TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-05-08 - 2006-05-14

Административците од комисиите се жалат на шефовите

Утрински - 13.05.2006

ДИК Државни службеници кои според принципот случаен избор станаа претседатели, членови и заменици во општинските комисии, се пожалија на опструкции од претпоставените и на провокации од колегите во матичните работни средини. Имено, шефовите не покажале разбирање за нивниот ангажман, им забранувале ...

Шефовите да не прават сопки во изборните органи

Дневник

Шефовите им љубоморатна службениците во ОИК

Време

ДИК се жали - државните службеници регрутирани во изборните комисии имале проблеми со нивните шефови

Канал5

ДИК: Формирани сите 2.996 избирачки одбори

Канал5

Утрински Дневник Утрински Дневник Време Вечер Прес Утрински Утрински

18 поврзани вести »

Се бараат фирми што преку ноќ ќе го изградат Бунарџик

Време - 13.05.2006

ЌЕ ЗАЖИВЕЕ ЛИ КОНЕЧНО СЛОБОДНАТА ЕКОНОМСКА ЗОНА? Мирче Котевски Владата ќе се обиде за три месеци да направи инфраструктура во слободната економска зона Бунарџик, што е и услов американската компанија „Џонсон контролс“ од септември да почне да ја гради фабриката за електронска автоопрема.

Фабриката на „Џонсон контролс“ со големина на фудбалско игралиште

Утрински

Владата и „Џонсон контролс“ ги договорија обврските за „Бунарџик“

Дневник

Владата не ги кажува условитешто му ги даде на „Џонсон контролс“

Време

Царински и транспортни олеснувања за Џонсон Контролс

Вест

Вечер Прес А1 Време Дневник Утрински Канал5 А1 Дневник

17 поврзани вести »

Коштуница: Не сум споменувал рокови за Младиќ

А1 - 12.05.2006

Српскиот премиер, Воислав Коштуница негираше дека споменувал било какви рокови за испорачување на најбараниот хашки бегалец Ратко Младиќ. „Никакви рокови не сум споменувал. Попрецизно, споменав еден рок, а тоа е „вчера“. Тоа и го реков на хашката обвинителка, Карла дел Понте пред една година“, ...

САД се надеваат дека Србија до 31 мај ќе го уапси Младиќ

Вест

Српската полиција уапси уште еден јатак на Младиќ

А1

Уапсен уште еден јатак на Младиќ

Канал5

Србија не си ја контролира војската

Време

А1 Дневник Време Макфакс Дневник Канал5 Утрински Вест

16 поврзани вести »

Насилството секојдневие во училиштата

А1 - 14.05.2006

Тепачки во училишните дворови, пресметки по часовите, меѓуетнички, или банални за девојка, убиства. Ова е реалноста во нашите училишта. Најчесто, учениците поделени се на групи, а владее законот на посилните. Само посериозните инциденти се пријавуваат во полиција, останатите сметки се расчистуваат ...

Притворениот молчи пред истражен судија

Вест

Наместо на матурска вечер - на погреб

Време

Тага ја замени матурската прослава

Дневник

Мамо гледај колку убаво ми стојат алиштата за матура

Вест

Дневник Вечер Прес А1 Вест Дневник Канал5 Време Вечер Прес

16 поврзани вести »

Македонија нема да добие финансии од фондот на Буш

А1 - 14.05.2006

Вашингтон повторно ја заобиколи Македонија при доделување на финансиски средства од фондот, основан од Американскиот претседател Џорџ Буш за помош на земји кои се борат против сиромаштијата преку економски раст. За разлика од Албанија каде Американската агенција за меѓународен развој ќе додели 14 ...

Популарноста на Буш продолжува да паѓа

А1

Буш негира дека НСА бележела телефонски повици

Дневник

Трет Буш во Белата куќа!?

Дневник

Буш демантира дека Агенцијата за национална безбедност собира записи од телефонските разговори на Ам

Канал5

Вечер Прес Вест Дневник А1 Вест Дневник Утрински Канал5

14 поврзани вести »

Рампите на влезот во Клинички се пречка за сите

А1 - 13.05.2006

Поставените рампи на влезот во Клинички центар се пречка за сите, и за вработените и за болните, па и за возилата за прва помош. За нив нема посебен влез, па мора да чекаат во колона со останатите возила. Метеж пред Клинички центар има секое утро, откако е воспоставен новиот начин на влез на ...

Нова рампа во здравството

Време

Пациент се обидел сосила да ја дигне рампата

Дневник

Рампата на Клинички ги разгневи граѓаните

Време

За влез со возило во Клинички центар плаќаа и итните случаи

Утрински

Дневник Време Вест Вечер Прес Канал5 Дневник Утрински Дневник

14 поврзани вести »

Џиков и Настевски одбија да го гонат газдата на „Славија“

Дневник - 12.05.2006

Адвокатите што сега го бранат Кочовски, додека беа обвинители ја отфрлија кривичната пријава против сопственикот, тврди поранешната управителка на „Славија“, Анка Сапунџиева Кривичната пријава против актуелното раководстство на „Славија“ ја поднесов веднаш откако дојдов до докази за незаконскиот ...

Правда, а не политка

Дневник

Бранувањата во „Славија“ биле одмазда од разрешеното раководство

Време

Сопственикот на „Славија“ се лекува во странство

Дневник

Притвор за обвинетите во „случајот Славија"

Утрински

Време Канал5 Канал5 Канал5 Дневник Макфакс Макфакс Вечер Прес

14 поврзани вести »

И умрени на списокот на стечајците

Време - 13.05.2006

КАТАСТРОФАЛНА ЕВИДЕНЦИЈА НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ Лица што починале, пензионери, стечајни управници и вработени луѓе се нашле на списоците што Агенцијата за вработување ги подготви кога требаше да утврди колкав е точниот број на стечајните работници што имаат над 25 години работен стаж, тврдат ...

Стечајците со нови барања до Владата

Канал5

Државата ќе дава по 3.000 за вработен стечаец

Вест

Стечајците незадоволни од списоците во Заводот за вработување

А1

Опозицијата не верува во ефектите на владиното решение за стечајците

Утрински

Канал5 Дневник Дневник А1 Канал5 Канал5 Дневник Време

14 поврзани вести »

Израел прифати да се исплаќа паричната паричната помош за Палестина

Вест - 11.05.2006

ГАЗА, 11 мај (Ројтерс) - Израел вчера ја прифати одлуката на мировните преговарачи за Блискиот Исток да продолжи со исплаќањето извесна парична помош за Палестинците - потег што би можел да го намали интензивниот економски притисок врз владата предводена од Хамас.

Помош за Палестинците зад грбот на Хамас

Утрински

Епидемија на здравствени проблеми

Време

Русија е против изолација на Хамас

А1

Престрелки меѓу Хамас и Фатах, тројца мртви

Утрински

Време Вест Макфакс Макфакс А1 Канал5 Макфакс Макфакс

14 поврзани вести »

Македонија на саемот во Прага без владина поддршка

А1 - 14.05.2006

400 издавачи од 35 земји, 300 различни програми, изложби, филмови, промоции. Во Палатата на индустријата, величенствена зграда во арт нуво стил, од 4 до 8 мај се одржа 12-от Интернационален саем на книгата во Прага. Го отвори легендарниот прв претседател на Чешката република, Вацлав Хавел кој им ...

Двата празника ги изедоа книгите

Време

Доделување награди на издавачите и промоции

Утрински

Саем на албански издавачи

Време

Оптимистички најави за седумдневен празник на пишаниот збор

Дневник

Време А1 Дневник Време Дневник Време Вест Утрински

14 поврзани вести »