TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-05-08 - 2006-05-14

33 жртви во денешните напади во Ирак

А1 - 14.05.2006

Триесет и три лица се убиени, а повеќе од 80 се ранети во неколку одвоени напади денеска во Ирак, соопшти полицијата. Во првиот напад, две бомби експлодирале на различни места на Палестинската улица во Багдад. При првата експлозија биле ранети двајца полицајци и четворица цивили.

Серија бомбашки напади во Ирак, 26 загинати

Канал5

Серија бомбашки напади во Багдад, 12 загинати

Канал5

Десетина загинати во неколку инциденти во Ирак

Канал5

1.000 мртви во религиските судири во Багдад

А1

Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Утрински Дневник Вест Макфакс

14 поврзани вести »

Шаренолика понуда на политичките програми

А1 - 13.05.2006

Шаренолика е понудата на политички програми. Партиите лицитираат со се и сешто за да се дојдат до глас повеќе. Најголемите, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, ќе ги напаѓаат гласачите со решавање на приземните проблеми на македонските граѓани. Груевски ќе се бори со слабата економија и намалување на даноците.

Промоција на Изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ во Битола

Канал5

Преродба во 100 чекори

Дневник

Добредојдовте во вардарската силиконска долина!

Утрински

Груевски нуди „портокалова“ преродба на Македонија

Утрински

Вест Дневник Време А1 Канал5 Дневник Утрински Дневник

14 поврзани вести »

МАНУ избираше зад затворени врати

Дневник - 12.05.2006

Освен штуро известување во кое се соопштени имињата на новите академици, МАНУ беше затворено за информации за текот на Собранието и за бројот на гласови со кои ги добиле новите академици Освен штуро известување во кое се соопштени имињата на новите академици, МАНУ беше затворено за информации за ...

Радован Павловски и Ристо Аврамовски станаа академици

Дневник

Избрани пет нови академици

Утрински

Јавно навиваат, тајно не ги гласаат

Вест

Статусот значи потврда, а не социјална категорија

Време

А1 А1 Време Утрински А1 Вест Утрински А1

13 поврзани вести »

Две лица загинаа при напад на возило на УНИЦЕФ во Авганистан

А1 - 13.05.2006

Две лица вчера загинаа, а едно е тешко повредено откако ракета го погодило возилото на УНИЦЕФ, на околу 40 километри североисточно од авганистанскиот град Херат. Тројцата настрадани се Авганистанци, од кои само тешко повредениот е вработен во УНИЦЕФ.

Двајца загинати при напад на возило на УНИЦЕФ во Авганистан

Канал5

Во Босна заминуваат 17, а во Авганистан 90 нови војници

Вест

Жестоки борби во јужен Авганистан – стотици загинати

Макфакс

Четворица загинати во немири во Авганистан

Макфакс

Макфакс Макфакс Вечер Прес Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

13 поврзани вести »

Влазрими или Силекс, ќе и се придружи на Брегалница Краун

А1 - 14.05.2006

Влазрими или Силекс. Една од овие две екипи ќе и се придружи на Брегалница Краун во разигрувањето за опстанок во првата Македонска фудбалска лига, но по последното коло што ќе биде одиграно следниот викенд. Претпоследното денеска разјасни само дека Ренова сигурно ќе го избегне баражот, а оти ...

Македонија ЃП и Шкендија се извадија како гости

Дневник

Македонија ЃП и Шкендија 79 по својот прв куп-трофеј

Утрински

Брегалница пропушти историска шанса

Вест

Штипјани калкулираа и - загубија

Време

Вест Време Вечер Прес Дневник А1 Вест Време Дневник

13 поврзани вести »

Мобилните оператори чекаат пониски цени за поврзување со Телеком

Утрински - 13.05.2006

†Мобимак" и †Космофон" купуваат време за да се интерконектираат со телекомуникациската компанија ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА Двата мобилни оператора ќе потпишат нов договор со "Македонски телекомуникации" за мрежно поврзување откако ќе се намалат цените за интерконекција.

„Телеком" и „Мобимак" за три месеци со профит од 44,4 милиони евра

Утрински

На телекомот ќе му конкурираат 13 оператори

Време

Телекомот и „Мобимак“ со 44,4 милиони евра профит

Дневник

За 3 месеци - 17 милиони евра профит за „Мобимак“

Време

А1 Канал5 Вечер Прес Канал5 Канал5 Макфакс Канал5 Канал5

13 поврзани вести »

Балканот има европска перспектива, но откако ќе се реформира Унијата

Утрински - 12.05.2006

Претседателот на Европската комисија, Баросо, го претстави документот за иднината на ЕУ Според се, 2008 ќе биде клучна година за проширувањето, зашто во 2007 се изборите во Франција и во Холандија Од нашиот дописник Тони Гламчевски Нанси -Пред 2008 година не би требало да се очекува ниту една ...

Не може кој сака во ЕУ

Вечер Прес

Проширувањето на ЕУ да продолжи, но до каде

Време

Ќе не примат ако сакаат

Вечер Прес

Треба да се утврди како проширувањето ќе влијае на ЕУ

А1

А1 Канал5 Време Време Макфакс Време Дневник Макфакс

13 поврзани вести »

„Нелоренот“ повторно во употреба

Време - 11.05.2006

РЗЗЗ Лабораториското испитување направено врз препаратот „нелорен“ од 600 милиграми раствор за инјекции, покажало дека тој одговара на спецификацијата и на сертификатот од производителот, се вели во анализите на Републичкиот завод за здравствена заштита (РЗЗЗ).

Ампулите "нелорен" се квалитетни и соодветно чувани

Утрински

„Нелорен“ вратен во употреба

Дневник

Министерство за здравство: Антибиотикот Нелорен безбеден за употреба

Канал5

Пациентот во Скопје не умрел од "нелоренот", туку од срцев инфаркт

Утрински

Време Дневник Вест Вечер Прес А1 Дневник Канал5

12 поврзани вести »

„Индепендент он сандеј“: Блер ќе се повлече во јули 2007-ма

А1 - 14.05.2006

Лондонскиот неделник „Индепендент он сандеј“ тврди дека британскиот премиер Тони Блер одлучил да се повлече од лидерската функција во Лабуристицката партија и од Даунинг стрит 10 во јули 2007 година, за да му овозможи доволно време на својот наследник да се подготви за следните парламентарни ...

Индепендент од Сандеј: Тони Блер ќе се повлече од лидерската позиција во јули 2007 година

Канал5

Британците се помалку му веруваат на Блер

А1

Премиерски "удар° во Форин офис

Утрински

Левичарски заговор меѓу владејачките лабуристи

Утрински

А1 Вест Вечер Прес А1 Вест Канал5 Вечер Прес

12 поврзани вести »

Поворката на Јустинијан 1 го освои Калето

Утрински - 13.05.2006

ФОТОВЕСТ И покрај поројниот дожд, поворката на императорот Јустинијан 1 завчера вечерта тргна од плоштадот "Македонија" и заврши на скопско Кале. Таму пред малубројниот насобран народ се обрати градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски, кој ја поздрави манифестацијата.

Дождот му одмогна на Јустинијан

Вечер Прес

Започнаа деновите посветени на градителот на Јустинијана Прима

Утрински

Македонија ги чествува деновите на Јустинијан Први

А1

Спој на античко и на модерно Скопје

Време

Време Дневник Утрински Вечер Прес Вест Време Вечер Прес

12 поврзани вести »