TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-04-03 до 2006-04-09

Шверц на цигари под превез на увозни декларации за пелени

Макфакс - 09.04.2006

(Време) – четврток, 13.04.2006 Големи количества шверцувани цигари непречено влегуваат и излегуваат од земјава, а шверцуваните пратки се кријат под декларации за реекспорт на пелени, дознава „Време“ од извори во Царина. Тие тврдат дека во последните три месеци неделно во земјава преку граничните ...

Шверцуваните цигари во Гевгелија ги чува кум на Ќуркчиев

Време

ВМРО-ДПМНЕ бара одговори од Бучковски за шверцот со цигари

Утрински

Зошто Бучковски молчи за цигарите?

Дневник

Од денеска поскапуваат цигарите до 6 денари за кутија?

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Време Вест Канал5

45 поврзани вести »

Израел ги прекина односите со палестинската Влада

А1 - 09.04.2006

Израелскиот Кабинет за безбедност денеска препорача формален прекин на сите врски со новата палестинска Влада, предводена од радикалното Исламско движење на отпорот (ХАМАС), јави кинеската агенција Ксинхуа. „Израел ќе ги прекине сите контакти со палестинската Влада предводена од ХАМАС, која ја ...

Хамас негира дека складира оружје во Јордан

Макфакс

Газа:Хамас негира дека складира оружје во Јордан

Макфакс

Двајца палестински милитанти загинаа при израелски напад во Газа

А1

Израелците и Палестинците разменија бомби и проектили

Време

Вест Утрински Макфакс Макфакс Вечер Макфакс А1 Време

37 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ упати јавна благодарност до Мирјана Најческа

А1 - 09.04.2006

ВМРО-ДПМНЕ денеска упати јавна благодарност до Мирјана Најческа поради тоа што ја прифатила понудата да биде претседател на Државната изборна комисија. Во денешното соопштение на партијата се наведува дека откако владината коалиција не ја прифатила Најческа како кандидат за претседател на ДИК, ...

Петти јули е се поизвесен датум за изборите

А1

Власта и опозицијата се договорија за првиот човек на ДИК

Макфакс

Јован Јосифовски ќе биде новиот претседател на ДИК

А1

Лидерите ја продолжијанеизвесноста за шеф на ДИК

Време

Утрински Дневник Канал5 Канал5 Макфакс Вечер А1 Време

36 поврзани вести »

Косовската влада за непроменливост на границите во регионот

Макфакс - 09.04.2006

Скопје Владата на Косово го почитува во целост територијалниот интегритет и суверенитет на Македонија и го потврдува принципот на непроменливост на границите во регионот. Овој став, косовскиот премиер Агим Чеку синоќа во телефонскиот разговор му го пренел на македонскиот премиер Владо Бучковски.

Приштина молчи за препукувањето Скопје - Белград

Канал5

Бучковски – попладне ќе се знае дали Чеку ќе ја посети Македонија

Макфакс

Чеку: Косово независно под закрила на ОН

Макфакс

А. Чеку: Македонија за Kосово е стратешки партнер

Макфакс

Утрински Утрински Дневник Макфакс Макфакс Време Време Вест

35 поврзани вести »

Врховен суд – Неоснована пресудата за „Бачило“ по сите основи

Макфакс - 09.04.2006

Скопје Врховниот суд како неоснована по речиси сите основи, ја оцени судската пресуда со која државата во граѓански спор исплати отштета од над 700,000 евра во случајот “Бачило“. Највисоката судска инстанца утврдила дека, најпрво, тужбата во која сопственикот на бачилото Иснифарис Џемаили бара ...

Правобранителката кај премиерот за случајот „Бачило“

Макфакс

Ќе се амнестираат вистинските виновници за случајот „Бачило“

Макфакс

Врховниот суд за случајот “Бачило“

Макфакс

Молк од Бучковски за случајот „Бачило“

А1

Време Утрински Дневник Дневник Макфакс Макфакс А1 Време

33 поврзани вести »

Антикорупциската комисија се ниша

Макфакс - 09.04.2006

(Утрински весник) – среда, 12.04.2006 Становите на Груевски и неговата мајка ја поделија институцијата за борба против корупцијата, претседателот Маневски демантира Случајот со становите на семејството Груевски ја разниша компактноста на Антикорупциската комисија.

СДСМ решил да ја разреши Тасева

Макфакс

Власта подготвува напад врз антикорупционерите

Макфакс

Нема да попуштам на партиските притисоци

Време

СДСМ во Собранието да расчисти со антикорупциска

Време

Дневник Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Време Време

31 поврзани вести »

Британските медиуми шпекулираат за можен напад врз Иран

А1 - 09.04.2006

Континуираните насилства во Ирак и дипломатската активност во врска со нуклеарните можности на Иран ги поттикнаа британските медиуми и јавноста на нови шпекулации за евентуални можни напади на Иран. Весниците сметаат дека Британија како главен сојузник на САД би поддржале евентуален напад врз Иран ...

Инспектори на ИАЕА во посета на Иран

Канал5

Иран понуди компромис

Макфакс

„Њујоркер“: САД планираат употреба на нуклеарно оружје во Иран

А1

Иран подготвен за војна, но верува во дипломатија

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс А1 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

29 поврзани вести »

Луксузен мебел од "Версаче"

Вечер - 08.04.2006

Луксузно, гламурозно, префинето и пред се модерно е последната понуда на модната куќа "Версаче" кога е во прашање мебелот. На интернационалниот саем во Милано за дизајн и мебел овој бренд ги прикажа новите парчиња од колекцијата "HOme Coutureе" за 2007 година.

Македонски филмови "шетаат" по фестивали

Вечер

Црногорскиот колега ми нудеше "бизнис" со цигари

Вечер

"Бачило" стигна до РСС и Врховен суд

Вечер

Петмина од "азурите" во сексапилна реклама

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

27 поврзани вести »

Здравствените институции се повеќе забораваат на државните пари и се крстат на донациите

Канал5 - 09.04.2006

До кога здравството ќе се лечи од донации и ќе се чека благослов од волјата на богатите? Клиниките немајќи друг излез, една по една спасот почнаа да го бараат со отворени кампањи за помош. Одговорните луѓе од здравствените институции се пожалија дека се пред колапс.

Димов со жена му по тревки во Кина

Макфакс

Ќе реформа

Вест

Македонија има доволно лекари, но неправилно распоредени

Утрински

Нема пари за инвестиции во здравството

Дневник

Макфакс Време Утрински Дневник А1 Вест Време Утрински

27 поврзани вести »