TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-04-10 до 2006-04-16

Собранието ја избра Државната изборна комисија

А1 - 15.04.2006

Македонското Собрание со 80 гласови „за“ синоќа го избра составот на Државната изборна комисија за претстојните парламентарни избори. Изборот, покрај владеачките СДСМ, ДУИ и ЛДП го поддржаа и пратениците од опозицијата ВМРО ДПМНЕ, ВМРО-НП и Либералната Партија, додека опозиционата ДПА не ...

Хаос пред изборот на новата ДИК

Време

ВМРО-ДПМНЕ не успеа да ги елиминира партиските луѓе на ДИК

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ бара смена на четворица од ДИК

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ не успеа да го смени составот на ДИК

Вечер

А1 Утрински Дневник Канал5 Канал5 Време Утрински Дневник

36 поврзани вести »

Во пресрет на изборите политичарите се почесто меѓу граѓаните

А1 - 16.04.2006

Граѓаните во пресрет на изборите се почесто ги гледаат политичарите на терен. Бучковски во Струмица, Груевски, во Штип. Изборната кампања како да почнала иако се уште официјално не е одреден датумот за гласањето. 5-ти јули се наметнува иако власта наметна размислување: изборите наместо лете да ...

Избори на 5-ти јули – ставот на СДСМ треба да го потврди спикерот на консултации со другите партии

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ го повика Бучковски да ги закаже изборите

А1

Бучковски: ВМРО-ДПМНЕ повторува глупости

Време

Избори во јули или септември - врвот на СДСМ одлучува на средба далеку од очите на јавноста

Канал5

А1 Време Време Вест Утрински Дневник Дневник А1

34 поврзани вести »

Потврдена победата на Проди

Вест - 15.04.2006

РИМ, 15 април (РОЈТЕРС) - Надежите на италијанскиот премиер Силвио Берлускони дека ќе го поништи изборниот пораз беа уништени вчера кога се покажа дека нема доволно спорни изборни ливчиња за да му ја преземе победата на ривалот Романо Проди.

Пребројувањето на гласовите нема да го смени исходот

Време

Берлускони нема докази дека имало изборна измама

Утрински

Италија падна во политичка криза

Време

Берлускони со декрет ќе ги пребројува гласовите

Утрински

Дневник Време Утрински Утрински Дневник Канал5 Канал5 Вечер

32 поврзани вести »

Балујевски: Иран не е способен да произведе нуклеарно оружје

А1 - 16.04.2006

Иран не е способен да произведе нуклеарно оружје ниту во блиска, ниту во подалечна иднина - изјави синоќа началникот на генералштабот на Руската армија, генерал Јуриј Балујевски. „Можам со сигурност да кажам дека она што денес во Иран се работи, не и овозможува на таа земја ниту во блиска ниту во ...

Нешто лошо ќе се случи

Време

Иран спремен да соработува, но не и да ја прекине нуклеарната програма

Вест

Западот не може да не спречи

Време

Америка му се закани на Иран со казнени санкции

Утрински

Вест Време Време Утрински Утрински Дневник А1 А1

31 поврзани вести »

Папата Бенедикт Шеснаесетти отслужи велигденска литургија

Канал5 - 16.04.2006

Поглаварот на Римокатоличката црква папата Бенедикт Шеснаесетти доцна синоќа отслужи велигденска литургија во римската базилика “Свети Петар”. Рим, 16 април (МИА) - Поглаварот на Римокатоличката црква папата Бенедикт Шеснаесетти доцна синоќа отслужи велигденска литургија во римската базилика Свети ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска излезе со нови моменти за случајот Бошкоски

Канал5

СДСМ излезе со податоци за клучните економски индикатори во изминатите осум години

Канал5

Хрватската амбасада организира концерт по повод велигденските празници

Канал5

АИСЕК организира две манифестации: Ден на толеранција и Глобално село

Канал5

А1 Канал5 Канал5 А1 Канал5 Канал5 Канал5 Канал5

24 поврзани вести »

Премиера на „Човек од перници“

Време - 15.04.2006

АЛБАНСКИ ТЕАТАР Претставата „Човек од перници“ од Мартин Мекдонас во режија на Софија Ристевска вечерва, со почеток во 20 часот, премиерно ќе биде изведена на сцената на Албанскиот театар. Сценограф на претставата е Бујар Муча, а настапуваат актерите Луран Ахмети, Џевдет Јашари, Хисмет Рамадани и ...

"ЧОВЕК ОД ПЕРНИЦИ" ВО АЛБАНСКИОТ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ

Вечер

"Магор" подарува книги

Вечер

Севе "невина" во три минути!

Вечер

Претставата "Повест за Соњечка" на гостување во Русија

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

23 поврзани вести »

Ако нема за пратениците, да нема за никого!

Утрински - 15.04.2006

Народните избраници, револтирани од укинувањето на привилегиите, бараат укинување и на привилегиите на претседателот на државата Револтирани поради тоа што Уставниот суд им го укина правото на бенефициран стаж, пратениците вчера ги остварија заканите и формално во парламентот побараа укинување на ...

Нападите врз Уставниот суд лошо зборуваат за државата

Утрински

И шефот на државата со помали привилегии

Дневник

Очај пред стечај

Време

Чашуле ги повика пратениците на штрајк

Време

Утрински Утрински Дневник Дневник Канал5 Вечер Време Вест

20 поврзани вести »

Градот и Центар повторно молчат за „Кермес“

Време - 15.04.2006

ПО УКАЗОТ ОД АНТИКОРУПЦИСКАТА Градоначалникот Трифун Костовски ќе чека Јавното обвинителство да се изјасни за случајот „Кермес“ и нема да го коментира ставот на антикорупциската комисија, која реши идната недела да побара кривично да се гонат Костовски и Виолета Аларова, градоначалничката на ...

За „Кермес“ се огласи „Гофи“ групацијата

А1

Кривично да се гонат Костовски и Аларова

Време

Антикорупциска предлага казнено гонење на градоначалниците на Скопје и на Центар

Утрински

Антикорупциска бара пријави за Костовски и Аларова поради „Кермес“

А1

Време Канал5 А1 Вест Време Утрински Канал5 Вечер

16 поврзани вести »

Цариникот немал обврска да го прегледа камионот

Време - 15.04.2006

ОТКРИЕН ШВЕРЦ СО ЦИГАРИ Царинскиот работник на граничниот премин кај Куманово што го пуштил камионот со шверцувани цигари, откриен пред три дена во Хрватска, нема да биде суспендиран, рече вчера Владе Динески, директор на Царинската управа.

Царината чека одговор од хрватските колеги за да утврди чии се цигарите

Дневник

Нашата царина е "невина"

Вечер

Уапсен возач Македонец со шлепер полн цигари

Вест

Во македонски камион запленето огромно количество цигари

Време

Дневник Канал5 Вечер Време Дневник Канал5 Време Дневник

16 поврзани вести »

Реваншот во Прилеп само формалност

Вест - 14.04.2006

Одличен настап на нашите фудбалски надежи (до 21 год.) Луксембург - Македонија 0:3 (0:1) Еш-Алзет. Стадион: "Стад де ла Фронтиер". Гледачи: 625. Судија: Алексеј Кумбаков (Белорусија) Стрелци: Бајрами во 20' Шиков во 46' и Неџипи во 70'.

Младите го прегазија Луксембург

Време

Надежите супериорни во Луксембург

Утрински

Три еврогола на македонските надежи

Дневник

На Јонуз му беа малку и три гола

Вечер

Вест Утрински Дневник Вест Утрински Дневник А1 Утрински

14 поврзани вести »