TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-14 - 2005-02-20

Уапсен заканувачот на Тадиќ

Дневник - 18.02.2005

ВО БЕЛГРАД Белградската полиција го уапси М.Б. од селото Никинци, осомничен дека пред два дена телефонски им се заканувал на српскиот претседател Борис Тадиќ и на неговото семејство, јави МИА. Осомничениот во вторникот вечерта неколкупати се јавил во дежурната служба на Командно-оперативниот центар ...

Сакал да го ликвидира Тадиќ !

Вечер Прес

Приведено лице кое се заканувало на Борис Тадиќ

А1

Тадиќ запали свеќа за мир и еднаквост на Косово

Дневник

Пандели Мајко: Косово е изгубен случај за Србија

Вест

А1 А1 Вест Утрински Дневник Вечер Прес А1 А1

17 поврзани вести »

Механџиски на прес-конференција со свои контра аргументи

А1 - 20.02.2005

Сопственикот на „Зегин“, Благоја Механџиски, не се предава. Денеска одржа прес-конференција, нудејќи контра аргументи на сите обвинувања на царинската управа за малверзациите, кои се правени со лековите, кои како донација требаше да бидат испратени во Шри Ланка за погодените од цунами.

ЦАРИНАТА ГО НАПАДНА ХУМАНИТАРЕЦОТ СЕ БРАНИ- ЧИСТ СУМ, МЕ МЕСТИ КОНКУРАНЦИЈАТА

Канал5

Хуманитарната помош од „Зегин“ под царинска пломба во магацините

А1

УЈП и финансиската полиција и денеска прават детални проверки во документацијата на Зегин

Канал5

Грција испратила бунди, перики и тангиза настраданите од цунами во Шри Ланка

Дневник

Вест Утрински Вест Време А1 Време Вест Утрински

16 поврзани вести »

На македонскиот театар му недостигаат нови писатели

Време - 18.02.2005

ЗАМИРА ДОМАШНАТА ДРАМСКА ПРОДУКЦИЈА Наташа Бунтеска Македонија нема квалитетна драмска продукција, велат познавачите, детектирајќи го отсуството на текстови од млади драмски писатели на домашните театарски сцени во недостигот од млади автори и во малата популарност на овој жанр.

Турскиот театар доби зграда

Вест

Архитектите го гледаат театарот на старото место

Дневник

Тетово и Дебар добиваат театри

Вест

Новиот театар на старо место, ама на столбови

Време

А1 Утрински Дневник Дневник Дневник Утрински Дневник Дневник

15 поврзани вести »

За 84-те градоначалнички места ќе атакуваат 370 кандидати

А1 - 18.02.2005

Вистинска турканица во трката за добивање на новата, побогата локална власт. Бројот на пријавените кандидати за градоначалници е дури четири пати поголем од слободните места за градоначалник. На 84-те места ќе атакуваат 370 кандидати.

ОПОЗИЦИЈАТА ГИ ПРОМОВИРАШЕ КАНДИДАТИТЕ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ

Вест

Груевски ќе бара брзи резултати од градоначалниците

Утрински

Никола Груевски ќе им суди на неуспешните

Дневник

Претставени кандидатите и најавени резултати

Време

Утрински Време Дневник А1 Канал5 Утрински Време Време

13 поврзани вести »

Владата сама ќе си го бира третиот оператор

Вест - 19.02.2005

УШТЕ ЕДНА СКАНДАЛОЗНА ПОДЕЛБА НА КОНЦЕСИЈА ЗА МОБИЛНА ТЕЛЕФОНИЈА Владата сака сама да си го избере третиот мобилен оператор. Пратениците вчера изгласаа амандман на Предлог - законот за електронски комуникации со кој Владата предлага концесијата за трет мобилен оператор да се додели според стариот ...

