TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-14 - 2005-02-20

И тазе бизнисмените бараат место во економскиот совет на Бучко

Вест - 19.02.2005

СОЈУЗОТ НА СТОПАНСКИ КОМОРИ ВО ОФАНЗИВА Сојузот на стопански комори на вчерашната средба со премиерот Бучковски и вицепремиерот Јорданов побарале да имаат двајца претставници во владиниот економски совет, како и во Советот на Народна банка каде се Сојузот на стопански комори на вчерашната средба со ...

Правата на работниците не се крателе, туку се модернизирале

Утрински

Бучковски и Јорданов на филм го видоа Маврициус

Време

Стопанствениците сакаат да влезат во Народна банка

Дневник

Сојузот на стопански комори бара намалување на давачките

А1
5 поврзани вести »

Новоизбраните судии дадоа свечени изјави

Утрински - 17.02.2005

ЗАКЛЕТВА Новоименуваните претседатели на основните судови во Скопје, Куманово и Тетово - Добрила Кацарска, Селвер Исмани и Џемајли Арифи - вчера во Собранието потпишаа свечени изјави. Првите луѓе на спомнатите судски институции се обрзаа дека чесно и достоинствено ќе ја извршуваат судиската работа.

Тројца нови претседатели на основни судови дадоа заклетва

А1

Нови претседатели на судовите во Скопје, Куманово и во Тетово

Време

НОВОИЗБРАНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛИ НА ОСНОВНИТЕ СУДОВИ ДАДОА ЗАКЛЕТВА

Канал5

Назначени нови претседатели на 3 Основни судови

А1
5 поврзани вести »

Калифорниските пастрмки со фломастер стануваат охридски

Време - 18.02.2005

ТУРИСТИТЕ ЛЕСЕН ПЛЕН НА ИЗМАМНИЦИТЕ Вештите охридски продавачи на калифорниските пастрмки со фломастер им додаваат црвени дамки, кои се специфични за ендемската охридска пастрмка, и ги продаваат како охридски, најчесто на странци, по цена од 1.000 до 1.500 денари за килограм, предупредуваат ...

Со фломастер, калифорниска, станува охридска пастрмка!

Вечер Прес

Ивица Коларов направи највкусна пастрмајлија

Дневник

Во Велес на пита пастрмајлија

Вест

Мерак за велешки пастрмајлии

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Фатен убиец баран со десетина потерници

Време - 18.02.2005

ВО ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА Познат скопски криминалец, осомничен за убиства и за повеќе други тешки кривични дела, во вторникот бил фатен во полициска акција во непосредна близина на неговиот дом на улицата Џон Кенеди, во Чаир. Како што информираат од МВР, станува збор за Реџеп Рахман (29), наречен Земра.

Уапсен убиецот од Француските гробишта

Дневник

Коцкар убивал, крадел и се тепал со полицајци

Вест

Уапсен осомничен за минатогодишното убиство кај Француски гробишта

Вечер Прес

Фатен "тежок" криминалец со 67 кривични пријави

Канал5
5 поврзани вести »

Парите од јануарските боледувања во март

Вест - 17.02.2005

ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО ПОЧНА ДА РАБОТИ ПО НОВА ШЕМА Наместо преку пошта, како што беше досега, парите за боледувањата на осигурениците ќе им се исплатуваат преку штедна книшка или на тековна сметка. Во Фондот велат дека доцнењето со исплатите е резултат и на не Боледувањата чија документација е ...

Задоцнетите боледувања ќе се исплатат во почетокот на март

Утрински

Јануарските боледувања ќе се исплатуваат во март

Вечер Прес

Седум дена за грип, две недели по операција на синуси

Вечер Прес

Лекарите против шаблон за боледувањата

Дневник
5 поврзани вести »

Украле два тона цигари, пријавиле грабеж

Вест - 19.02.2005

МОНТИРАНО РАЗБОЈНИШТВО ВО СКОПЈЕ Полицијата вчера им поднела кривични пријави на Шенол Р. (31), Елвис С. (26) и на Драгиша Н. (32), сите од Скопје, поради сомневање дека скроиле план и со монтирано разбојништво си присвоиле 1.850 килограми цигари.

Зошто цигарите завршиле кај таткото на Пеце Наумовски?

Дневник

Братот на Пеце Наумовски вмешан во кражба на цигари

Време

Фатени “Фалц" разбојници

Вечер Прес

Тон украдени цигари најдени кај Пеце Наумовски

Дневник
5 поврзани вести »

Нема казнен билет во автобус, ако приватниците возат за 20 денари

Вест - 18.02.2005

ЈСП НЕ ПРИФАЌА ДВОЕН АРШИН ВО ЈАВНИОТ ПРЕВОЗ Ако градот не гарантира дека казнениот билет ќе важи и во приватните автобуси, и ние нема да го воведеме, порачуваат од ЈСП ЈСП"Скопје" нема да воведе казнен билет од први март, ако градските власти не гарантираат дека ќе се фискализираат кај сите ...

Групна тепачка на малолетници во автобус на ЈСП

Дневник

Екоавтобуси од идниот месец

Вест

Гази Баба бара повеќе автобуси, ЈСП вели не

Дневник

Автобусите се тркаат по улиците и ги забораваат патниците

Вест
5 поврзани вести »

Пожар во џамија однесе 59 животи

Утрински - 16.02.2005

Неисправна греалка предизвика трагедија во Техеран ТЕХЕРАН - Во понеделникот во една џамија во Техеран, поради неисправна работа на електрична греалка која предизвика пожар, загинаа 59 лица, а повеќе од 200 се повредени, кога таа била преполна со верници, собрани на молитва за време на големиот ...

Пожар во џамија во Техеран, 59 мртви

Вест

Пожар во џамија уби 59 Иранци

Време

Греалка запали 59 луѓе во џамија

Дневник

59 лица загинаа во пожар во иранска џамија

А1
5 поврзани вести »

Манастирите - наша духовна тврдина

Време - 18.02.2005

ПРОМОЦИЈА НА „МАТИЦА“ Луксузно опремената монографија „Македонски манастири“ од Димитар Ќорнаков, промовирана вчера во соборниот храм „Св. Климент Охридски“, е дополнето издание на истоимената книга од 1991 година. Богато опремена, со 220 колор-фотографии, на 270 страница, монографијата го ...

Земја со најмногу цркви на метар квадратен

Вечер Прес

Промоција на монографија за македонските манастири

Вест

Монографија "Македонски манастири" од Димитар Ќорнаков

Дневник

Промоција на монографијата „Македонски манастири“

Време
5 поврзани вести »

Проектот Бунарџик е на добар пат да пропадне

А1 - 20.02.2005

Проектот Бунарџик е на добар пат да пропадне. По два дена разговори со Владата, нема договор за клучното барање на Британците да ја добијат слободната економска зона во трајна сопственост. Фирмата „Глендори естејт“ сака да купи дел од зоната за 3,5 евра метар квадратен или за околу 70 илјади евра.

Судбината на Бунарџик незвесна

Канал5

Пропадна ли проектот Бунарџик по втор пат?

Канал5

Велшаните бараат сопственост над земјиштето

Вечер Прес

Газдите од Глендор Естејд во Скопје да чујат одлуката на Владата за Бунарџик

Канал5
5 поврзани вести »