TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-21 - 2005-02-27

Mеморијална богослужба за претседателот Трајковски

А1 - 27.02.2005

Верниците, најблиските, но и сите оние што го почитуваа и познаваа трагично загинатиот претседател Трајковски како верник, денеска точно напладне се собраа во Македонскиот Народен Театар на меморијалната богослужба. Роднини, пријатели или другари од детството за сите претседателот беше човек со ...

Една година од смртта на претседателот Борис Трајковски

А1

Голо доби признание од Вилма Трајковска

А1

Трајковски е неповторлив претседател

Време

Болката изгради мост на разбирање

Дневник

Канал5 Утрински Дневник Време Утрински Време Време Време

70 поврзани вести »

Македонија се уште во "шума"

Вечер Прес - 26.02.2005

"Иако Македонија го предаде Прашалникот во Брисел на Денот на љубовта и врската со ЕУ доби во длабочина, тие се уште се далеку од својата свадба", го почнува својот најнов извештај за Македонија, Меѓународната кризна група што излезе вчера.

Актерките од "Забранета љубов" разголени

Вечер Прес

Странци купуваат ракети на "црно"!

Вечер Прес

За пратеници како за "бездомници"!

Вечер Прес

Тетово "поцрвене" со знамиња

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

64 поврзани вести »

Пенов со градска конвенција во МНТ

А1 - 27.02.2005

Се што сум ветил сум исполнил, рече Пенов држејќи ја в рака брошурата од ветувањата дадени на локалните избори пред четири години. На вечерашнава градска конвенција Пенов барајќи го гласот на скопјани за уште еден мандат, трет по ред рече дека има неколку мотиви за тоа.

Ветено – сторено на јавна промоција вечерва во МНТ во Скопје

Канал5

Уште 14 дена граѓаните на Македонија ќе слушаат лажни ветувања и патетични приказни.

Канал5

Трифун Костовски во посета на чаирчани

Канал5

Трифун Костовски во дресот на Љубчо Георгиевски

Дневник

Утрински Вечер Прес А1 Дневник Утрински Канал5 Утрински Време

50 поврзани вести »

За МРТВ победник е Вучиќ, за „М2“ одлуката е смешна и невалидна

Време - 26.02.2005

ЕВРОВИЗИСКИ ЕПИЛОГ ИЛИ ДОПРВА НОВИ СКАНДАЛИ Ѓорге Стојанов Победник на домашниот избор на песна за „Евровизија 2005“ е Мартин Вучиќ со песната на неговиот татко Драган - „Ти си сон“. Ова е последната и дефинитивна одлука на организаторот МРТВ.

Мартин Вучиќ ќе оди во Киев

Утрински

Мартин Вучиќ оди во Киев

Дневник

Мартин оди на Евросонг 2005

Вечер Прес

Мартин Вучиќ ќе не претставува во Киев

А1

Вест Време Утрински Канал5 Време Време Време Дневник

39 поврзани вести »

Бучковски: „На регионот му е потребна соработка и инвестиции“

А1 - 27.02.2005

Македонскиот премиер Владо Бучковски во интервјуто дадено за новинската агенција „Танјуг“ истакнува дека регионалната економска соработка и странските инвестиции се од исклучително значење за сите земји во регионот, но оти тие не се остварливи без стабилна безбедносна состојба, на која влијае ...

Бучковски во офанзива за демаркација на границата со Косово

А1

ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ УТРЕ ВО БЕЛГРАД КАЈ ТАДИЌ И КОШТУНИЦА, В СРЕДА ВО ПРИШТИНА КАЈ РУГОВА И ХАРАДИНАЈ

Канал5

СДСМ најавува победа во "бастионот" Центар

Дневник

Костовски: Бесплатно ќе го советувам Бучковски за економија

Утрински

Утрински Дневник Време Вест Време Канал5 Утрински Дневник

31 поврзани вести »

Продолжува штрајкот на железничарите

А1 - 27.02.2005

Директорите отпремуваат возови - железничарите штрајкуваат. Ова е денешна слика во Македонски железници. Во обид да го разбие штрајкот првиот човек на железница Стојан Наумов им дал наредба на шефовите сами да ги испраќаат возовите. Но денеска не сообраќаше ниту еден.

