TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-21 - 2005-02-27

Потребна е заштита на сведоците кои се изложени на опасност

Утрински - 23.02.2005

Тркалезна маса на Министерството за правда Скопје - Предлогот на законот за заштита на сведоци, чија цел е да се обезбеди ефикасна заштита на лицето кое поседува информации од значење за кривичната постапка и чиј живот, здравје, слобода, физички интегритет или имот се изложени на опасност, беше ...

Државата ќе ги штити сведоците

Дневник

Трибина за предлог законот за заштита на сведоци

А1

Предлог закон за заштита на сведоци

Канал5
4 поврзани вести »

Ахмети: Скопје ја прифаќа идејата за независно Косово

Време - 25.02.2005

СПОРЕД ПРИШТИНСКИТЕ МЕДИУМИ Приштинските медиуми вчера пренесоа изјава на претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, дека Владата на Македонија сега ја прифаќа идејата оти независноста на Косово ќе и донесе стабилност на Југоисточна Европа, јави МИА.

Ахмети: Имплементацијата на Охридскиот договор е при крај

Утрински

Ахмети: „Македонија ја прифаќа идејата за независно Косово“

А1

Али Ахмети од Тирана порача дека независно Косово ќе значи стабилност на регионот..

Канал5
4 поврзани вести »

Америка ќе го нападне Иран во јуни

Дневник - 25.02.2005

ПОРАНЕШНИОТ ИНСПЕКТОР ЗА ОРУЖЈЕ ВО ИРАК ТВРДИ САД ќе извршат воен удар врз Иран во јуни, тврди поранешниот шеф на инспекторскиот тим во Ирак, Скот Ритер. Тој нагласи дека претседателот Џорџ Буш уште на 24 октомври ја донел одлуката за воен напад врз Ирак и укажа дека однесувањето на Вашингтон денес ...

САД ќе го нападнат Иран во јуни

Време

Во јуни САД ќе го нападнат Иран?!

Вечер Прес

Ритер: „САД ќе го нападнат Иран во јуни“

А1
4 поврзани вести »

Прашајте ги кандидатите за градоначалници колку се зелени

Вест - 25.02.2005

КАМПАЊА ЗА ПОЗЕЛЕНУВАЊЕ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ Со оваа порака работната група за позеленување на локалните избори ќе се обиде да влијае врз гласачите да не гласаат за политичка партија туку за оние кандидати што ќе понудат конкретни решенија за еколошките "Еднаш на четири години ти одлучуваш - гласај ...

Еколошките проблеми ги нема во предизборните програми

А1

“Гласај за природата“ е мотото под кое групата невладини организации ќе работи за позеленување на локалните избори.

Канал5

Еколошка кампања

Време
4 поврзани вести »

Од денес ригорозна контрола на дивите таксисти

Вест - 21.02.2005

ИСТЕЧЕ РОКОТ ЗА ПОДНЕСУВАЊЕ БАРАЊА ЗА ТАКСИ ЛИЦЕНЦИ Денес градската инспекција и сообраќајната полиција ќе почнат ригорозна контрола на такси-станиците, при што од сообраќај ќе бидат отстранети сите таксисти кои немаат доказ за поседување лиценца за работа.

Во сообраќајот ќе се вклучат нови 1.500 легални таксисти

Утрински

Илјада и петстотини таксисти ќе добијат лиценци

Време

Пенов ги врачи првите шест лиценци

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Конечно обнова

Вест - 24.02.2005

УНИВЕРЗАЛНАТА САЛА ЌЕ СТАНЕ КОНГРЕСЕН И КУЛТУРЕН ЦЕНТАР Во првата фаза од проектот чија реализација ќе почне во јуни годинава, предвидена е целосна обнова на внатрешниот дел од Универзална сала, а во втората ќе се уредува надворешниот дел и ќе се гради катна гараж Во јуни годинава треба да почне ...

Универзална сала во ново руво

Дневник

Универзална сала ќе стане Културен конгресен центар

Време

Универзалната сала ќе се прошири за 200 седишта

Утрински
4 поврзани вести »

Витанов се врати со 110 поени

Време - 26.02.2005

СКИЈАЊЕ - ФИС-ТРКА ВО БУГАРИЈА Во својата прва трка по подолга пауза поради повреда, македонскиот скијач Александар Витанов освои 110 ФИС-поени во велеслаломската трка што се возеше во Банско, Бугарија. Како што не информира Иван Лесевски, селекторот на нашата репрезентација, преостанатите пет ...

ФИС планира организација на „Тур де ски“

Време

Марковски го забележа вториот резултат во кариерата

Време

Ивчевска најдобро досега

Време
4 поврзани вести »

Мртви новороденчиња најдени во двор од куќа

Време - 26.02.2005

ВО СКОПСКОТО СЕЛО ТАОР Огнен Чанчаревиќ Две мртви новороденчиња замотани во пластични ќеси биле најдени во двор од семејна куќа, завчера во скопското село Таор. Според информациите на МВР, случајот бил пријавен во полиција околу 14 часот.

Две мртви бебиња најдени завиткани во кеси

Дневник

Најдени две новороденчиња фрлени в ќеса

Вечер Прес

Две мртви новороденчиња пронајдени во Таор

А1
4 поврзани вести »

Цела Клиника да одговара за смртта на Наташа

Дневник - 24.02.2005

АДВОКАТОТ НА КМЕТОВСКИ ЌЕ БАРА Ќе барам истрагата за смртта на Наташа Кметовска да се прошири врз целата Клиника за торакална хирургија, најави застапникот на семејството Кметовски, адвокатот Зоран Георгиевски, пред нивното вчерашно сослушување од истражниот судија во Основниот суд 1 во Скопје.

Лекарите ја убија мојата ќерка

Време

Родителите на Наташа 5 часа на распит

Вест

Испрашани родителите на Наташа Кметовска

А1
4 поврзани вести »

Бришење на историјата

Дневник - 23.02.2005

Писмо Непријатно не изненади веста за промена на името на гимназијата "Здравко Чочковски" во Дебар. Оваа гимназија многу години го носеше ова име и никому не му пречеше. Се сеќаваме на поканите и нашето задоволство кога редовно присуствувавме на патрониот празник на гимназијата, а и тогаш во градот ...

Училиштата се преименуваат, министерот не коментира

Време

Положани со критика до Советот на Дебар

А1

Гимназијата ќе добие албанско име

Време
4 поврзани вести »