TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-03-20 до 2006-03-26

Бучковски: Испочитував се што му ветив на Груевски

А1 - 26.03.2006

„Се што ветив, се испочитував“. Вака Бучковски одговара на ултиматумот на Груевски дека ако до понеделник не го поднесе амандманот со кој ВМРО-ДПМНЕ ќе биде прогласена за единствена опозиција, тој ќе го бојкотира Парламентот.

Груевски со ултиматум до Бучковски

А1

Бучковски е лекомислен

Време

До понеделник Бучковски да си го исполни договореното

Вест

Ни збор за спорот со името

Вест

Време Утрински Дневник Дневник Канал5 Канал5 Канал5 А1

46 поврзани вести »

Белоруската полиција насилно ги прекина протестите

А1 - 26.03.2006

Белоруската полиција насилно ги прекина протестите на приврзениците на опозицијата на централниот плоштад во Минск, бидејќи постоела опасност од државен удар и убиство на претседателот Александар Лукашенко, изјави синоќа белорускиот министер за внатрешни работи Владимир Наумов.

Московската полиција растури протест за поддршка на белоруската опозиција

А1

Во Минск уапсен Александар Конзулин

А1

Белоруската опозиција протестираше на плоштадот Јанка Купала

А1

Милинкиjевич ќе формира Движење за ослободување на земјата

А1

А1 Вест Време Вест Утрински Утрински Дневник Канал5

42 поврзани вести »

Австриската ЕВН и официјално стана газда на "Дистрибуција"

Утрински - 25.03.2006

Австриската енергетска компанија ЕВН АГ од вчера и официјално стана мнозински сопственик на АД ЕСМ "Дистрибуција". Вчера на Берзата помина блок-трансакцијата за купопродажба на акции во државна сопственост на ЕСМ. Вкупната вредност на оваа трансакција изнесува 10.722.774.011,88 денари или 175, 2 ...

Козјите уши на царот Тројан

Дневник

ЕВН уплати 175 милиони евра за „ЕСМ дистрибуција“

Дневник

ЕВН плати 175 милиони евра

Вечер

ЕВН ги плати 225-те милиони евра за ЕСМ Дистрибуција

А1

Вест Време Време Дневник Дневник Канал5 Вечер А1

41 поврзани вести »

Кога "јагнињата" ќе стивнат

Вечер - 25.03.2006

Демократската дебата е еден од круцијалните феномени на цивилизацискиот развој на човештвото и политичката мисла. Не, тоа не е феномен, поточно кажано тоа е правило од кое нема отстапка. Постои настан, постојат две или повеќе страни кои се произнесуваат по однос на тој настан, дебатираат, ...

ПАТРИОТИЗМОТ И "ИНТЕЛЕКТУАЛНАТА МРЗЕЛИВОСТ”

Вечер

Денови на “колатерална штета"

Вечер

Девојки кои "кршат" срца

Вечер

Фокер на "Аустријан" крстен "Скопје"

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

33 поврзани вести »

Како се прават 100 милиони евра за една година?

Време - 25.03.2006

ВМРО-НП ГО ПРИТИСКА КОСТОВ Опозициската ВМРО-народна партија вчера побара од поранешниот премиер и актуелен директор на Комерцијална банка Хари Костов да објасни како успеал за само една година да го зголеми капиталот на банката за 431,32 процент.

ВМРО-Народна ги продолжува нападите врз Костов

Утрински

Странски банки заинтересирани за влез во Охридска банка

Утрински

Продадени 0,32 отсто од капиталот на Комерцијана банка

Вечер

ВМРО-Народна и натаму го гони Костов за капиталот

А1

А1 Утрински Утрински Канал5 Утрински Утрински Утрински Дневник

32 поврзани вести »

Кометал Ѓорче Петров го освои националниот куп

А1 - 25.03.2006

Откако европската ракометна федерација синоќа му го отфрли барањето да се преигра четвртфиналниот натпревар од лигата на шампионките против Астрок Сагунто, Кометал Ѓорче Петров без проблеми денеска го освои првиот сезонски трофеј на домашната сцена.

За жалбата на Кометал Ѓ.П. ќе се решава в понеделник

Утрински

ЕХФ тактизира со одлуката

Вечер

ЕХФ ќе реши в петок

Дневник

Бојков: Натпреварот мора да се преигра

Време

Време Време Вест Утрински Утрински Дневник Дневник Вечер

29 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ:„Народна“ одолжува за СДСМ

Време - 25.03.2006

РАСПРАВА ЗА ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК ВМРО-ДПМНЕ смета дека постои таен договор меѓу СДСМ и ВМРО-НП за одложување на изборите, откако завчера беше прифатен амандманот на изборниот законик - претседателот на ДИК да се избира со двотретинско мнозинство.

Груевски со ултиматум до Бучковски

Утрински

Народна се смири, ВМРО-ДПМНЕ се налути

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ револтирани поради прифаќањето на амандманот на Народна

А1

Продолжи собраниската расправа за Предлог изборниот законик

А1

Вест Време Утрински Утрински Дневник Канал5 Вечер А1

26 поврзани вести »

Вработувања во здравство

Канал5 - 26.03.2006

Министерот за финансии Никола Поповски се уште се двоуми дали да ги одобри 10 те нови вработувања што ги побара неговиот колега министерот за здравство.. Димов сака да отвори ново одделение кое ќе контролира како работат лекарите во здравствените институции.

Министерот Димов го уништува здравството

Време

ВМРО-ДПМНЕ: Димов им скусил една плата на вработените во здравството

Вест

Димов најлош министер за здравство, вели ВМРО-ДПМНЕ

Утрински

Македонското здравство како африканското

Дневник

Време Време Утрински Дневник Канал5 А1 Време Време

22 поврзани вести »

АРМ демантира дека бачилото било гранатирано

А1 - 24.03.2006

Бачилото на Иснифарис Џемаили не било гранатирано, тврдат за А1 поранешни припадници на армијата. Хеликоптерите на АРМ не дејствувале на 27 јуни 2001 година на Шар Планина. Целиот случај е конструиран, велат нашите извори. Таа област била следена со патролирање на хеликоптерите и тоа со мешан ...

За Правобранителството и овците се повредни од бранителите

Време

Маневски чека да му го достават предметот

Време

Затворена вистината за бачилото

Дневник

Шехтански бара одговорност од Лега Станоевска

А1

Време Дневник Дневник А1 Време Дневник Време Вест

20 поврзани вести »

Безбедносните сили на Ирак ќе ги преземат границите до јули

А1 - 25.03.2006

Безбедноста на границите на Ирак до крајот на јули ќе биде целосно пренесена на ирачките безбедносни сили, изјави американскиот генерал Мартин Демпси. „Границата е долга 3.631 километар. До јули ирачките безбедносни сили во целост ќе ја преземат одговорност на ова поле”, рече генералот Демпси, кој ...

Буш: Маринците во Ирак до 2008

Вест

Остануваме во Ирак до 2008

Вечер

Буш ги изложи целите на стратегијата на САД во Ирак

А1

Буш и Блер за војната во ирак

Време

Утрински А1 Вест Време Утрински Утрински Дневник Канал5

19 поврзани вести »