TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-14 - 2005-02-20

Следната седмица ќе се сослушуваат сведоци

Вест - 19.02.2005

ЗАВРШИ РАСПИТОТ НА ЛЕКАРИТЕ ОСОМНИЧЕНИ ЗА СЛУЧАЈОТ КМЕТОВСКА Д-р Борче Антевски, еден од осомничените лекари за смртта на скопјанката која загина од куршум по новогодишната ноќ Наташа Кметовска, вчера неколку часа беше распрашуван пред истражен судија.

Непотребна тајност за случајот „Кметовска“

Време

Борче Антевски испрашуван за случајот Наташа Кметовска

А1

Случајот „Кметовска“ ќе се истражува во тајност

Време

Истрагата за смртта на Кметовска - службена тајна

Дневник

Вест Вечер Прес А1 Канал5

9 поврзани вести »

Кривичен совет ќе одлучува за притворот на обвинетите

Вест - 18.02.2005

СЛУЧАЈ "РАШТАНСКИ ЛОЗЈА" Одбраната на обвинетите за случајот "Раштански Лозја" на вчерашното судење повторно побара укинување на притворот и прифаќање на кауцијата за бранење од слобода. Ваквото барање беше повторно поставено како одговор на барањето на Обвинителството за повторно вештачење на ...

Адвокатите бараат ново вештачење

Дневник

Адвокатите бараат укинување на притворот

Вечер Прес

Зошто обвинителството барало ново вештачење за Раштански?

А1

Стојков го обвини Обвинителството дека подметнува докази

Дневник

Време Вест Вест Време

9 поврзани вести »

Димевски - нов претседател со акламација

Дневник - 19.02.2005

КОШАРКА - КФМ Даниел Димевски со акламација беше избран за нов претседател на Кошаркарската федерација на Македонија. Димевски, кој ја доби поддршката од 29 клуба, е шестиот претседател на КФМ, по осамостојувањето на Македонија.

Даниел Димевски нов претседател на КФМ

Утрински

Даниел Димевски прв човек на македонската кошарка

Вест

Сите гласови за Димевски

Вечер Прес

Даниел Димевски нов претседател на КФМ

А1

А1 Вест Дневник Утрински

9 поврзани вести »

Жителите на Моноспитово со тешки последици од поплавите

А1 - 18.02.2005

Во селото Моноспитово, 5 дена по невремето што го зафати струмичкиот регион, поплавени домови, дворови, обработливи површини и одводни канали, полни со вода, која никаде не истекува. Жителите - гневни и разочарани повеќе отколку што беа од ланските поплави.

За една година во Струмичко се случија четири поплави

Утрински

Одводните канали затнати со празни ветувања

Дневник

Неисчистени речни корита и одводни канали причина за поплавите во струмичко

А1

Сачево за 15 месеци по четврти пат поплавено

Вест

Утрински А1 Вечер Прес

8 поврзани вести »

ССМ ја обвинува Владата за погрешен одговор во прашалникот

Утрински - 19.02.2005

Реакција на Синдикатот за владиниот одговор за К-15 Владата дала погрешен одговор во европрашалникот, во поглавјето за економските критериуми, реагираат во ССМ. Таму стои дека во текот на преговорите со Синдикатот се предложило правото за регресот за годишен одмор, за исхрана и за испратнина при ...

Владата го измами Брисел

Време

ССМ нема да прифати укинување на хранарината и превозот

А1

Владата е против хранарина и превоз за буџетарите

Дневник

ССМ утре ќе каже што мисли за кратењето на хранарината и превозот

А1

А1 Дневник А1

8 поврзани вести »

Пациентите одбиваат да одат во Центарот за дијализа во Чаир

А1 - 18.02.2005

Клиниката за нефрологија да не ги праќа пациентите во Центарот за дијализа во Чаир, се додека не се адаптира простор во Воената болница, кој ни го вети Бучковски додека беше министер за одбрана, велат во здружението на бубрежно болни „Нефрон“.

Администрацијата поопасна од болеста

Дневник

Пациентите за дијализа ќе се испраќаат во Чаир

Време

Пациенти принудно се селат во Чаир

Дневник

Нефрологија ја укина дијализата во трета смена

Вест

Време Вечер Прес А1

8 поврзани вести »

Тезгите од Бит пазар ја окупираа и Чаршијата

Вест - 18.02.2005

СКОПСКИ ПАЗАР ПОСТАВУВА ТЕЗГИ КАЈ ЌЕ СТИГНЕ Тезгите се поставуваат и по тротоарите, сокаците на чаршијата, а и на самата улица 192, па на дуќанџиите им се оневозможува дотурот на производите до дуќаните. На тезгите се преселија и многу дуќанџии од Ча Тезгите што Скопски пазар ги поставува на Бит ...

Донаторите ќе се анимираат со четири вида проекти

Утрински

Во вторник донаторска средба за ревитализација на Чаршијата

Вест

Заштита на Чаршијата со 26 проекти

Вечер Прес

Исчистен и паркингот пред Старата Чаршија

Вест

Време Дневник Вест

8 поврзани вести »

ДПА И ПДП бараат повеќе набљудувачи во западна Македонија

А1 - 16.02.2005

ОБСЕ денеска им порача на лидерите на опозициската коалиција од албанскиот политички блок ДПА-ПДП, Џафери и Вејсели, да внимаваат на своето однесување на локалните избори - да нема нереди на денот на изборите, за тие да поминат во фер и демократска атмосфера.

СДСМ и ВМРО-народна задоволни од бројот на набљудувачите

Дневник

Почна набљудувачката мисија на ОБСЕ

Време

На локалните избори ќе се тестира зрелоста на државава

Утрински

Опозицијата бара двојно повеќе набљудувачи

Дневник

А1 А1 Вечер Прес

8 поврзани вести »

Фудбалот се лизна во Белград и Виена

Дневник - 18.02.2005

КУП НА УЕФА Шпанскиот првак Валенсија со победа стартуваше во одбраната на титулата во Купот на УЕФА и со 2-0 славеше над Стеауа во првиот меч од шеснаесетина-финалето. Во преостанатите 7 меча од средата гостите не забележаа триумф. Марко ди Вајо и Аимар ја "запечатија" победата.

Некоја друга Валенсија

Вест

Мечевите во сенка на нов расистички испад

Време

Само Валенсија на плус 2 против Стеауа

Утрински

Валенсија со победа ја почна одбраната на пехарот на УЕФА

А1

А1 Вест Дневник

8 поврзани вести »

Свети Валентин однесе милиони евра во Италија

Вест - 17.02.2005

РИМ - Празникот на вљубените, 14 февруари, стана вистински бизнис во Италија на што упатуваат податоците дека во пресрет на Свети Валентин се продадени 20 милиони чоколади во вредност од 120 милиони евра, и накит и други подароци за повеќе од 150 милиони евра.

Од Русија со љубов за Свети Валентин

Дневник

На бендисување во Брисел

Дневник

Свети Валентин или Свети Трифун

А1

Лозарите од Тиквешијата го прославија Св. Трифун

А1

Време Време Вечер Прес

8 поврзани вести »