TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-21 - 2005-02-27

За ФФМ случајот „Андора“ е медиумски монтиран

Време - 23.02.2005

ФУДБАЛ - ХАРАЛАМПИЕ ХАЏИРИСТЕСКИ Написот во шпанскиот дневен весник „Ел мундо депортиво“ во врска со наводно наместениот меч помеѓу Андора и Македонија (1-0) бил всушност преземен од веб-страницата „Реалитѕ Мацедониа“, која превела текст од македонски медиум.

За ФФМ случајот "Андора" е затворен

Вест

МИА не објави вест за нерегуларности во мечот со Андора

Дневник

ФФМ демантира дека имало лажирање на мечот со Андора

Утрински

Обвинителот и МВР да влезат во игра

Дневник

Вечер Прес А1 Дневник Време Утрински Вечер Прес Утрински Вест

16 поврзани вести »

Георгиевски: „Она што го браневме 2001, СДСМ го даде на зелена маса“

А1 - 27.02.2005

Новите закони за децентрализација, територијална организација, како и нови овластувања на локалната власт ќе бидат трагични за цела Западна Македонија. Ако СДСМ продолжи да се однесува вака кон овој регион од државата тоа може да доведе само до едно – карта во еден правец за иселување на ...

Георгиевски: Струга е нашата национална трагедија

Време

Георгиевски: Албанците ќе не направат малцинство

Утрински

Георгиевски: Во западна Македонија се врши етничко чистење

Време

Георгиевски: „Струга не смее да ги бојкотира изборите“

А1

Време Вест Утрински Вечер Прес Вечер Прес А1 А1 Време

16 поврзани вести »

Папата упати благослов од болничката соба

А1 - 27.02.2005

Поглаварот на Римокатоличката црква папата Јован Павле Втори не им се обрати на верниците на традиционалната неделна молитва на плоШтадот Свети Петар во Ватикан, но се појави на прозорецот од својата болничка соба од каде ги благослови собраните верници.

Папата нема да се појави на традиционалната неделна миса

А1

Папата дише без помош на респиратор

Утрински

Папата дише преку црево

Време

Папата не може да зборува,но може да ја раководи Црквата

Дневник

Вечер Прес А1 Утрински Дневник Утрински Вест Време Вечер Прес

16 поврзани вести »

Состојбата во здравството постојано се влошува

А1 - 26.02.2005

Состојбата во здравството постојано се влошува, владата незнае каде одат парите и потребни се итни реформи - ваква состојба во македонското здравство констатираа преставниците на ММФ, поради што - за нов аранжман, ќе мора да се преговара уште еднаш.

Каде ќе не одведе стенд-бај договорот?

Дневник

Здравството болно ја прими критиката од Розвадовски

Дневник

Парите од ЕСМ за платниот биланс

Дневник

Розвадовски разочаран од реформите во здравството

Вест

Време Утрински Вечер Прес А1 Канал5 Дневник Утрински Време

14 поврзани вести »

Плус десет, гаранција за спокојна романтична пролет

Утрински - 26.02.2005

В недела со мечевите од 18. коло продолжува домашното фудбалско првенство. Работнички К. има голема предност САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Во сенка на изборот за селектор на македонската репрезентација и аферата иАндорааи, викендот на фудбалските терени во Македонија со мечевите од 18 коло стартува пролетниот ...

Работнички и Вардар ќе го направат првенството интересно?

Време

Нурединоски на проба во Грција

Време

Харис Факиќ меѓу Русија, Украина и Македонија

Утрински

Ндерим Неџипи потпиша договор со Вардар

Утрински

Вест Вест Време Дневник Дневник Време Утрински Време

14 поврзани вести »

Mакедонскиот баритон Борис ТрајановТитулата ја доби наградата уметник на мирот на УНЕСКО

Канал5 - 27.02.2005

Наградата му ја врачи генералниот директор на УНЕСКО Коичиро Мацура. Оперскиот пеач Борис Трајанов е првиот македонец носител на титулата уметник на мирот. Оваа престижна титула се доделува на меѓународно познати личности, коишто преку нивната кариера и Наградата му ја врачи генералниот директор на ...

Борис Трајанов стана уметник на мирот

Дневник

Борис Трајанов и "Танец" ја воодушевија француската публика

Утрински

"Наградата му ја посветувам на својот народ"

Вечер Прес

Борис Трајанов на концерт во УНЕСКО

Дневник

А1 Утрински Дневник А1 Вест Време Канал5 Дневник

13 поврзани вести »

Дескоска: „Реформите во судството се еден од врвните приоритети“

А1 - 27.02.2005

Мислам дека и политичките партии кои седат во парламентот треба да бидат свесни за значењето на овој процес не само од аспект на евроинтеграционите процеси, туку од аспект на потребата на граѓаните, заради тоа што граѓаните секој ден се соочуваат со политички зависни судии и се среќаваат со ...

Црвенковски обвинет дека се меша во судството

Утрински

Црвенковски ја урива судската независност

Време

Старосна граница "клуч" за успешно судство?!

Дневник

ВМРО-Народна против мешање на Црвенковски во судските реформи

А1

Дневник Време Вест Дневник Утрински Време А1 Вест

13 поврзани вести »

ДПА ПДП на средба со граѓаните од Чаир

Канал5 - 27.02.2005

Дете од прво одделение да ги правеше границите на општина Чаир, ќе ги направеше подобро, барем Чаир ќе излезеше на брегот на Вардар, рече Исмет Рамадани на вечерашната средба на коалицијата ДПА-ПДП со граѓаните на општина Чаир.

Нема да има криза во Македонија, туку во ДПА

Дневник

Тетово е дел од триаголникот со Приштина и со Тирана

Време

Тетово со Приштина и со Тирана

Дневник

Мендух Тачи најави нова криза во земјата

Дневник

Утрински Дневник Дневник Утрински Вест Утрински Вечер Прес А1

13 поврзани вести »

Ние ве признавме, вие решете си го спорот со Грција

Време - 26.02.2005

ИНТЕРВЈУ СО БРИТАНСКИОТ АМБАСАДОР РОБЕРТ ЧЕТЕРТОН ДИКСОН Боби Христов Неговата земја деновиве е во фокусот на вниманието на македонската јавност. Британскиот амбасадор во Македонија, Роберт Диксон, смета дека клучот е Грција и Македонија да работат заедно за да постигнат заемно прифатливо решение ...

Референцата ФИРОМ важи за меѓународните форуми

Дневник

Мекшејн: Скопје и Атина треба поскоро да го решат проблемот со името

Утрински

Нов поход за името

Време

Британската политика за името е непроменета

Вечер Прес

Дневник Утрински Вест Време Вечер Прес А1 Канал5

12 поврзани вести »

Вајгел ќе советува, Владата ќе одлучува

Време - 26.02.2005

ГЕРМАНСКИОТ ЕКСПЕРТ СО ДОЛГОГОДИШНА ПРОГРАМА Теодор Вајгел, германскиот експерт кого премиерот Владо Бучковски го ангажира како советник, на Владата ќе и предложи програма за работа за повеќе години. Вајгел сака со програмата и со своите совети да и помогне на Владата во годините што следуваат за ...

Вајгел ќе советува, Владата ќе решава

Дневник

Вајгел ќе ја внесе Македонија во ЕУ

Вечер Прес

Вајгел ја почна својата советничка работа

А1

Тео Вајгел пристигна во Скопје

Време

Канал5 Канал5 А1 Дневник Вечер Прес Канал5

11 поврзани вести »