TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-02-14 до 2005-02-20

Путин: Иран нема намера да гради нуклеарно оружје

Вест - 19.02.2005

МОСКВА, 19 февруари (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека е уверен оти Иран не се обидува да изгради нуклеарно оружје и дека Русија ќе ја продолжи нуклеарната соработка со Исламската Република. "Најновите постапки на Иран ја уверија Русија дека Иран навистина нема намера ...

Русија верува во "чесниотнуклеарен збор" на Иран

Дневник

Москва смета дека Иран не поседува атомско оружје

А1

Секој чекор е важен во танцот околу Иран

Дневник

Кој ќе влезе во Иран, ќе си ја најде бељата

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »

Чарлс и Камила ќе се венчаат во Гилдхол

Дневник - 19.02.2005

БРИТАНСКО КРАЛСКО СЕМЕЈСТВО Британскиот престолонаследник, принцот Чарлс и Камила Паркер Боулс нема да се венчаат во замокот Виндзор, туку во локалното градско собрание Гилдхол. Граѓанската церемонија ќе се одржи во Гилдхол на 8 април, а надбискупот од Кантербери, Роуан Вилијамс, ќе ја благослови ...

Елизабета ги строи Чарлс и Камила, а телохранителите снимаат порно

Време

Нема секс пред бракот!

Вечер

Кралицата му забрани на Чарлс да спие со Камила

Дневник

Кралицата му забрани на Чарлс да спие со Камила

А1

Утрински

6 поврзани вести »

Трговците согласни да се откажат од пластичните ќесиња

Време - 18.02.2005

ТРИБИНА - „МАКЕДОНИЈА БЕЗ ПЛАСТИЧНА АМБАЛАЖА“ <> Александра Џаџовска Елена Ристеска <> Синџирите супермаркети се готови не само да ја намалат употребата на пластичните ќесиња, туку и целосно да ги исфрлат од употреба. Тие сметаат дека може да се постигне договор во координација или супервизија на ...

"Македонија без пластична амбалажа"

Вечер

ОХРИД: Неуспешен обид за сепарирање на отпадот

Време

Македонија без пластична амбалажа

Време

Прилепчани бараат да се вратат зембилите

Време

Вест

6 поврзани вести »

Лош настап на нашите претставници на СП во нордиско скијање

А1 - 20.02.2005

Четворицата македонски претставници на Светското првенство во нордиско скијање денеска не ја завршија трката на двапати по 15 километри пурсуит. Златото го освои Винсент Витоз и стана првиот Французин кој бил светски шампион во нордиско скијање.

Ицоски со време за под 200 ФИС-точки

Вест

Нашите нордијци настапија на СП во Оберсдорф

А1

Македонците денеска стартуваат на 15 км слободно

Време

Нашите по олимписки норми

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Откажан концертот во Сараево

Време - 18.02.2005

МАКЕДОНСКА ФИЛХАРМОНИЈА Македонската филхармонија го одложи гостувањето во Сараево, кое требаше да се реализира од денеска до 20 февруари. Поради лошите временски услови и непроодноста на патиштата, гостувањето е одложено за крајот на идниот ...

Изградбата на културен комплекс кај МНТ не се доведува во прашање

Утрински

Се бара локација за концертна сала

Вечер

Приватниците отсвиреа фајронт за салата на Филхармонија

Дневник

Потребна е нова а не приспособена сала

Време

Дневник

6 поврзани вести »

Ќе се преигра меч што го наместил Хојцер

Време - 17.02.2005

ФУДБАЛ Роберт Хојцер, судијата-местач, кој е во центарот на вниманието за најголемиот скандал во германскиот фудбал, ќе биде под истрага на полицијата за 63 меча на кои тој ја делел правдата, објави Германската федерација (ДБФ).

Ќе се преигра меч од втората Лига на кој диригирал Хојцер

Дневник

Мидлзборо вовлечен во „германскиот скандал“

А1

Хрватските браќа Шапин - главни местачи

Дневник

Полицијата го уапси „местачот“ Хојцер

Време

Дневник

6 поврзани вести »

Шевченко пак го одби Абрамович

А1 - 18.02.2005

Носителот на Златната копачка за најдобар европски фудбалер во 2004 година, Украинецот Андриј Шевченко ја одби и новата понуда на газдата на Челзи Роман Абрамович. Италијанските медиуми јавија дека рускиот милијардер разговарал со напаѓачот на Милан, но без резултат.

Ѕвездите собраа три милиони долари

Време

Фудбалските sвезди собраа 10 милиони долари

Вест

Роналдињо - Шевченко 6:3

Утрински

Продадени само 36.000 влезници

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Писателите си ги зедоа наградите

Вест - 16.02.2005

Двете дами писателките Катица Ќулавкова, нејзината млада колешка Лидија Димковска, и нивните колеги Науме Радическли и Владо Димовски вчера во нивната асоцијација Друштцворто на писателиоте на Македонија им беа врачени годидишните нагаради за најдобри книги што тие ги напишале минатата година.

Писателскиот влог немерлив со дневнополитички аршини

Време

Врачени годишните награди за литература

Утрински

Врачени наградите на Ќулафкова, Димковска, Радически и на Димовски

Дневник

Врачување на традиционалните награди на ДПМ

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

МЗТ Скопје подобар од актуелниот првак Фершпед Работнички

А1 - 19.02.2005

Кошаркарите на МЗТ Скопје го изненадија актуелниот првак Фершпед Работнички во салата Градски Парк во дербито од продолжението на сезоната во првата лига. Натпреварите од овој тип уште еднаш потврдија дека моментната разлика во квалитетот и прогнозите важат само на хартија.

Вечните ривали го отвораат пролетниот дел

Време

Вардар Осигурување по тронот на "шпедитерите"

Вест

И Фершпед Работнички во полуфиналето

Време

Фершпед Работнички - четврти полуфиналист

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

Трасата на АМБО во Македонија нема да се менува

Вест - 18.02.2005

ВЛАДАТА ГИ ОТФРЛА НАЈАВИТЕ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЕКОНОМИЈА Владата не размислува за промена на трасата туку очекува од Министерството за економија само информација за понатамошното реализирање на обврските од Меморандумот за разбирање што лани во Софија го потп Нема да има никаква промена на ...

АМБО останува на старите патеки

Дневник

Владата нема да дозволи промена на трасата на нафтоводот АМБО

Канал5

Трасата за нафтоводот АМБО сеуште не е конечно утврдена

Канал5

На проверка трасите на АМБО низ Македонија

Утрински
5 поврзани вести »