TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-07 - 2005-02-13

„Ветено, сторено, проверено“ мотото под кое ќе настапи Пенов

А1 - 13.02.2005

Со денешниот настап Пенов ги откри картите со кои ќе се обиде да остане на градоначалничкото место во Скопје. Откако даде отчет за она што го сработил во изминатите 8 години и се пофали дека секој ден реализирал по еден проект, Пенов најави дека овојпат ќе се бори не за трет туку за прв ...

Ристо Пенов го промовираше својот изборен штаб и слоган во претстојната битка за градоначалник на Скопје.

Канал5

СДСМ бара Трифун Костовски да го врати пратеничкиот мандат

Дневник

Ако не ги исполниме ветувањата - исти сме со СДСМ

Дневник

Пенов прв, Костовски четврти на гласачкото ливче

Утрински

Време Утрински Дневник Вест А1 Утрински Време Утрински

47 поврзани вести »

Капријати: "Моето момче е порно-ѕвезда"

Вечер Прес - 12.02.2005

Џенифер Капријати не учествуваше на Отвореното првенство на Австралија во Мелбурн минатиот месец, поради повреда на рамото, но беше присутна таму. И се вљуби. Проблем за јавноста веќе претставува фактот што нејзиниот избраник е познатиот американски порно- актер Дејл Дабон.

Маровиќ прима плата за "легачење"?!

Вечер Прес

Изгоре "уно" на судски вештак

Вечер Прес

Папата пак седна на "престолот"

Вечер Прес

"Лудо мече" ги збудале Американците

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

43 поврзани вести »

Канатларовски поднесе оставка

А1 - 13.02.2005

Драган Канатларовски од денеска не е селектор на нашата сениорска фудбалска репрезентација. По двата дебакла против Андора и по неколкудневниот одмор, популарниот „Цапар“, до канцеларијата на ФФМ и до претседателот Хари Хаџиристески поднел неотповиклива оставка.

Канатларовски директор, а Станојковиќ селектор на репрезентацијата

Утрински

Иден селектор на Македонија - странец!

Вечер Прес

Цапар со оставка в понеделник

Вечер Прес

Фудбалот е игра во која Македонците не можат да и дадат гол на Андора

Време

Вест Дневник Дневник Време Дневник Утрински Утрински Вест

34 поврзани вести »

Македонија очекува во 2010-та да стане полноправна членка на Eвропската унија..

Канал5 - 13.02.2005

Ваквата порака, како што дознава Kанал 5, премиерот Бучковски ќе му ја пренесе на претседателот на Европската комисија Баросо на утрешното предавање на одговорениот прашалник во Брисел.. Овој политички став бил изграден на петочната владина седница..

Македонија убедена во позитивното мислење од ЕУ

Дневник

Бучковски:

Вест

Димов му се жалел на Бучковски дека ресорот му е на стаклени нозе

Време

Ни фалеле пари за подобро здравје

Вест

Утрински Канал5 Време Утрински Вечер Прес Време Дневник Време

30 поврзани вести »

Штрајкот на железничарите прекинат, преговорите со Владата продолжуваат

Утрински - 12.02.2005

Вчерашната средба на заменик-министерот за транспорт и врски со железничарите даде плод Железничарите вчера го прекинаа штрајкот, а возовите од 19 часот од синоќа сообраќаат нормално. Штрајкот е прекинат по неколкучасовните разговори меѓу претставниците на шесте синдикати во †Македонски железнициии ...

Заврши штрајкот на железничарите

Време

Возовите тргнаа, барањата на железничарите останаа

Дневник

Возовите од синоќа тргнаа!

Вечер Прес

Прекината блокадата на железничкиот сообраќај

А1

Утрински Дневник Време Вечер Прес Дневник Утрински Време Време

25 поврзани вести »

Се уште нема мерки против грипот

Време - 12.02.2005

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ Грипот од типот „А“ и понатаму се шири со истата динамика од 800 до 1.000 новозаболени на ден, а Министерството за здравство се уште не презема никакви мерки. Во Републичкиот завод за здравствена заштита до завчера беа регистрирани 7.254 инфицирани.

Грипот ги десеткува и наставниците

Дневник

Во Дебар надвор од настава 2.200 ученици

Утрински

Прекината наставата во некои дебарски училишта поради грип

А1

Според Положани, нема основа за прекин на наставата поради грипот

Утрински

Канал5 Дневник Дневник Време А1 А1 Утрински Време

24 поврзани вести »

ДПМНЕ: „Да се приватизира максимум 30% од ЕСМ“

А1 - 13.02.2005

ВМРО-ДПМНЕ не е против предвидената продажба на македонското електростопанство, но смета дека Владата тоа го прави нетранспарентно и прифаќа неадекватни суми. „Најавената вредност од 300 до 400 милиони евра што Владата ја очекува од продажбата на ЕСМ е смешна.

Продажбата на ЕСМ - крах за Македонија

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ стравува од нетранспарентна приватизацијата на ЕСМ

Утрински

Општината му ги плаќала сметките за струја на Градот

Вест

Ако се продаде ЕСМ струјата ќе се покачи за 300 отсто

Вест

Време А1 Време Утрински Вест Утрински Време Дневник

22 поврзани вести »

Чешиновци не и дозволуваат на полицијата да патролира

А1 - 13.02.2005

Стопиран сообраќај, нервоза и хаос. Чести конфронтации помеѓу бројните патници што посакуваат нормално патување и Чешиновци. Ваквата ситуација денес потрае цели 12 часа. Со оглед на времетраењето на блокадата Чешиновци изедначени со Облешеци, тие исто така поминаа 18 дена на магистралата М5.

Чешиновци се закануваат со минирање на мостот на Злетовица!

Утрински

Чешиновци денес го попречија сообраќајот 8 часа

А1

Да се одржи референдум на денот на изборите

Време

Патот ќе биде блокиран само од 9 до 17 часот

Утрински

Дневник Време Дневник Утрински А1 Време Дневник Утрински

22 поврзани вести »

САД не сакаат директни преговори со Северна Кореја

А1 - 12.02.2005

Белата куќа го отфрли предлогот на Северна Кореја за директни преговори за нејзината нуклеарна програма и остана на барањето за продолжување на шестстраните преговори. „Не станува збор за проблем меѓу Северна Кореја и САД, туку за регионален проблем, кој треба да се решава мултилатерално, со што се ...

Рајс смета дека Иран е поопасен од Северна Кореја

А1

Иран им вети "невиден пекол" на сите свои агресори

Вест

Пјонгјанг мавтасо атомски бомби

Дневник

Иранските кругови се "рубикова коцка" за ЦИА

Дневник

Утрински Вест А1 Дневник Дневник Утрински Макфакс А1

21 поврзани вести »

Тадиќ во историска посета на Косово

А1 - 13.02.2005

„Косово и Метохија е дел од Србија и Црна Гора, не само според нашето, туку и според меѓународното право“, изјави денеска српскиот претседател Борис Тадиќ при посетата на Шилово, со што ја започна историската посета на Косово, прва на еден претседател на Србија по 1999 година, кога меѓународната ...

Ругова смета дека независноста на Косово е добра и за регионот

А1

Тадиќ оди на Косово

Вест

Можни се нови насилства на Косово

Дневник

Ругова: Прво независност, па определување на границата

Време

Вест Утрински Утрински Утрински А1 Утрински Дневник Дневник

21 поврзани вести »