TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-21 - 2005-02-27

Лажна закана за бомба во населбата Јане Сандански

А1 - 25.02.2005

Лажна закана за подметната бомба во зграда во скопската населба Јане Сандански ги исплаши станарите, а ги мобилизира антитерористичките единици. Анонимен јавувач околу 11 часот по телефон ја предупредил полицијата дека е поставена експлозивна направа во зградата 10 на Владимир Комаров.

Лажна бомба, вистинска паника

Дневник

Анонимка за бомба во "Алуминка"

Вест

Лажна бомба ја испразни „Алуминка“

Време

Лажна пријава за бомба во штабот на Трифун Костовски

Утрински

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Митинг на Здружената опозиција во Струмица

А1 - 27.02.2005

Секој ден сме биле се поблиску до целта и со цел памет секој ден ги убедуваат граѓаните за тоа па ако е дното целта јас се согласувам. Во тој случај поблиску сме до целта, меѓутоа во оваа безработица, кога невработеноста порасна од 31 на 38%, кога секој ден се отпуштаа луѓе, кога земјоделците се во ...

Здружената опозиција со митинг во Тетово

А1

Груевски: По локалните, ќе ги добиеме и парламентарните избори

Утрински

Шапкар ќе бара посебен закон за Охрид

Дневник

Груевски: Ќе ја освоиме локалната власт

Време

Вечер Прес А1

7 поврзани вести »

„Папокот“ е позитивна слика за Балканот

Време - 25.02.2005

ВЕНКО АНДОНОВСКИ ВО БЕЛГРАДСКИ „ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ“ Првата причина за успехот на романот е што во Македонија, конечно, се појави дело што нуди многу позитивна слика за Балканот, во време кога сатанизацијата на овој дел на светот е еден од омилените економски, политички и естетски пристапи според кој ...

"Папокот на светот" вечерва во Нови Сад

Дневник

„Папокот...“ пречекан со овации

Време

"Папокот..." вечерва во Српско народно позориште во Нови Сад

Вест

„Папокот на светот“ во Народно позориште во Белград

А1

Време Вест

7 поврзани вести »

Уапсените трговци со оружје од Пирок пуштени на слобода

Вест - 24.02.2005

ТЕТОВСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО СЕ ЖАЛИ НА ОДЛУКА НА ИСТРАЖЕН СУДИЈА Селим Ферати (58) и неговите двајца синови Беки (33) и Сенад (29), по откривањето на големиот арсенал оружје пред три дена во нивната куќа во тетовското село Пирок беа задржани од полицијата само 24 часа, а ист Основното јавно ...

Еден во притвор, тројца на слобода

Вечер Прес

Арсенал оружје најден во Тетовско

Време

Запленети 1.000 куршуми и седум рачни бомби

Дневник

Уапсени татко и тројца синови со бомби и муниција

Вест

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Шарпланинците во рацете на Малус и Трмчиќ

Дневник - 24.02.2005

СКИЈАЊЕ - 34. ШАРПЛАНИНСКИ КУП Словенечкиот алпски скијач Миха Малус, минатогодинашен победник на Шара-купот во вкупен пласман кај мажите, ја одбрани титулата и сезонава, победувајќи во слалом, а патеката ја извози за 1:29,22 минута.

Тренчиќ и Миха Маус победници на Шарпланинскиот куп

А1

Откажана вчерашната трка на Шара-купот

Време

Откажана првата трка поради невреме

Дневник

Новата снежна покривка не дозволи старт на првата трка

Вест

А1 Утрински

7 поврзани вести »

Директорите на Поштенска најверојатно ќе ги избираат новите газди

Утрински - 26.02.2005

На вчерашната седница на УО повторно не излегоа нови имиња Познато е дека во игра се Еуростандард банка и Тутунска банка како можни идни сопственици Иако беше најавено, и вчера не дојде до избор на нови директори на Поштенска банка, на кои веќе два месеца чека гувернерот на НБМ, Петар Гошев.

Се чека на исходот од преговорите со инвеститорите

Вечер Прес

Се разгорува битката за Поштенска банка

А1

НБМ ќе избира директор на Поштенска банка од пет кандидати

Дневник

Еуростандард, Тутунска и Комерцијална преговараат за купување на Поштенска

Утрински

Вечер Прес Канал5

7 поврзани вести »

ВМРО-НП: „МКГ да направи посеопфатна анализа за корупцијата“

А1 - 27.02.2005

Меѓународната кризна група до 2002 година издаваше цели книги и брошури затоа што некој изјавил дека некој носител на јавна функција е корумпиран, а во годинешниот извештај само во една реченица е спомната корупцијата и тоа како причина за оставката на поранешниот премиер Хари Костов, вели Ѓорѓи ...

ВМРО-НАРОДНА реагира на последниот извештај на Меѓународната кризна група.

Канал5

Децентрализација - за извоз!

Време

МКГ: „Недостига стратегија за имплементација на децентрализацијата“

А1

Владата не е подготвена за децентрализација

Дневник

Канал5 Утрински

7 поврзани вести »

Продолжување на традицијата

Вечер Прес - 25.02.2005

Пуштањето во употреба на новиот деловен центар "Меркур Македонија" беше искористено и за продолжување на една убава традиција на оваа мешовита словенечко-македонска фирма. Станува збор за донирање средства за најмладата популација.

Отворен новиот деловен центар „Меркур-Македонија“

Време

Отворен продажниот центар „Меркур“

Утрински

Премиер, експремиер и двајца градоначалници на отворањето на "Меркур"

Вест

"Меркур" отвори деловен центар во Скопје

Дневник

Вечер Прес Канал5

7 поврзани вести »

Цигарите се провираат низ државниот филтер

Време - 25.02.2005

МОЖЕ ЛИ МАКЕДОНИЈА ДА ГО ЗАПРЕ ШВЕРЦОТ НА ЦИГАРИ? Александра К. Мишовска <> Високите давачки за легалната продажба на цигари и сложената распределба на надлежностите помеѓу државните институции во спречувањето на шверцот му одат од рака на овој високодоходовен криминал, оценуваат познавачи на оваа ...

Георгиевски не го познавал бугарскиот „доктор“ во шверцот со цигарите

Време

Нашите цигари не ги задоволуваат стандардите за пласман во Хрватска

Утрински

Шверцот на цигари граѓаните ги чини 300 милиони евра

Време

Европски сонувачи во шверц на цигари

Време

Време Дневник

7 поврзани вести »

Јувентус задоволен и со пораз

Вест - 24.02.2005

ЛИГА НА ШАМПИОНИ - 1/8-ФИНАЛЕ Јувентус го прими првиот гол од игра во ЛШ сезонава, но минималниот триумф не му гарантира мирен реванш на Реал Мадрид. Сепак, тренерот на "кралевите", Вандерлеи Луксембурго, е презадоволен од настапот на своит Јувентус го прими првиот гол од игра во ЛШ сезонава, но ...

Домаќините не дозволија изненадување

Време

Сите домаќини со предност, но и со страв од 0-2

Дневник

Реал минимално го совлада Јувентус

А1

Осминафинални средби во ЛШ

А1

Дневник Време

7 поврзани вести »