TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-14 - 2005-02-20

Јаница Костелиќ го превзема врвот

А1 - 19.02.2005

Алпските скијачи по светското првенство повторно на патеките во завршницата на сезоната во светскиот куп. Доминација на Автрискиот тим во Гармиш и во Оре каде што славеа Михаела Дорфмајстер и Михаел Валхофер. Јаница Костелиќ го превзема врвот а Боди Милер останува таму во вкупниот поредок.

Ивица Костелиќ ќе тепа по утката на СП

Дневник

Три од три за Јаница Костелиќ

Време

Јаница Костелиќ во галеријата на славните

Утрински

Тимското злато за Германија

Време
5 поврзани вести »

Трасата на АМБО во Македонија нема да се менува

Вест - 18.02.2005

ВЛАДАТА ГИ ОТФРЛА НАЈАВИТЕ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЕКОНОМИЈА Владата не размислува за промена на трасата туку очекува од Министерството за економија само информација за понатамошното реализирање на обврските од Меморандумот за разбирање што лани во Софија го потп Нема да има никаква промена на ...

АМБО останува на старите патеки

Дневник

Владата нема да дозволи промена на трасата на нафтоводот АМБО

Канал5

Трасата за нафтоводот АМБО сеуште не е конечно утврдена

Канал5

На проверка трасите на АМБО низ Македонија

Утрински
5 поврзани вести »

Запленети 8.000 лажни евра

Време - 19.02.2005

ТЕТОВО Тетовската полиција при претрес на семејна куќа и на приватна продавница завчера нашла 40 фалсификувани банкноти од по 200 евра. Полицискиот претрес бил извршен по налог на истражен судија поради сознанија дека сопственикот на куќата и на продавницата поседувал лажни девизи.

Расветлен обид за убиство,откриени фалсификувани девизи и денари

Дневник

Битолчанец фалсификувал 200 000 италијански лири

Вест

Разменувал фалсификувани италијански лири за денари

Дневник

Камионџија од Србија осуден оти подметнал лажни евра

Дневник
5 поврзани вести »

Маратонецот Голо утре стартува од Мостар

Дневник - 19.02.2005

на местото на авионската несреЌа ПОЧНУВА МЕМОРИЈАЛниот ултрамаратон "траЈковски" во ОрганизациЈа НА "ДНЕВНИК" Досега не сум трчал на толку долга патека, но убеден сум дека ќе издржам, вели ултрамаратонецот од Мостар Мостарскиот ултрамаратонец Александар Голо е целосно подготвен задутре да го почне ...

Само 3 семејства ќе патуваат со Бучковски во Мостар

А1

Семејствата на загинатите ќе ја бојкотираат церемонијата во Мостар

Дневник

Само две семејства го слушнаа планот за одење во Мостар

А1
4 поврзани вести »

Сомнеж кај јавноста за победата на Вучиќ на Евросонгот

А1 - 20.02.2005

Изборот за песна на Евровизија не само што ги скара таборите на Александра Пилева и победникот Мартин Вучиќ, туку уште еднаш создаде незадоволство и сомнеж кај јавноста, која гласаше поинаку од жирито. А1 од учесници на изборот дознава дека по завршувањето на гласањето дошло до вербална пресметка ...

Скандал на домашниот избор на песна за Евровизија

Канал5

Македонски избор за песна на Евровизија 2005

Вест

За победникот ќе се гласа во два круга

Дневник
4 поврзани вести »

Оливер Петров сам се пријавил кај истражен судија

Дневник - 18.02.2005

СЛУЧАЈ "ВЕРУШЕВСКИ" Оливер Петров, еден од четворицата осомничени дека го раниле Александар Верушевски (18), син на разузнавачот Зоран Верушевски, вчера сам се пријавил кај истражен судија. Петров, со Александар Василевски и со уште двајца напаѓачи, на 2 јануари на паркингот на улицата Анкарска, ...

Сам се предаде во Судот

Вест

Се расплетува случајот во кој беше повреден синот на Верушевски

А1

ОЛИВЕР ПЕТРОВ ОСОМНИЧЕН ЗА ПУКАЊЕТО ВРЗ ВЕРУШЕВСКИ САМ СЕ ПРЕДАДЕ ВО СУДОТ

Канал5
4 поврзани вести »

Момче со нож им се нафрлило на наставниците во основно училиште

Дневник - 15.02.2005

НАПАДИ ВО ЈАПОНИЈА И САД Седумнаесетгодишник вчера уби еден наставник и рани две жени во основно училиште во Јапонија, јави Ројтерс. - Момчето влегло во училиштето и им рекло на вработените да го однесат до канцеларијата на наставниците.

Тинејџер убил наставник во јапонско училиште

Вест

Момче уби наставник

Вечер Прес

Тинејџер уби наставник во училиште во Јапонија

А1
4 поврзани вести »

"Саса" повторно на продажба

Дневник - 19.02.2005

ДОВЕРИТЕЛИТЕ СО КОНЕЧНА ОДЛУКА Доверителите на "Саса" на вчерашното собрание во Основниот суд во Кочани одлучија да се распише нов тендер за продажба на рудникот и да не се потпишува купопродажбен договор со словенечкиот бизнисмен Блажо Тасев, кој беше избран за најповолен понудувач на претходниот ...

Ќе се распишува нов тендер за продажба на Саса

А1

Арамија четири години крадел од рудник

Дневник

Четири години крадел од рудникот "Саса"

Вест
4 поврзани вести »

Наркодилер на 500 кила хашиш екстрадиран од Бугарија во Македонија

Вест - 19.02.2005

Бугарскиот Интерпол завчера и го предаде на Македонија Насер Зибери (39), кој по потерница го бараше македонската полиција поради шверц на хашиш и лекови. Зибери лани во декември успеа да избега кога на граничниот премин Ќафасан беше огранизирана акција и беа запленети 500 килограми хашиш и над 100 ...

Екстрадиран еден, фатен уште еден македонски наркодилер

Време

Екстрадиран организатор на шверц на половина тон хашиш

Вечер Прес

Бугарскиот Интерпол го испорача македонскиот државјанин Насер Зибери

А1
4 поврзани вести »

Гудјонсен една недела без плата поради пијанство

Дневник - 16.02.2005

фудбал Напаѓачот на Челси, Ејдур Гудјонсен, една недела ќе работи без да му биде исплатен трудот, откако раководството на лондонскиот фудбалски гигант реши да го казни поради возењето во пијана состојба во раните утрински часови.

Гудјонсен - херој, Бити - трагичар

Време

Челзи се измачи против 10. фудбалери на Евертон

Утрински

Гол по гол - до титулата

Дневник
4 поврзани вести »