TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-21 - 2005-02-27

Сноуборд празник на Маврово

Дневник - 26.02.2005

СПОРТСКИ ВИКЕНД 26 И 27 ФЕВРУАРИ СНОУБОРД: Маврово, Европски ФИС-куп, денеска паралел-велеслалом (9 ч), утре паралел-велеслалом (9 ч). КОШАРКА: Прва "УФА Медиа" лига мажи, 13 коло (денеска): Ф. Работнички - Маврово (19 ч.), МЗТ 2000 - Фаворити (17 ч.), ФОН - Соко Штарк Карпош (17 ч.), Вардар О.

Денеска се вози првиот паралелвелеслалом

Време

Австријците - најголеми фаворити

Време

Европската сноуборд елита на собир во Маврово

Дневник

Кремот од стариот континент на Маврово

Вест
5 поврзани вести »

Шпанците рекоа „да„ за Уставот на ЕУ, но со недоволно гласови

Утрински - 22.02.2005

Мал одѕив што ќе испрати силен сигнал низ 25-члената Европска унија Шпанија како прва членка која го потврди Уставот на референдум, ќе претставува пример за поколебливите во Британија и во Франција МАДРИД - Шпанците му рекоа едно големо †дааа„ на првиот Устав на ЕУ, на референдумот кој се одржа во ...

Шпанците први го прифатија уставот на ЕУ

Дневник

Дали Шпанија ќе има ,,лесна нога"

Утрински

Шпанците гласаа за евроуставот

Време

Шпанците на избор за европски Устав

Вест
5 поврзани вести »

Комедија по мерка на режисерот Срѓан Драгоевиќ

Дневник - 25.02.2005

ПРЕМИЕРА НА "НИЕ НЕ СМЕ АНГЕЛИ 2" Второто продолжение на култниот филм "Ние не сме ангели", на познатиот српски режисер Срѓан Драгоевиќ, вчеравечер во киното "Култура" ја имаше својата македонска премиера. Филмот што во Србија и Црна Гора за неполн месец го гледаа половина милион публика, според ...

Направив филм каков што би сакал да гледам

Време

Филмска приказна за новата генерација

Вест

Премиера на "Ние не сме ангели 2"

Утрински

Пристигнуваат „ангелите“ на Срѓан Драгојевиќ

Време
5 поврзани вести »

Татовци подготвуваат кривични за Црвенковски и Поповски

Дневник - 23.02.2005

ТУЖБА ПРОТИВ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА Околу 2.000 необесштетени штедачи од пропаднатите штедилници ТАТ, "Лавци" и "Алфа С" ја тужат Република Македонија и бараат надомест на штета од над 20 милиони евра. Тие вчера во Основниот суд Скопје 1 ја предадоа тужбата и најавија кривични пријави за измама ...

Штедачите од „ТАТ“ ја тужат државата

Време

ТАТОВЦИ му пакуваат кривична на Бранко

Вечер Прес

Случајот ТАТ се пресели во Скопскиот суд

А1
4 поврзани вести »

Употребата на генетички модификуваната храна и натаму со многу дилеми

Утрински - 26.02.2005

Промовирана завршната фаза на Проектот за развој на националните рамки за биосигурност Иако досега нема сознанија за негативни ефекти, употребата на ГМО сў уште е спорна. Според рокот даден од ЕУ, законот за ГМО треба да се донесе до 2007 година, но од наша страна рокот е скусен за една година ...

Санадер лично лобира за почеток на разговори со ЕУ

Утрински

Намалување на цената на билетот надвор од шпицот

Утрински

Блер ветува дека ќе се промени

Утрински
4 поврзани вести »

Богата програма и репрезентативни гости

Дневник - 23.02.2005

ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКАТА МУЗИКА Нашиот познат пијанист Симон Трпчески и естрадниот уметник Тоше Проески ќе ги отворат Деновите на македонската музика, што ќе се одржат од 30 март до 8 април. Класика, џез, диџеи, врвни солисти, трибини, изложби, алтернативни простори е новиот концепт на најстарата ...

Маестро Симон Трпчевски ќе настапи со тенорот Тоше Проески

Утрински

Фестивалската програма поблиску до широката публика

Време

29 то издание на манифестацијата денови на македонската музика со нов концепт и нов селектор -младиот композитор Сони Петровски .

Канал5
4 поврзани вести »

Изложба на знаци и орнаменти од Мирослав Грчев

Дневник - 24.02.2005

МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНАТА УМЕТНОСТ Уметникот Мирослав Грчев ќе изложи графики под наслов "Знаци и орнаменти", вечерва во 20 часот во Музејот на современата уметност. Станува збор за 36 дела, инкџет-печат на платно со поголеми димензии, со кои авторот претставува една нова реалност на знакот - неговата ...

Знаци и орнаменти - излоЖба на Мирослав ГрЧев

Утрински

Изложба „Знаци и орнаменти“ на Мирослав Грчев

Време

Мирослав Грчев со изложба "Знаци и орнаменти"

Вест
4 поврзани вести »

Судењето за продажбата на НИП почнува одново

Време - 23.02.2005

СЛУЧАЈ „НОВА МАКЕДОНИЈА“ Судскиот процес за приватизацијата на НИП „Нова Македонија“ следниот месец ќе почне одново, затоа што помина повеќе од еден месец од последното рочиште. Вчерашното судење не се одржа бидејќи Саво Коцарев, еден од адвокатите на обвинетите, не се појави во судницата.

Словенците нема да сведочат во Скопје

Дневник

Обвинетиот Фетаи задоцни оти патот бил блокиран

Вест

Отсуствуваа сведоци, обвинет и адвокат

Вечер Прес
4 поврзани вести »

На обвинителна клупа и обвинители

Вест - 24.02.2005

ОДДЕЛОТ ЗА ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ И КОРУПЦИЈА ПОВЕДЕ ПОСТАПКА ЗА ПОТКУП ВО СУДОТ ВО ШТИП Александар Наков, јавен обвинител во Штип, се товари за земање поткуп, а во Основниот суд во Кочани идниот месец ќе биде распрашуван за наводите во анонимното писмо испратено до повеќе институции Во Основниот суд ...

Обвинителот Наков ќе биде сослушан на 2 март!

Вечер Прес

Знам кој ме мести и зошто!

Вечер Прес

Ќе се дојде ли до вистината?

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Манчестер ј. сака да ја искористи ранливоста на Челси

Време - 26.02.2005

ФУДБАЛ - ПРЕМИЕР-ЛИГА, 28. КОЛО Манчестер јунајтед ќе има двојна мисија денеска на „Олд трафорд“ на мечот против Портсмут, во 28. коло од Премиер-лигата. Екипата на Алекс Фергусон ќе треба да му се одмазди на Портсмут за поразот во првиот дел од првенството.

Милан и Лион ја завршија работата?

Дневник

Фудбалски земјотреси во Барселона и во Манчестер

Време

Самит на шпанскиот и на англискиот лидер

Дневник
4 поврзани вести »