TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-03-13 - 2006-03-19

Милошевиќ беше против независна Македонија

А1 - 19.03.2006

Слободан Милошевиќ беше против независноста и признавањето на Македонија, велат македонски политичари кои го познаваа поранешниот српски и југословенски претседател. „Милошевиќ го попречуваше признавањето од страна на Србија на независноста на Македонија.

Тупурковски: „Штета што нема формално пресуда за Милошевиќ“

А1

Ќерката на Слободан Милошевиќ ги прекинала контактите со семејството поради скандалозниот погреб

Канал5

Имињата на Бошковски и Тарчуловски за политички маркетинг

А1

50 медицински интервенции на комеморацијата на Милошевиќ

А1

А1 А1 А1 А1 Утрински Вест Канал5 Дневник

153 поврзани вести »

ЕВН до петок треба да ги уплати парите за ЕСМ

А1 - 19.03.2006

Австриската компанија ЕВН најдоцна до петок треба да ги уплати парите за купување на ЕСМ Дистрибуција. Откако 225-те милиони евра ќе легнат на сметка на државата, Австријците ќе ги добијат акциите. Европската банка за обнова и развој се уште не одлучила дали таа ќе земе акции во ЕСМ.

ЕВН се подготвува да ја преземе контролата врз ЕСМ

А1

ЕвН и Владата го потпишаа договорот за ЕСМ дистрибуција

Вест

Опозицијата тврди дека продажбата ќе ја уништи економијата

Утрински

ДУИ: Приватизацијата на ЕСМ најтранспарентен процес досега

Канал5

Канал5 Дневник Утрински Вест Дневник Вест Утрински Канал5

81 поврзани вести »

Вечерва треба да бидат донесени телата на четворицата убиени

А1 - 19.03.2006

Авионот со кој треба да бидат донесени телата на четворицата македонски државјани убиени во Авганистан се очекува вечерва да пристигне на Скопскиот аеродром. Ковчезите од Кабул се транспортираат со специјален лет координиран од МНР и најверојатно уште вечерва ќе бидат пренесени во домовите на ...

Двајца полицајци убиени во напад на полициска станица во Кандахар

Канал5

МНР ја потврди смртта на киднапираните во Авганистан

А1

Тага во семејствата на загинатите работници во Авганистан

А1

„Еколог“: Идентификувани телата на киднапираните во Авганистан

А1

А1 Утрински Дневник Вест Канал5 Време Вечер Прес А1

54 поврзани вести »

Првото "Е" на Владата: Економија

Вечер Прес - 18.03.2006

Претседателот на Владата пред неколку денови без да го објави датумот за одржување на изборите ја започна кампањата на владејачката партија, притоа најавувајќи дека таа ќе се базира на три столба и тоа: економија, едукација и европеизација.

Зголемени казните за напаѓачите од "Радко"

Вечер Прес

ДДВ ги "закопа" јавните претпријатија

Вечер Прес

Тенорот ќе го отвори фестивалот "Хистриа"

Вечер Прес

"Сведоци" Делчев и Његош

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

26 поврзани вести »

За изборниот законик 140 амандмани

Дневник - 18.03.2006

ВМРО-Народна ја услови поддршката на законикот со амандманот со кој бара во одборите да нема претставници на партиите Жарко Карааоски и Чедомир Крааевски од ВМРО-НП вчера ја напуштија расправата за изборниот законик на собраниската законодавно-правна комисија, бидејќи не помина нивниот предлог во ...

ВМРО-ДПМНЕ без ниту еден амандман

Утрински

ВМРО-НП нема да гласа за изборниот кодекс

Утрински

ВМРО-НП не попушта за избирачките одбори

А1

ВМРО Народна останува на своите барања или нема да гласа за изборниот законик

Канал5

Утрински А1 Утрински Дневник Утрински Вечер Прес Утрински Канал5

24 поврзани вести »

Ракометарките на Кометал се простија од европската сцена.

А1 - 19.03.2006

На несфатлив начин, само по своја и по ничија друга вина, ниту на судиите, ниту на делегатот, ниту на мерачот на време, на домашен терен ја прокоцка веројатно најдобрата шанса што воопшто некогаш им се укажала за пласман во полуфиналето.

Кометал не се пласира во полуфиналето

А1

Победата не треба да е "шпанско село"

Дневник

Астрок не е некој што не може да се помине

Вест

Сагунто вечерва мора да падне!

Утрински

Време Вечер Прес А1 Време Утрински Дневник А1 Време

23 поврзани вести »

Во Египет се опорави човек болен од птичји грип

А1 - 19.03.2006

Египетското Министерство за здравство денеска соопшти дека еден 28-годишен човек болен од птичји грип успешно се опоравил. Министерот за здравство Хатем ел Габали изјави дека е забележан втор случај на сомнеж за птичји грип кај луѓе во регионот Калубија, 40 километри северно од Каиро, еден ден ...

Во Египет се опорави маж болен од птичји грип

Канал5

Во источна Франција 33 диви птици заразени од Х5Н1

А1

Паника во Србија - Македонија безгрижна

Време

Четири семејства во Србија во карантин за птичји грип

Вест

Канал5 Дневник Вечер Прес А1 А1 Време А1 Канал5

22 поврзани вести »

„Бачило“ ги револтира семејствата на загинатите кај Вејце

А1 - 19.03.2006

Отштетата на 700.000 евра отштета за бачилото на Иснифарис Џемаили дополнително ги револтира сите што не можат да наплатат ниту неколку илјади за изгубените животи во конфликтот. На семејствата на масакрираните кај Вејце државата им спори.

Вмешаните институции ги кријат записниците од бачилото

Време

Штетата на бачилото на Џемаили се утврдувала во 2004-та

А1

Случајот „Бачило“ пред антикорупциската комисија

Време

Буџетот можел да се спаси од молзење

Дневник

Време Утрински Вечер Прес Утрински Време Дневник А1 А1

21 поврзани вести »

Брисел: Мустафај да ја објасни својата изјава за границите

А1 - 18.03.2006

Брисел денеска побара од шефот на албанската дипломатија, Бесник Мустафај да даде објаснување околу неговата изјава за „негарантирање на границите од страна на Албанија ако Косово се подели“. „Ова беше неочекувана и изненадувачка изјава за Европската унија од еден министер кој добро го познава ...

Албанија си го откри лицето

Дневник

АРБЕН ЏАФЕРИ

Време

Изјавата на Мустафај ја одразува реалноста

Вечер Прес

Мустафај: Нема промена на надворешната политика кон Косово

А1

Утрински Канал5 Дневник Време Утрински Време Дневник Утрински

19 поврзани вести »

Хамас формирал влада

А1 - 18.03.2006

Официјални претставници на палестинско-исламистичкото движење Хамас денеска соопштија дека формирале нова Влада, две недели пред рокот и дека во текот на денов ќе ја претстават пред палестинскиот претседател Махмуд Абас. „Хамас го заврши формирањето на Владата и Кабинетот е подготвен да биде ...

Хамас соопшти дека формирал влада

Канал5

Фатах не учествува во Владата

Вечер Прес

Фатах нема да учествува во новата палестинска Влада

А1

Израелската војска се судри со Палестинците во Џенин

А1

Време Вест А1 А1 А1 Вест Утрински Дневник

18 поврзани вести »