TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-05-01 - 2006-05-07

Опозицијата го критикува Премиерот за границата

А1 - 07.05.2006

Опозицијата го критикува Премиерот. Колку повеќе се обидува да го реши прашањето за демаркацијата, толку полошо за Македонија. Народна бара од Бучковски да признае дали се откажал од меѓународно признатата граница од 2001 година.

Роан во Белград и Приштина

Макфакс

Бучковски и Чеку не ги расчистија дилемите околу границата

А1

Белград зачуден од изјавата на Бучковски

А1

Границата е чиста техника, а не политика

Вест

Вест Дневник Дневник Утрински Утрински Време Дневник Канал5

67 поврзани вести »

Советот на Европа со набљудувачи на референдумот во Црна Гора

Макфакс - 07.05.2006

Стразбур Делегација од 15 набљудувачи на на Советот на Европа (СЕ) ќе го набљудува референдумот за независност на Црна Гора. Делегацијата, како што е соопштено денеска во Стразбур, е предводена од Жан Чарлс Гардето од Монако и ќе пристигне во Подгорица в петок, каде ќе се сретне со претставници на ...

Српскиот претседател Тадиќ допатува во Подгорица

Макфакс

Ѓукановиќ и Булатовиќ ќе ги признаат резултатите од референдумот

Макфакс

Тадиќ постигна согласност со Црногорците за односите со Србија

Макфакс

Дорис Пак: Црна Гора е заложник на Србија

Макфакс

Дневник Време Макфакс Макфакс Макфакс А1 Макфакс Макфакс

41 поврзани вести »

Продолжи потрагата по Младиќ и неговите јатаци

А1 - 07.05.2006

По вчерашната пауза, бидејќи се славеше Ѓурѓовден во Србија, денеска продолжи потрагата по Младиќ и неговите јатаци. Специјалните полициски единици со хеликоптери и пешадија го бараа во околината на Ваљево, каде што има земјоделски имот и кошници со пчели.

Продолжува засилена потрага по Младиќ

А1

Генералот Ратко Младиќ утре зад решетки?

Дневник

Српските служби го кријат Младиќ

Време

Ратко Младиќ се бара под дрво и под камен. Србија во голема акција за апсење на воениот злосторник

Канал5

Макфакс Вечер Прес А1 Утрински Канал5 Време Макфакс Макфакс

40 поврзани вести »

Уште пет починати од птичји грип во Индонезија

Макфакс - 07.05.2006

Џакарта Светската здравствена Организација потврди дека во Индонезија уште пет лица му подлегнале на птичјиот грип, со што вкупната бројка на починати во таа земја достигна триесет. Министерството за здравство на Индонезија соопшти дека досега регистрирало 40 заболени од птичји грип, од кои само ...

На човештвото му се закануваат 144 вида птичји грип

Време

Струмичките гулаби немале птичји грип

Вест

Струмичките гулаби немале птичји грип

Време

Струмичките гулаби немаат птичји грип

Дневник

Утрински Вечер Прес А1 Канал5 Дневник Време Утрински Макфакс

38 поврзани вести »

Иран може да се повлече од Договорот за неширење на атомско оружје

А1 - 07.05.2006

Иранскиот парламент преку писмо му се закани на генералниот секретар на Обединетите нации Кофи Анан дека ќе ја принуди владата да го повлече својот потпис од Договорот за неширење на нуклеарното вооружување, доколку САД продолжат да вршат притисок врз Техеран да ја прекине програмата за збогатување ...

Иран ќе се повлече од Договорот за неширење на нуклеарно оружје

Макфакс

Разговори за резолуцијата на ОН за Иран утре

Макфакс

Американците создаваат вештачка криза

Утрински

Европската унија е подготвена на Иран да му даде нуклеарен реактор

Макфакс

Макфакс Макфакс Утрински Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

31 поврзани вести »

Средба Мубарак-Абас-Олмерт во понеделник во Египет

Макфакс - 07.05.2006

Каиро Трилатерална средба посветена на Палестина ќе се оддржи во понеделник во Египет, јави кувајтската агенција Куна. Средбата на претседателот на Египет Хосни Мубарак, на претседателот на Палестина Махмуд Абас и на израелскиот премиер Ехуд Олмерт ќе се оддржи во египетското летувалиште Шарм ел ...

Новите сили под контрола на Хамас во Појасот Газа

Макфакс

ЕУ бара начин да им помогне на Палестинците

Вест

Палестинците се закануваат со одмазда за загинувањето на петмина нивни екстремисти

Канал5

Абас го моли Олмерт да се обноват мировните преговори

Вест

Макфакс Дневник Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Вечер Прес Канал5

30 поврзани вести »

Четкар направи лом во "Риц Карлтон"

Вечер Прес - 06.05.2006

Настапот во бостонскиот "Риц Карлтон" на ивентот со наслов "Тасте оф Беацон Хилл" одржан во балските соби на хотелот, на Четкар поминал во одлична атмосфера. "Беше неверојатно. Многу вип фаци, барокна атмосфера, новинари, а ние направивме лом", задоволно раскажува Четкар, кој патем настапи заедно ...

Македонска "Аида"

Вечер Прес

Северина, секси и "црвена"

Вечер Прес

За повредата на Руни "виновни" копачките

Вечер Прес

Девојките од Црнокрак "крадачки" на воздишки

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

28 поврзани вести »

Џемаили исплашен оти му се пишманат сведоците за „Бачило“

Утрински - 06.05.2006

Еден од клучните сведоци делумно го променил исказот пред полицијата и Обвинителството Во новата изјава потпишав дека по барање на Иснифарис Џемаили издадов потврда за бројчената состојба на стадото овци БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Полицијата и Јавното обвинителство вршат притисок и со уцени и закани се ...

Ветеринарот признал дека го фалсификувал „Бачило“

Време

Ветеринар издал лажни потврди за бачилото

Дневник

Ветеринарот дал уверение на жими мајка

Вечер Прес

Случајот „бачило“ добива нови димензии

А1

Утрински Време Канал5 Утрински Дневник Време Макфакс Макфакс

25 поврзани вести »

Тоне бродот на Блер

Време - 06.05.2006

БРИТАНСКИТЕ ЛАБУРИСТИ ПРЕТРПЕА ТЕЖОК ПОРАЗ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ Британската владејачка Лабуристичка партија претрпе катастрофален пораз на делумните локални избори одржани во четвртокот, по што премиерот Тони Блер веднаш изврши рокади во кабинетот.

Блер направи чистка во „тимот што губи“

Дневник

Блер жртвуваше двајца министри во големата реконструкција

Вест

Лабуристите ги загубија локалните избори

Утрински

Парламентарец - Евентуално убиство на Блер би било морално оправдан�

Макфакс

Макфакс Вечер Прес Вечер Прес А1 А1 Канал5 Канал5 Макфакс

24 поврзани вести »

Најмалку 30 загинати при експлозии во Ирак

А1 - 07.05.2006

Најмалку 30 луѓе загинаа, а стотина се повредени во неколку експлозии на автомобил-бомби во Багдад и Карбала. Напаѓач самоубиец влетал со автомобил, преполн со експлозив, во близина на автобуска станица во шиитскиот град Карбала, при што 20 Ирачани загина, а 55 се повредени.

Најмалку 30 мртви во три одделни напади во Ирак

Канал5

Багдад и Вашингтон за присуството на ППК во Ирак

Макфакс

Најмалку 30 загинати во експлозии на автомобили-бомби

Макфакс

Тројца ирачки војници загинати во самоубиствен напад во Ирак

Канал5

Макфакс Макфакс Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

22 поврзани вести »