ССМ: „Владата нема слух за предлозите за законот за работни односи“

А1

8 луѓе од двата синдикати на МЖ добија откази

А1

Нови отпуштања во Стопанска банка и во "Кјуби"

Дневник

Повторно блокада на железничкиот сообраќај

Утрински

Дневник Утрински Дневник Време А1 А1 А1 А1

29 поврзани вести »

Словачка протера двајца Чеси кои протестираа против Буш

А1 - 26.02.2005

Словачката власт минатата ноќ ги протера двајцата Чеси кои за време на посетата на претседателот на САД Џорџ Буш на Братислава го запалија американското знаме. Полицијата ги уапсила двајцата Чеси кога за време на говорот на Буш пред Словаците на 24-ти февруари го запалија американското знаме од ...

Буш и Путин разменијадефиниции за демократија

Дневник

Чеси, Словаци и Унгарци без визи во САД!

Вечер Прес

Најзагрижени за сопствените народи

Вечер Прес

Буш и Путин за нови мерки против нуклеарниот тероризам

Утрински

Вест Вест А1 А1 Утрински Дневник Вест Утрински

29 поврзани вести »

Се контролираат финансиите на „Зегин“ за цела 2004

Време - 25.02.2005

СКАНДАЛ „ДОНИРАНИ ЛЕКОВИ“ Управата за јавни приходи ја прошири контролата во „Зегин“, а првите резултати од неа се очекуваат наредната недела, велат во УЈП. Даночните инспектори и финансиските полицајци наместо да ја преиспитуваат само донацијата на лекови за настраданите во Шри Ланка, како што ...

Царината го тужи "Зегин"

Дневник

Бирото за стоковни резерви намирисало кусок во магацините на Зегин

Време

Ќе се запалат лековите на „Зегин“

Утрински

Цунами врз хуманоста

Вечер Прес

Канал5 Вест Дневник Утрински Време Дневник Утрински Утрински

20 поврзани вести »

Бошковски може да биде осуден на 40 години затвор

А1 - 26.02.2005

Љубе Бошковски може да биде осуден на максималната казна според хрватските закони од 40 години затвор - доколку Истарското обвинителство докаже дека поранешниот министер за внатрешни работи е виновен за соизвршителство на 7 тешки убиства во Раштански Лозја.

Хрватска ќе му суди на Бошкоски

Утрински

Бошковски во притвор за да биде на дофат на Хаг

Дневник

Бошковски е обвинет за соизвршителство во „Раштански Лозја“

Време

Наслови во хрватските медиуми ,,Љубе Бошковски е обвинет за ликвидација на седум економски емигранти,,.

Канал5

Вечер Прес А1 Дневник Канал5 Вечер Прес Вечер Прес Канал5 Дневник

19 поврзани вести »

Борозан: Приватизацијата на ЕСМ требаше одамна да заврши

Време - 26.02.2005

ВЛАСТА СИ ЈА ТУРКА ПРОДАЖБАТА НА „ЗЛАТНАТА КОКОШКА“ Мирче Котевски Приватизацијата на „Електростопанство на Македонија“ досега требаше да заврши, а не допрва да почнува. Процесот за кој моментно Владата го подготвува теренот воопшто не е избрзан, туку е почнат уште во 2000 година од кабинетот на ...

ЕСМ се продава за да се вратат старите долгови на државата

Дневник

По бројните забелешки околу начинот за продажба на ЕСМ, на истата тема денеска се огласи и синдикатот на финансиски работници

Канал5

Струјата може да се плаќа и со при-пејд картички

Утрински

Граѓаните ќе работат само за струјата

Време

Утрински Дневник Дневник Време Време Дневник Утрински А1

18 поврзани вести »