоролози предупредуваат дека не очекува најстудена зима во последните 10 години. Месецот декември ќе биде најстуден во изминатите 60 години, предупредуваат ...

Најладна зима во последните 10 години

Вест

Европа пред најстудена зима!

Вечер

Швајцарија ја преживеа најстудената ноќ оваа зима

Макфакс

Оваа зима можеби најладна во последните 10 години

А1

Канал5

6 поврзани вести »