TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-04-03 - 2006-04-09

Петти јули е се поизвесен датум за изборите

А1 - 09.04.2006

Петти јули е се поизвесен датум за парламентарните избори. На него типува премиерот Бучковски. Тој и денеска изјави, ако се тече по планот, ДИК се конституира до петок, тогаш распишувањето на изборите е во рацете на спикерот Јордановски.

Власта и опозицијата се договорија за првиот човек на ДИК

Макфакс

Косовската влада за непроменливост на границите во регионот

Макфакс

Јован Јосифовски ќе биде новиот претседател на ДИК

А1

Приштина молчи за препукувањето Скопје - Белград

Канал5

Време Дневник Канал5 Канал5 Утрински Макфакс Макфакс Вечер Прес

61 поврзани вести »

Шверц на цигари под превез на увозни декларации за пелени

Макфакс - 09.04.2006

(Време) – четврток, 13.04.2006 Големи количества шверцувани цигари непречено влегуваат и излегуваат од земјава, а шверцуваните пратки се кријат под декларации за реекспорт на пелени, дознава „Време“ од извори во Царина. Тие тврдат дека во последните три месеци неделно во земјава преку граничните ...

Зошто Бучковски молчи за цигарите?

Дневник

Шверцуваните цигари во Гевгелија ги чува кум на Ќуркчиев

Време

ВМРО-ДПМНЕ бара одговори од Бучковски за шверцот со цигари

Утрински

Цигарите за извоз завршуваат дома

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Канал5 Вест Време

45 поврзани вести »

Израел ги прекина односите со палестинската Влада

А1 - 09.04.2006

Израелскиот Кабинет за безбедност денеска препорача формален прекин на сите врски со новата палестинска Влада, предводена од радикалното Исламско движење на отпорот (ХАМАС), јави кинеската агенција Ксинхуа. „Израел ќе ги прекине сите контакти со палестинската Влада предводена од ХАМАС, која ја ...

Газа:Хамас негира дека складира оружје во Јордан

Макфакс

Двајца палестински милитанти загинаа при израелски напад во Газа

А1

Израелците и Палестинците разменија бомби и проектили

Време

Нема европски пари за Хамас

Утрински

Вест Макфакс Макфакс Макфакс Вечер Прес А1 Канал5 Време

36 поврзани вести »

Врховниот суд за случајот “Бачило“

Макфакс - 09.04.2006

Скопје Врховниот суд денеска треба да ги разгледа извештаите што ги побара од судовите кои одлучуваа во граѓанскиот спор во кој државата беше осудена да плати отштета од над 700,000 евра за штети настанати при наводно бомбардирање на бачило во конфликтот во 2001 година.

Ќе се амнестираат вистинските виновници за случајот „Бачило“

Макфакс

Правобранителката кај премиерот за случајот „Бачило“

Макфакс

Врховен суд – Неоснована пресудата за „Бачило“ по сите основи

Макфакс

Молк од Бучковски за случајот „Бачило“

А1

Време Дневник Утрински Дневник Макфакс Макфакс А1 Време

33 поврзани вести »

Изградбата на "Кермес" мора да запре

Вечер Прес - 08.04.2006

Антикорупционерите се револтирани од инертниот однос на Советот и Градоначалникот на општина Центар и Советот на град Скопје. Тие на вчерашната седница повторно разговарале за непочитувањето на барањето за привремено запирање на градбата на Кермес и за усогласување на Деталниот урбанистички план на ...

Луксузен мебел од "Версаче"

Вечер Прес

Ослободителна пресуда за ексдиректорот на Маслодајна

Дневник

Петмина од "азурите" во сексапилна реклама

Вечер Прес

"Макамтранс" бара помош од Фуере

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

32 поврзани вести »

Власта подготвува напад врз антикорупционерите

Макфакс - 09.04.2006

(Утрински весник) – четврток, 13.04.2006 По непотврдените сознанија дека тиквата пукнала во институцијата за борба против корупцијата Годишниот извештај на Државната комисија за 2005 одличен повод за дебата околу политизираноста на одделни членови, велат во СДСМ КАТИЦА ЧАНГОВА На власта Ј пукна ...

Антикорупциската комисија се ниша

Макфакс

СДСМ решил да ја разреши Тасева

Макфакс

Нема да попуштам на партиските притисоци

Време

Нападите од СДСМ се непринципиелни и политички мотивирани

Дневник

Време Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Утрински Време

31 поврзани вести »

Британските медиуми шпекулираат за можен напад врз Иран

А1 - 09.04.2006

Континуираните насилства во Ирак и дипломатската активност во врска со нуклеарните можности на Иран ги поттикнаа британските медиуми и јавноста на нови шпекулации за евентуални можни напади на Иран. Весниците сметаат дека Британија како главен сојузник на САД би поддржале евентуален напад врз Иран ...

Инспектори на ИАЕА во посета на Иран

Канал5

Иран понуди компромис

Макфакс

„Њујоркер“: САД планираат употреба на нуклеарно оружје во Иран

А1

Иран подготвен за војна, но верува во дипломатија

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс А1 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

28 поврзани вести »

Здравствените институции се повеќе забораваат на државните пари и се крстат на донациите

Канал5 - 09.04.2006

До кога здравството ќе се лечи од донации и ќе се чека благослов од волјата на богатите? Клиниките немајќи друг излез, една по една спасот почнаа да го бараат со отворени кампањи за помош. Одговорните луѓе од здравствените институции се пожалија дека се пред колапс.

Димов со жена му по тревки во Кина

Макфакс

Македонија има доволно лекари, но неправилно распоредени

Утрински

Нема пари за инвестиции во здравството

Дневник

Ќе реформа

Вест

Макфакс Утрински Дневник Време А1 Дневник Утрински Канал5

26 поврзани вести »

Розови такси-возила за жени

Дневник - 07.04.2006

Две Англичанки дошле на интересна идеја: низ улиците на Лондон пуштиле „розови такси-возила“ што ги возат жени и во кои можат да влезат само припадничките на понежниот пол. - Компанијата „Пинк кејдис кабс“ е основана како резултат на се' поголемиот страв на женит што понекогаш ноќе се принудени да ...

Во Лондон воведено розеви такси возила - само за жени

А1

Изгоре лиценцата на претседателот на СТС

Вест

Безуспешен протест на стотина таксисти пред Владата

Утрински

Такси-лиценца гореше пред Владата

Време

Вечер Прес А1 Утрински Време Утрински Утрински Канал5 Вест

24 поврзани вести »