Владата го излажа Брисел за телекомот

Дневник

Владата лажно тврди дека нема монопол на „Телеком"

Утрински

„Матав" ја уценува Владата

Утрински

Владата ја лаже Европа за монополот на телекомот

Време

Вест Вечер Прес А1 Утрински Време Време Утрински

12 поврзани вести »

Полицијата го уапси убиецот, се трага по соучесниците

Дневник - 17.02.2005

РАСВЕТЛЕНО УБИСТВОТО НА ПРОДАВАЧКАТА ОД НАСЕЛБАТА ЧАИР Продавачката Ениса Тутиќ ја убил познат криминалец од Чаир, во чиј дом била пронајдена и рачна бомба "кашикара", соопшти МВР Полицијата го фати убиецот што во понеделникот ја застрелал во челото продавачката во дуќанот "Киви", на улицата ...

Уапсен убиецот на продавачката во Чаир

Време

Убиена за пари или ликвидирана оти ги препознала напаѓачите

Вест

Уапсен осомничен за убиство на продавачката во "Кивико"

Вечер Прес

Приведен осомничениот за убиство на Ениса Тутиќ

А1

Канал5 Вест Време Дневник Вечер Прес А1 Канал5

12 поврзани вести »

Од мал број корумпирани страда целото судство

Време - 19.02.2005

ЛЕНЧЕ СОФРОНИЕВСКА, ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА РСС Мери Јордановска Бавноста и неажурноста се карактеристики што често ги истакнуваат меѓународните организации, а ги признаваат и надлежните во македонското судство. САД подготвуваат список на незавршени судски случаи, како потврда на општите состојби.

Црната листа на судии - дело на Батлер

Време

Црната листа ги заплаши судиите

Време

Софрониевска: Судството пренагласено се напаѓа од сите

Вест

Црна листа на незавршени процеси, а не на судии!

Утрински

Утрински Вечер Прес А1 Време Утрински А1 Вест

12 поврзани вести »

Тројцата Македонци задржани во Габон се вратија во Скопје

А1 - 19.02.2005

Повторно дома. Откако 40 дена беа присилно држени во африканската држава Габон, пилотот Кирил Каевски и авиомеханичарите Александар Трпчевски и Александар Зориќ попладнево слетаа на скопскиот аеродром Петровец. Каевски вели дека тие и уште тројца Босанци, членови на екипажот, биле жртви на новата ...

Се вратија нашите од Габон

Канал5

Авијатичарите-заложници денеска се враќаат во Скопје

Дневник

Тројцата Македонци подготвени за враќање од Габон

А1

Летаме под оружје

Вест

Дневник Утрински Време Вечер Прес А1 Канал5

11 поврзани вести »

Месиќ повтори дека Хрватска ќе го најде Готовина до 17 март

А1 - 20.02.2005

Хрватскиот претседател Стипе Месиќ повтори дека Хрватска пред почетокот на разговорите за придржување во Европската унија, најавени за 17 март ќе го пронајде генералот Анте Готовина и по можност ќе го испорача на Хашкиот трибунал ако тој се наоѓа во државата.

Црвенковски присуствуваше на инаугурацијата на Месиќ

Утрински

Црвенковски на инаугурација на Месиќ

Време

Месиќ: Хрватска не направи се за решавање на воените злосторства

Вест

Месиќ: Паднавме на прашањето за воени злосторства

Утрински

Вечер Прес А1 Дневник Вечер Прес А1

10 поврзани вести »

Закопот на Харири со антисириски протести

Утрински - 17.02.2005

Либанците се простија од човекот што им го донесе мирот Луѓето неконтролирано плачеа, додека процесијата поминуваше низ улиците на Бејрут, исполепни со постери на сунитскиот милијардер ХАРИРИ - Десетици илјадници Либанци, некои извикувајќи антисириски слогани, вчера маршираа на погребната процесија ...

Солзи за Харири, клетви за Сирија

Дневник

Погребот на ал - Харири се претвори во демонстрации против Сирија

Вест

Погребан екс либанскиот премиер Рафик Харири

А1

Либан во молк по убиството на експремиерот

Утрински

Време Вест Дневник Утрински А1

10 поврзани вести »