TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-05-08 - 2006-05-14

Трите "НЕ" за Македонија

Вечер Прес - 13.05.2006

Трите "Е" на СДСМ, всушност претставуваат три големи "НЕ" за Македонија. Три големи "НЕ", кои ги доведоа граѓаните на работ на катстрофата. Три "НЕ", кои се пресудни за сите економски, образовни, а со тоа и евроинтеграциски неуспеси. Меѓутоа, работите почнаа да се менуваат.

Учителки по секс "предаваа" во "Би ту"!

Вечер Прес

"МИ-АНОВА-та Енциклопедија" најоригинално дело

Вечер Прес

Хари Мата Хари ќе ги тужи "Версаче"

Вечер Прес

Уште "санкции" да им воведат!

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

37 поврзани вести »

Европа ги спакува морковот и стапот за Иран

Дневник - 13.05.2006

Нацрт-документот содржи поповолни економски, политички и технички понуди за Иран, во замена за целосно откажување од збогатувањето ураниум Европската Унија в понеделник категорично ќе побара од Иран целосно да се откаже од процесот за збогатување ураниум, и покрај тоа што Техеран инсистирања да го ...

ЕУ ќе бара Иран целосно да се откаже од нуклеарната програма

Вест

Не се плашиме од САД

Вечер Прес

Ахмадинеџад: Иранската нуклеарна програма е за цивилни цели

А1

Иран не се плаши од напад на САД, тврди иранскиот претседател

Канал5

Дневник А1 А1 А1 Канал5 Утрински Канал5 Дневник

35 поврзани вести »

Вардар поведоа со 1:0 во победи против Пелистер

А1 - 14.05.2006

Ракометарите на Вардар Про поведоа со 1:0 во победи против Пелистер, во полуфиналната серија од плеј офот во домашното првенство. Пред малку, во салата Кале во Скопје, вардарци славеа со 36:43. Потребен ќе им биде уште еден полн погодок, за пласман во финалето.

Металург првпат ита кон двојната круна

Време

Вардар по прво водство против Работнички

Вест

Работнички сака да ја врати иницијативата во серијата со Вардар

Време

"Шпедитерите" по рибрејк во Куманово

Утрински

Дневник Вест Дневник Време Утрински Време Вест Дневник

31 поврзани вести »

Зелената мафија го собира ќарот од земјоделците

А1 - 14.05.2006

Прекупците со земјоделските производи, заслужено од земјоделците си го добија името „Зелена мафија“. И годинава одлично заработуваат на грбот на земјоделците. Во струмичко, на пример, земјоделците молат краставиците и по десет денари за килограм да ги продадат, а во Скопје по продавниците тие се ...

Продолжи исплатата на пченицата

Дневник

Денеска се очекува да почне исплатата на пелагониските земјоделци

А1

„Жито Битола“ си игра топло-ладно со земјоделците

Дневник

"Жито Битола" ја запре исплатата

Утрински

Време А1 Канал5 Утрински Дневник Вечер Прес Канал5 Канал5

30 поврзани вести »

Пратениците пак ќе ја укинат злоупотребата на службената должност

Вест - 13.05.2006

ПАРЛАМЕНТОТ НЕ ГО РЕЦКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ Ако пратениците повторно го укинуваат делото злоупотреба на службената должност, тогаш претседателот Бранко Црвенковски ќе мора да потпише указ Измената на кривичниот законик, што се однесува на дефинирањето на делото злоупотреба на службената должност, за кое ...

Макрадули се чуди кои експерти го советувале Црвенковски

Утрински

СДСМ се „пере“ со адвокатот на Црвенковски

Време

Службената злоупотреба пак пред пратениците

Дневник

Ќе се премислат ли пратениците за измените во кривичниот законик?

А1

Време Дневник Утрински Канал5 Утрински Вест Вечер Прес А1

26 поврзани вести »

Владата инсистира да се расчисти „Бачило“

Дневник - 13.05.2006

Владата инсистира да се расчисти случајот „Бачило“, во кој државата исплати 727 илјади евра за штета што ја направил хеликоптер на АРМ во конфликтот во 2001 година. Врховниот суд завчера побара, покрај судијката што ја досудила отштетата, да одговараат и другите претставници на државните институции ...

Ќе му се замрзне имотот на Иснифарис Џемаили?

Време

Ќе се замрзне имотот на Иснифарис?!

Вечер Прес

Врховниот суд бара одговорност од сите за "Бачило"

Утрински

Одговорност за сите,не само за Попчевска!

Време

Дневник Утрински Вечер Прес А1 Утрински Канал5 Време Утрински

24 поврзани вести »

Романија и Бугарија не се подготвени за влез во ЕУ

А1 - 13.05.2006

Британскиот весник „Дејли телеграф“ тврди дека Романија и Бугарија се целосно неподготвени за прием во Европската унија, затоа што се неспособни да се справат со проблемите. Весникот наведува дека и порано во ЕУ се примале сиромашни и корумпирани држави, но дека никогаш досега толку сиромашни и ...

Комисијата не дава датумза прием на Бугарија и на Романија

Време

Европската комисија нема да даде датум за Романија и за Бугарија

Дневник

ЕУ е можно да ги спречи планираните субвенции ако Бугарија и Романија не воспостават сигурни агенции

Канал5

Бугарија и Романија ќе останат без пари од ЕУ?

Дневник

Утрински А1 Дневник Време Канал5 Вест Дневник Утрински

23 поврзани вести »

Дорис Пак: Солана ја забави независноста на Црна Гора

А1 - 13.05.2006

Шефот на делегацијата на Европскиот парламент за Југоисточна Европа, Дорис Пак, го обвини главниот преставник на Европската Унија за надворешна политика Хавиер Солана дека ја забавил независноста на Црна Гора. „Жално е што не го решивме проблемот пред три години.

Подгорица и Белград се скараа за независноста

Дневник

Референдумот е историски момент за Црна Гора

Дневник

Јелко Кацин шеф на набљудувачката мисија на Европарламентот на референдумот во Црна Гора

Канал5

Лајчак задоволен од референдумскиот процес

А1

А1 Канал5 Дневник Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

21 поврзани вести »

Бучковски на предизборна посета на Струмица

А1 - 14.05.2006

Врвот на владеачката СДСМ на чело со лидерот Бучковски, денеска предизборно во Струмица. Посетата ја почнаа релаксирано, со кафе по кафулињата на познатата леблебиџиска улица. Денот им се погоди па го искористија убавото време и се прошетаа до Смоларските водопади.

Бучковски: Неопределените гласачи ќе го дадат победникот на претстојните избори

Канал5

Бучковски и Груевски со меѓусебни напади во Битола

А1

Црвенковски, Бучковски и Георгиевски повторно во триаголник!

Утрински

СДСМ ќе се шири за сметка на помалите партнери

Утрински

Утрински Време Утрински Утрински Вест Дневник Вечер Прес Вечер Прес

21 поврзани вести »

Вашингтон негира нелегални активности на ЦИА

А1 - 12.05.2006

Македонските власти можат да здивнат. И американските официјални лица кои ги испитуваше времениот Комитет за истрага на активностите на ЦИА при Европарламентот негирале дека САД ги прекршила меѓународните закони со нелегално апсење и трансфер за осомничени за тероризам.

Американската администрација ги„шета“ Европејците од врата на врата

Време

Конгресот не го сака новиот човек на Буш за ЦИА

Утрински

Генерал на чело на ЦИА!?

Дневник

Буш го одбра Мајкл Хејдон за нов директор на ЦИА

Вест

Време Вечер Прес А1 А1 А1 Време Дневник Утрински

19 поврзани вести »