TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-12-05 до 2005-12-11

Нема реакција од Прчевски за пишувањата во „Форум“

А1 - 11.12.2005

Нема реакција од јавниот обвинител Александар Прчевски ниту по објавувањето во „Форум“ дека и тој има тајна сметка во Швајцарија. Очекувано, по неколкудневната незаинтересираност да прочепка по вистината за тајните сметки на претседателот Црвенковски и екс премиерот Хари Костов, објавени во два ...

„Форум“ објави тајни сметки на Прчевски

А1

Швајцарска будала

Вест

Сметките растат, Црвенковски бара акција од Прчевски

Време

Немам тајни сметки, обвинувањата се лага, вели Црвенковски

Утрински

Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник Вечер А1 Време

56 поврзани вести »

Законот за спорниот имот помина, продажбата на ЕСМ почна

Време - 10.12.2005

ПРАТЕНИЦИТЕ ВЕРНИ НА ВЛАДАТА Пратениците ги изгласаа измените на Законот за преобразба на ЕСМ со кои власта очекува дека брзо ќе се реши проблемот со катастарски неевидентираниот имот на „Дистрибуцијата“. Владата бараше Законот да се донесе по итна постапка поради претквалификацискиот тендер, кој ...

Отворен патот за приватизација на ЕСМ

Утрински

Почна продажбата на ЕСМ

Дневник

Не сме подготвени за продажба на ЕСМ

Дневник

Граѓаните ги платија трафостаниците, државата ги продава

Дневник

Вечер А1 Вест Време Утрински Дневник Канал5 Макфакс

46 поврзани вести »

Дали кандидатскиот статус е готова работа?

А1 - 11.12.2005

Државниот врв соочен со пресвртот на ситуацијата, дали кандидатскиот статус е готова работа? Настапува во Брисел со резервниот план. Шефицата на дипломатијата утре, на 12 декември, сепак ќе биде во седиштето на Унијата , да го слушне пресудниот збор на министрите за надворешни за Македонија - дали ...

Франција, Холандија и Данска го кочат статусот за Македонија

А1

Поддршка од Словенија за кандидатурата

Време

Македонија заслужи да го добие статусот кандидат за ЕУ

Утрински

Само Франција е против кандидатурата на Македонија

Утрински

Дневник Канал5 Вечер А1 Време Утрински Дневник Канал5

45 поврзани вести »

Наезда на "пиратки" (Време на "пиратки")

Вечер - 10.12.2005

Близу 170 илјади парчиња од популарните "пиратки", ама и друг вид петарди и светлечки ракети, се запленети во изминатиот претпразничен период во повеќе акции во Скопје што во рамките на своите надлежности ги презедоа припадници на МВР.

Клум е "запалена" по Фиго

Вечер

Директорот "негувал" мртовци

Вечер

Универзитетот се сели од "монополот"

Вечер

На местото на култната "Влае" ќе се гради бензиска

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

39 поврзани вести »

Германија го накодоши ел-Масри на ЦИА

Вест - 10.12.2005

БЕРЛИН, 10 декември (Ројтерс) - Германските медиуми вчера ја објавија веста дека поради информации што Германија ги споделила со САД, ЦИА киднапирала германски граѓанин и го пренесла со авион во Авганистан каде што бил распитуван како осомничен терорист.

Германија учествувала во киднапирањето на Масри

Време

Владата на Шредер знаела за грабнувањето на Масри во Македонија

Утрински

Германците самите и го наместиле Масри на ЦИА!

Дневник

Македонија доброволно го испорача Масри на ЦИА

Време

Утрински Дневник Вест Време Време Време Утрински Утрински

39 поврзани вести »

Деблокирани банкарските сметки на Готовина

А1 - 11.12.2005

Хрватската Влада денеска ги „одмрзна“ банкарските сметки на пензионираниот генерал Анте Готовина, кои беа блокирани во март годинава согласно меѓународните рестриктивни мерки. Советот за ЕУ во октомври 2004 година одлучи да донесе мерки за ограничување, вклучувајќи го и блокирањето на сметките, на ...

Ширум Хрватска собири за поддршка на уапсениот генерал Анте Готовина

Канал5

Деблокирани банкарските сметки на Готовина, продолжуваат протестите во Хрватска

Канал5

Анте Готовина е во притвор во Шевенинген

А1

Готовина луксузно го шетал светот со лажен пасош

Вест

Време Утрински Дневник Дневник Канал5 Канал5 Вечер Вечер

32 поврзани вести »

Остануваме или минуваме понатаму

А1 - 10.12.2005

Остануваме или минуваме понатаму на мундијалот ќе биде познато по само неколку минути по мечот меѓу Украина и Франција што финишира во овие моменти, најверојатно полошата варијанта е за нас. Кога други решаваат така е навивавме за Франција.

Наталија Тодоровска постигна 21 гол!

Време

Рекордни 21 гол на Тодоровска

Утрински

Симултанка на Тодоровска

Вечер

Втора победа во 4-тиот натпревар на македонските ракометарки

А1

Вест Време Дневник Дневник Време Вест Утрински Дневник

30 поврзани вести »

Бучковски демантира дека имало злоупотребa на функцијата

А1 - 10.12.2005

Среќен што може да се оправда пред јавноста, Бучковски го искористи саемот на „Зелс“ и невладините организации да му одговори на државниот ревизор. „Извештајот не е лажен, но тенденциозни се заклучоците кои дел од медиумите ги изнесуваат.

Ревизорите утнале, нема незаконско трошење милиони

Време

Според ревизорот, има индиции за кривична одговорност на Бучковски

Утрински

Бучковски платил 1.700.000 евра за опрема и за услуги што не ги добил

Дневник

За Министерството, се е законски

Дневник

Вечер А1 А1 Утрински Утрински Дневник Канал5 Макфакс

29 поврзани вести »

Црвенковски не им се налутил на пратениците

Време - 10.12.2005

УСТАВНИ ИЗМЕНИ За претседателот Бранко Црвенковски е најважно што со уставните измени е направен крупен чекор за судски реформи, така што нема коментар на амандманите со кои му се оневозможија поголеми ингеренции во правосудството.

Уставните амандмани - чекор понапред до ЕУ

Утрински

Честитки за Народна, критика за ДПМНЕ

Вечер

Уставните измени поминаа со „осумка“

Време

Уставните измени изгласани, ВМРО-ДПМНЕ остана против

Утрински

Утрински Дневник Вечер А1 Утрински Дневник Канал5 Вечер

27 поврзани вести »

Плати ДДВ, а не мораш да платиш за струја!

Утрински - 10.12.2005

Директорката на Управата за јавни приходи, Петра Митева, објаснува како функционира даночниот систем За долгот на "Силмак" од 7 милиони евра бил потпишан протокол меѓу ЕЛЕМ и комбинатот за плаќање на рати НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Плаќањето на данокот на додадена вредност не е поврзано со плаќањето на ...

„Силмак“: Откази за 120 вработени или 20% помали плати

А1

"Силмак" не плаќа за струја, но зема пари од УЈП за поврат на данок!?

Утрински

Инкогнито потпишан аранжманот со Светска банка

Време

Поповски и Блуменкамп го потпишаа аранжманот

Дневник

Вечер А1 Време Утрински Дневник Канал5 Вечер Макфакс

20 поврзани вести »