TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-05-08 - 2006-05-14

Неготинските лозари се уште ги чекаат парите за грозјето

А1 - 14.05.2006

Неготинските лозари без пари за предаденото грозје. Некој од нив велат дека освен што не можат да работат на нива, тие едвај и преживуваат. Секојдневно се борат за гола живеачка. „Ништо нема. Што да јадеме? Компири? Ни компири не можеме да си купиме.

Лозарите блокираа шлепери со вино за Словенија

Дневник

Неготинските лозари очекуваат конкретна владина помош за исплата на грозјето

А1

Лозарите немоќни да ги почнат редовните земјоделски активности

А1

Или исплата на грозјето или блокада на Неготино

Време

Дневник А1 Дневник А1 Канал5

10 поврзани вести »

Птичји грип кај 50 угинати птици во Романија

А1 - 13.05.2006

Вирусот Х5 на птичјиот грип денеска е регистриран кај околу 50 угинати птици најдени во Хурезу, централна Романија. Селото е ставено во карантин, а утре ќе почне уништувањето на птиците, соопшти романскиот министер за земјоделство Георге Флутур.

Во Романија повторно регистрирани случаи на птичји грип

Канал5

Децата ќе бидат најпогодени при пандемија на птичји грип

Вест

При пандемија на птичји грип децата би биле најпогодени

А1

Птичјиот грип во Романија се шири

Макфакс

А1 Вест Макфакс Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

Костовски: Не се премислувам, оставката останува

Време - 12.05.2006

РАКОМЕТ Трифун Костовски, претседател во оставка на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), нема да се премисли и да ја повлече оставката и покрај инсистирањето на челниците на Европската ракометна федерација (ЕХФ). - Со оглед на обврските што ги имам како градоначалник на Скопје, ниту ...

ЕХФ ќе го премислува Костовски

Вест

Лиан и Видерер ќе го пишманат Костовски

Утрински

ЕХФ го сака Костовски

Време

ЕХФ ќе го кандисува Трифун да остане претседател

Дневник

Дневник Вест Време Утрински Дневник

10 поврзани вести »

Три и пол години затвор за подведување малолетнички

Дневник - 13.05.2006

Една од жртвите на макрото, петнаесетгодишната Р.С., се самоуби пред една недела со испивање на големи количества лекарства Сашко Митев (35), сопственик на кафеаната „Бисер 3“ во центарот на Штип, вчера во штипскиот Основен суд беше осуден на казна затвор од три и пол години за подведување на ...

Штипскиот макро доби три и пол години затвор

Време

Три и пол години затвор за Сашо Митев

А1

Уапсени двајца подведувачи на проститутка

Дневник

Кочанчани подведувале сограѓанка на проституција

Време

Време Дневник Макфакс А1 Дневник

10 поврзани вести »

Се приватизираат забарски ординации кои немаат ни нужник

Вест - 11.05.2006

РЕФОРМИТЕ ВО СЕКУНДАРНАТА СТОМАТОЛОГИЈА НАПРАВИЈА ХАОС Приватизацијата на стоматологијата во земјава е во хаос. Башибозлук е направен посебно меѓу лекарите кои работат секундарна заштита, како орална хирургија, ортодонција и протетика, кои иако воопшто и не требаа да почнат со реформирање, сепак ...

Забарите му покажаа заби на Димов

Дневник

Се издаваат ординации кои треба да ги делат и по пет стоматолози

Утрински

Приватизација за развој, а не за уназадување

Време

Транспарентна приватизација на ординациите

Вечер Прес

А1 Канал5 А1 Канал5

9 поврзани вести »

Визите се пречка за европската иднина

Утрински - 10.05.2006

Митрева во Виена Виена - Македонија првпат во својата историја го слави Денот на Европа како земја-кандидат за членство во ЕУ. Кај нас знамето на ЕУ веќе се вее со иста гордост како во Виена или во Мадрид, а "Одата на радоста" пробудува исти чувства како во Будимпешта или во Прага, затоа што ние ...

Уште една поддршка од Австрија за ЕУ

Утрински

Австрија ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

Време

Митрева во Виена: Македонија првпат го слави Денот на Европа како земја кандидат

Канал5

Безрезервна поддршка од Австрија

Дневник

Канал5 Дневник Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

Инциденти со повлекувањето на американските сили

Време - 13.05.2006

КОСОВО На Косово напаѓачи ја демолирале црквата Свети Илија во Подујево, а деца каменувале автобус со кој Србите од селото Осојане патуваат до Косовска Митровица. Автобусот бил обележан со знак на Обединетите нации и имал придружба, но сепак бил оштетен, јави српското „Радио Б92“.

Косово ги исполнило стандардите

Дневник

Петерсен: Косово оствари конкретен напредок

А1

Извештај на Сорен Јесен Петерсен за Косово

Канал5

Извештајот на ОН ги фали косовските лидери

Вест

Време Вечер Прес А1 Макфакс

9 поврзани вести »

Децата без родители го играа „Магбет“

Дневник - 12.05.2006

Претставата е дел од проектот „Театар за тебе“, на Детскиот театарски центар за вклучување на што е можно повеќе маргинализирани деца во културни и уметнички активности Да беше Шекспир жив, ќе беше пријатно изненаден од тоа како петтоодделенецот Илија Крстов го одигра „Магбет“.

Фестивал што оди во рамковен ќор-сокак

Дневник

Македонскиот театар го губи здивот

Време

Двојно помалку претстави за повеќе квалитет

Дневник

Исмаил ја направи селекцијата за "Чернодрински"

Вест

Утрински Макфакс Време Утрински

9 поврзани вести »

Затворската управа ги разместува осудениците

Вест - 13.05.2006

ТЕНЗИЈАТА ВО ЗАТВОРОТ ИДРИЗОВО ПРОДОЛЖУВА Затвореникот Ванчо Мишев кој е на издржување на повеќегодишна затворска казна во затворот Идризово , завчера, по наредба на директорот на затворот Јовица Стојановиќ бил префрлен во затворот во Штип.

Нема законски начин за колективно намалување на казните

Дневник

Затворениците прават палачинки

Вечер Прес

Трет ден штрајк со глад во Идризово - директорот ги посетил затворениците

Канал5

Затворениците бараат за третина помали казни за сите

Дневник

Време Канал5 Вест Канал5

9 поврзани вести »

Новиот менаџмент на МАТ најавува трансформација на компанијата

Канал5 - 14.05.2006

За еден месец МАТ ќе се трансформира. Ова го ветува новиот менаџерски тим на компанијата, кој пред скоро три недели почна да управува со националниот авиопревозник. За еден месец МАТ ќе се трансформира. Ова го ветува новиот менаџерски тим на компанијата, кој пред скоро три недели почна да управува ...

Полета „бомбардиерот“ на МАТ

Дневник

Промотивен лет на новиот авион на МАТ-Канадиен Регионал Џет 900

Вест

Новиот авион на МАТ го имаше својот прв лет

Канал5

МАТ бара отштета од 60 милиони евра

Дневник

Време Утрински Канал5 Канал5

9 поврзани вести »